Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-67 από 67
  1. #61
    Εγγραφή
    01-09-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι οι πάροχοι αναφέρουν τα ίδια, διότι απλά έτσι είναι ο κανονισμός της ΕΕΤΤ και στο σημείο αυτό είναι όλοι σύννομοι. Το να μην διαβάζεις τους όρους του συμβολαίου που υπογράφεις ή τον μηνιαίο λογαριασμό, δεν είναι δικαιολογία ούτε θα ληφθεί υπόψη.
    Δηλαδή οι όροι της wind στο συμβόλαιο είναι υπεράνω των κανονισμών της ΕΕΕΤ; Για το αν διάβασα το συμβόλαιο της wind το αναφέρω παρακάτω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Φυσικά η φορητότητα ισοδυναμεί με καταγγελία, αλλά έχει κόστος αν είναι σε περίοδο δέσμευσης. Αν θέλεις να φύγεις αζημίως, υποχρεούσαι να το κάνεις με τον προβλεπόμενο τρόπο.
    Άρα λοιπόν η φορητότητα δεν ισοδυναμεί με καταγγελία της σύμβασης όταν μου δίνει το περιθώριο του ενός μήνα για να φύγω αζημίως. Επειδή έχω εξετάσει και το συμβόλαιο της wind πουθενά δεν αναφέρει για εξαίρεση σε αυτόν τον κανόνα.
    Όπως και να έχει περιμένω τον εκκαθαριστικό. Από τη στιγμή που θα με χρεώσουν για τη διακοπή του συμβολαίου θα προσφύγω στην ΕΕΕΤ και αν μου πει αυτή ότι τα έχω μπερδέψει στο νου και οφείλω να τα πληρώσω, θα πάω να τα πληρώσω. Γνωρίζω όμως ότι σε άλλες ίδιες ακριβώς περιπτώσεις σαν τη δική μου με άλλες εταιρείες, έφυγαν κανονικότατα κάνοντας απλή φορητότητα.

  2. #62
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζω έχεις μπερδέψει τους όρους που χρησιμοποιούνται και τι σημαίνει ο καθένας. Καταγγελία σημαίνει ότι ένα από τα 2 μέρη μιας σύμβασης (πελάτης ή εταιρεία), αποφασίζει ότι θέλει να την διακόψει (την σύμβαση και κατ' επέκταση τις υπηρεσίες) για Χ λόγους.
    Η καταγγελία της σύμβασης γίνεται είτε με πλήρη διακοπή της σύνδεσης (χάνεται ο τηλεφωνικός αριθμός) είτε με φορητότητα σε άλλον πάροχο. Αν φύγεις/διακόψεις πριν την ολοκλήρωση του χρονικού διαστήματος δέσμευσης, πληρώνεις τέλος, διαφορετικά φεύγεις αζημίως. Τόσο απλά και κατανοητά.

    Σε ποιο σημείο είδες διαφορά μεταξύ του κανονισμού της ΕΕΤΤ (που είναι νόμος του Κράτους) και αυτών που αναφέρονται στο συμβόλαιο της Wind; Τα ίδια πράγματα αναφέρουν και τα 2.

  3. #63
    Εγγραφή
    04-04-2011
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από You lied Εμφάνιση μηνυμάτων
    ............ Ακολούθησα τη μέθοδο του jkoukos με υπεύθυνη δήλωση και με καλέσαν για προσφορά την οποία αρνήθηκα και κατήγγειλα τη σύμβαση.......
    Αν επιτρέπετε φίλε you lied τι προσφορά σου έκαναν;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......... και έχω τρεις επιλογές:
    Ή παραμένω μέχρι να λήξει το συμβόλαιο ή να δεχτώ την προσφορά ή να πληρώσω καμιά 200αρα ευρώ για το σπάσιμο του συμβολαίου.
    Κι εσένα φίλε ouzo, σου έκαναν κάποια προσφορά για να μείνεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gongisone : 18-10-17 στις 17:34.

  4. #64
    Εγγραφή
    11-05-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    Μαρέσει που ρωτάτε τι προσφορά/αντιπρόταση έγινε λες και τίθεται θέμα συνοχής στον τρόπο αντιμετώπισης πελατών.

    Εμένα με καλεί ακόμα το τμήμα προωθήσης υπηρεσιών τους για να κάνω αναβάθμηση σε VDSL και έχω φύγει απαυτούς απο τον Ιούνιο.
    Ανορθόγραφοι κουφάλες, έρχονται δασκάλες.

  5. #65
    Εγγραφή
    21-03-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5/~37.5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γνωρίζει κάποιος στην περίπτωση που γίνει τηλεφωνική πρόταση για φορητότητα και το συμβόλαιο υπογραφεί χ μέρες μετά την τηλεφωνική πρόταση(χ=2 μέρες), αν το αίτημα για τη μεταφορά της γραμμής γίνεται αφού πέσουν οι τζίφρες στο συμβόλαιο(δηλαδή στις χ μέρες μετά) ή τη στιγμή της τηλεφωνικής συμφωνίας;
    Γιατί ξεκίνησε τις απειλές η wind σήμερα και επειδή πρόκειται για τη γραμμή στο πατρικό, παίζω σπασμένο τηλέφωνο μεταξύ wind και γονιών.

    ΥΓ. Τελικά βγήκε νόημα με τη wind. Φύκια και μεταξωτές κορδέλες οι εκπρόσωποι της!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christakoss : 22-10-17 στις 13:41.

  6. #66
    Εγγραφή
    01-09-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gongisone Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κι εσένα φίλε ouzo, σου έκαναν κάποια προσφορά για να μείνεις;
    Μου έκαναν προσφορά στα 17,50€. Δεν μου ανέφεραν δώρο πάγια. Παρόλαυτα αυτά την αρνήθηκα γιατί κυρίως χρησιμοποιούσα υπηρεσίες τις οποίες από εδώ και μπρος θα μου τις χρέωναν.


    Λοιπόν επιστρέφω για να σας πω την κατάληξη της περιπέτειας μου, ώστε να το γνωρίζει και όποιος θέλει στο μέλλον. Την περασμένη εβδομάδα σκάει ο εκκαθαριστικός λογαριασμός, πάνω από 200€. Κατευθείαν γράφω στη φόρμα εξυπηρέτησης της wind αυτά που ανέφερα και εδώ, ότι δηλαδή αφού διάβασα στο συμβόλαιο ότι η διακοπή ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ με καταγγελία, άρα θεώρησα ότι δεν είναι απαραίτητη η διαδικασία για να κάνω χαρτί καταγγελίας σε υποκατάστημά τους. Και αφού δεν είχα από πουθενά επίσημη ενημέρωση για το πως πρέπει να γίνει η καταγγελία, σας ζητώ να διαγράψετε την οφειλή. Ειδάλλως θα προσφύγω σε ΕΕΤΤ και συνήγορο του καταναλωτή. Σε δύο μέρες ήρθε η απάντηση ότι μου παραχωρείται πίστωση. Τέλος καλό, όλα καλά.

  7. #67
    Εγγραφή
    04-02-2012
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ/ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ-ΚΥΛΛΗΝΗ
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14505/966 ,14230/1021
    ISP
    NOVA/WIND
    DSLAM
    Wind - ΚΥΛΛΗΝΗ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6/6(dB) / 21.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι βγήκε ο εκκαθαριστικός με επιστροφή 12,00 ευρώ ,άνευ ''απειλών'' και ''υποδείξεων''!! όλα καλά.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 20:00
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-17, 11:57
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-16, 14:54
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-16, 21:53
  5. Ημερομηνία λήξης συμβολαίου σταθερής
    Από uncle_nontas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 10:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας