Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Γεια χαρά σε όλους.

    Ό,τι λέει ο τίτλος. Να συμπληρώσω μόνο ότι προορίζεται για μια μίξη διασκέδασης και δουλειάς και οι πιθανές χρήσεις θα είναι οι εξής:
    1. Έως 2 χρήστες ταυτόχρονα που θα αναπαράγουν multimedia (ας πούμε έως 1080p) από τον file server. Το decoding/transcoding/whatever θα γίνεται στο μηχάνημα που θα αναπαράγει το βίντεο.
    2. Περιστασιακά κατεβάσματα μεγάλων datasets (δεκάδες έως και εκατοντάδες GB). Έως 1-2 φορές τον μήνα, όχι παραπάνω.
    3. Serving περιεχομένου over the LAN ως mounted storage σε άλλα μηχανήματα που θα παίζουν ρόλο web server (σε πρώτη φάση on demand, όχι 24/7). Πχ βάσεις δεδομένων ή raw δεδομένα που θα προκύψουν από το 2.
    4. Εβδομαδιαίο backup σε εξωτερικό δίσκο, αν γίνει σε νεκρές ώρες δεν θα είναι πρόβλημα εκτός ίσως αν ταυτόχρονα τρέχει κάποιο από τα σκριπτάκιa.

    Δεν νομίζω να συμβούν ποτέ όλα τα παραπάνω ταυτόχρονα, αλλά θα ήθελα να υπάρχει σημαντικό περιθώριο έτσι ώστε τουλάχιστον ανά ζεύγη να γίνονται απροβλημάτιστα.

    Hardware

    Αρχικά σκεφτόμουν την αγορά ενός έτοιμου συστήματος τύπου synology σαν το DS216+II, αλλά συνειδητοποίησα ότι ο περιορισμός των 2 δίσκων είναι σημαντικός και επιπλέον κοστίζει ακριβότερα από ένα custom-built αντίστοιχων δυνατοτήτων λόγω και του OS, το οποίο αν και καλοφτιαγμένο δεν με ενδιαφέρει. Προτιμώ να στήσω μια πιο custom λύση τύπου FreeNAS στα μέτρα μου και με πιο ποιοτικά χαρακτηριστικά στα ίδια λεφτά.

    Σαν βασικό σύστημα:

    CPU: Pentium G4560
    RAM: 8 ή 16GB, μάλλον δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η συχνότητα. Σε αυτό το budget θα είχε νόημα να πάω σε ECC;
    MB: Εδώ δεν έχω ιδέα τι ισχύει, πώς μπορώ να δω ποιες υποστηρίζουν ECC; Θα είχε νόημα ίσως κάτι τέτοιο; Λίγο τσιμπημένη η τιμή της...
    Case: Δεν είμαι σίγουρος, αλλά προτιμάω μικρό tower παρά cube, έτσι ώστε να χωράνε οι δίσκοι όταν αποφασίσω να προσθέσω κι άλλους.
    PSU: Ένα καλό, σχετικά φτηνό μάρκας στα 50-70€, το ποιο ακριβώς θα εξαρτηθεί από το case. Πχ αυτό το XFX. Μου φαίνεται too much για τη χρήση που θα του κάνω (no graphics) αλλά δεν κερδίζω σημαντικό ποσό αν πέσω χαμηλότερα και δεν βρίσκω ποιοτικές σειρές κάτω από τα 55€.

    Αξίζει πραγματικά να ανέβω σημαντικά σε budget, πχ 50-100€ και να πάω σε έναν low-end Xeon ή σε mobos με ενσωματωμένη cpu, τύπου supermicro; Ό,τι έχω δει βέβαια ξεφεύγει αρκετά πάνω από τα 500€.

    Πώς σας φαίνεται η παραπάνω σύνθεση και γενικότερα ποια είναι τα απολύτως απαραίτητα στο hardware που πρέπει να τηρήσω ώστε μακροπρόθεσμα να μου βγει πιο φτηνή η λύση (χαμηλότερα λειτουργικά κόστη, μικρότερη πιθανότητα δυσλειτουργίας πχ λόγω πιο ποιοτικών υποσυστημάτων, όσο το δυνατό λιγότερο χρόνο χαμένο σε συντήρηση του hardware κτλ);

    Software

    Αν και λίγο εκτός θέματος, θα ήθελα την άποψή σας ανάμεσα σε FreeNAS, Amahi και OpenMediaVault.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή το είχα ψάξει το θέμα πριν 2,5 χρόνια περίπου όταν τελικά πήρα το Synology NAS, και συνέκρινα τότε custom-built λύση με FreeNAS ή OpenMediaVault, με ένα καλό NAS, είχα καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

    - είτε με τη μία είτε με την άλλη λύση (NAS ή καστομιά),για τέτοιο ρόλο (file server), ισχύει το ό,τι πληρώνεις παίρνεις στο ακέραιο
    - για δυνατότητα αρκετών δίσκων (π.χ. 8-12) το budget σου είναι τελείως ανεδαφικό μιας και τόσο θα κάνει (κι αν σου φτάνουν) μόνο το κουτί
    - ακόμα και για λιγότερους δίσκους (για κάτω από 4, για να μην πω 6, δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος) και πάλι το budget είναι λίγο
    - για δική σου καστομιά, θα πρέπει απαραίτητα να έχει Intel gigabit LAN, για λόγους απόδοσης, αξιοπιστίας και multitasking στο LAN
    - θα πρέπει να τρέξεις λειτουργικό UNIX ή παράγωγο, όχι μόνο για λόγους αξιοπιστίας, ασφάλειας και uptime, αλλά και για λόγους ευκολιών που δεν παρέχουν παραθυρικά συστήματα, και που για ρόλο file server είναι απολύτως must (π.χ. τρανταχτό παράδειγμα τα symlinks)

    Επομένως, λόγω των παραπάνω, θα πρέπει εξαρχής να αποφασίσεις:

    - τί RAID level θες; 1, 5, 6 ή 7 (μόνο στο ZFS στα BSDοειδή); γιατί αναλόγως θες και κάποιες θέσεις δίσκων στο κουτί για κάθε volume
    - πόσα volumes θες να κάνεις; τώρα ή και στο μέλλον;

    Όλα αυτά σου φτιάχνουν τις ανάγκες σου σε κουτί, που είναι και το βασικό κόστος, και από άποψη χρόνου δικού σου (για σκέψου αργότερα να πάρεις μεγαλύτερο κουτί και να τα ξαναμοντάρεις όλα από την αρχή).

    Τώρα, από άποψη software, 4 πράγματα χρειάζεσαι για τη διαχείριση, που τα έχουν όλες οι λύσεις:
    - UNIX shell
    - ssh
    - screen
    - Midnight Commander



    ΥΓ: Τελικά είχα καταλήξει, ότι για τόσους πολλούς δίσκους (π.χ. 8-12), το κόστος ενός καλού έτοιμου NAS, και μιας καστομιάς, είναι πάνω-κάτω το ίδιο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    - για δυνατότητα αρκετών δίσκων (π.χ. 8-12) το budget σου είναι τελείως ανεδαφικό μιας και τόσο θα κάνει (κι αν σου φτάνουν) μόνο το κουτί
    Θα ξεκινήσω με 2 δίσκους στο RAID (+ έναν ssd για το σύστημα) και έναν μικρότερο για backup και όσο αυξάνονται οι ανάγκες θα βάλω κι άλλους. To πολύ να μπουν άλλοι δύο, αλλά από εκεί και μετά πιο πιθανό είναι να αντικαταστήσω τους ήδη υπάρχοντες δίσκους με μεγαλύτερους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    - ακόμα και για λιγότερους δίσκους (για κάτω από 4, για να μην πω 6, δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος) και πάλι το budget είναι λίγο
    Οκ, τι budget είναι κατά τη γνώμη σου το απολύτως ελάχιστο για κάτι αξιοπρεπές στην περίπτωση των 4 δίσκων και για ποιο λόγο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    - για δική σου καστομιά, θα πρέπει απαραίτητα να έχει Intel gigabit LAN, για λόγους απόδοσης, αξιοπιστίας και multitasking στο LAN
    Άρα θα χρειαστώ εννοείς dedicated κάρτα δικτύου αντί για την ενσωματωμένη στη mobo που είναι συνήθως realtek; Οκ, θα το έχω υπόψη μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    - θα πρέπει να τρέξεις λειτουργικό UNIX ή παράγωγο, όχι μόνο για λόγους αξιοπιστίας, ασφάλειας και uptime, αλλά και για λόγους ευκολιών που δεν παρέχουν παραθυρικά συστήματα, και που για ρόλο file server είναι απολύτως must (π.χ. τρανταχτό παράδειγμα τα symlinks)
    Αυτό είναι δεδομένο. Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό να βάλω κάτι άλλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως, λόγω των παραπάνω, θα πρέπει εξαρχής να αποφασίσεις:

    - τί RAID level θες; 1, 5, 6 ή 7 (μόνο στο ZFS στα BSDοειδή); γιατί αναλόγως θες και κάποιες θέσεις δίσκων στο κουτί για κάθε volume
    - πόσα volumes θες να κάνεις; τώρα ή και στο μέλλον;
    RAID 1 αρχικά, τα υπόλοιπα δεν τα έχω ψάξει ιδιαίτερα αλλά δεν βρίσκω το λόγο, δεν θα είναι πολύ μεγάλο το σύστημα. Εξάλλου δεν έχω το budget για να στήσω τέτοιο σύστημα με 4 μεγάλους δίσκους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά σου φτιάχνουν τις ανάγκες σου σε κουτί, που είναι και το βασικό κόστος, και από άποψη χρόνου δικού σου (για σκέψου αργότερα να πάρεις μεγαλύτερο κουτί και να τα ξαναμοντάρεις όλα από την αρχή).
    Σε τι κουτί αναφέρεσαι και για ποιο λόγο ένα συνηθισμένο ATX δεν είναι κατάλληλο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα, από άποψη software, 4 πράγματα χρειάζεσαι για τη διαχείριση, που τα έχουν όλες οι λύσεις:
    - UNIX shell
    - ssh
    - screen
    - Midnight Commander
    Οκ, αυτά είναι καλυμμένα, με τη διαφορά ότι έχω μάθει με το tmux

    Από τις nas specific διανομές έχεις κάποια προτίμηση από αυτά που έχεις δοκιμάσει; Ορισμένα από τα επιπλέον features, όπως web interface και διευκόλυνση στη δημιουργία sandbox και στη διαχείριση χρηστών είναι επιθυμητά. Επομένως θα προτιμούσα μια σχετική διανομή από το να τα φτιάξω όλα μόνος μου ξεκινώντας πχ από απλό debian.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ: Τελικά είχα καταλήξει, ότι για τόσους πολλούς δίσκους (π.χ. 8-12), το κόστος ενός καλού έτοιμου NAS, και μιας καστομιάς, είναι πάνω-κάτω το ίδιο.
    Δεν σκοπεύω να έχω τόσο πολλούς δίσκους. Το ενδεχόμενο των 4 με καλύπτει με το παραπάνω. Το θέμα είναι ότι με την καστομιά θα μπορώ να κάνω ό,τι θέλω ως προς το software, μια πολυτέλεια που δεν υπάρχει σε έτοιμη λύση NAS. Επίσης αν δω ότι αλλάζουν οι ανάγκες θα μπορώ να κάνω τροποποιήσεις και στο hardware, σε αντίθεση με το synology που είναι fix και θα πρέπει να αγοράσω καινούριο.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα θα χρειαστώ εννοείς dedicated κάρτα δικτύου αντί για την ενσωματωμένη στη mobo που είναι συνήθως realtek;
    Όχι, υπάρχουν και μητρικές με ενσωματωμένη κάρτα της Intel.

    Πχ, ASROCK FATAL1TY B250M PERFORMANCE
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    αν οι ανάγκες καλύπτονται από 4 δίσκους, μια λύση θα ήταν και το HP ProLiant MicroServer Gen8
    κοίταξε και το NAS4free

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.844
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν οι ανάγκες καλύπτονται από 4 δίσκους, μια λύση θα ήταν και το HP ProLiant MicroServer Gen8
    κοίταξε και το NAS4free
    Καλή λύση με ίσως ανασταλτικό παράγοντα το σύνολο της μνήμης (δεν πάει πάνω απο 16) και ότι αν θες να πας σε καλύτερο επεξεργαστή ξεφεύγεις. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό και δημοφιλές στην κοινότητα των DIY NAS.

    Άλλη εναλλακτική σε καλή τιμή είναι αυτή.

    Κατά τα άλλα απο το σενάριο χρήσης που περιγράφεις και ένα απλό αδύναμο (arm) NAS σαν αυτά της synology θα σου έφτανε. Όμως τα μηχανάκια της εταιρίας αυτής, όπως και παρόμοιων μηχανημάτων άλλων εταιριών, είναι της λογικής apple. Κάτι που δεν είναι κακό φυσικά και ενώ θα βολέψει κάποιον που δεν γνωρίζει πολλά πράγματα ή απλά δεν θέλει να αφιερώσει χρόνο. Όμως για κάποιον που θα χρειαστεί κάτι πιο εξειδικευμένο είναι αρκετά περιοριστικό και απο οτι καταλαβαίνω σου αρέσει να τα σκαλίζεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Ναι θα μου άρεσε να μπορώ να το σκαλίζω στις φάσεις που έχω όρεξη να ασχοληθώ. Δεν θέλω κάτι που είναι εντελώς κλειστό, ούτε όμως και κάτι που χρειάζεται συνεχή παρακολούθηση. Θέλω μια συμβιβαστική λύση, όσο αυτό είναι εφικτό.

    Οκ μετά από τις προτάσεις και τα σχόλιά σας έχω ψιλοφτάσει στο εξής σύστημα:

    CPU: Intel Pentium G4560
    MB: Asrock H110M ITX
    RAM: ένα dimmάκι των 8GB
    Case: Fractal Design Node 304
    PSU: Corsair CX Series 450M
    OS drive: ο παλιός μου ssd (Intel 330 120GB, τον έχω κοντά μια πενταετία, πόσο πιθανό είναι άραγε να μου δημιουργήσει πρόβλημα; Πάντως το health του φαίνεται ψηλά στα διαγνωστικά της intel)
    αποθήκες: 2x4TB (υπάρχουν ήδη). Και σαν backup ένας παλιότερος WD Black (της σειράς FAEX) των 2TB.

    Με μια πρόχειρα φουσκωμένη στρογγυλοποίηση, το παραπάνω βγαίνει στα 340€ περίπου και είναι φυσικά αισθητά ισχυρότερο από τα αντίστοιχα synology.


    Προβληματισμοί/μειονεκτήματα:

    1. Ουσιαστικά έχω αποκλείσει την ECC RAM γιατί ανεβάζει αρκετά το κόστος και δεν είμαι σίγουρος πόσο απαραίτητη είναι, εξάλλου δεν θα είναι server με τρομερή κίνηση... Να το ξανασκεφτώ;
    2. Ο pentium είναι καλός σε single-threaded εφαρμογές, αλλά τα σενάρια χρήσης του home NAS είναι μάλλον πιο concurrent από αυτά για τα οποία είναι φτιαγμένη η cpu.

    Nομίζω όμως ότι συνολικά είναι ένα αξιοπρεπές entry-level συστηματάκι.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε να σκεφτείς, να βάλεις τέτοια μετριότητα στον υπολογιστή σου.
    Εδώ είσαι : XFX ProSeries 450W Core Edition.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Τέλεια, είναι και πιο φτηνό!

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να πάρεις καλό Corsair, πρέπει να βάλεις βαθειά το χέρι στην τσέπη.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.596
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Αν το στησεις εσυ το μηχανημα επειδη η μητρικη ειναι πιο παλια , αν δεν εχει το τελευταιο bios δεν θα ξεκινησει με αυτον τον επεξεργαστη παρολο που τον υποστηριζει. Θα πρεπει να μπει παλαιοτερος να γινει αναβαθμιση και μετα αυτος που λες. Αρα ή πας για πιο καινουργια πχ http://www.skroutz.gr/s/10844713/MSI...ng-Pro-AC.html ή http://www.skroutz.gr/s/10813854/Asr...0M-ITX-ac.html , αλλιως αν παρεις αυτη που λες που ειναι πιο φθηνη , θα πρεπει να ζητησεις απο το καταστημα να ελενξουν πιο bios αναγραφει πως εχει και αν δεν ειναι το τελευταιο αμ μπορουν να στο αναβαθμισουν
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Αν θες FreeNAS (ή άλλη BSD λύση με ZFS), θες ECC RAM. Αν όχι, δεν θες. Επίσης έλεγαν για το ZFS, ότι για κάθε TB αποθηκευτικού χώρου, έχει πολύ συγκεκριμένες minimum (είναι αρκετές) ανάγκες σε GB RAM.

    3. Σε ένα τέτοιο μηχανάκι, εγώ θα του έβαζα εξαρχής 16GB RAM. Γιατί; Γιατί αν υποθέσουμε ότι κάποιος αλλάζει φουρνιές δίσκων π.χ. κάθε 3 χρόνια (τόσο είναι όπως είχαμε δει στα στατιστικά μεγάλης εταιρίας με μεγάλο δείγμα, η χρονική στιγμή μετά από την οποία ξεκινούν να πολλαπλασιάζονται τα failures των δίσκων), τότε, συμφέρει από κάθε άποψη να το φτιάξει μια και καλή το μηχανάκι για π.χ. 3 γενιές δίσκων (κοντά 10 χρόνια). Γιατί ο σκοπός αυτών των μηχανημάτων (NAS / file server) είναι να είναι "fire & forget", να ξεχνάς ότι υπάρχουν. Απλά να είναι κάπου "κρυμμένα", και να σε εξυπηρετούν.

    4. Δεν θα πήγαινα σε λύση mini-ITX. Ο λόγος ώστε να έχω καί 4 DIMM sockets (λόγω και του 2), αλλά και για να έχω καλύτερη κυκλοφορία αέρα μέσα στο κουτί. Γιατί; Γιατί θα έχεις καλώδια (πολλά), SATA και ρεύματος. Μην συγκρίνεις με τα μικρά κουτιά των έτοιμων NAS. Αυτά δεν έχουν καθόλου καλωδιώσεις μέσα.

    5. Υπάρχει και η λύση, αν σε καλύπτει, το λειτουργικό να τρέχει από φλασάκι, οπότε έχεις ένα ακόμα SATA port.

    6. Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις μια καινούρια μητρική που να έχει M2, να τρέχει από έναν M2 SSD το λειτουργικό, και έτσι να έχεις ελεύθερα όλα τα SATA ports.

    - - - Updated - - -

    Ορίστε μία προτεινόμενη σύνθεση από Vision Studio που βγαίνει κάπως φθηνότερο, μιας και βλέπω ότι είσαι Θεσσαλονικιός:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  synthesi-server.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  37,6 KB 
ID: 183623

    ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

    Η σύνθεση προϋποθέτει ότι δεν έχεις τίποτα, γι' αυτό έχει μπει και ένα UPS (δεν νοείται NAS / file server που να μην είναι πάνω σε UPS), και ένας M2 για το λειτουργικό.

    Από εκεί και πέρα, ναι, είναι ακριβότερο από ό,τι είπες (ακόμα κι αν έχεις UPS, βγαίνει €650), αλλά:

    - δεν κάνει καμμία υποχώρηση στην ποιότητα-αξιοπιστία των εξαρτημάτων:
    ----> το ακριβό chipset (z270), από τον καλύτερο κατασκευαστή (Gigabyte), και που να έχει ενσωματωμένη Intel gigabit LAN, και 4 DIMM sockets
    ----> μνήμες HyperX που είναι από τις πλέον αξιόπιστες

    - έχει καλό κουτί, με έτοιμο air flow (1 μπροστά, 1 πίσω)

    - κουτί με γερή χωρητικότητα για δίσκους (8 σίγουρα στις 3,5 και έχει και άλλες 4 5,25)

    - έχεις 16GB RAM (οπότε είσαι αρκετά future proof)

    - έχεις dual-channel RAM
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Εξαιρετικό μου φαίνεται το σύστημα αλλά ενώ μπορώ να ανέβω λίγο από τα 300 που είπα αρχικά, το συγκεκριμένο δυστυχώς ξεφεύγει πάρα πολύ (μιλάμε για υπερδιπλάσιο κόστος)

    Full disclosure: Υπό άλλες συνθήκες δεν θα είχα πρόβλημα, αλλά μέσα στους επόμενους μήνες θέλω να αντικαταστήσω και το βασικό μου pc που είναι αρχαίο και επιβάλλεται και λόγω δουλειάς να το αλλάξω (με Ryzen 5 και μια gpu που θα τρέχει cuda ή εφάμιλλο, και λιμπίζομαι και τη Vega, όταν βγει, αν δουλεύει σωστά το ROCm μέχρι τότε), επίσης χρειάζομαι ένα καλό modem/router στη θέση ενός άθλιου Thomson. Για όλα αυτά έχω αυστηρό budget 1500€. Επομένως, δεδομένου ότι υπολογίζω να δώσω 1000€ για το desktop, 800€ για το nas είναι πάρα πολλά.

    1. Πολύ καλή ιδέα το UPS, δεν το σκέφτηκα καν, αλλά είναι πράγματι απαραίτητο, ειδικά σε ένα τέτοιο σύστημα που θα δουλεύει 24/7. Έχω ένα ήδη αλλά χρειάζεται καινούρια μπαταρία, οπότε μόνο από αυξομειώσεις τάσης πλέον προστατεύει. Μάλλον θα το χρησιμοποιήσω για αρχή και θα δω πώς θα πάει.
    2. Δεδομένου ότι οι RAM είναι υπερκοστολογημένες εδώ και αρκετούς μήνες λόγω καρτέλ μεταξύ των κατασκευαστών, προτιμώ να περιμένω να καταλαγιάσει το πεδίο και να αγοράσω τα έξτρα 8GB όταν τα βρω σε φυσιολογική τιμή ή προκύψει άμεση ανάγκη. Το ίδιο και στους ssd σε μικρότερο βαθμό.
    3. Το dual channel στη RAM δεν με ενδιαφέρει τόσο, δηλαδή και να μην το έχω τον πρώτο χρόνο (λόγω 2) δεν θα μου λείψει.

    Πολύ αξιόλογη η πρότασή σου κατά τα άλλα Wan, οπότε αν βγάλω ssd (που έχω), το ένα dimm (που δεν το χρειάζομαι άμεσα) και το ups (που επίσης έχω), βγαίνει στα ~360€. Ναι μεν ξεπερνάει το budget που είχα υπόψη μου, αλλά νομίζω το αξίζει.

    Μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και ιδιαίτερα για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.426
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει ένα κακό στην συγκεκριμένη πρόταση, αλλά δεν γίνεται αλλιώς:

    Τα λίγα (σχετικά με τις θέσεις του κουτιού) SATA ports.

    Έχεις 6 SATA ports και 8+4 θέσεις στο κουτί.

    Αυτή τη στιγμή η μόνη αξιόπιστη και προσιτή λύση για περισσότερα SATA ports είναι η X370 πλατφόρμα (περίπου +€40 παραπάνω από την παραπάνω προταθείσα μητρική) που έχουν 8 ή 10 SATA ports σύνολο.

    Το πρόβλημα είναι ότι έχουν ακόμα μόνο ακριβές CPU που δεν σου χρειάζονται - οι φθηνότερες είναι Ryzen 5 - και χωρίς ενσωματωμένα γραφικά. Θα μου πεις ότι δεν σου χρειάζονται γιατί (πολύ σωστά) θα τρέχεις το σύστημα με μοναδικά καλώδια ρεύμα και ethernet. Πράγματι, αλλά ίσως χρειαζόταν για το αρχικό στήσιμο του συστήματος μόνο.

    Σε κάθε περίπτωση έχω να προτείνω το εξής:

    Αν η ανάγκη αυτή δεν είναι απολύτως άμεση και μπορείς να περιμένεις 2-4 μήνες, η παραπάνω λύση μπορεί να αντικατασταθεί με έναν Ryzen-3 (που θα βγουν) 2C/4T (ή ένα ανάλογο Ryzen + Vega APU λίγο αργότερα) με μια X370 μητρική που θα έχει όμως 8 ή 10 SATA ports, οπότε θα "ταιριάζει" περισσότερο με το κουτί.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ένα κακό στην συγκεκριμένη πρόταση, αλλά δεν γίνεται αλλιώς:

    Τα λίγα (σχετικά με τις θέσεις του κουτιού) SATA ports.

    Έχεις 6 SATA ports και 8+4 θέσεις στο κουτί.

    Αυτή τη στιγμή η μόνη αξιόπιστη και προσιτή λύση για περισσότερα SATA ports είναι η X370 πλατφόρμα (περίπου +€40 παραπάνω από την παραπάνω προταθείσα μητρική) που έχουν 8 ή 10 SATA ports σύνολο.

    Το πρόβλημα είναι ότι έχουν ακόμα μόνο ακριβές CPU που δεν σου χρειάζονται - οι φθηνότερες είναι Ryzen 5 - και χωρίς ενσωματωμένα γραφικά. Θα μου πεις ότι δεν σου χρειάζονται γιατί (πολύ σωστά) θα τρέχεις το σύστημα με μοναδικά καλώδια ρεύμα και ethernet. Πράγματι, αλλά ίσως χρειαζόταν για το αρχικό στήσιμο του συστήματος μόνο.

    Σε κάθε περίπτωση έχω να προτείνω το εξής:

    Αν η ανάγκη αυτή δεν είναι απολύτως άμεση και μπορείς να περιμένεις 2-4 μήνες, η παραπάνω λύση μπορεί να αντικατασταθεί με έναν Ryzen-3 (που θα βγουν) 2C/4T (ή ένα ανάλογο Ryzen + Vega APU λίγο αργότερα) με μια X370 μητρική που θα έχει όμως 8 ή 10 SATA ports, οπότε θα "ταιριάζει" περισσότερο με το κουτί.
    Πολύ δελεαστικό το να περιμένω αλλά πάντα θα υπάρχει κάτι καλύτερο στον ορίζοντα

    Το εναλλακτικό σενάριο είναι να χτίσω τον βασικό και να μετατρέψω τον τωρινό σε προσωρινό nas μέχρι να φτάσουν οι ryzen 3 ή οι raven ridge όπως λες.

    Μιλάμε όμως για:

    CPU: Core 2 Duo E8400
    MB: Asus P5Q (s775, sata 2, usb 2)
    RAM: 2x4GB DDR2

    που θα πάνε στον file server και μια AMD HD5770 που θα μεταφερθεί στο καινούριο σύστημα (μέχρι να βγει η Vega ή βαρεθώ να περιμένω και πάρω GeForce)

    Οπότε σε αυτή την περίπτωση το πλάνο έχει ως εξής:
    στήνω το καινούριο πισι με αυτή τη GPU (ετοιμαστείτε για καινούριο νήμα σύντομα!), κρατάω CPU/MB/RAM στον file server και επανέρχομαι σε μερικούς μήνες για το οριστικό NAS...

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλήρες PC Low Energy - ιδανικό για 24/7 λειτουργία
    Από svizi στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 09:38
  2. FILE SERVER ΜΕ BACKUP ΣΕ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ
    Από griniaris στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 14:39
  3. Νέο PC για gaming 1.200-1.300€
    Από nik05r στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 10:46
  4. Συνθεση Η/Υ 800-900 ευρω για gaming
    Από john123 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 12:33
  5. Εγκατάσταση server edition για οικιακή χρήση
    Από Basilhs23_ στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-16, 17:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας