Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 118
  1. #91
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Το «δεν έχω κάτι να κρύψω» έχει κάνει πολύ μεγάλο κακό. Έχουν καταφέρει να ταυτίσουν στην αντίληψη μας το «έχω κάτι να κρύψω» με το «αυτό το κάτι είναι κακό». Εκτός από την πόρτα της τουαλέτας και τη μυστικότητα της ψήφου που αναφέρθηκαν παραπάνω, υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα από την καθημερινότητα μας όπου κρυβόμαστε για να κάνουμε κάτι απολύτως αθώο, θεμιτό και ανθρώπινο.

    Σε τελική ανάλυση, η ιδιωτικότητα είναι ένα θεμέλιο της ελευθερίας του κάθε ανθρώπου. Θα έπρεπε όσοι ενδιαφέρονται να μαθαίνουν όλο και περισσότερα για εμάς, είτε πρόκειται για κρατικές οντότητες, είτε για ιδιωτικές επιχειρήσεις, να αιτιολογούν τις απαιτήσεις τους σε δεδομένα. Αυτή τη στιγμή έχουμε φτάσει στην αντίστροφη κατάσταση, να θεωρείται «περίεργος» και να πρέπει να δικαιολογείται όποιος αντιτίθεται στο να τα σκορπάει δεξιά και αριστερά. Το «έλα μωρέ, και τι έγινε...» είναι η εύκολη λύση, καθώς οποιοσδήποτε προβληματισμός σταματά εκεί. Δυστυχώς μερικοί είτε αδυνατούν, είτε αρνούνται να συζητήσουν και το μόνο που έχουν να «συνεισφέρουν» είναι ειρωνείες και παραπομπές σε ψεκασμένους. Edit: [ Τώρα είδα το μήνυμα από πάνω. Χαρακτηριστικό παράδειγμα. ]

    Για να επανέλθω στο θέμα των 10: όταν η δωρεάν αναβάθμιση στα «καλύτερα Windows ever» ήταν διαθέσιμη επισήμως επί έναν χρόνο, συνεχίζεται πλαγίως μέχρι σήμερα, αλλά και πάλι υπάρχουν πολλοί που επιμένουν στα 7, μήπως θα έπρεπε να προβληματίσει κάποιους αυτό; Μήπως δεν είναι στραβός ο γιαλός, αλλά στραβά αρμενίζουμε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 29-05-17 στις 20:27.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  2. #92
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να επανέλθω στο θέμα των 10: όταν η δωρεάν αναβάθμιση στα «καλύτερα Windows ever» ήταν διαθέσιμη επισήμως επί έναν χρόνο, συνεχίζεται πλαγίως μέχρι σήμερα, αλλά και πάλι υπάρχουν πολλοί που επιμένουν στα 7, μήπως θα έπρεπε να προβληματίσει κάποιους αυτό; Μήπως δεν είναι στραβός ο γιαλός, αλλά στραβά αρμενίζουμε;
    Το να μην το κάνουν για τον ίδιο λόγο που μέχρι και σήμερα υπάρχουν αυτοί που έχουν μηχανήματα με windows xp δεν παίζει;


    Για τα προσωπικά δεδομένα, πριν απο χρόνια το ψιλικατζίδικο ήξερε τι έκανες εχθές το βράδυ γιατί σε είδε η κόρη του Γιάννη εκεί που σε είδε.
    Κάπου το έχουμε κάνει τόσο μεγάλο θέμα (τα προσωπικά δεδομένα) που λογικό είναι να έχει κουραστεί ο κόσμος και να λέει εγώ δεν έχω κάτι να κρύψω.
    Ελπίζω όταν βάζουμε τα στοιχεία μας σε κάθε μια σελίδα ή τα στοιχεία της κάρτας μας να έχουμε βεβαιωθεί για το πως θα διαχειριστεί τα προσωπικά μας δεδομένα εκείνη η σελίδα.

    Πάνω να κάνω τώρα μερικά Like στο facebook και μια αναζήτηση στο google

  3. #93
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για τα προσωπικά δεδομένα, πριν απο χρόνια το ψιλικατζίδικο ήξερε τι έκανες εχθές το βράδυ γιατί σε είδε η κόρη του Γιάννη εκεί που σε είδε.
    Το να κατεβάζουμε το επίπεδο σε ταινία μελό του '60 δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου το έχουμε κάνει τόσο μεγάλο θέμα (τα προσωπικά δεδομένα) που λογικό είναι να έχει κουραστεί ο κόσμος και να λέει εγώ δεν έχω κάτι να κρύψω.
    Ελπίζω όταν βάζουμε τα στοιχεία μας σε κάθε μια σελίδα ή τα στοιχεία της κάρτας μας να έχουμε βεβαιωθεί για το πως θα διαχειριστεί τα προσωπικά μας δεδομένα εκείνη η σελίδα.

    Πάνω να κάνω τώρα μερικά Like στο facebook και μια αναζήτηση στο google
    Είναι μεγάλο θέμα τα προσωπικά δεδομένα. Το δεν έχω κάτι να κρύψω ,μόνο ένας αφελής το λέει.
    Καλύτερα να κουραστεί να το ακούει και να πάρει μέτρα,παρά να μην το ακούει καθόλου.

    Εσυ ελπίζεις αλλά οι περισσότεροι βλέπουν το Cortana σαν κάτι το ωραίο και το αφήνουν,
    ή δεν ξέρουν πως να το απενεργοποιούν.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  4. #94
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να κατεβάζουμε το επίπεδο σε ταινία μελό του '60 δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι.



    Είναι μεγάλο θέμα τα προσωπικά δεδομένα. Το δεν έχω κάτι να κρύψω ,μόνο ένας αφελής το λέει.
    Καλύτερα να κουραστεί να το ακούει και να πάρει μέτρα,παρά να μην το ακούει καθόλου.

    Εσυ ελπίζεις αλλά οι περισσότεροι βλέπουν το Cortana σαν κάτι το ωραίο και το αφήνουν,
    ή δεν ξέρουν πως να το απενεργοποιούν.
    Τότε γιατί το κατεβάζεις σε αυτό το επίπεδο;

  5. #95
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Εγω παλι πιστευω οτι ο κοσμος δεν αναβαθμιζει (εστω και δωρεαν) στα 10 για τον ιδιο λογο που δεν αναβαθμισε στα 8/8.1 - το MetroUI.
    Εγω προσωπικα, επιμενω στα Windows 8.1 με StartIsBack γιατι ειναι οτι πιο προσφατο απο την Microsoft με GUI σχεδον πανομοιοτυπο με 7αρια.

    Αυτον τον καρκινο του MetroUI στο Desktop προσωπικα δεν θα τον βαλω. Επομενη κινηση Hackintosh ή Linux αν δεν αλλαξει πορεια η MS.

  6. #96
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να μην το κάνουν για τον ίδιο λόγο που μέχρι και σήμερα υπάρχουν αυτοί που έχουν μηχανήματα με windows xp δεν παίζει;
    Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν παράγοντες όπως η συνήθεια χρηστών, αδράνεια στις επιχειρήσεις, ό,τι δουλεύει δεν το πειράζουμε κ.λπ., αλλά εγώ επικεντρώθηκα στο κόστος. Στις μεταβάσεις από τα XP και τα Vista στα 7 υπήρχε κόστος αναβάθμισης, για την άδεια (εκτός αν πήγαινε κανείς «εναλλακτικά») και ίσως για το υλικό. Τα δωρεάν 10 με την τεράστια, εν μέρει αθέμιτη, προώθηση που είχαν τον πρώτο χρόνο θα περίμενε κανείς να έχουν ξεπεράσει τα 7 εδώ και καιρό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα προσωπικά δεδομένα, πριν απο χρόνια το ψιλικατζίδικο ήξερε τι έκανες εχθές το βράδυ γιατί σε είδε η κόρη του Γιάννη εκεί που σε είδε.
    Κάπου το έχουμε κάνει τόσο μεγάλο θέμα (τα προσωπικά δεδομένα) που λογικό είναι να έχει κουραστεί ο κόσμος και να λέει εγώ δεν έχω κάτι να κρύψω.
    Ελπίζω όταν βάζουμε τα στοιχεία μας σε κάθε μια σελίδα ή τα στοιχεία της κάρτας μας να έχουμε βεβαιωθεί για το πως θα διαχειριστεί τα προσωπικά μας δεδομένα εκείνη η σελίδα.

    Πάνω να κάνω τώρα μερικά Like στο facebook και μια αναζήτηση στο google
    Η κάθε Google, Microsoft κ.λπ. μπορεί βέβαια να συλλέξει πληροφορίες σε ασύλληπτα μεγαλύτερη κλίμακα και από πολλές περισσότερες πτυχές της ζωής μας απ' ό,τι το ψιλικατζίδικο ή οι μεμονωμένες σελίδες. Θεωρώ άκυρη τη σύγκριση σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 29-05-17 στις 15:20.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  7. #97
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παλι πιστευω οτι ο κοσμος δεν αναβαθμιζει (εστω και δωρεαν) στα 10 για τον ιδιο λογο που δεν αναβαθμισε στα 8/8.1 - το MetroUI.
    Εγω προσωπικα, επιμενω στα Windows 8.1 με StartIsBack γιατι ειναι οτι πιο προσφατο απο την Microsoft με GUI σχεδον πανομοιοτυπο με 7αρια.

    Αυτον τον καρκινο του MetroUI στο Desktop προσωπικα δεν θα τον βαλω. Επομενη κινηση Hackintosh ή Linux αν δεν αλλαξει πορεια η MS.
    Προσωπικά εκτιμώ ότι οι περισσότεροι δεν τα έχουν "ανάγκη". Κακά τα ψέματα από την στιγμή που τα win10 είναι τα "τελευταία", όσο περνάει ο καιρός τόσο θα αυξάνεται το μερίδιό τους και θα μειώνεται αυτό των 7. Ειδικά όταν περάσουμε το 2020 που θα σταματήσει και το support των 7 ο περισσότερος κόσμος θα έχει γυρίσει λογικά στα 10...

    Προτιμώ την όλη φάση να αναβαθμίζονται σαν OS X τα Windows παρά κάθε 3 χρόνια καινούρια. Από την άλλη βέβαια υποθέτω ότι με τα χρόνια θα πέσει "συνδρομή" στα Windows μιας και η MS δεν έχει την επιλογή να καλύπτει το κόστος του OS όπως η Apple από το πακέτο hardware που πουλάει.

  8. #98
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν για εσένα κωδικοί, πιστωτικές κάρτες, κι άλλα παρόμοια δεδομένα είναι αδιάφορα,
    δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί για μένα δεν είναι.

    Δεν σε ρωτάει για απενεργοποίηση. Κι αν σε ρωτάει γιατί στην επόμενη αναβάθμιση το ενεργοποιεί ξανά.
    Ακριβώς, επειδή κωδικοί και πιστωτικές κάρτες είναι δεδομένα πολύ σημαντικά για μένα, θέλω να τα έχω σε ένα περιβάλλον με όσο το δυνατόν περισσότερα security layers, και μιλώντας αποκλειστικά για τον κόσμο των windows, τα 10 είναι αυτή τη στιγμή το περιβάλλον αυτό.

    Δε θα συμμεριστώ τις ανησυχίες όσων νομίζουν ότι η MS θα τους πάρει τους κωδικούς των πιστωτικών καρτών ή τα passwords. Ήθελα να 'ξερα, όσοι τα λέτε αυτά τα σκέφτεστε; Υπάρχει περίπτωση οποιαδήποτε μεγάλη εταιρεία να σου πάρει κωδικούς καρτών και να πάει να κάνει χρεώσεις; Την άλλη μέρα θα έχει καταρρεύσει.

    Από την άλλη είμαι πιο ανοικτός στο να δώσω στατιστικά χρήσης, αυτά δηλαδή που όχι μόνο τα windows 10, αλλά και κάθε σύγχρονο λειτουργικό τραβάει. Δεδομένα όπως πόσες φορές άνοιξα την άνοιξα την κάμερα, πόσες φορές ξεκλείδωσα τη συσκευή κλπ. Επίσης δεδομένα που είναι απαραίτητα αν πρέπει να υπάρχει προσωποποιημένη εμπειρία. Αν δηλαδή θέλεις να έχεις σωστό next word prediction, το οποίο είναι απαραίτητο σε οθόνες αφής, αναγκαστικά πρέπει να δώσεις δεδομένα του πόσο συχνά χρησιμοποιείς κάποιες λέξεις και με ποια αλληλουχία. Αυτά δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των windows 10. Οποιαδήποτε σύγχρονη εφαρμογή και πλατφόρμα, αυτό ακριβώς κάνει και θα κάνει.

    Φυσικά αυτά τα στατιστικά αν τα αναλύσει κάποιος αναπόσπαστα μπορούν να δώσουν στοιχεία του χαρακτήρα σου, της προσωπικότητάς σου, των συνηθειών σου κλπ. Αλλά αν είσαι τόσο σημαντικός ή γίνεις τόσο σημαντικός για κάποιον σε κάθε περίπτωση μπορεί να αποκτήσει τέτοια στοιχεία. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, αυτά τα στοιχεία είναι πολύ χρήσιμα μόνο για στοχευμένες διαφημίσεις. Μικρό το κακό σε σχέση με το να χρησιμοποιώ λογισμικό δεκαετίας, χάνοντας όλα τα καινούργια features (εδώ περιλαμβάνονται και τα όποια επιπλέον security layers) και τις ευκολίες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη βέβαια υποθέτω ότι με τα χρόνια θα πέσει "συνδρομή" στα Windows μιας και η MS δεν έχει την επιλογή να καλύπτει το κόστος του OS όπως η Apple από το πακέτο hardware που πουλάει.
    Ή απλά αν αυξηθεί ο όγκος των εφαρμογών και ο τζίρος του store, θα μπορεί να βασίζεται είτε στο μερίδιο από τα paid apps είτε να στήσει ad-network αντίστοιχης κλίμακας της Google (αν και έχει με το Bing σε κάποια μορφή).

  9. #99
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Κούνια που σας κούναγε όσους σκέφτεστε έτσι.Δεν θα κάνει χρήση των κωδικών η MS.
    Υπάλληλος της θα την κάνεθ. Τα στοιχεία αυτά αξίζουν πολλά,αν δωθούν σε τρίτους.

    Μόλις πριν δύο χρόνια υπήρξε παραβίαση σε συστήματα Windows
    μεαποτέλεσμα 53 εκατομύρια χρήστες να χάσουν τα οικονομικά δεδομένα τους.

    Πέρσι 273 εκατομύρια κωδικοί χάθηκαν από Yajhoo,Google, Microsoft.

    Eσύ παρέμεινε ανοιχτός στο να δίνεις στατιστικά. Εγώ δεν είμαι.
    Το τι κάνω στο PC μου είναι καθαρά δική μου υπόθεση.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  10. #100
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κούνια που σας κούναγε όσους σκέφτεστε έτσι.Δεν θα κάνει χρήση των κωδικών η MS.
    Υπάλληλος της θα την κάνεθ. Τα στοιχεία αυτά αξίζουν πολλά,αν δωθούν σε τρίτους.

    Μόλις πριν δύο χρόνια υπήρξε παραβίαση σε συστήματα Windows
    μεαποτέλεσμα 53 εκατομύρια χρήστες να χάσουν τα οικονομικά δεδομένα τους.

    Πέρσι 273 εκατομύρια κωδικοί χάθηκαν από Yajhoo,Google, Microsoft.

    Eσύ παρέμεινε ανοιχτός στο να δίνεις στατιστικά. Εγώ δεν είμαι.
    Το τι κάνω στο PC μου είναι καθαρά δική μου υπόθεση.
    Και τί θα κάνουν οι στατιστικολόγοι; Θα γίνουν κλέφτες;

  11. #101
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θα συμμεριστώ τις ανησυχίες όσων νομίζουν ότι η MS θα τους πάρει τους κωδικούς των πιστωτικών καρτών ή τα passwords. Ήθελα να 'ξερα, όσοι τα λέτε αυτά τα σκέφτεστε; Υπάρχει περίπτωση οποιαδήποτε μεγάλη εταιρεία να σου πάρει κωδικούς καρτών και να πάει να κάνει χρεώσεις; Την άλλη μέρα θα έχει καταρρεύσει.

    Από την άλλη είμαι πιο ανοικτός στο να δώσω στατιστικά χρήσης, αυτά δηλαδή που όχι μόνο τα windows 10, αλλά και κάθε σύγχρονο λειτουργικό τραβάει. Δεδομένα όπως πόσες φορές άνοιξα την άνοιξα την κάμερα, πόσες φορές ξεκλείδωσα τη συσκευή κλπ. Επίσης δεδομένα που είναι απαραίτητα αν πρέπει να υπάρχει προσωποποιημένη εμπειρία. Αν δηλαδή θέλεις να έχεις σωστό next word prediction, το οποίο είναι απαραίτητο σε οθόνες αφής, αναγκαστικά πρέπει να δώσεις δεδομένα του πόσο συχνά χρησιμοποιείς κάποιες λέξεις και με ποια αλληλουχία. Αυτά δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των windows 10. Οποιαδήποτε σύγχρονη εφαρμογή και πλατφόρμα, αυτό ακριβώς κάνει και θα κάνει.
    Υπάρχουν όμως πολλά παραδείγματα όπου οι καλές προθέσεις οδήγησαν σε μεγάλα προβλήματα. Πριν λίγες μέρες είδαμε πως η HP διάβαζε το πληκτρολόγιο για να πιάνει τους κωδικούς αυξομείωσης της έντασης του ήχου, ώστε να λειτουργούν τα multimedia keys στα φορητά της. Κάποιος προγραμματιστής άφησε το debugging ανοιχτό και ο driver της κάρτας ήχου αποθήκευε ό,τι πληκτρολογούσες σε ένα text αρχείο (και κωδικούς πιστωτικών). Ξαφνικά λοιπόν ο cracker δεν χρειαζόταν να αποκτήσει πλήρη πρόσβαση με αυξημένα δικαιώματα στον υπολογιστή σου αλλά να διαβάσει ένα αρχείο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά αυτά τα στατιστικά αν τα αναλύσει κάποιος αναπόσπαστα μπορούν να δώσουν στοιχεία του χαρακτήρα σου, της προσωπικότητάς σου, των συνηθειών σου κλπ. Αλλά αν είσαι τόσο σημαντικός ή γίνεις τόσο σημαντικός για κάποιον σε κάθε περίπτωση μπορεί να αποκτήσει τέτοια στοιχεία. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, αυτά τα στοιχεία είναι πολύ χρήσιμα μόνο για στοχευμένες διαφημίσεις. Μικρό το κακό σε σχέση με το να χρησιμοποιώ λογισμικό δεκαετίας, χάνοντας όλα τα καινούργια features (εδώ περιλαμβάνονται και τα όποια επιπλέον security layers) και τις ευκολίες.
    Έχει γίνει γνωστό πως τόσο στην εκλογή του Trump, όσο και στο δημοψήφισμα για το brexit, οι νικητές είχαν την βοήθεια μιας εταιρείας η οποία συγκέντρωνε στοιχεία από κοινωνικά δίκτυα, έφτιαχνε προφίλ για κάθε ψηφοφόρο και κατόπιν δημιουργούσε προσωποποιημένες διαφημίσεις για το προφίλ του εκάστοτε ψηφοφόρου, ώστε να του παρουσιάσει σε θέματα στα οποία είχε υψηλή ευαισθησία, την κατάλληλη απάντηση από την πλευρά που υποστήριζε η εταιρεία. Χρησιμοποιούσε big data, machine learning κλπ.

    Επομένως την επόμενη φορά που θα θεωρήσεις τον εαυτό σου ασήμαντο, θυμίσου πως «ασήμαντοι» έθεσαν ως πλανητάρχη έναν άνθρωπο ο οποίος αρνείται την κλιματική αλλαγή, ασήμαντοι έκαναν την 2η μεγαλύτερη οικονομία της ευρωπαϊκής ένωσης να αποχωρήσει κοκ.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #102
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει γίνει γνωστό πως τόσο στην εκλογή του Trump, όσο και στο δημοψήφισμα για το brexit, οι νικητές είχαν την βοήθεια μιας εταιρείας η οποία συγκέντρωνε στοιχεία από κοινωνικά δίκτυα, έφτιαχνε προφίλ για κάθε ψηφοφόρο και κατόπιν δημιουργούσε προσωποποιημένες διαφημίσεις για το προφίλ του εκάστοτε ψηφοφόρου, ώστε να του παρουσιάσει σε θέματα στα οποία είχε υψηλή ευαισθησία, την κατάλληλη απάντηση από την πλευρά που υποστήριζε η εταιρεία. Χρησιμοποιούσε big data, machine learning κλπ.

    Επομένως την επόμενη φορά που θα θεωρήσεις τον εαυτό σου ασήμαντο, θυμίσου πως «ασήμαντοι» έθεσαν ως πλανητάρχη έναν άνθρωπο ο οποίος αρνείται την κλιματική αλλαγή, ασήμαντοι έκαναν την 2η μεγαλύτερη οικονομία της ευρωπαϊκής ένωσης να αποχωρήσει κοκ.
    +1
    Legends are born in September
    Αυτα περι προσωποποιημεντης διαφημιση

  13. #103
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μη μένετε μόνο στην τηλεμετρία, όχι οτι δεν είναι σημαντικό αλλά υπάρχουν και ένα σωρό πρακτικά καθημερινά προβλήματα με τα 10, μερικά από αυτά που αντιμετώπισα προσωπικά σε διάφορα PC (δυστυχώς όχι λίγα) τα έγραψα πριν.

    Ειδικά αν ξέρεις τι θέλεις και έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις από το σύστημά σου τα 10 πραγματικά είναι εκνευριστικά ανοργάνωτα. Και δεν έχω καν 7 για να το λέω αυτό, με 8.1 είμαι.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  14. #104
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    2 ερωτήσεις:

    1. Βλέπω αρκετούς να λένε ότι μπορείς να απενεργοποιήσεις την builtin κατασκοπεία του λειτουργικού. Αν θυμάμαι καλά, αυτό μπορείς να το κάνεις στην Enterprise έκδοση μόνο, έτσι δεν είναι; Νομίζω αυτή η έκδοση δεν διατίθεται νόμιμα στους απλούς θνητούς. Οπότε είμαστε εξαναγκαστικά δωρεάν beta-testers της MS και μάλιστα με προσωπικά δεδομένα μας και της δουλειάς μας.

    2. Πες ότι φτιάχνεις pc σήμερα. Μπορείς να αγοράσεις/αποκτήσεις νόμιμα πχ Windows 7 ή μόνη σου επιλογή είναι τα 10;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  15. #105
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να αγοράσεις/αποκτήσεις νόμιμα πχ Windows 7 ή μόνη σου επιλογή είναι τα 10;
    Μπορείς, υπάρχουν 7άρια, αλλα εύκολα μπορείς να τα εγκαταστήσεις μόνο σε Skylake ή ΑΜ3+ πλατφόρμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 30-05-17 στις 19:18.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 156
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-17, 13:57
  2. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-17, 01:11
  3. Εκδοχές των Windows 7
    Από researcher στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-17, 16:15
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-17, 11:28
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-16, 21:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας