Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλησπέρα !

    Πως μπορώ σε κάποιο Router να κάνω την 1η φορά που μπαίνει κάποιος στο Internet redirect ότι url και αν δώσει σε ένα συγκεκριμένο URL ?
    Αν θέλεις κάποιον συγκεκριμένο router ποιον ..? Ψάχνω λύση για αυτό το ρωτάω...?

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν καταλαβα καλα, τα dreytek εχουν κατι τετοιο (ειτε σε modem router ολα σε ενα - ειτε σκετα μονο router) αλλα ειναι ακριβα
    https://www.draytek.com/en/faq/faq-c...up-web-portal/

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλά το κατάλαβες και σε ευχαριστώ.... Το redirect θέλω να παίζει την 1η φορά ...οχι πάντα ...

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα !

    Πως μπορώ σε κάποιο Router να κάνω την 1η φορά που μπαίνει κάποιος στο Internet redirect ότι url και αν δώσει σε ένα συγκεκριμένο URL ?
    Αν θέλεις κάποιον συγκεκριμένο router ποιον ..? Ψάχνω λύση για αυτό το ρωτάω...?
    Αυτό είναι το captive portal, μπορεί να γίνει με router ή με έτοιμες διανομές πχ clearos ή με εμπορικά προγράμματα

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο συγκεκριμενο, τη καθε πρωτη φορα που θα συνδεονται στο ασυρματο (ιδια συσκευη, παντα την πρωτη φορα που θα συνδεεται στο δικτυο, θα δειχνει το url ή οποιο μηνυμα ορισαμε, πχ καλως ηρθατε στο δικτυο του κωστα) δεν ξερω για μονο μια φορα και ποτε ξανα, ισως καποιο εμπορικο προγραμμα οπως λεει ο mod, αλλα δεν τα ξερω

  6. #6
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το captive portal, μπορεί να γίνει με router ή με έτοιμες διανομές πχ clearos ή με εμπορικά προγράμματα
    Thanks sdikr

    Επειδή έγραφα στην αρχή λίγο όπως ναναι να το εξηγήσω σωστά ! Τι θέλω λοιπόν !!
    Έστω ότι έχω ένα δίκτυο με ένα Router με Wind σύνδεση που μοιράζει ips και τίποτα άλλο και εννοείται έχει το wifi ! Θέλω όσοι συνδέονται πάνω αντι να μπορούν να μπαίνουν απευθείας στο Internet να βλέπουν μια συγκεκριμένη σελίδα πρώτα ...π..χ www.adslgr.com και έπειτα αν χτυπήσουν κάποια άλλη να μπαίνουν... Δεν θέλω να δίνουν κωδικούς με time leases ...Το σκέφτηκα για captive portal... αλλά αυτό θέλει κωδικό .....παίζει χωρίς κωδικούς ...?

    Άρα δεν μπορεί κάτι σαν server γιατί ο χώρος είναι εξωτερικός ... ώστε να βάλω ClearOS θέλω κάτι μικρό έστω και αν είναι κάτι που να συνδεθεί με τον router ώς Access Point π.χ ... σε bridge !

    Νάτο σας το ειπα τι ακριβώς θέλω....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συγκεκριμενο, τη καθε πρωτη φορα που θα συνδεονται στο ασυρματο (ιδια συσκευη, παντα την πρωτη φορα που θα συνδεεται στο δικτυο, θα δειχνει το url που ορισαμε) δεν ξερω για μονο μια φορα και ποτε ξανα, ισως καποιο εμπορικο προγραμμα οπως λεει ο mod, αλλα δεν τα ξερω
    εσύ λές για το draytek ...?

    Βασικά πάει ως εξής: Μπήκα με το κινητό μου ..(1η φορά) μπαίνω στο adsl χαζεύω και το κλείνω ... Όταν ξανα ανοίξω το wifi ή όταν περάσει κάποια ώρα λογικά θα πρέπει να θεωρεί ότι είναι 1η φορά...Το ποτέ ξανά είναι σχετικό ...

    Στο link που μου έδωσες δεν είδα κάτι για την 1η φορά είδα απλά ένα redirect... αλλά λογικά πρέπει να το εκτελεί πάντα.... οπότε δεν παίζει πάντα το 1η φορά !

  7. #7
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Περιοχή
    Köln
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24.000/2.500
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το έχω κάνει για καφετέρια με unifi κ quest control..
    Όταν πάω σπίτι θα σου στείλω παράδειγμα..
    SY2BYG
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων


    εσύ λές για το draytek ...?

    Βασικά πάει ως εξής: Μπήκα με το κινητό μου ..(1η φορά) μπαίνω στο adsl χαζεύω και το κλείνω ... Όταν ξανα ανοίξω το wifi ή όταν περάσει κάποια ώρα λογικά θα πρέπει να θεωρεί ότι είναι 1η φορά...Το ποτέ ξανά είναι σχετικό ...

    Στο link που μου έδωσες δεν είδα κάτι για την 1η φορά είδα απλά ένα redirect... αλλά λογικά πρέπει να το εκτελεί πάντα.... οπότε δεν παίζει πάντα το 1η φορά !
    Ναι ...Οταν το ειχα ανοιχτο σε draytek, δεν ειχα url αλλα δικο μου μηνυμα, και το καλοκαιρι που εχω επισκεπτες μονιμους για καποιες μερες ... μου ελεγαν οτι καθε φορα που συνδεονταν εβγαζε το μηνυμα και το εκλεισα ... για αυτο ειπα οτι αν συνδεεται η ιδια συσκευη παλι θα το δειξει, μαλλον ειναι το ιδιο και στο url
    Μαλιστα ενας με παλιο samsung android που δεν επερνε αναβαθμηση, μου ειπε οτι καθε φορα που ανοιγε τον browser του εγβαινε μηνυμα και ας ηταν συνδεμενος, οποτε ισως και οι συσκευες
    Δεν ξερω τι αναβαθμησεις εχουν κανει στο draytek γιατι εχω πολυ καιρο να βαλω επανω

    Αν μπορεις βολεψου με κατι πιο απλο (θα βγουν και αλλοι φιλοι να συστησουν) γιατι τα draytek δεν ειναι και φτηνα, απλα το αναφερα να το εχουν υποψη και αλλοι φιλοι, εχει αυτη τη ρυθμιση εστω και αν δεν ειναι οπως ακριβως την θελουμε, αλλα και η τιμη, τιμη, ειναι ακριβα, αλλα εχουν πολλες ρυθμισεις

  9. #9
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ...Οταν το ειχα ανοιχτο σε draytek, δεν ειχα url αλλα δικο μου μηνυμα, και το καλοκαιρι που εχω επισκεπτες μονιμους για καποιες μερες ... μου ελεγαν οτι καθε φορα που συνδεονταν εβγαζε το μηνυμα και το εκλεισα ... για αυτο ειπα οτι αν συνδεεται η ιδια συσκευη παλι θα το δειξει, μαλλον ειναι το ιδιο και στο url
    Μαλιστα ενας με παλιο samsung android που δεν επερνε αναβαθμηση, μου ειπε οτι καθε φορα που ανοιγε τον browser του εγβαινε μηνυμα και ας ηταν συνδεμενος, οποτε ισως και οι συσκευες
    Δεν ξερω τι αναβαθμησεις εχουν κανει στο draytek γιατι εχω πολυ καιρο να βαλω επανω

    Αν μπορεις βολεψου με κατι πιο απλο (θα βγουν και αλλοι φιλοι να συστησουν) γιατι τα draytek δεν ειναι και φτηνα, απλα το αναφερα να το εχουν υποψη και αλλοι φιλοι, εχει αυτη τη ρυθμιση εστω και αν δεν ειναι οπως ακριβως την θελουμε, αλλα και η τιμη, τιμη, ειναι ακριβα, αλλα εχουν πολλες ρυθμισεις
    Thanks πάντως !

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα !

    Βρήκα αυτό

    http://www.skroutz.gr/s/7009214/TP-LINK-EAP220-v1.html

    που κάνει αυτά που λέει !

    Στην αναζήτηση αυτή έχει διάφορα ....
    https://www.google.gr/search?q=Route...71#post6188571

    Τι γνώμη έχετε για αυτό το router..?

  10. #10
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Και με mikrotik γίνεται
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με mikrotik γίνεται
    Ναι αλλά δεν είναι λίγο ακριβό ...?

  12. #12
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά δεν είναι λίγο ακριβό ...?
    Αυτό π ειχα παρει εγώ είχε γύρω στ 55€ , βλέπω μερικά τώρα lite με 45€ τα οποία δεν ξέρω τι license εχουν . Πάντως κοστίζει πιο φθηνά από μια ubiquity που θα χρειαστείς να τρέχεις κάπου και τον controller και φαντάσου αυτό με την εσωτερική κεραία σε coverage ήταν πολύ καλύτερο από ένα linksys με διπλές εξωτερικές κεραίες .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  13. #13
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα αυτό

    http://www.skroutz.gr/s/7009214/TP-LINK-EAP220-v1.html

    Τι γνώμη έχετε για αυτό το router..?
    Δεν ειναι router, ειναι σκετο access point και πρεπει να συνδεθει με το router, οσοι θα συνδεονται μεσω ασυρματου στο συγκεκριμενο θα εχουν το web portal

    Στη σελιδα 35 (και μετα) λεει
    http://static.tp-link.com/res/down/d...r_2.4.2_UG.pdf
    οτι με το REDIRECT αν επιλεγει θα στελνει τους clients σε συγκεκριμενο url που θα ορισεις, αλλα δεν λέει οτι αν το κανει μια φορα μονο ή παντα
    Aπο οτι καταλαβα μονο οταν θα γινεται authentication την πρωτη φορα, αν για καποιο λογο χασουν ή σβησουν τα κωδικα απο την συσκευη τους θα τους ανα στειλει στο συγκεκριμενο url, αλλα αυτες ειναι λεπτομεριες
    Ναι εχει αυτο που θελεις και νομιζω ειναι και φτηνο

  14. #14
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι router, ειναι σκετο access point και πρεπει να συνδεθει με το router, οσοι θα συνδεονται μεσω ασυρματου στο συγκεκριμενο θα εχουν το web portal

    Στη σελιδα 35 (και μετα) λεει
    http://static.tp-link.com/res/down/d...r_2.4.2_UG.pdf
    οτι με το REDIRECT αν επιλεγει θα στελνει τους clients σε συγκεκριμενο url που θα ορισεις, αλλα δεν λέει οτι αν το κανει μια φορα μονο ή παντα
    Aπο οτι καταλαβα μονο οταν θα γινεται authentication την πρωτη φορα, αν για καποιο λογο χασουν ή σβησουν τα κωδικα απο την συσκευη τους θα τους ανα στειλει στο συγκεκριμενο url, αλλα αυτες ειναι λεπτομεριες
    Ναι εχει αυτο που θελεις και νομιζω ειναι και φτηνο
    Εγώ θέλω να βάλω No Authenitcation γιατί δεν θέλω δίνει κωδικό πέραν του wifi και φαντάζομαι ότι όσο είμαι συνδεδεμένος θα κάνει την 1η φορά... Αν κλείσω και ανοίξω ξανά το wifi π.χ στο κινητό μου ορθώς θα μου κάνει redirect !

    Με βολεύει νομίζω το Access Point γιατί θέλω να το κάνω bridge με τον router της Vodafione που δίνει !

    Αυτό το 50-60 Ευρώ που έιδα μου άρεσε !

  15. #15
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θέλω να βάλω No Authenitcation γιατί δεν θέλω δίνει κωδικό πέραν του wifi και φαντάζομαι ότι όσο είμαι συνδεδεμένος θα κάνει την 1η φορά... Αν κλείσω και ανοίξω ξανά το wifi π.χ στο κινητό μου ορθώς θα μου κάνει redirect !

    Με βολεύει νομίζω το Access Point γιατί θέλω να το κάνω bridge με τον router της Vodafione που δίνει !

    Αυτό το 50-60 Ευρώ που έιδα μου άρεσε !
    Αν εννοείς bridge να παίρνει το access point την public ip δεν νομίζω ότι το κάνει .
    Επιπλέον να γνωρίζεις ότι το captive portal του συγκεκριμένου προϋποθέτει να τρέχει σε ένα pc ο controller μόνιμα , οπότε από άποψη κατανάλωσης δεν συμφέρει (για ένα access point ) .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL-N12E WIRELESS-N300 ADSL2+ PSTN/ISDN MODEM ROUTER & CRYPTO AIRDATA 150 S2 USB
    Από Serafeim Karakostas στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-17, 14:55
  2. [Other] ROUTERs & CPU brands
    Από JOHNMORE στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 01:10
  3. Αλλαγή δικτύου / Router & Extender
    Από rentze στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-16, 21:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας