Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σε όλους,

    Μπορώ να έχω πίσω από ένα PSTN Splitter περισσότερες από μία συσκευές ;

    Έχω κάνει την ακόλουθη συνδεσμολογία:


    [τηλ.γραμμή] ---> [pstn splitter] ---> [τηλ. δίκτυο σπιτιού] --> [συσκευή 1] --> [συσκευή 2] --> [συσκευή n...]
    |
    |
    ν
    [ADSL Router]


    Δηλαδή, το splitter υποδέχεται την τηλεφωνική γραμμή και την διαχωρίζει. Ο ένας κλάδος οδηγεί στον ADSL router και ο άλλος στο τηλεφωνικό δίκτυο του σπιτιού. Οι τηλεφωνικές πρίζες είναι συνδεδεμένες σε σειρά.

    Ακούω, κατά καιρούς, διάφορες απόψεις επί του θέματος, όπως για παράδειγμα ότι το κάθε splitter μπορεί να "σηκώσει" μόνο μία τηλεφωνική συσκευή, και ότι σε όλες τις συσκευές, fax, συναγερμούς κλπ. θα πρέπει να έχω από ένα φίλτρο.

    Γνωρίζει κανείς τι ισχύει απ' όλα αυτά ;
    Γνωρίζει κανείς πώς μπορεί να αποφύγει το φίλτρο σε κάθε συσκευή (αν η παραπάνω συνδεσμολογία είναι λάθος) ;
    Αν όντως χρησιμοποιώντας κανείς το PSTN splitter του παρόχου χρειάζεται splitter ή filter σε κάθε τηλ. συσκευή, γνωρίζει κανείς πώς θα μπορούσα να επιτύχω την παραπάνω συνδεσμολογία με κάποιο άλλο τύπο splitter που να μπορεί να "σηκώσει" περισσότερες συσκευές ;

    Να σημειώσω ότι η παραπάνω συνδεσμολογία ήδη λειτουργεί σ' εμένα εδώ και περίπου ένα χρόνο, αλλά αυτό μπορεί να μη σημαίνει οτι είναι και σωστή.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.319
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Μια χαρά είναι η παραπάνω συνδεσμολογία, και μόνος σου επιβεβαιώνεις ότι λειτουργεί κανονικά.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η συνδεσμολογία που έχεις είναι η βέλτιστη για τον συγχρονισμό του DSL σήματος.
    Απλά σε κάποιες περιπτώσεις και ανάλογα πόσες τηλεφωνικές συσκευές συνδέονται ταυτόχρονα και τι είδους είναι, ενδέχεται να υπάρχει θέμα με την τηλεφωνία. Και αυτό διότι κανονικά δεν πρέπει να είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένα στην ίδια γραμμή πάνω από 2-3 τηλέφωνα.
    Επίσης σε VoIP τηλεφωνία, είναι εμφανέστερο αυτό το πρόβλημα, αφού η τάση που δίνει το router δεν επαρκή για πάνω από 2 τηλέφωνα.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου ariadgr.

    Ο λόγος που ψάχνω για επιβεβαίωση είναι επειδή κάθε φορά που παρουσιάζεται μια βλάβη στο δίκτυο ADSL/τηλεφωνία (Forthnet) οι "τεχνικοί" μου λένε πως δεν θα πρέπει να έχω πάνω από μία συσκευή σε κάθε φίλτρο ή splitter και οτι η συνδεσμολογία αυτή είναι λανθασμένη.

    Βέβαια, μετά το τηλεφώνημα στην υποστήριξη και αφού κάνουν ο,τι κάνουν ( reset ; ), η γραμμή (τηλέφωνο και Internet) λειτουργούν κανονικά.

    Είπα λοιπόν να το επιβεβαιώσω μήπως έχουν δίκιο οι άνθρωποι...

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ jkoukos, αλλά η ερώτηση δεν είναι αν μπορώ να έχω περισσότερες από μία συσκευές σε μια τηλεφωνική γραμμή, αλλά αν μπορώ να έχω δύο η περισσότερες συσκευές μετά το splitter.

    Φαντάζομαι πως αν βάλω ένα φίλτρο πριν από κάθε συσκευή, δεν άλλάζει ο γενικός κανόνας για το πόσες συσκευές μπορώ να έχω ανά τηλεφωνική γραμμή (είτε έχω ένα φίλτρο είτε περισσότερα)...

    Η ερώτηση είναι αν υπάρχει περιορισμός στο φίλτρο ή στο splitter.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emmanuelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου ariadgr.

    Ο λόγος που ψάχνω για επιβεβαίωση είναι επειδή κάθε φορά που παρουσιάζεται μια βλάβη στο δίκτυο ADSL/τηλεφωνία (Forthnet) οι "τεχνικοί" μου λένε πως δεν θα πρέπει να έχω πάνω από μία συσκευή σε κάθε φίλτρο ή splitter και οτι η συνδεσμολογία αυτή είναι λανθασμένη.

    Βέβαια, μετά το τηλεφώνημα στην υποστήριξη και αφού κάνουν ο,τι κάνουν ( reset ; ), η γραμμή (τηλέφωνο και Internet) λειτουργούν κανονικά.

    Είπα λοιπόν να το επιβεβαιώσω μήπως έχουν δίκιο οι άνθρωποι...

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ jkoukos, αλλά η ερώτηση δεν είναι αν μπορώ να έχω περισσότερες από μία συσκευές σε μια τηλεφωνική γραμμή, αλλά αν μπορώ να έχω δύο η περισσότερες συσκευές μετά το splitter.

    Φαντάζομαι πως αν βάλω ένα φίλτρο πριν από κάθε συσκευή, δεν άλλάζει ο γενικός κανόνας για το πόσες συσκευές μπορώ να έχω ανά τηλεφωνική γραμμή (είτε έχω ένα φίλτρο είτε περισσότερα)...

    Η ερώτηση είναι αν υπάρχει περιορισμός στο φίλτρο ή στο splitter.
    στο φίλτρο - σπλιτερ οχι, στην γραμμή ναι

  6. #6
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δηλαδή sdikr το splitter δεν είναι κατ' ουσία ένα φίλτρο ;

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emmanuelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή sdikr το splitter δεν είναι κατ' ουσία ένα φίλτρο ;
    Είναι ενα ταφ μαζί με φίλτρο

    Θα μπορούσες να έχεις ενα ταφ, να βάλεις εκεί το φιλτρο και μέτα απο το φίλτρο μπορείς να βάλεις όσες συσκευές θέλεις (και σου επιτρέπει η γραμμή σου).


    Δυστυχώς όμως δεν θα βγάλεις ακρή με την υποστήριξη κάποιου παροχου, όποτε ή βάζεις φίλτρο σε κάθε συσκευή ώστε μετά να σου πούνε ααα βλέπουμε βραχυκύκλωμα ή τους λες οτι έχεις φίλτρο σε κάθε συσκευή που στην πραγματικότητα έχεις.

    Για γραμμές forthnet θα έλεγα πως οι δυο συσκευές είναι το όριο

  8. #8
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ sdikr.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κατάλαβα πολύ καλά τι ρωτούσες κι ανέλυσα περισσότερο τι ισχύει πραγματικά όσον αφορά τον περιορισμό.
    Όπως έγραψε και ο sdikr, spliter/φίλτρο είναι το ίδιο πράγμα. Απλά το πρώτο έχει και μία ακόμη έξοδο για το modem (μέσω εσωτερικού ταφ).
    Η δουλειά τους είναι να επιτρέπουν την διέλευση των χαμηλών συχνοτήτων της τηλεφωνίας, αποκόπτοντας τις αντίστοιχες υψηλές του DSL σήματος, οπότε δεν υπάρχει περιορισμός πόσες συσκευές θα συνδέσεις πάνω σε ένα από αυτά. Ο μόνο περιορισμός που ισχύει είναι πόσες τηλεφωνικές συσκευές μπορεί να υποστηρίξει η γραμμή του παρόχου.

    Μπορείς να βάλεις όσα φίλτρα θέλεις. Η τηλεφωνία θα εξακολουθεί να δουλεύει αλλά θα έχεις κάποια (μικρή ή μεγάλη) απώλεια στον συγχρονισμό. Συνήθως το κάνουμε όταν δεν μπορούμε να έχουμε την ιδανική (δική σου εγκατάσταση) και αναγκαστικά το modem είναι σε άλλη θέση μακρυά από την είσοδο της γραμμής από την πρώτη πρίζα.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ jkoukos.

    Άρα απ' ότι φαίνεται (και απ' ό,τι υποψιαζόμουν), λένε πράγματα που δεν ισχύουν στην υποστήριξη της Forthnet...

    Γνωρίζεις μήπως, ή κάποιος άλλος, πώς μπορεί να τεκμηριωθεί ότι η δυνατότητα του φίλτρου (ή splitter - από την πλευρά του τηλεφώνου) να φιλτράρει, δεν εξαρτάται από το πλήθος των συσκευών που είναι συνδεδεμένες πάνω σε αυτό ;

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ένα απλό παθητικό Low Pass Filter είναι. Επιτρέπει να περάσουν οι χαμηλές συχνότητες της τηλεφωνίας.
    Πίσω από αυτό μπορείς να συνδέσεις όσες συσκευές επιθυμείς και ουσιαστικά όσες θα μπορεί να εξυπηρετήσει η τηλεφωνική σύνδεση από τον πάροχο, ακόμη και στην περίπτωση που δεν έβαζες κανένα φίλτρο στην γραμμή (π.χ. δεν σ' ενδιέφερε το DSL).

    Με απλά λόγια είτε έχεις 1 φίλτρο, είτε 100, το τηλεφωνικό σήμα θα περάσει απ' όλα προς τις συσκευές.
    Όμως πόσες συσκευές μπορεί να είναι ταυτόχρονα στην γραμμή, δεν εξαρτάται από το πλήθος των φίλτρων, αλλά από το πόσες αντέχει το σήμα που στέλνει ο πάροχος από το αστικό κέντρο.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ jkoukos,

    Το έχω πλέον ξεκαθαρίσει.

    Μήπως γνωρίζεις και αν υπάρχει η δυνατότητα να ενισχύσει κανείς το σήμα του παρόχου, έτσι ώστε να μπορεί να συνδέσει περισσότερες συσκευές στη γραμμή του, χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιήσει τηλεφωνικό κέντρο ;

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει εξ όσων γνωρίζω. Αλλά ο περιορισμός αυτός έχει να κάνει παντού. Ακόμη δηλαδή και σε τηλεφωνικό κέντρο υπάρχει περιορισμός πόσες συσκευές μπορείς να συνδέσεις στην ίδια θύρα εξόδου.
    Ο γενικός κανόνας που ισχύει παντού είναι ότι συνδέουμε το μέγιστο 2-3 συσκευές παράλληλα στην ίδια γραμμή. Απλά το τηλεφωνικό κέντρο δίνει πολλαπλές ανεξάρτητες εξόδους για σύνδεση πολλών συσκευών, που ωστόσο δεν είναι παράλληλα συνδεδεμένα, οπότε δεν επηρεάζεται από το πλήθος των συσκευών.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-11-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει εξ όσων γνωρίζω. Αλλά ο περιορισμός αυτός έχει να κάνει παντού. Ακόμη δηλαδή και σε τηλεφωνικό κέντρο υπάρχει περιορισμός πόσες συσκευές μπορείς να συνδέσεις στην ίδια θύρα εξόδου.
    Ο γενικός κανόνας που ισχύει παντού είναι ότι συνδέουμε το μέγιστο 2-3 συσκευές παράλληλα στην ίδια γραμμή. Απλά το τηλεφωνικό κέντρο δίνει πολλαπλές ανεξάρτητες εξόδους για σύνδεση πολλών συσκευών, που ωστόσο δεν είναι παράλληλα συνδεδεμένα, οπότε δεν επηρεάζεται από το πλήθος των συσκευών.
    jkoukos εχω το FritzBox 7590 και προσφατα ρυθμισα την τηλεφωνια πανω του. Ειναι η ΜΟΝΗ συσκευη στη γραμμη μου. Ενω εχω εντυπωσιαστει απο την σταθεροτητα του FritZ και τις δυνατοτητες τοσο στην τηλεφωνια οσο και τις δυνατοτητες του γενικα, αντιμετωπιζω εντονα το θεματακι με τα 3 τηλεφωνα ταυτοχρονα στη γραμμη. Η γραμμη μου ειναι VoiP απο ΟΤΕ και επειδη εχω τεχνικο γραφειο με 3 υπαλληλους, οταν το σηκώσουν ΚΑΙ οι 3 ταυτοχρονα τοτε αποδυναμωνεται στο 60% η φωνη του συνομιλητη μου στη γραμμή. Με 2 τηλέφωνα δουλεύει παντα τελεια. Το παράξενο ειναι οτι με τα 3 τηλεφωνα ολα να απαντανε ταυτοχρονα ειναι Hit Or Miss. Οταν ο συνομιλητης μου με καλει απο σταθερο τοτε 8 στις 10 φορες δουλευει χωρις διακοπες, Οταν ομως με καλει απο κινητο δουλευει 1 στις 10 ... Προφανως το προβλημα απο οσο αντιλαμβανομαι εχει να κανει με τα 54Volt Max που δινει ο ΟΤΕ. Γνωρίζεις αν υπαρχει καποιος τροπος να αυξησω λιγο αυτο το οριο για να σταθεροποιησω την κατασταση με τα 3 τηλεφωνα ? Ειμαι οριακα και πραγματικα ΔΕΝ χρειαζομαι περισσοτερα απο 3. Επισης η λυση με το τηλεφωνικο κεντρο δεν με εξυπηρετει μιας και με νοιαζει η ταυτοχρονη απαντηση και ΟΧΙ η "Πάσα" της κλησης σε αλλο υπαλληλο. Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το έγραψα πριν ότι δεν γνωρίζω αν υπάρχει συσκευή (που δεν νομίζω να υπάρχει) για ενίσχυση της τάσης του αναλογικού σήματος.
    Και όπως ανέφερα πριν δεν είναι θέμα του Fritz, του Speedport γενικά των router. Είναι κοινό θέμα όλων των συσκευών που δουλεύουν σαν τηλεφωνικά κέντρα. Γι' αυτό και σε αυτά υπάρχουν πολλαπλές θύρες με δυνατότητα μεταφοράς της κλήσης ή 3μερoύς επικοινωνίας μεταξύ τους, κάτι που γίνεται και στο Fritz.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Router κεραυνος isdn pstn w724v
    Από scarface5323 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-17, 11:49
  2. DSL splitter με κλέμμα/ρεγκλέτα
    Από ferongr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 14:44
  3. Bricked τηλεφωνικές συσκευές IP?
    Από ban842 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-17, 20:03
  4. [Gennet] Oxygen HDV24201 - Συνδεσμολογία με ή χωρίς splitter
    Από ipred στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-16, 11:04
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-16, 12:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας