Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 150
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Έχω nova vdsl 2+ με το Zte zxhn h168n που δίνει η ίδια η nova(Παλιά 4νετ) και δεν θα έλεγα ότι είμαι και πολύ ευχαριστημένος από αυτό το all in one vdsl router.

    Ποιο εναλλακτικό vdsl 2+ modem router wifi(Κοινώς ένα all in one) θα προτείνατε για vdsl50 και γιατί?
    Θα συνδεθούν πάνω του σίγουρα με samsung 4k uhd tv, xbox one s, playstation 4 pro, desktop, netbook, notebook και κινητά γενικώς.

    Θα ήθελα να έχει:

    01. Είχα forthnet(Nova) το linksys wag200g για 4-5 χρόνια με firmware 1.01.09 και ήμουν υπέρ ευχαριστημένος με αυτό το adsl 2+ modem/router/wifi all in one.
    Έχει κάποιο αντίστοιχα καλό vdsl modem/router/wifi(All in one) η linksys? Έχω εντοπίσει στο google το linksys x6200 είναι καλό?
    02. Gigabit θήρες
    03. Dual channel 2.4Ghz & 5Ghz wifi
    04. Απλό μενού που να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου χωρίς να χάνεσαι.
    05. Usb θήρα χωρίς να καίγομαι κιόλας.
    06. Την δυνατότητα για voip(Χωρίς να με καίει κιόλας) αν και προς το παρόν δεν πρόκειται να έχω voip αλλά απ' ότι διαβάζω μέχρι το 2018 θα αναγκαστούν όλοι να έχουν αφού είναι ευρωπαϊκή οδηγία/κανόνας.

    Θα προτιμούσα να κοστίζει το πολύ μέχρι 80 ευρώ.

    Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Παρε τουτο TP-LINK Archer VR600 v1
    Βγαινεις λιγο εκτος χρημάτων αλλα whatever.
    Ενας φιλος λεει οτι ειναι το καλύτερο σε value of money με τα καλύτερα χαρακτηριστικά!
    Εγω θα το παρω γιατι μου αρεσουν τα κεραιακια του!
    https://www.skroutz.gr/s/8746373/TP-...-VR600-v1.html
    https://www.youtube.com/watch?v=B4ptbqKQQHc
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20160406122742_11351f4a.jpeg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  205,4 KB 
ID: 183927

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δεν ξερω το ειχα ξανασυζητησει και σε αλλο τοπικ εδω για αυτην την μαρκα.

    Ειναι καλη μαρκα ???

    Δεν ξερω δεν της εχω και εμπιστοσυνη γιατι μου φαινετε πολυ φτηνο για ολα αυτα που πραγματικα προσφερει και δεν ξερω απο που κοβει.

    Και εκτος αυτου ειναι πολυ εκτος του προυπολογισμου μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 09-06-17 στις 12:13.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Επειδή σε λίγο καιρό θα έχουμε VDSL από καμπίνα αλλά με Vectoring, να κοιτάς συσκευές που υποστηρίζουν (δεν το κάνουν όλες) το πρωτόκολλο G.993.5 (G.vector), πράγμα που ισχύει σε αυτήν.
    Υπάρχουν και τα φθηνότερο Archer VR200 και TD-W9977. Μετά είσαι για πάνω από 100€, διαφορετικά μένεις με την συσκευή του παρόχου.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν μπορώ να πω καλά λόγια για TP-LINK καθώς απο την εμπειρία μου δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με router, access point αλλά και extender.

    Το ποσό που έχεις βάλει σαν ταβάνι είναι μικρό (κατα την άποψη μου) για ένα αξιοπρεπές router.
    θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς τον jkoukos στο θέμα του Vectoring και να δεις λύσεις όπως Drytek επίσης.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή σε λίγο καιρό θα έχουμε VDSL από καμπίνα αλλά με Vectoring, να κοιτάς συσκευές που υποστηρίζουν (δεν το κάνουν όλες) το πρωτόκολλο G.993.5 (G.vector), πράγμα που ισχύει σε αυτήν.
    Υπάρχουν και τα φθηνότερο Archer VR200 και TD-W9977. Μετά είσαι για πάνω από 100€, διαφορετικά μένεις με την συσκευή του παρόχου.
    Τι ειναι αυτο το vectoring?
    Γιατι σε τηλεφωνο που ειχα κανει στο nova support για να τους ρωτησω αν θα εχω καποιο προβλημα αν αγορασω αλλο ρουτερ μου ειπαν να παρω ενα που να υποστηριζει αυτο το vectoring που λες.
    Και οσα ρουτερ υποστηριζουν "G.993.5" σημαινει οτι υποστηριζουν αυτο το vectoring?

    Ποιο απο αυτα θα μου προτεινατε που να εχει και αυτο το νεο vectoring που λεμε ποιο πανω παρολο που δεν εχω καταλαβει πως ακριβως θα μπορεσουμε να εχουμε ταχυτητες κατεβασματος μεχρι και 200.
    Το tp-link Archer VR200 v1 λεει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 09-06-17 στις 13:37.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Θελω κι εγω με τη σειρα μου να κανω καποιες ερωτησεις γι' αυτο το νεο φρουτο(τεχνολογια).

    01. Θα μας το παρεχουν οι internet providers μας δωρεαν αν εχουμε vdsl50?
    02. Αν φυσικα το ρουτερ που εχουμε υποστηριζει το G.993.5 (G.vector) θα χρειαστει να κανουμε κατι?
    03. Θα πιανουμε πραγματικα μεχρι και 100 ή 200 ταχυτητα?
    04. Το εχει δει κανεις στην Ελλαδα αυτη τη νεα τεχνολογια? Αν ναι ας μας πει τις εντυπωσεις του.
    05. Εγω προσωπικα εχω nova(4net) με το "Zte zxhn h168n" που δινει η nova αλλα επειδη δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος με αυτο το ρουτερ μαλλον θα αγορασω καποιο αλλο που να υποστηριζει "G.993.5 (G.vector)"
    Τι λετε γι' αυτο: "TD-W9977 v1"

  8. #8
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω κι εγω με τη σειρα μου να κανω καποιες ερωτησεις γι' αυτο το νεο φρουτο(τεχνολογια).

    01. Θα μας το παρεχουν οι internet providers μας δωρεαν αν εχουμε vdsl50?
    02. Αν φυσικα το ρουτερ που εχουμε υποστηριζει το G.993.5 (G.vector) θα χρειαστει να κανουμε κατι?
    03. Θα πιανουμε πραγματικα μεχρι και 100 ή 200 ταχυτητα?
    04. Το εχει δει κανεις στην Ελλαδα αυτη τη νεα τεχνολογια? Αν ναι ας μας πει τις εντυπωσεις του.
    05. Εγω προσωπικα εχω nova(4net) με το "Zte zxhn h168n" που δινει η nova αλλα επειδη δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος με αυτο το ρουτερ μαλλον θα αγορασω καποιο αλλο που να υποστηριζει "G.993.5 (G.vector)"
    Τι λετε γι' αυτο: "TD-W9977 v1"
    1. Γιατι να στο προσφερουν δωρεαν;
    2. Τιποτα
    3. Ο συγχρονισμος εξαρταται απο την αποσταση που απεχεις απο τη καμπινα. Η ταχυτητα εξαρταται απο το παροχο. Μην περιμενεις σε καμια περιπτωση να εχεις 100% εγγυημενη ταχυτητα σε οικιακο προιον.
    4. no comment
    5. no comment

  9. #9
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω κι εγω με τη σειρα μου να κανω καποιες ερωτησεις γι' αυτο το νεο φρουτο(τεχνολογια).

    01. Θα μας το παρεχουν οι internet providers μας δωρεαν αν εχουμε vdsl50?
    02. Αν φυσικα το ρουτερ που εχουμε υποστηριζει το G.993.5 (G.vector) θα χρειαστει να κανουμε κατι?
    03. Θα πιανουμε πραγματικα μεχρι και 100 ή 200 ταχυτητα?
    04. Το εχει δει κανεις στην Ελλαδα αυτη τη νεα τεχνολογια? Αν ναι ας μας πει τις εντυπωσεις του.
    05. Εγω προσωπικα εχω nova(4net) με το "Zte zxhn h168n" που δινει η nova αλλα επειδη δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος με αυτο το ρουτερ μαλλον θα αγορασω καποιο αλλο που να υποστηριζει "G.993.5 (G.vector)"
    Τι λετε γι' αυτο: "TD-W9977 v1"
    1. Όλες οι γραμμές υποχρεωτικά θα είναι vectored, συνεπώς ναι. Εάν θέλεις μεγαλύτερο πακέτο από τα 50Mbps ωστόσο προφανώς θα έχει άλλη τική.
    2. Όχι
    3. Ως επί το πλείστον ναι. Κατά μέσο όρο η καλωδιακή απόσταση από τις καμπίνες δεν είναι μεγαλύτερη από 100 μέτρα, συνεπώς δεν υπάρχουν σημαντικές απώλειες.
    4. Υπάρχει πιλοτικά από ορισμένους παρόχους. Δεν θα δείς κάτι παραπάνω από το ότι με 17a προφίλ συγχρονίζουν οι γραμμές πάνω απο 100-130Mbps download και 50Mbps upload ενώ με 35b υπερδιπλασιάζονται αυτά τα rates. Το crosstalk μειώνει επί της ουσίας.
    5. Υπάρχει μια μεγάλη περίπτωση να μην υποστηρίζονται άλλα routers εκτός από αυτά των παρόχων οπότε μεγάλη προσοχή, περίμενε να βγεί εμπορικά.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Εγω νόμιζα οτι το vectoring ειναι VDSL2 και οτι τα modem αυτα που δινουν ακόμα και οι παροχοί το υποστηρίζουν.
    Παντως εμενα η γραμμη παει εως τα 131 mbps απο την καμπίνα. Και το vectoring παει εως 100 απο καμπινα.
    Εαν υπαρχει FTTB οπτικη στο κτίριο δινει εως 200. Αλλα δεν νομιζω να έχουν πολυ οπτικη στο κτήριο.
    Τωρα αν αλλάζει το προτόκολλο μπορει να θέλει και αλλο router.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Όλες οι γραμμές υποχρεωτικά θα είναι vectored, συνεπώς ναι. Εάν θέλεις μεγαλύτερο πακέτο από τα 50Mbps ωστόσο προφανώς θα έχει άλλη τική.
    2. Όχι
    3. Ως επί το πλείστον ναι. Κατά μέσο όρο η καλωδιακή απόσταση από τις καμπίνες δεν είναι μεγαλύτερη από 100 μέτρα, συνεπώς δεν υπάρχουν σημαντικές απώλειες.
    4. Υπάρχει πιλοτικά από ορισμένους παρόχους. Δεν θα δείς κάτι παραπάνω από το ότι με 17a προφίλ συγχρονίζουν οι γραμμές πάνω απο 100-130Mbps download και 50Mbps upload ενώ με 35b υπερδιπλασιάζονται αυτά τα rates. Το crosstalk μειώνει επί της ουσίας.
    5. Υπάρχει μια μεγάλη περίπτωση να μην υποστηρίζονται άλλα routers εκτός από αυτά των παρόχων οπότε μεγάλη προσοχή, περίμενε να βγεί εμπορικά.
    και έρχεται σύντομα(2018) οπως γραφεις 35b Super-Vectoring 250Mbps σε αποστάσεις έως 300-400μ απο καμπίνα.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Vectoring είναι νέο πρωτόκολλο που δουλεύει μόνο σε VDSL2 και υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες με χρήση διάφορων τεχνολογιών μείωσης του crosstalk.

    1. Θα παρέχεται αποκλειστικά και υποχρεωτικά απ' όλες τις νέες καμπίνες, ακόμη και αυτές που ήδη έχουν ενεργοποιηθεί. Θα ξεκινήσει από φέτος το φθινόπωρο και σύμφωνα με τον προγραμματισμό που ήδη έχει ανακοινωθεί.
    2. Όχι. Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι συμβατό modem/router. Φυσικά αυτό που θα δίνουν οι πάροχοι πρέπει να είναι, διαφορετικά δεν δουλεύει το VDSL.
    3. Ναι, θα πιάνουμε μεγαλύτερες ταχύτητες από τις σημερινές και φυσικά ανάλογα την απόσταση που έχει κανείς από το DSLAM της καμπίνας.
    4. Υπάρχει πιλοτικά σε κάποιες περιοχές (όπως έγινε παλαιότερα και με το VDSL). Ήδη έχουν ολοκληρωθεί οι 2 πρώτες φάσεις ανάθεσης των αστικών κέντρων και αναμένεται σε 2 μήνες η 3η φάση. Ολοκλήρωση και παροχή υπηρεσίας από φέτος το φθινόπωρο έως το φθινόπωρο του 2019.
    5. Γενικά όσο περνά ο καιρός θα βρίσκει κανείς περισσότερες συσκευές που υποστηρίζουν το Vectoring. Μην ξεχνάμε ότι είναι νέα τεχνολογία και μόλις πριν από 1-2 χρόνια ξεκίνησε κυρίως στην Ευρώπη και στον υπόλοιπο κόσμο.

    Η λειτουργία του Vectoring έχει να κάνει με το modem και τον συγχρονισμό, οπότε πάνω-κάτω όλες οι συσκευές που το υποστηρίζουν σε αυτό το θέμα είναι ίδιες. Η κύρια διαφορά είναι στα υπόλοιπα (Router, WiFi) και ανάλογα τις δυνατότητες και τα χαρακτηριστικά που έχει η κάθε συσκευή.
    Μια χαρά είναι τα TP-Link και προσωπικά τα θεωρώ VFM για αυτά που προσφέρουν και καλύτερα των παρόχων. Όμως δεν είναι Zyxel, Draytek, Fritz, Asus και άλλα πολύ ακριβότερα μοντέλα.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-03-2017
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Αυτό που με προβληματίζει είναι το Voip. Δεν έχω βρει ακόμα modem που να στηρίζει Vectoring, Super Vectoring και Voip. Nα δώσω 200 ευρώ αλλά να έχει και 5 χρόνια ζωής.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχουν αλλά αρκετά πάνω από τα 100€.
    Ξεκινάς από το θέμα με τις συσκευές που υποστηρίζουν VoIP και μετά κάνεις έλεγχο ποιες από αυτές υποστηρίζουν vectoring.

    Για G.Fast έχεις δίκιο, αλλά πριν λίγο καιρό ξεκίνησαν να εμφανίζονται οι πρώτες συσκευές παγκοσμίως και οι τιμές είναι στα ουράνια. Αν θυμάμαι ένα άρθρο μιλά μόλις για 3 συσκευές συνολικά (Asus, Fritz, Billion), αφού είναι το πλέον πρόσφατο πρωτόκολλο κι ακόμη σε πιλοτικές συνδέσεις τον πλανήτη.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    παντως προσωπικα μεχρι να κατσει η σκονη με τα vectoring super vectoring τα voip και τα λοιπα , δεν θα αγορασω δικο μου εξοπλισμο.
    ο οτε ειχε ζητησει να επιβληθει συγκεκριμενο cpe για ευκολια και συμβατοτητα. και αν δωσουν g fast σε 2 χρονια? στις περιοχες με FTTC ανετα μπορουν να δωσουν πολυ παραπανω ταχυτητες και να αλλαξουν πρωτοκολλα σαν τα πουκαμισα.
    δεν εχω ορεξη να αγοραζω cpe και μετα απο ενα δυο χρονια να παω για αλλο, η να κανω τραινακι τα modem και τα router πανω στο γραφειο μου. φυσικα αντιλαμβανομαι οτι αυτο που λεω αφορα τους χρηστες χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις στο κομματι router και το modem του παροχου καλυπτει τις αναγκες τους σε ικανοποιητικο βαθμο

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [TP-Link] TP-Link Archer VR600 VDSL Router
    Από gacp στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 669
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-21, 02:17
  2. Ειναι το CYTA ZTE H208N VDSL ROUTER?
    Από Minotavrs στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-17, 15:52
  3. AfterMarket VDSL Router + Forthnet VDSL
    Από Roulitsas στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 00:46
  4. Προβληματα με το VDSL?Router?PS4?!
    Από LoukasM στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-16, 19:02
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-16, 13:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας