Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    30-11-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σ'ευχαριστώ πολύ φιλέ μου. Απλώς απο οσο θυμαμαι πριν παω σε VDSL + VoiP δουλευαν κανονικα τα 3 τηλεφωνα χωρις θεματα. Οσο ημουν ADSL και χωρις VoiP. Λογικά κατι αλλαξε με το VoiP η οχι ?

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το αναλογικό σήμα μπορεί να λειτουργεί παράλληλα, όχι όμως το ψηφιακό. Η τάση έρχεται μέσω του αναλογικού σήματος. Σε ψηφιακό (όπως είναι το VoIP) δεν υπάρχει τάση και αναπαράγεται μόνο από τον router για να εξακολουθούν να λειτουργούν τα απλά αναλογικά τηλέφωνα που έχουμε. Όμως δεν έχει επαρκεί ισχύ, όση ερχόταν από το αστικό κέντρο στο αναλογικό σήμα.
    Δεν είναι θέμα ADSL ή VDSL. Το ίδιο συνέβαινε και σε ISDN γραμμές, όπου η τάση αναπαραγόταν από το Netmod. Κι εκεί δεν μπορούσες να έχεις ταυτόχρονα πάνω από 2-3 συσκευές στην ίδια θύρα.

  3. #18
    Εγγραφή
    30-11-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αναλογικό σήμα μπορεί να λειτουργεί παράλληλα, όχι όμως το ψηφιακό. Η τάση έρχεται μέσω του αναλογικού σήματος. Σε ψηφιακό (όπως είναι το VoIP) δεν υπάρχει τάση και αναπαράγεται μόνο από τον router για να εξακολουθούν να λειτουργούν τα απλά αναλογικά τηλέφωνα που έχουμε. Όμως δεν έχει επαρκεί ισχύ, όση ερχόταν από το αστικό κέντρο στο αναλογικό σήμα.
    Δεν είναι θέμα ADSL ή VDSL. Το ίδιο συνέβαινε και σε ISDN γραμμές, όπου η τάση αναπαραγόταν από το Netmod. Κι εκεί δεν μπορούσες να έχεις ταυτόχρονα πάνω από 2-3 συσκευές στην ίδια θύρα.
    Κατατοπιστικότατος για άλλη μια φορά. Σ'ευχαριστώ πολύ !

  4. #19
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Έχεις σκεφτεί να συνδέσεις πάνω στο FritzBox ένα ασύρματο (DECT) τηλέφωνο και να αντικαταστήσεις έτσι ένα από τα 3 ενσύρματα που χρησιμοποιείς; Νομίζω πως αυτή η αλλαγή είναι η πιο απλή & οικονομική λύση στην υπόθεσή σου...

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είναι όμως παράλληλα με τις αναλογικές θύρες, όπως το θέλει. Βασικά ούτε και η κάθε αναλογική θύρα είναι με την άλλη.Μόνο αν συνδεθούν όλες οι συσκευές σε μία.

  6. #21
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Δεν γίνεται να μπει από ένα ενσύρματο τηλέφωνο στην κάθε μία από τις δύο αναλογικές θύρες και να συνδεθεί και ένα DECT ασύρματα και να χτυπάνε όλα μαζί παράλληλα? Όπως γίνεται στα ring groups δηλαδή

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράλληλα θα κτυπούν όλα μαζί, δεν υπάρχει θέμα σε αυτό. Αλλά δεν μιλούν όλοι ταυτόχρονα. Ο πρώτος που θα απαντήσει στην κλήση, αμέσως κόβει όλους τους άλλους.
    Ο φίλος θέλει αν σηκώσουν όλοι μαζί τα ακουστικά, να επικοινωνούν όλοι τους ταυτόχρονα. Αυτό γίνεται μόνο σε αναλογική τηλεφωνία ή μόνον στην ίδια θύρα του router, ΡΒΧ κλπ. Ποτέ δεν μπορεί να γίνει σε ψηφιακή γραμμή ή αντίστοιχη τηλεφωνική συσκευή (όπως είναι και τα ασύρματα).

  8. #23
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Ouch, δεν κατάλαβα πως θέλει να τα κάνει κυριολεκτικά ντούμπλεξ όλα μαζί. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κανένα FritzBox για να ξέρω λεπτομέρειες, αλλά σίγουρα δεν διαθέτουν κάποιο feature τύπου conference για να μιλάνε όλοι μαζί;

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι και δεν μπορεί να γίνει σε καμία συσκευή στην ίδια αναλογική θύρα. Μπορεί να γίνει συνδιάσκεψη αλλά μεταξύ διαφορετικών θυρών. Έτσι λειτουργούν όλα τα ΡΒΧ, αλλά δεν το θέλει ο φίλος και ούτε την μεταβίβαση της κλήσης.
    Επισης η λυση με το τηλεφωνικο κεντρο δεν με εξυπηρετει μιας και με νοιαζει η ταυτοχρονη απαντηση και ΟΧΙ η "Πάσα" της κλησης σε αλλο υπαλληλο

  10. #25
    Εγγραφή
    30-11-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι και δεν μπορεί να γίνει σε καμία συσκευή στην ίδια αναλογική θύρα. Μπορεί να γίνει συνδιάσκεψη αλλά μεταξύ διαφορετικών θυρών. Έτσι λειτουργούν όλα τα ΡΒΧ, αλλά δεν το θέλει ο φίλος και ούτε την μεταβίβαση της κλήσης.
    Ακριβώς έτσι Φιλε μου jkoukos να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο σχετικά με το QoS του FritzBox μήπως μπορείς να με βοηθήσεις. Όταν έχω τα Torrent ανοιχτά, δημιουργείται πρόβλημα στο τηλέφωνο. Ακόμη και όταν ΔΕΝ κατεβάζω με το Full Available Bandwidth. (Έχω VDSL αλλά λόγω περιοχής φουλάρω στα 21 Mbps.) Στην ουσία ο συνομιλητής μου με ακούει κανονικά αλλά όταν μιλάει αυτός, εγω τον ακούω με απίστευτα πολλά κενά. Περίμενα πως αυτό θα λυνότανε αν απλώς κλείσω τα Torrents αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα οτι ο μόνος τρόπος για να επανέλθει το Crystal Clear Sound και Quality στην γραμμή μου είναι να επανεκκινήσω το Router. Αν επανεκκινήσω το Router και κάνω για συνεχόμενες μέρες Browsing αλλά και οποιοδήποτε είδους κατέβασμα μέσω Browser το τηλέφωνο πραγματικά λειτουργεί τέλεια. Πίστευα πως θα λυθεί με QoS αλλά δεν νομίζω οτι έχω καταννοήσει πλήρως το πως λειτουργεί το QoS στο FritzBox. Όταν πάω στο Internet - Filters - Prioritization στα Real-Time Applications το Internet Telephony ειναι Pre-configured. Αυτο δεν σημαινει πως θα επρεπενα μην αντιμετωπίζω προβλημα με το τηλεφωνο απο τη στιγμη που εκει είναι πρώτο στη λίστα ? Επίσης πρόσφατα πρόσθεσα και το Internet Telephony στο Prioritized Applications αλλα δεν δοκιμασα να δω ακομη αν κανει διαφορα. Μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις τα φωτα σου σε σχεση με το ΠΩΣ πρεπει να ρυθμισω το QoS στο FritzBox ?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  F Filters.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  171,5 KB 
ID: 197558

  11. #26
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βάλλε στο Background τα torrents. Υπόψη ότι το QoS παίζει μόνο στο Upload (σε όλα τα router). Αυτό που θέλουμε είναι να καθυστερούμε τις πολλαπλές συνδέσεις στο Up που ανοίγουν τα Ρ2Ρ, οπότε ουσιαστικά καθυστερούμε και τις απαντήσεις.
    Προσωπικά δεν είχα θέμα, αλλά δεν έκανα βαριά χρήση torrents

  12. #27
    Εγγραφή
    30-11-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλλε στο Background τα torrents. Υπόψη ότι το QoS παίζει μόνο στο Upload (σε όλα τα router). Αυτό που θέλουμε είναι να καθυστερούμε τις πολλαπλές συνδέσεις στο Up που ανοίγουν τα Ρ2Ρ, οπότε ουσιαστικά καθυστερούμε και τις απαντήσεις.
    Προσωπικά δεν είχα θέμα, αλλά δεν έκανα βαριά χρήση torrents
    Επιλέγοντας την IP του υπολογιστή που κατεβάζει Torrents και την επιλογή BitTorrent έτσι ?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Right ?.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  142,7 KB 
ID: 197563

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Router κεραυνος isdn pstn w724v
    Από scarface5323 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-17, 11:49
  2. DSL splitter με κλέμμα/ρεγκλέτα
    Από ferongr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 14:44
  3. Bricked τηλεφωνικές συσκευές IP?
    Από ban842 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-17, 20:03
  4. [Gennet] Oxygen HDV24201 - Συνδεσμολογία με ή χωρίς splitter
    Από ipred στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-16, 11:04
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-16, 12:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας