Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Δεν εχω θεμα απο καταστημα, αξιοπιστο μονο να ειναι , το eshop με βολευει γιατι ειναι διπλα μου.
    Εμφαση θα δωσω πολυ στο να ειναι ξεκουραστες στο ματι , καθως θα ακολουθησει για περιπου 2-3 μηνες αρκετη δουλεια σε GIS και ξεστραβωμα σε excel. Ξερω πως σε τετοιο budget δεν πρεπει να εχω τις υπερυψηλες προσδοκιες, αλλα κοιταζω να εξασφαλισω το καλυτερο δυνατο.
    Αυτο το flicker free, διαβασα στο σαιτ της benq πως ειναι αποκλειστικα για να καθιστα ξεκουραστη την προβολη. Εναντι της samsung που προτεινε ο vtester θα εχει πλεονεκτημα η benq? Και οι δυο οθονες απο οσο βλεπω εχουν τεχνολογια μειωμενου μπλε.
    Επισης , το ips πανελ αν δεν κανω λαθος ειναι και στα κινητα, που εκει η ευκρινεια του pixel ειναι αρκετα καλη. Ετσι λοιπον εχουμε την GW2470H με "AMVA+ (SNB)‎ " πανελ , και την GW2406Z με AH-IPS‎ πανελ και διαφορα 20 ευρω περιπου. Τι λετε , αξιζει το ips ?
    Βεβαια το καλυτερο θα ηταν να τις δω απο κοντα, αλλα δυσκολα καποιος εδω π ειμαι θα εχει τετοια γκαμα.

  2. #17
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως και η Samsung που σου πρότεινε ο Vtester, flicker-free είναι με PLS panel (παρόμοιο με το IPS).

    http://www.samsung.com/uk/monitors/led-sf356/

    Εγώ για τις δουλειές που λες θα πήγαινα σε VA.

    Από εκεί και πέρα, πιστεύω πως το όλο θέμα είναι κάπως υποκειμενικό και εξαρτάται από τις προτιμήσεις και την όραση του καθενός (πχ εμένα με κουράζει το IPS της LG μου).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 18-09-17 στις 08:33.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  3. #18
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα κ παλι

    Mike_ πιστευω κ γω πως ειναι λιγο υποκειμενικο, γ αυτο κ θα βολευε να τις δοκιμαζα πριν τις χρησιμοποιησω, τωρα πλεον θα επιλεξω στα κουτουρου ως προς αυτο το κομματι, τουλαχιστον με περιορισατε σε pls ips και va.

    Λεω να κανω την αγορα αυτες τις μερες. Μεταξύ samsung και benq, βλεπω πως υπαρχει μια τάση προς benq απο μέρους σας.
    Αν επρεπε να διαλεξετε μια απο αυτες , με σκοπο γενικοτερα την επεξεργασια δεδομενων, ποια θα επιλεγατε; Ο mike θα πηγαινε σε benq (μαλλον).Απο άποψη εγγύησης εταιρίας υπάρχει κάποια άποψη;(πέραν του καταστήματος)

  4. #19
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stathis_P Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεω να κανω την αγορα αυτες τις μερες. Μεταξύ samsung και benq, βλεπω πως υπαρχει μια τάση προς benq απο μέρους σας.
    Αν επρεπε να διαλεξετε μια απο αυτες , με σκοπο γενικοτερα την επεξεργασια δεδομενων, ποια θα επιλεγατε; Ο mike θα πηγαινε σε benq (μαλλον).Απο άποψη εγγύησης εταιρίας υπάρχει κάποια άποψη;(πέραν του καταστήματος)
    Εγώ θα πήγαινα στην BenQ.

    Γιατί;

    1. Στη δουλειά έχω Dell IPS.

    2. Για 10 χρόνια είχα EIZO xVA panel, και τώρα έχω xVA panel σε BenQ (την αντίστοιχη 27άρα από αυτή που πρότεινα).

    Ε, καλό είναι το IPS panel, αλλά το xVA είναι αισθητά καλύτερο σε όλα (χρώματα, μαύρο, γωνίες θέασης).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλώς... Εγω ειχα βαλει λιγο πιο πολυ στο ματι τη samsung αλλα χωρις ιδιαιτερο λογο, ισως λογω brandname κ freesync, που ετσι κ αλιως δεν παιζω παιχνίδια, αλλα σε τετοια low budget προιοντα, το όποιο brand δεν θα φερει τη διαφορα. Οπότε τσεκαρα κ αυτο περι αντιθεσης στη benq. Διάβασα κάπου στο νετ πως το va κατασκευάστηκε για να υπερτερει σε θεμα αντίθεσης(αλλά χάνει σε φωτεινότητα, κάτι π δε με απασχολεί ιδιάιτερα), οποτε αυτο το 3000:1 της benq ισως ειναι πραγματικο. Αφού επιβεβαιώνεται κ εδώ, ίσως πάω προς τα εκεί. Δευτέρα μάλλον θα γίνει η αγορά .

  6. #21
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    και γω μόνο τα καλύτερα έχω να πω για το BenQ BL2400PT (VA LED 24αρι πάνελ) που χρησιμοποιώ τα τελευταία 7 χρόνια. Το contrast είναι πραγματικό btw.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  7. #22
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΙΝΔΟΣ
    Δεν θα ανοίξω καινούριο θέμα αφού η ερώτηση μου είναι περίπου η ίδια. Είναι στα σκαριά να αγοράσω μια 24άρα τηλεόραση για το παιδικό δωμάτιο. Επιλογές πολλές...
    Επειδή όμως θέλω να την χρησιμοποιήσω και σαν οθόνη για το pc (εκτός από τηλεόραση), σκέφτομαι για κάτι αξιόπιστο (αν μπορεί κάποιος να έχει τέτοιες απαιτήσεις).
    Έχω ήδη μια LG 24άρα full HD, στο άλλο υπνοδωμάτιο (αγορασμένη πριν 3 χρόνια) και την σύνδεσα στο pc για να δω τι διαφορές υπάρχουν στην ήδη 19άρα οθόνη που έχω.
    Για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα καμία τρελή διαφορά στα μάτια. Απλώς τα παράθυρα έγιναν λίγο πιο μεγάλα (ή τα εικονίδια έγιναν πιο μικρά) και η ανάλυση άλλαξε αυτόματα σε 1920Χ1080.
    Η κάρτα γραφικών που έχω είναι μια nvidia GT220.
    Υπάρχει καμία πρόταση για κάποια TV;
    Κάτι που χρειάζεται να προσέξω; Ή όλα τα monitor tv είναι το ίδιο; Έχει σημασία η συνδεσμολογία; DVI ή VGA; Υπάρχει καμιά διαφορά;
    Το budget που διαθέτω είναι μέχρι 170 ευρώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testament : 08-10-17 στις 23:01.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testament Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα ανοίξω καινούριο θέμα αφού η ερώτηση μου είναι περίπου η ίδια. Είναι στα σκαριά να αγοράσω μια 24άρα τηλεόραση για το παιδικό δωμάτιο. Επιλογές πολλές...
    Επειδή όμως θέλω να την χρησιμοποιήσω και σαν οθόνη για το pc (εκτός από τηλεόραση), σκέφτομαι για κάτι αξιόπιστο.
    Έχω ήδη μια LG 24άρα full HD, στο άλλο υπνοδωμάτιο (αγορασμένη πριν 3 χρόνια) και την σύνδεσα στο pc για να δω τι διαφορές υπάρχουν στην ήδη 19άρα οθόνη που έχω.
    Για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα καμία τρελή διαφορά στα μάτια. Απλώς τα παράθυρα έγιναν λίγο πιο μεγάλα (ή τα εικονίδια έγιναν πιο μικρά).
    Η κάρτα γραφικών που έχω είναι μια nvidia GT220.
    Υπάρχει καμία πρόταση για κάποια TV;
    Κάτι που χρειάζεται να προσέξω; Ή όλα τα monitor tv είναι το ίδιο; Έχει σημασία η συνδεσμολογία; DVI ή VGA; Υπάρχει καμιά διαφορά;
    Το budget που διαθέτω είναι μέχρι 170 ευρώ.
    μονο σαν μονιτορ παρε αυτη https://www.skroutz.gr/s/5728164/LG-24MB56HQ.html

    σαν tv monitor https://www.skroutz.gr/s/9094925/LG-22MT48DF.html
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  9. #24
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΙΝΔΟΣ
    Βλέπω ότι έχει σύνδεση HDMI. Η κάρτα μου έχει σύνδεση VGA και DVI.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Eιναι συνηθες πια οι οθονες/tv να εχουν μονο hdmi /vga,νομιζα οτι η gt 220 ειχε hdmihttps://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-220/specifications...η gt 210 εχει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gst : 08-10-17 στις 23:42.
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testament Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω ότι έχει σύνδεση HDMI. Η κάρτα μου έχει σύνδεση VGA και DVI.
    μπορεις να δεις εδώ τις διαφορές των βυσμάτων

    το κακό είναι ότι η κάρτα σου δεν εχει HDMi θύρα οπότε δεν θα μπορεί να μεταφερθεί ο ήχος στα ηχεία της TV monitor δίοτι το HDMI μεταφέρει και ήχο εκτός απο εικόνα

    στην περίπτωση σου με εξωτερικά ηχεία θα είσαι εντάξει
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  12. #27
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΙΝΔΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eιναι συνηθες πια οι οθονες/tv να εχουν μονο hdmi /vga,νομιζα οτι η gt 220 ειχε hdmihttps://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-220/specifications...η gt 210 εχει...
    Ναι φίλε σόρι, υπάρχει υποδοχή για hdmi. Μ' άρεσε που κοίταξα κιόλας την κάρτα. Καταραμένη πρεσβυωπία

    Επίσης κάτι άλλο. Θέλω να έχει και υποδοχή USB (Να βλέπω και καμιά ταινία σαν τηλεόραση).
    Αν υπήρχε και σύνδεση απ' ευθείας στο monitor με εξωτερικά ηχεία, ακόμη καλύτερα. Συνήθως χρησιμοποιώ ακουστικά το βράδυ για ευνόητους λόγους. Δεν θέλω να ακούγεται ήχος από την τηλεόραση.
    Καφέ, εντάξει δεν θέλω να κάνει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testament : 09-10-17 στις 00:56.

  13. #28
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι απαραίτητο ότι δεν θα έχεις ήχο. Οι gt220 έχουν κιόλας dedicated κύκλωμα για ήχο σε αντίθεση με άλλα μοντέλα που ήθελαν σύνδεση spdif με την κάρτα ήχου. Για μπες στο control panel και ψάξε για τέτοια συσκευή, εκτός αν έχεις κάποια έκδοση που δεν έχει.

    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν κάνουν όλοι οι αντάπτορες dvi-hdmi για την μεταφορά ήχου ή χρειάζονται συγκεκριμένοι όπως γίνονταν με τις κάρτες της AMD. Νομίζω όμως πως ναι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testament Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φίλε σόρι, υπάρχει υποδοχή για hdmi. Μ' άρεσε που κοίταξα κιόλας την κάρτα. Καταραμένη πρεσβυωπία

    Επίσης κάτι άλλο. Θέλω να έχει και υποδοχή USB (Να βλέπω και καμιά ταινία σαν τηλεόραση).
    Αν υπήρχε και σύνδεση απ' ευθείας στο monitor με εξωτερικά ηχεία, ακόμη καλύτερα.
    Καφέ, εντάξει δεν θέλω να κάνει...
    Άκυρο λοιπόν.

  14. #29
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testament Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φίλε σόρι, υπάρχει υποδοχή για hdmi. Μ' άρεσε που κοίταξα κιόλας την κάρτα. Καταραμένη πρεσβυωπία

    Επίσης κάτι άλλο. Θέλω να έχει και υποδοχή USB (Να βλέπω και καμιά ταινία σαν τηλεόραση).
    Αν υπήρχε και σύνδεση απ' ευθείας στο monitor με εξωτερικά ηχεία, ακόμη καλύτερα. Συνήθως χρησιμοποιώ ακουστικά το βράδυ για ευνόητους λόγους. Δεν θέλω να ακούγεται ήχος από την τηλεόραση.
    Καφέ, εντάξει δεν θέλω να κάνει...
    κοιτα την δευτερη επιλογη τοτε που ειναι και tv εχει usb και δεν εχει κανενα προβλημα με υποτιτλους
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  15. #30
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα κ παλι. Ηθελα απλα να αναφερω πως η benq gw2470 για τα λεφτα της (140) ειναι υπερτιμια. Πολυ καλα χρωματα κ αντιθεση, χρειαστηκε να βαλω το gamma στο 5 (1-5). Αυτα περι φωτεινοτητας πανελ ουτε καν, ειναι πιο φωτεινη απο την syncmaster 913n που δουλευα μεχρι στιγμης μ tn πανελ . Τωρα για το flickering δν ξερω κατα ποσο ισχυει , αλλα μια χαρα ξεκουραστη ειναι . Με 140 ευρω δν νομιζω να παιρνει κανεις κατι αισθητα καλυτερο . Ευχαριστω οσους συνεβαλαν στο να με κατατοπισουν.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα νεας οθονης, τι να παρω?
    Από jmercenary στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-17, 13:49
  2. Αγορά οθόνης #2
    Από ttsesm στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-16, 19:23
  3. αγορα οθονης συμφωνα με την υπαρχουσα καρτα γραφικων
    Από marinatos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-16, 16:50
  4. Η οθόνη μας αφήνει, άμεση αγορά νέας οθόνης 24"
    Από ababa641 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-16, 16:27
  5. Αγορά οθόνης 28" ή μεγαλύτερης
    Από kzdev στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-16, 11:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας