Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    11-01-2017
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά, θέλω να στήσω ένα μηχάνημα αλλά λόγο περιορισμένου budget (περίπου 800€) θα πρέπει να κινηθώ κάπως "έξυπνα" θα έλεγα.
    Θέλω να ασχοληθώ με κάποια παλαιότερη έκδοση Solidworks (για 3D σχεδιασμό) ερασιτεχνικά αρχικά και αν μου βγει επαγγελματικά αργότερα. Οπότε έχοντας ως γνώμονα οτι θα μου πάρει κάποιο χρόνο να εκπαιδευτώ νομίζω πως μπορώ να αγοράσω την κάρτα γραφικών και τα εξτρα 16Gb ram για λίγο αργότερα.

    Σκέφτομαι να κινηθώ σε επεξεργαστή i5 7500 με 16Gb ram και Gigabyte με H270 για μητρική και δισκό SSD 256Gb Samsung (για 2o σκληρό έχω έναν εξωτερικό 2TB). Περιφερειακά και οθόνη υπάρχουν.

    Όποια πρόταση - συμβουλή ευπρόσδεκτη!

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Το πακέτο αυτό:

    1. Έχει να κάνει και πολλούς υπολογισμούς;

    2. Είναι αρκετά έως πολύ threaded;

    3. Ασχολείται και με επίλυση φορέων;

    Αν ναι, να εξετάσεις και την περίπτωση Ryzen 7 1700.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-01-2017
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Προγράμματα τύπου Matlab έχω να τα πιάσω από όταν ήμουν φοιτητής οπότε δεν θα τα χρειαστώ. Από την άλλη πρόγραμμα όπως το Soliworks δεν το λες και ελαφρύ. Για Ryzen δεν θα το προτιμούσα γιατί ναι μεν μας δίνει πολύ περισσότερα αλλά μας ανεβάζει και το κόστος.. για μια χρήση που μπορεί στην πορεία να μην "βγει", οπότε μετά από κάποιους μήνες που θα χει δείξει αν τα καταφέρνω με το concept σε περίπτωση που δεν τραβήξει αντί να του βάλω πάνω μια κάρτα γραφικών quadro να βάλω μια καθαρά για games και να μην πάνε "τσάμπα" τα χρήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dust : 30-05-17 στις 21:35.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-03-2011
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Θεωρώ πως η επιλογή Ryzen είναι καλύτερη τη δεδομένη στιγμή. Ωστόσο με αυτά τα χρήματα αν κινηθείς σε Ryzen θα πρέπει να διαθέσεις και ένα ποσό για κάρτα γραφικών που θα πάει θεωρητικά "χαμένο" αν αυτή δεν είναι μια Quadro ή Firepro. Επομένως, η καλύτερη επιλογή δεδομένου του budget σου, είναι ένα σύστημα με i7 7700 με on board graphics για αρχή και σε δεύτερη φάση ανάλογα πως θα προχωρήσει η δουλειά σου, βάζεις άλλα 16GB RAM και μια Firepro ή Quadro από το certified list του Solidworks και έχεις ένα δυνατό workstation.

    Συγκεκριμένα προτείνω:

    Fractal Design Core 2300 - Λιτό κουτί με 2 120mm silent fans
    http://www.skroutz.gr/s/7283407/Frac...Core-2300.html

    Τροφοδοτικό Seasonic 80+ Gold Semi Modular 360W. Είναι υπέραρκετό για το σύστημα και ποιοτικότατο. Θα κρατήσει επίσης και σε μια μελλοντική αναβάθμιση σε Firepro ή Quadro εκτός αν πας σε κάτι πολύ extreme.
    http://www.skroutz.gr/s/4054452/Seas...ries-360W.html

    Intel i7 7700 - Δεν επιλέγω τον K λόγω του ότι σε ένα workstation δε θα έκανα overclock και επίσης έχει και λιγότερο TDP.
    http://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeks...phrase=i7+7700

    Μητρική Gigabyte με Z270 chipset
    http://www.skroutz.gr/s/10788111/Gig...P-rev-1-0.html

    16GB Ram, βρήκα το συγκεκριμένο 3000MHz kit σε πολύ μικρή διαφορά με αντίστοιχα 2400 οπότε θα το επέλεγα αν και δεν έχει τεράστια διαφορά στην ταχύτητα.
    http://www.skroutz.gr/s/7380831/Cors...2B3000C15.html

    Μ2 Samsung 960 EVO SSD για να έχεις τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα και αν θέλεις κάνεις τον εξωτερικό σου, εσωτερικό για storage
    http://www.skroutz.gr/s/10160630/Sam...M-2-250GB.html

    Σύνολο σου βγαίνει με τις χαμηλότερες τιμές κοντά στα 820 ευρώ

  5. #5
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ καλή η πρόταση του michxymi. +1

    Προσθέτω και 2 εναλλακτικές:

    1. Τροφοφοτικό κατασκευής seasonic με highly reliable πυκνωτές, 5 χρόνια εγγύηση και λίγο μεγαλύτερο wattage.
    http://www.e-shop.gr/psu-xfx-ts-seri...w-p-PER.811434
    http://www.skroutz.gr/s/417911/XFX-P...se=xfx+ts+450w

    2. Μνήμες που δουλεύουν στα 2800MHz με χαμηλότερο - όμως - voltage (DDR4 standard - 1.2V).
    http://www.skroutz.gr/s/8067853/Cors...2A2800C16.html

    - - - Updated - - -

    Και συμφωνώ στο να μην πάρεις τον "K", καθώς η αυξημένη συχνότητα λειτουργίας του έχει - αναγνωρισμένες πλέον - επιδράσεις στη θερμοκρασία.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  6. #6
    Εγγραφή
    11-01-2017
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Michxymi σ'ευχαριστώ πολύ. Έτσι ακριβώς ήθελα να κινηθώ. Δηλαδή να στήσουμε ένα μηχάνημα για μια συγκεκριμένη δουλειά αλλά ταυτόχρονα να μην αποκλείσουμε ότι άλλο και αν και όσο "ζητάει" να του δίνουμε!
    Mike σ'ευχαριστώ επίσης νομίζω θα πάω σε xfx ts εχώ δει σε πολλές συζητήσεις να το προτιμούν οπότε λέω να το τιμήσω.
    Μια απορία μου δημιουργήθηκε βέβαια και θέλω την βοήθεια σας. Δεδομένου οτι εντός 6μηνου και γρηγορότερα θα βάλω πάνω άλλα 16Gb ram γιατί να ξεκινήσω με kit και όχι single δεν θα ήταν προτιμότερο για να ρθουν αργότερα να κουμπώσουν και τα άλλα 16?
    Επίσης μην το ξεχάσω για τον i7 7700 δεν θα χρειαστεί ψύκτρα ή ο συγκεκριμένος έχει αξιόπιστη από box?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dust : 31-05-17 στις 20:04.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-03-2011
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dust Εμφάνιση μηνυμάτων
    Michxymi σ'ευχαριστώ πολύ. Έτσι ακριβώς ήθελα να κινηθώ. Δηλαδή να στήσουμε ένα μηχάνημα για μια συγκεκριμένη δουλειά αλλά ταυτόχρονα να μην αποκλείσουμε ότι άλλο και αν και όσο "ζητάει" να του δίνουμε!
    Mike σ'ευχαριστώ επίσης νομίζω θα πάω σε xfx ts εχώ δει σε πολλές συζητήσεις να το προτιμούν οπότε λέω να το τιμήσω.
    Μια απορία μου δημιουργήθηκε βέβαια και θέλω την βοήθεια σας. Δεδομένου οτι εντός 6μηνου και γρηγορότερα θα βάλω πάνω άλλα 16Gb ram γιατί να ξεκινήσω με kit και όχι single δεν θα ήταν προτιμότερο για να ρθουν αργότερα να κουμπώσουν και τα άλλα 16?
    Επίσης μην το ξεχάσω για τον i7 7700 δεν θα χρειαστεί ψύκτρα ή ο συγκεκριμένος έχει αξιόπιστη από box?
    Το τροφοδοτικό που προτείνει ο mike_ είναι εξίσου καλό, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα το Seasonic λόγω 80+ Gold efficiency και λόγω του ότι ειναι semi-modular, που σημαίνει πως με ένα καλό στήσιμο θα έχεις το μέγιστο δυνατό airflow στο κουτί. Αν σκοπεύεις ωστόσο να βάλεις κάποια πιο power hungry κάρτα τύπου GTX 1080 και άνω, το XFX είναι καλύτερη επιλογή.

    Όσο αναφορά τη RAM, το perfomance ενός kit που παίζει σε dual channel είναι σαφώς καλύτερο από ένα stick μεμονωμένα σε single channel. Επίσης ένα δεύτερο ζήτημα είναι γενικά το compability. Αν πας σε single λύση θα πρέπει αργότερα να βρείς το ίδιο module ή αν όχι το ίδιο κάποιο που να παίζει στα ίδια timings. Το μόνο αρνητικό στη λύση του 16GB kit είναι πως αν θες να πας στα 64GB, που είναι και το μέγιστο της μητρικής, θα έχεις ήδη γεμάτα τα slot σου και θα πρέπει να αγοράσεις εκ νέου άλλο kit. Όσο αναφορά τη πρόταση του Mike_ και πάλι με βρίσκει σύμφωνο. Γενικά ψάχνεις kit 2400Mhz και πάνω, ιδανικά να υπάρχει και στο QVL (Qualified Vendor List) της μητρικής για να είσαι 100% καλυμμένος από θέμα compability. Δεν αξίζει να ξεφύγεις γενικά πάνω από 20€ για ένα πιο γρήγορο kit μιας και δε θα κερδίσεις το αντίστοιχο performance.

    Ο επεξεργαστής αυτός έρχεται με τη κλασική stock ψύκτρα της Intel που σε πρώτη φάση είναι ικανοποιητική. Σε δεύτερη φάση, προσωπικά θα πήγαινα σε κάποια έτοιμη λύση υδροψυξης.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michxymi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... και λόγω του ότι ειναι semi-modular, που σημαίνει πως με ένα καλό στήσιμο θα έχεις το μέγιστο δυνατό airflow στο κουτί. .
    Δυστυχώς, το 360W είναι το μοναδικό non-modular της οικογένειας (δες στο πεδίο cables, είναι όλα attached).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dust Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια απορία μου δημιουργήθηκε βέβαια και θέλω την βοήθεια σας. Δεδομένου οτι εντός 6μηνου και γρηγορότερα θα βάλω πάνω άλλα 16Gb ram γιατί να ξεκινήσω με kit και όχι single δεν θα ήταν προτιμότερο για να ρθουν αργότερα να κουμπώσουν και τα άλλα 16?
    Αν είναι δεδομένο ότι θα πας στα 32Gb, τότε θα έλεγα να βάλεις 1 DIMM και να κουμπώσεις το δεύτερο μόλις έρθει η ώρα. Σε αυτή τη περίπτωση, φρόντισε να πάρεις κάτι ευκολόβρετο (π.χ. Corsair ή Hyper-X). Γενικά, είναι καλή πρακτική να μην εξαντλήσεις τα slots της μητρικής.

    Αν δεν είσαι 100% σίγουρος ή δεν θέλεις να χάσεις - έστω και προσωρινά - το dual-channel ή δεν θέλεις να ρισκάρεις την πιθανότητα να βρεις ακριβώς το ίδιο DIMM, μπορείς να βάλεις τώρα ένα 16Gb kit (2x8Gb DIMMs) και όταν έρθει η ώρα, να το πουλήσεις και να πάρεις 2x16Gb DIMMs. Αν οι τιμές στις RAM παραμείνουν σταθερές ή έστω δεν μεταβληθούν πολύ, η χασούρα θα είναι της τάξης των 10-20€. Επιπροσθέτως, οι μνήμες είναι το μόνο εξάρτημα που μπορεί να μεταπωληθεί εύκολα, λόγω της life-time εγγύησης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dust Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μην το ξεχάσω για τον i7 7700 δεν θα χρειαστεί ψύκτρα ή ο συγκεκριμένος έχει αξιόπιστη από box?
    Την κλασική μικρή ψύκτρα θα έχει το box. Για το TDP του "non-K" 7700 (65W), θα είσαι normal για αρχή.

    Συνεπώς, είτε ξεκινάς με αυτή και βάζεις π.χ. μία έτοιμη κλειστή υδρόψυξη αργότερα, είτε πας σε μία λύση αξιοπρεπούς αερόψυξης από τώρα, και τέλος.

    http://www.e-shop.gr/be-quiet-pure-rock-p-PER.641611 (το Fractal Design 2300 υποστηρίζει ψύκτρες ύψους έως και 162mm)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 01-06-17 στις 08:58.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  9. #9
    Εγγραφή
    11-01-2017
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κατατοπιστικότατοι και οι δυο!
    Ευχαριστώ πολύ!

Παρόμοια Θέματα

  1. Desctop PC για Πολιτικο Μηχανικο
    Από civil στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-17, 12:36
  2. Σύνθεση PC για αρχιτέκτονα μηχανικό
    Από alexis12 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-17, 18:40
  3. Συνθεση PC για rendering
    Από nikoslykos στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-16, 16:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας