Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Cyta
    Καλησπέρα σε όλους..

    Οπως καταλάβατε και από το τίτλο, έχω ένα θέμα με τις μνήμες. Είναι 2Χ4 της Corsair (Vengeance) σε MB Asus Hero VII. Το πρόβλημα ξεκίνησε, όταν αποφάσισα να καθαρίσω τους ανεμιστήρες της ψύκτρας του επεξεργαστή και είπα να αλλάξω και θέση στις μνήμες, μιας και σύμφωνα με το manual του κατασκευαστή, οι σωστές θέσεις είναι οι Α2-Β2, ενώ εγώ τις είχα στη Α1-Β1.Και από κει ξεκίνησε το πρόβλημα. Στο πρώτο restart μου έβγαλε error FE πάνω στο πάνελ που έχει η μητρική. Επειτα, τις ξαναέβαλα στη θέση τους, γιατί υπέθεσα ότι κάπου έχω κάνει λάθος. Πράγματι, ξεκίνησε, αλλά βλέπει 4 και όχι 8. Ξανάεβαλα τις μνημες στην Α2-Β2 και περίμενα να μου δώσει το αρχικό error, αλλά τελικά ξεκίνησε κανονικά, αλλά συνεχίζει και βλέπει 4 (και στα BIOS και στα WIN). 'O,τι συνδυασμό και να διαλέξω, τίποτα. 4. ¨Εκανα reset στα BIOS από το κουμπάκι πάνω στη μητρική, τίποτα, πάτησα το κουμπάκι που έχει πάνω για τεστ στις μνήμες, τα ίδια. Το περίεργο ολοκληρώνεται, όταν αποφάσισα να βάλω ένα στικ μνήμης, για να δω ποιά έχει το πρόβλημα. "Οποια και να βάλω, σε όποια θέση και να τη τοποθετήσω, μου δίνει το αρχικό error FE. Αν βάλω τα δύο στικ, οπουδήποτε, δε δίνει λάθος, αλλά δε βλέπει τα 8 gb.

    Οι γνώσεις μου σε hardware είναι περιορισμένες και έτσι δε μπορώ να σκεφτώ τί έχει γίνει λάθος. Υπάρχει κανείς εδώ που μπορεί να σκεφτεί κάτι?

    ΥΓ: Δε ξέρω, αν έχει σημασία, αλλά μαζί με το καθάρισμα της ψύκτρας και την αλλαγή στις θέσεις στις μνήμες, συνέδεσα και το DVDR, γιατί μάλλον από τη μετακόμιση, είχε φύγει το καλώδιο που συνδέεται στη μητρική.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billymos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πρώτο restart μου έβγαλε error FE πάνω στο πάνελ που έχει η μητρική.
    Είσαι σίγουρος για τον κωδικό του σφάλματος ;
    Δεν υπάρχει κωδικός «FE» στη λίστα της Asus, στις σελίδες 1-34 μέχρι 1-38 του manual.
    Ίσως περιέχεται μεταξύ των FB-FF που έχουν κρατηθεί για μελλοντικά σφάλματα του bios.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billymos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι, ξεκίνησε, αλλά βλέπει 4 και όχι 8. Ξανάεβαλα τις μνημες στην Α2-Β2 και περίμενα να μου δώσει το αρχικό error, αλλά τελικά ξεκίνησε κανονικά, αλλά συνεχίζει και βλέπει 4 (και στα BIOS και στα WIN). 'O,τι συνδυασμό και να διαλέξω, τίποτα. 4.
    Ειδικά αφού έκανες επαναφορά του bios, πήγαινε Advanced menu > Memory Configuration και δές αν το Memory Remap είναι στο [Enabled].
    Αν δεν είναι, βάλ' το.

    Μην ξεχάσεις να σώσεις τις αλλαγές στο bios πριν βγείς απ' αυτό.

    Άλλο που μπορείς να δείς, είναι αν αναφέρει κάτι για τις μνήμες στο Extreme Tweaker menu > GPU.DIMM Post (δές στη σελίδα 3-14, κάτω-κάτω)
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Cyta
    Σ ευχαριστω για την απαντηση σου. Τελικα, εγω εφταιγα, δε πιεζα τις μνημες και στο πισω μερος με αποτελεσμα να μη κλειδωνουν καλα πισω.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-17, 08:56
  2. Μαύρη οθόνη με μνήμη CORSAIR
    Από gkesidis στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-16, 11:46
  3. Πωλείται μνήμη SAMSUNG DDR3L 2 GB
    Από yiankap στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας