Την Τετάρτη 3/5/2017 παρατήρησα πρόβλημα με τη σύνδεση μου (αδυναμία συγχρονισμού ρούτερ) οπότε κάλεσα την τεχνική υποστήριξη της Φόρθνετ. Μου είπαν ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα στη γραμμή και ότι θα πρέπει να περάσει τεχνικός να την ελέγξει. Μου είπαν ότι αν το πρόβλημα βρίσκεται στη καλωδίωση του σπιτιού θα πρέπει να καλέσω ηλεκτρολόγο να το διορθώσει, ενώ εάν είναι το πρόβλημα εκτός σπιτιού τότε θα καλέσουν τεχνικούς του ΟΤΕ για να το διορθώσουν Ο τεχνικός ήρθε το Σαββάτο 6/5/2017 όπως είχε προγραμματιστεί και μετά από καμιά ώρα προσπάθειας να βρει το πρόβλημα κάλεσε τα "κεντρικά"( ; ) και του είπαν ότι το πρόβλημα είναι εκτός σπιτιού και έχει δηλωθεί από τον ΟΤΕ, όποτε θα έπρεπε αυτοί να έρθουν να το διορθώσουν. Ρώτησα πόσο καιρό παίρνει για να διορθωθεί το πρόβλημα και μου είπαν ότι τυπικά παίρνει από μια έως τρεις εργάσιμες μέρες. Σήμερα 20/5/2017 ύστερα από καθημερινές κλήσεις στην τεχνική υποστήριξη της Φόρθνετ και αφού έβαλαν το αίτημα μου σε "προτεραιότητα" δεν υπάρχει καμιά ανταπόκριση από τον ΟΤΕ.

Τουλάχιστον το πρόβλημα που είχα με την αδυναμία συγχρονισμού έχει εξαφανιστεί άλλα το downstream μου έχει πέσει στα 3560 (Kbps) από περίπου 8500 (Kbps).


Είναι συχνό αυτό το πρόβλημα και αυτή η καθυστέρηση και τι άλλο μπορώ να κάνω εγώ από τη πλευρά μου;