Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα παιδιά.Ειμαι σε παροχο Cosmote,24αρα γραμμή adsl σε fast path και έχω το ZTE 108NS.Πριν μια εβδομάδα αγορασα το Tp Link AC750 Archer D20 (http://uk.tp-link.co...Archer-D20.html).Η αγορά και αλλαγή έγινε λόγο 1ον για καλύτερη εμβέλεια WiFi, μιας και η γυναίκα μου με είχε φάει που το ZTE δεν πιάνει στην βεραντα, και 2ον να αποκομησω ότι καλύτερο από την σύνδεση μου.Παραπονο από το ZTE δύο χρόνια που το έχω τώρα, απολύτως κανένα.Λοιπον,πρώτη μέρα συνδέω το Tp link κάνω εγκατάσταση,update και όλα μια χαρά.Μπαινω speedtest και βλέπω ότι έχω χάσει 2mbps στο download...και από 10mbps που είχα με το ZTE... το Tp link με τα βίας φτάνει τα 8,στο ping καμία αλλαγή...Μπαινω στο μενού και βλέπω το snr στα 10.1db εκει που το ZTE ήταν πάντα στα 9.4db.Παω να το δοκιμάσω σε παιχνίδι όπου με το ZTE είχα σταθερότητα 60ping...βλέπω το ping να πηγαίνει πάνω κάτω ασταμάτητα από τα 80 μέχρι τα 300.Μετα από αρκετές επανεκκίνησεις χωρίς αποτελεσμα μπας και κλειδώσει κάπως και κάπου καλητερα τελικά παιρνω τηλέφωνο τον ΟΤΕ ο οποίος και δεν βλέπει κανένα πρόβλημα στην γραμμη.Του λέω το πρόβλημα με το snr κάνει μια επανεκκίνηση και εκκαθάριση της γραμμής... καμια αλλαγή.Του λέω αν γίνεται να μου μειώσει το SNR μου λέει ότι δεν γίνεται πάρα μόνο αν αλλάξω profile,αλλά θα χάσω fast path και ταχύτητα... του λέω μην πειράξεις τίποτα...αυτο ήταν.Βγαζω το Tp link και ξαναβαζω το ZTE(....και δεν βλέπω να το ξαναβγαζω προς το παρών )...όλα δούλευαν παλι μια χαρά..SNR στα 9.4db σταθερότητα ping και 10mbps download..τη μπορεί να φταίει...καποια αστοχια υλικού με τον παροχο;...δεν ξέρω...απογοητευτικα.. να το στείλω πάλι πίσω;...Ευχαριστώ...

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Kατά κανόνα τα modem/router των παρόχων συμπεριφέρονται πιο σωστά στις δικές τους γραμμές, μπορείς να αφήσεις το ΖΤΕ αποκλειστικά σαν modem και να έχεις το ΤP-LINK μόνο σαν ρούτερ πίσω από το ZTE.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλως σας βρηκα .....για να καταλαβεις..ακομη και ένα sagem f@st 2404(....βραχος το ατιμο) που εχω απο το 2009 παιζει χωρις κανενα θεμα...αν είναι δυνατον!!!!...παντως
    και εγω αυτό το συμπερασμα εβγαλα...και εν μερη αυτό μου αφησε να εννοηθεί και το παλικαρι που μηλησα στον ΟΤΕ.Αστοχια υλικου με τον παροχο....θα περιμενω κανα δυο μερες και αν δεν... το εχω στειλει πισω....

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα το στείλεις για να πάρεις κάποιο άλλο εννοείς;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    28-05-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ....για καποιο άλλο δεν το βλεπω....περιμενα με 50 ευρο να εχω ένα αξιοπρεπες μοντεμ ρουτερ παντα σε σχεσει με τα μοντεμ ρουτερ του παροχου και αντι αυτου πηγα για μαλι και βγηκα κουρεμένος....και να το ρισκάρω ...αντε να δωσω κανα 30αρι ακομα να παρω καποιο αλλο....και αν παλι εχει θεμα???

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σου είπα πιο πάνω τι μπορείς να κάνεις, εκτός αν δεν θέλεις να έχεις 2 συσκευές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    28-05-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ναι το σκεφτομαι....αν και εχω ηδη ένα Tp link wifi extender μεσα στο σπιτι.

    - - - Updated - - -

    Δεν το περιμενα....η αλλαγη καλωδίου τελικα που του εκανα απο CAT 5 σε ένα CAT 6 ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ...όλα πλεον δουλευουν ρολοι...το μονο που δεν αλλαξε είναι το Download μιας και το SNR δεν αλλαξε,πάραυτα συνεχιζω να κατεβαζω αρχεια με 1.1mb όπως κατεβαζα και πριν..αλλα το ping εκτος της σταθεροτητας(...τερμα τα ping spikes στο θεο), κατεβηκε αλλα 5ms σε σχεση με το ZTE...τελικα θα το κρατησω.... και ευχαριστω για το ενδιαφερον
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Twister75 : 29-05-17 στις 21:35.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-18, 19:44
  2. Βοήθεια με tp-link 7210 παρακαλώ!!!!!
    Από Στεφανος Βολ στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-17, 13:55
  3. Tp link ac1750 Archer D7
    Από apostatis στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-16, 12:45
  4. Ερώτηση για εφαρμογή ζεύξης με TP-LINK TL-WA7210N
    Από skiouras στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-16, 13:50
  5. VLAN με TP-Link TL-WA701 multiple SSID
    Από Kapnos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 12:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας