Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-55 από 55
  1. #46
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Και στη Γερμανία κάποιες πολύ φθηνιάρικες καρτοκινητές αλλά και κάποια πολύ φθηνιάρικα συμβόλαια έκοψαν το roaming με την ΕΕ.
    Όποιος έχει τέτοιο καρτοκινητό πρέπει να αλλάξει πακέτο, για τα συμβόλαια πάντως ευτυχώς δίνουν τη δυνατότητα σε όποιον θέλει roaming να πάει σε λίγο πιο ακριβό συμβόλαιο.

  2. #47
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Εγώ πληρώνω 28Ε τον μήνα σύνδεση και έχω ~2.5Gb internet
    Η κοπέλα μου έβαζε 10€ κάρτα και χωρίς να τραβάει ούτε 1€ από την κάρτα της, της έδινε 1Gb δώρο.

    Αν ο πάροχος έδινε αυτό το 1gb free και στο εξωτερικό, οκ, μ@λ@κες είναι αυτοί που πληρώνουν σύνδεση;

    Αν δεν έκαναν έκοβαν το roaming από τα υπάρχοντα καρτοκινητά, τότε η εναλλακτική θα ήταν η πλήρη κατάργηση των φθηνών/δωρεάν πακέτων GB στα καρτοκινητά, πληρώνοντας το ακριβότερα και σε εθνικό επίπεδο.
    Οπότε σου λέει, ή κάτσε στα δωρεάν/φτηνά εθνικά ή μπες στα επι πληρωμή/ακριβότερα Ευρωπαικά. Τουλάχιστον τώρα σου δίνει την επιλογή.
    Working from home

  3. #48
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πληρώνω 28Ε τον μήνα σύνδεση και έχω ~2.5Gb internet
    Η κοπέλα μου έβαζε 10€ κάρτα και χωρίς να τραβάει ούτε 1€ από την κάρτα της, της έδινε 1Gb δώρο.

    Αν ο πάροχος έδινε αυτό το 1gb free και στο εξωτερικό, οκ, μ@λ@κες είναι αυτοί που πληρώνουν σύνδεση;

    Αν δεν έκαναν έκοβαν το roaming από τα υπάρχοντα καρτοκινητά, τότε η εναλλακτική θα ήταν η πλήρη κατάργηση των φθηνών/δωρεάν πακέτων GB στα καρτοκινητά, πληρώνοντας το ακριβότερα και σε εθνικό επίπεδο.
    Οπότε σου λέει, ή κάτσε στα δωρεάν/φτηνά εθνικά ή μπες στα επι πληρωμή/ακριβότερα Ευρωπαικά. Τουλάχιστον τώρα σου δίνει την επιλογή.
    Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι πάροχοι
    Με ενδιαφέρει τι κάνει η ΕΕ που τάκανε σκ@τά

    Feel at home το βαφτίσανε
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #49
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iLLiCiT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πληρώνω 28Ε τον μήνα σύνδεση και έχω ~2.5Gb internet
    Η κοπέλα μου έβαζε 10€ κάρτα και χωρίς να τραβάει ούτε 1€ από την κάρτα της, της έδινε 1Gb δώρο.

    Αν ο πάροχος έδινε αυτό το 1gb free και στο εξωτερικό, οκ, μ@λ@κες είναι αυτοί που πληρώνουν σύνδεση;

    Αν δεν έκαναν έκοβαν το roaming από τα υπάρχοντα καρτοκινητά, τότε η εναλλακτική θα ήταν η πλήρη κατάργηση των φθηνών/δωρεάν πακέτων GB στα καρτοκινητά, πληρώνοντας το ακριβότερα και σε εθνικό επίπεδο.
    Οπότε σου λέει, ή κάτσε στα δωρεάν/φτηνά εθνικά ή μπες στα επι πληρωμή/ακριβότερα Ευρωπαικά. Τουλάχιστον τώρα σου δίνει την επιλογή.
    Το ότι στην Ελλάδα τα συμβόλαια είναι πανάκριβα, δε σημαίνει ότι τα καρτοκινητά είναι φθηνά. Και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα καρτοκινητά δίνουν τα ίδια ή και περισσότερα, μονάχα που εκεί τα συμβόλαια εξακολουθούν να δίνουν περισσότερα.

    Επίσης ξαναλέω, ότι θα υπάρξει σε πολλές περιπτώσεις νομικό κόλλημα με την κατάργηση. Δεν είναι δυνατόν να σου νεκρώνει το κινητό όταν βγαίνεις από την Ελλάδα. Αντιβαίνει πρωτίστως σε θεμελιώδες δικαίωμα.

  5. #50
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Νομικά δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά. Ή θα πρέπει να κοπούν οι παροχές και εντός Ελλάδος ή το roaming και οι παροχές να συνεχίσουν να ισχύουν εντός Ελλάδος. Με βάση τον Ευρωπαικό κανονισμό σχετικά με το Roaming υποχρεούται ο πάροχος να σου προσφέρει στο εξωτερικό ακριβώς το ίδιο πακέτο υπηρεσιών που έχεις στη χώρα σου.

    Το εάν στην Ελλάδα τους συμφέρει πχ στο What's Up να δίνουν τρελές παροχές, νομίζω κάτι για 1000 λεπτά και SMS μαζί με 1 GB (?) με 5-10 ευρώ; Εάν τα μιλήσεις αυτά στο εξωτερικό με αυτή τη τιμή ο πάροχος μπαίνει μέσα.

  6. #51
    Εγγραφή
    24-05-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ολες
    Υπαρχει καπου στο σαιτ εδω τοπικ για το αντιστοιχο της βονταφον κ γουιντ; ευχαριστω

  7. #52
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για την vodafone, εδώ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #53
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟΥ
    Router
    Speedport Plus
    Δηλαδή για να καταλαβαινόμαστε, οι εξερχόμενες κλήσεις από Ελλάδα προς τις χώρες της ΕΕ δεν χρεώνονται έξτρα και είναι μέσα στο πακέτο των ενσωματωμένων λεπτών ομιλίας του κάθε συμβολαίου; Εγώ έτσι το καταλαβαίνω ή κάνω λάθος;

  9. #54
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    SNR / Attn
    21(dB) / 34(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raf4178 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή για να καταλαβαινόμαστε, οι εξερχόμενες κλήσεις από Ελλάδα προς τις χώρες της ΕΕ δεν χρεώνονται έξτρα και είναι μέσα στο πακέτο των ενσωματωμένων λεπτών ομιλίας του κάθε συμβολαίου; Εγώ έτσι το καταλαβαίνω ή κάνω λάθος;
    αν εισαι σε roaming ναι , δλδ βρισκεσαι στο Βελγιο και καλεις Γερμανια η Ελλαδα η οπουδηποτε στην Ευρώπη
    αν είσαι στην ελλάδα όχι

  10. #55
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι στην Ελλάδα τα συμβόλαια είναι πανάκριβα, δε σημαίνει ότι τα καρτοκινητά είναι φθηνά. Και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα καρτοκινητά δίνουν τα ίδια ή και περισσότερα, μονάχα που εκεί τα συμβόλαια εξακολουθούν να δίνουν περισσότερα.

    Επίσης ξαναλέω, ότι θα υπάρξει σε πολλές περιπτώσεις νομικό κόλλημα με την κατάργηση. Δεν είναι δυνατόν να σου νεκρώνει το κινητό όταν βγαίνεις από την Ελλάδα. Αντιβαίνει πρωτίστως σε θεμελιώδες δικαίωμα.
    Ποιο ειναι αυτο το θεμελειωδες δικαιωμα που αντιβαινει;
    Εγω ξερω οτι αν πας σε χωρα που δεν υπαρχει συνεργαζομενο δικτυο, δεν εχεις roaming. Εκει τοσο καιρο δεν το αντιβαινει;
    mac rulez

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 19:12
  2. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 22:26
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 13:36
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-17, 20:22
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-17, 00:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας