Σελ. 43 από 91 ΠρώτηΠρώτη ... 2333384142434445485363 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 631-645 από 1351
  1. #631
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εχει καποια σημασια , το να μην ακουγεται τιποτα ως αντικτυπο απο τις χιλιαδες πυρηνικες δοκιμες και να γινεται παγκοσμια καμπανια για τα σπρέι .
    κατι ψιλοβρωμαει στην αποδοση ευθυνων και στην διαφανεια στο παγκοσμιο στερεωμα .

    κατι που μπορει να υποθαλπτει και αλλες τετοιες πρακτικες , που αλλο να φταιει , αλλο να κατηγορουν .

    και να ποινικοποιειται κατι που δεν φταιει αλλα και μπορει να βοηθαει ...
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #632
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εστω οτι αρχισω να καπνιζω σημερα 1 πακετο / μερα για τα επομενα 10 χρονια.

    Ποια θα ειναι η κατασταση της υγειας μου?

    Θεωρια
    Προβλεψη
    Επαληθευση

    Αντιστοιχα με αναδρομικη εξηγηση... θα σου φερω εναν θα σου πω οτι αυτος εδω καπνιζει 50 χρονια, το lifestyle του ειναι ετσι και ετσι, τρωει αυτα και αυτα, γυμναζεται τοσο κτλ κτλ.

    Τι πρεπει να εχει παθει στα 50 χρονια που καπνιζει?

    Και εκει πρεπει το μοντελο να μου πει επακριβως τη ζημια που θα εχει.

    Δεν μπορει?

    Μπαζει το μοντελο.

    Αν μπαζει το μοντελο, καπου μπαζει η θεωρια. Πχ μπορει παραγοντες ΣΤΟ ΑΤΟΜΟ να ειναι πιο δυνατοι απ'το effect του καπνισματος. Και γι'αυτο να εχεις καποιον που καπνιζει και καποιον που δε καπνιζει, και αυτος που καπνιζει να ειναι υγιης και ο αλλος να εχει ...καρκινο.
    γράψε ένα review paper, δημοσίευσε το και τα ξαναλέμε βάσει του DOI σου και των citations που θα μαζέψεις.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #633
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αυτό.
    σταματήσανε και τις πυρηνικές δοκιμές.
    ολα είχαν συμμετοχή στο πρόβλημα.
    Τα σταματήσανε όλα, και το πρόβλημα διορθώθηκε.
    Κυριως οι πυρηνικες δημιουργησαν το προβλημα. Οι χλωροφθορανθρακες ειναι βαρια μορια με αποτελεσμα να μενουν κοντα στην επιφανεια του πλανητη. Αν με καποιο μηχανισμο ανεβουν ψηλα, εκει απλα θα κανουν react με το οζον και θα εξουδετερωθουν.

    Αν ηταν τοσο ευκολο να παραγουμε χλωροφθορανθρακες και να πηγαινουν στο πανω μερος της ατμοσφαιρας, τοτε ολοι οι κινητηρες εσωτερικης καυσης που παραγουν οζον απ'τα μπουζι (και μενει εδω κατω λογω βαρους και αυτο) θα ειχαν λυσει προ πολλου το προβλημα του οζοντος στα ανωτερα στρωματα. Τοσο οζον παραγουμε... τι διαλο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γράψε ένα review paper, δημοσίευσε το και τα ξαναλέμε βάσει του DOI σου και των citations που θα μαζέψεις.
    Παλι τα ιδια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 13-11-19 στις 14:27.

  4. #634
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το φρεον εφταιγε που ειχαν κανει χιλιαδες πυρηνικες δοκιμες.
    Και όπως είναι γνωστό το ουράνιο σκάει μόνο του, δεν υπάρχει ανθρώπινος παράγοντας στην πυρηνική έκρηξη

  5. #635
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όπως είναι γνωστό το ουράνιο σκάει μόνο του, δεν υπάρχει ανθρώπινος παράγοντας στην πυρηνική έκρηξη
    Ποιος ειπε το αντιθετο?

  6. #636
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ειπε το αντιθετο?
    Κάνουμε συζήτηση κατά το πόσο δεν επηρεάζει ο άνθρωπος το κλίμα και μου φέρνεις σαν παράδειγμα τις πυρηνικές δοκιμές κάτι το όποιο είναι 100% manmade.

  7. #637
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνουμε συζήτηση κατά το πόσο δεν επηρεάζει ο άνθρωπος το κλίμα και μου φέρνεις σαν παράδειγμα τις πυρηνικές δοκιμές κάτι το όποιο είναι 100% manmade.
    Σε ενα ντητερμινιστικο συστημα και μια μελισσα ακομα επηρεαζει το κλιμα. Δεν αποτελει κατι καινουριο εκτος απο οσους εχουν μπερδεψει τη πολυπλοκοτητα του χαους και θεωρουν οτι αυτο αναιρει τον ντητερμινισμο.

    Απο κει και περα υπαρχουν καποιοι παραγοντες που επικεντρωνονται σε στυλ ορυκτα καυσιμα (για τα πυρηνικα στα @@ τους).

    Πχ στα 70s λεγανε οτι τα σωματιδια που εχει η καυση fossil fuels μας οδηγει σε global cooling γιατι τα σωματιδια μπλοκαρουν την ακτινοβολια του ηλιου (δε μιλαμε για το co2 greenhouse effect).

    Μια δεκαετια μετα τα σωματιδια τα "ξεχασανε"

    Πχ σημερα εστω εχεις μοναδα παραγωγης ηλεκτρικου λιγνιτη (περισσοτερα σωματιδια), μοναδα πετρελαιου (λιγοτερα) και μοναδα αεριου (ακομα λιγοτερα) με ιδιο thermal efficiency. Και προτιμανε την 3η επειδη πχ εχει λιγοτερα σωματιδια.

    Δλδ και οι 3 μοναδες θα βγαλουν CO2 που ειναι greenhouse gas και θερμαινει το πλανητη (και καλα), αλλα η μια που παραγει σωματιδια και τον κρυωνει ταυτοχρονα δε μας κανει

    Το αποτελεσμα?

    More global warming με "πρασινες πολιτικες"

  8. #638
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ υποστήριξες global warming potential για το μεθάνιο το 1, εγώ ανέφερα ***περίπου*** 50
    Μόνο στην φαντασία σου υποστήριξα εγώ αυτό που μου αποδίδεις. Δείξε μου το γραμμένο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων

    Νιώθεις καλά και πας στον γιατρό για το ετήσιο τσεκαπ, και σου λέει ότι έχεις μία σοβαρή ασθένεια και θες θεραπεία. Φαντάζομαι ο γιατρός είναι κομπογιαννίτης γιατί θα βγάλει λεφτά από την ασθένειά σου, σωστά;
    πάντα η σκέψη σου είναι τόσο πολύπλοκη; Να στο πω πιο απλά: κομπογιανίτης γιατρός είναι αυτός που δεν γνωρίζει όλες τις επιστημονικές θεωρίες αλλά μόνο αυτές που εμπορεύεται.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bonus point: το τι λέω ή πιστεύω εγώ και εσύ είναι αδιάφορο. Οι νόμοι της φύσης είναι αμείλικτοι, και είναι θέμα χρόνου να αποδειχτεί το ποιος έχει δίκιο. Αν έχεις εσύ δίκιο, δεν έγινε και τίποτα, απλά θα τα θυμόμαστε αυτά που γίνονται τώρα και θα γελάμε (συν πολλά χαμένα χρήματα, ΠΟΛΛΑ). Αν εγώ έχω δίκιο, όταν πλέον θα είναι ξεκάθαρο και για αυτούς που δεν ακούνε αυτούς που ξέρουν κάτι παραπάνω, θα είναι πια πολύ αργά. Διαλέγεις και παίρνεις.
    Δεν τα μετράς καλά τα πράγματα, κατά πρώτον εγώ δεν υποστηρίζω κάποια θεωρία, απλά εξετάζω κατά πόσο στέκουν οι θεωρίες που έχεις σχηματίσει εσύ και οι όμοιοι σου.
    (Αυτό βέβαια πρέπει να το κάνουν οι ίδιοι οι επιστήμονες: η πρώτη τους δουλειά είναι να προσπαθήσουν σκληρά και ειλικρινά οι ίδιοι να καταρρίψουν τις θεωρίες τους και αν δεν τα καταφέρουν τότε ίσως να υπάρχει βάση στα λεγόμενα τους.)
    Κατά δεύτερον αν δεν έχεις δίκιο εσύ τότε υποεκτιμάς τις ζημιές που θα γίνουν σε ζωές ανθρώπων, μπορεί να είναι ανυπολόγιστες και δεν θα είναι μόνο οικονομικής φύσεως.
    Τώρα αν έχεις δίκιο και το θέμα αντιμετωπιστεί με πολιτικές εξάλειψης των τροφών που τρώει ο άνθρωπος εδώ και εκατομμύρια χρόνια (που είναι κάτω από το 5-10% του προβλήματος), πάλι δεν θα μείνει τίποτα στον πλανήτη ή θα μείνουν μερικά δισεκατομμύρια ζόμπι που έτσι κι αλλιώς θα το διαλύσουν γρήγορα το μαγαζί.

    Και ένα τελευταίο ερώτημα:
    εσύ προσωπικά τι βάζεις πιο ψηλά; την προσωπική σου ευημερία ή την ευημερία του πλανήτη; Θα θυσίαζες την δική σου υγεία (πχ θα διάλεγες αυξημένη πιθανότητα να πάθεις αλτχάιμερ, πάρκινσον, διαβήτη κτλ ) για να χαίρει άκρας υγείας ο πλανήτης ; (αν μπορούσε να δοθεί ένας αποδεκτός ορισμός βέβαια για το τι εστί "υγεία του πλανήτη")
    Κάθε άνθρωπος με σώας τας φρένας θα επιλέξει την δική του ευημερία.

  9. #639
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εστω οτι αρχισω να καπνιζω σημερα 1 πακετο / μερα για τα επομενα 10 χρονια.

    Ποια θα ειναι η κατασταση της υγειας μου?

    Θεωρια
    Προβλεψη
    Επαληθευση

    Αντιστοιχα με αναδρομικη εξηγηση... θα σου φερω εναν θα σου πω οτι αυτος εδω καπνιζει 50 χρονια, το lifestyle του ειναι ετσι και ετσι, τρωει αυτα και αυτα, γυμναζεται τοσο κτλ κτλ.

    Τι πρεπει να εχει παθει στα 50 χρονια που καπνιζει?

    Και εκει πρεπει το μοντελο να μου πει επακριβως τη ζημια που θα εχει.

    Δεν μπορει?

    Μπαζει το μοντελο.

    Αν μπαζει το μοντελο, καπου μπαζει η θεωρια. Πχ μπορει παραγοντες ΣΤΟ ΑΤΟΜΟ να ειναι πιο δυνατοι απ'το effect του καπνισματος. Και γι'αυτο να εχεις καποιον που καπνιζει και καποιον που δε καπνιζει, και αυτος που καπνιζει να ειναι υγιης και ο αλλος να εχει ...καρκινο.
    Πες μου σε παρακαλώ ότι δεν κατάλαβα καλά: αμφισβητείς το ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το φρεον εφταιγε που ειχαν κανει χιλιαδες πυρηνικες δοκιμες.
    Ναι, το φρεον (και συναφή) φταίει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριως οι πυρηνικες δημιουργησαν το προβλημα. Οι χλωροφθορανθρακες ειναι βαρια μορια με αποτελεσμα να μενουν κοντα στην επιφανεια του πλανητη. Αν με καποιο μηχανισμο ανεβουν ψηλα, εκει απλα θα κανουν react με το οζον και θα εξουδετερωθουν.

    Αν ηταν τοσο ευκολο να παραγουμε χλωροφθορανθρακες και να πηγαινουν στο πανω μερος της ατμοσφαιρας, τοτε ολοι οι κινητηρες εσωτερικης καυσης που παραγουν οζον απ'τα μπουζι (και μενει εδω κατω λογω βαρους και αυτο) θα ειχαν λυσει προ πολλου το προβλημα του οζοντος στα ανωτερα στρωματα. Τοσο οζον παραγουμε... τι διαλο
    Εδώ πραγματικά έσκασα στα γέλια! Παίζει να είναι το πιο επικό ποστ που έχεις κάνει ποτέ. Τα CFCs είναι βαριά και μένουν κοντά στην επιφάνεια; Αντιδρούν με το όζον και εξουδετερώνονται; Δεν θέλω να κάνω προσωπικούς χαρακτηρισμούς, απλά πλέον έφυγες από την ημιμάθεια και κύλησες στην αμάθεια! Ειλικρινά τόσο καραμπινάτα λάθη δεν αξίζουν καν συνέχεια συζήτησης.

  10. #640
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη τρελαίνεσαι, στο άλλο thread , παραλήρησε και κατηγόρησε όσους διαφωνούν μαζί του ότι ειναι με τις φαρμακευτικές και βγάζουν χρήματα.
    δεν είπα για όλους που διαφωνούν μαζί μου, η υποψία μου πάει για λίγα αλλά εκλεκτά μέλη ,ξέρουν αυτά

  11. #641
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Συγγνώμη, μάλλον τα γέλια μου δεν με άφησαν να συνειδητοποιήσω ότι ανέφερες ότι και το όζον είναι βαρύ και μένει στην επιφάνεια, ειδικά αυτό που παράγεται από τα μπουζί...

  12. #642
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου σε παρακαλώ ότι δεν κατάλαβα καλά: αμφισβητείς το ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο;

    Ναι, το φρεον (και συναφή) φταίει.


    Εδώ πραγματικά έσκασα στα γέλια! Παίζει να είναι το πιο επικό ποστ που έχεις κάνει ποτέ. Τα CFCs είναι βαριά και μένουν κοντά στην επιφάνεια; Αντιδρούν με το όζον και εξουδετερώνονται; Δεν θέλω να κάνω προσωπικούς χαρακτηρισμούς, απλά πλέον έφυγες από την ημιμάθεια και κύλησες στην αμάθεια! Ειλικρινά τόσο καραμπινάτα λάθη δεν αξίζουν καν συνέχεια συζήτησης.
    Σε παρακαλώ, σε παρακαλώ......
    Αφού το λέει ο Μπάμπης ο Σουγιάς, και ο Αλέκος ο Απάλευτος στο ντερνέτι....
    Τι να μας πουν τώρα οι επιστήμονες....... Ρώτα όποιον (ταξιτζή) θές....

  13. #643
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου σε παρακαλώ ότι δεν κατάλαβα καλά: αμφισβητείς το ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο;
    Μαλλον εσυ αμφισβητεις οτι υπαρχουν καπνιστες που δεν εχουν καρκινο.

    Ναι, το φρεον (και συναφή) φταίει.
    Εδω γελαμε.

    Εδώ πραγματικά έσκασα στα γέλια! Παίζει να είναι το πιο επικό ποστ που έχεις κάνει ποτέ. Τα CFCs είναι βαριά και μένουν κοντά στην επιφάνεια; Αντιδρούν με το όζον και εξουδετερώνονται; Δεν θέλω να κάνω προσωπικούς χαρακτηρισμούς, απλά πλέον έφυγες από την ημιμάθεια και κύλησες στην αμάθεια! Ειλικρινά τόσο καραμπινάτα λάθη δεν αξίζουν καν συνέχεια συζήτησης.
    Γεμισε ενα μπαλονι με CFC και ενα με ηλιο.

    Πες μας που θα παει το καθενα.

    Περιμενουμε με αγωνια το αποτελεσμα.

  14. #644
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον εσυ αμφισβητεις οτι υπαρχουν καπνιστες που δεν εχουν καρκινο.



    Εδω γελαμε.



    Γεμισε ενα μπαλονι με CFC και ενα με ηλιο.

    Πες μας που θα παει το καθενα.

    Περιμενουμε με αγωνια το αποτελεσμα.
    Το ότι επιμένεις, είναι τραγικό. Κάθε νοήμων άνθρωπος απλά θα αγνοούσε το μήνυμά μου και δεν θα απαντούσε. Μάλλον η Σουηδική ακαδημία επιστημών είναι και αυτοί πουλημένοι (δες το νόμπελ χημείας 1995).

  15. #645
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε παρακαλώ, σε παρακαλώ......
    Αφού το λέει ο Μπάμπης ο Σουγιάς, και ο Αλέκος ο Απάλευτος στο ντερνέτι....
    Τι να μας πουν τώρα οι επιστήμονες....... Ρώτα όποιον (ταξιτζή) θές....
    Ναι ταξιτζηδες μετρανε τα grams / mol.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι επιμένεις, είναι τραγικό. Κάθε νοήμων άνθρωπος απλά θα αγνοούσε το μήνυμά μου και δεν θα απαντούσε. Μάλλον η Σουηδική ακαδημία επιστημών είναι και αυτοί πουλημένοι (δες το νόμπελ χημείας 1995).
    Και ο ομπαμα εχει νομπελ ειρηνης. Τελος τα credentials με τα νομπελ.

Σελ. 43 από 91 ΠρώτηΠρώτη ... 2333384142434445485363 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1247
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-24, 20:45
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 23:44
  3. Gadget για την αλλαγή διαφανειών Power Point από απόσταση;
    Από researcher στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-17, 02:52
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-16, 20:17
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 15:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας