Είμαι Αγία Παρασκευή και έχω βάλει forthnet vdsl50. Όταν έγινε η σύνδεση, ο τεχνικός μέτρησε στον κατανεμητή 32. Του είπα ότι είναι χαμηλή η ταχύτητα, δεδομένου ότι ήξερα ότι όλες οι καμπίνες στην περιοχή είχαν αλλαχθεί. Μίλησε με το κέντρο, και του είπαν ότι δεν μπορεί να δηλωθεί βλάβη αφού είμαι πάνω από τα 30 που δέχεται ο ΟΤΕ σαν κατώτατο όριο. Το άφησα έτσι το θέμα αλλά το επόμενο διάστημα παρατήρησα ότι υπήρχαν διαστήματα που κλείδωνα ακόμα και στα 50 χωρίς να κάνω τίποτα απολύτως. Μια μέρα παρατήρησα ότι είχα πέσει στα 29, το άφησα έτσι λίγες μέρες και κάλεσα τη forthnet. Ο τύπος στο τηλέφωνο, μου είπε ότι όντως δεν είναι φυσιολογική αυτή η πτώση και μάλιστα μου είπε ότι η αλλαγή έγινε ένα βράδυ μετά τα μεσάνυχτα ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή ήμουν κλειδωμένος σε πάνω από 40. Το δήλωσε βλάβη και περίμενα τεχνικό.
Ο τεχνικός όντως ήρθε, μέτρησε στον κατανεμητή και εκείνη τη στιγμή ήμουν στα 31. Προφανώς η ταχύτητα είχε ανέβει κάποια στιγμή το βράδυ. Το αποτέλεσμα ήταν να μου πει και αυτός ότι και ο πρώτος, ότι ακόμα και αν δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ, θα έρθει ο ΟΤΕ στο σπίτι, θα δει ότι είμαι πάνω από 30 και θα μου πει ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Εκτός του ότι δεν καταλαβαίνω πως έχω αυτές τις αυξομειώσεις, δεν καταλαβαίνω και τη λογική να καθορίζουν αν είναι βλάβη ή όχι με βάση μια στιγμιαία μέτρηση. Ειδικά όταν έχουν ιστορικό και βλέπουν ακριβώς τι γίνεται.