Σελ. 23 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 3131821222324252833 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 527
  1. #331
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzortzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφάτως επικοινώνησα με Sky Telecom. Τους ανέφερα ότι ποιο είναι το νόημα του Try and buy από τη στιγμή που έχω δικαίωμα, βάσει νόμου, να υπαναχωρήσω από τη σύμβαση εντός 14 ημερών; Κυριολεκτικά η υπάλληλος τα έχασε όταν την ρώτησα, μάσησε δύο-τρία λόγια και θα με ενημέρωνε. Από εμένα όχι. Αντιθέτως, φαίνεται πως η Nictech είναι πιο αξιόπιστη μέχρι τώρα.
    Μαλλον εχεις μπερδευτει.

    Οι 14 μερες ισχυουν απο την στιγμη της ΕΚ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ αιτησης . ΟΧΙ απο την ημερα της ενεργοποιησης.

    Επομενως αν κανεις την αιτηση στην SKY και περασουν οι 14 μερες μεχρι να συνδεθεις... δεν εχεις κανενα δικαιωμα υπαναχωρησης αζημιως.
    The gr81 .

  2. #332
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για Σαλαμίνα υπάρχει κάποια πρόταση;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Σαλαμίνα.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  164,2 KB 
ID: 220054
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aiantas : 25-10-20 στις 11:59.

  3. #333
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον εχεις μπερδευτει.

    Οι 14 μερες ισχυουν απο την στιγμη της ΕΚ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ αιτησης . ΟΧΙ απο την ημερα της ενεργοποιησης.

    Επομενως αν κανεις την αιτηση στην SKY και περασουν οι 14 μερες μεχρι να συνδεθεις... δεν εχεις κανενα δικαιωμα υπαναχωρησης αζημιως.
    Η διαδικασία της υπαναχώρησης ξεκινά από την ημέρα υπογραφής των εγγράφων. Δηλαδή, μόλις υπογράψω και στείλω τα απαραίτητα έγγραφα, αυτομάτως, ξεκινάει και η αντίστροφη μέτρηση της υπαναχώρησης. Στην συγκεκριμένη περίπτωση καθώς τους ζήτησα δοκιμαστικό και το δέχτηκαν, δεν μου ζητήθηκε να υπογράψω κανένα χαρτί.

    Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι πάντα να ζητούμε διευκρινίσεις από τον υποψήφιο πάροχο σχετικά με τέτοια ζητήματα. Ουκ ολίγες φορές έχουμε πάρει (όλοι φαντάζομαι) γουρούνι στο σακί από εταιρείες τηλεπικοινωνιών καθώς οι υπηρεσίες τους δεν ανταποκρίνονται στα διαφημιζόμενα πακέτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzortzis : 25-10-20 στις 18:29.

  4. #334
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Το οτι η SKY θα σου φερει και θα σου εγκαταστησει εξοπλισμο για δοκιμη ... ειναι απλα η εξαιρεση.

    Οπως και εσυ εγραψες , και σου ειπα και εγω..... οι 14 μερες ξεκινανε απο την στιγμη της αιτησης .

    Επομενως δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ σχεση οι υπολοιποι παροχοι , αν η SKY αποφασισε να δωσει trial ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ .

    Για δοκιμασε να το κανεις αυτο σε αλλο παροχο , ειτε xDSL ειτε fiber ειτε κινητης . μετα τις 14 μερες , εχει κανονικα προστιμο προωρης αποχωρησης.
    The gr81 .

  5. #335
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι η SKY θα σου φερει και θα σου εγκαταστησει εξοπλισμο για δοκιμη ... ειναι απλα η εξαιρεση.

    Οπως και εσυ εγραψες , και σου ειπα και εγω..... οι 14 μερες ξεκινανε απο την στιγμη της αιτησης .

    Επομενως δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ σχεση οι υπολοιποι παροχοι , αν η SKY αποφασισε να δωσει trial ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ .

    Για δοκιμασε να το κανεις αυτο σε αλλο παροχο , ειτε xDSL ειτε fiber ειτε κινητης . μετα τις 14 μερες , εχει κανονικα προστιμο προωρης αποχωρησης.
    Καμία σχέση αυτό που γράφετε με αυτό που αναφέρω. Ενοχλήθηκα από το γεγονός ότι η υπάλληλος εμφανέστατα άλλαξε τον τόνο της φωνής της μόλις την ρώτησα σχετικά με την υπαναχώρηση. Συγκεκριμένα, εάν έκανα την αίτηση και η υπηρεσία ενεργοποιούνταν 8 ημέρες έπειτα, θα είχα 6 ημέρες να δοκιμάσω την υπηρεσία και αν θέλω να υπαναχωρήσω πριν το συνολικό διάστημα από την υπογραφή των εγγράφων (8+6=14). Απλά και κατανοητά. Η εμπειρία μου δείχνει ότι εταιρίες που κάνουν τις δύσκολες με νομικά ζητήματα υπέρ του καταναλωτή, τείνουν σε πολύ μεγάλο βαθμό να είναι αναξιόπιστες.

    Προσπαθώ όπως καταλαβαίνετε να προστατευτώ καθώς πολλές φορές, έχουμε κάνει αιτήσεις για εταιρείες τηλεπικοινωνιών με δήθεν υψηλές παροχές και γινόμαστε θύματα για δυο λόγους: ή αργούν φρικτά να ενεργοποιήσουν τις υπηρεσίες μας μετά την αίτηση και αφού έχουμε χάσει το 14ημερο διάστημα υπαναχώρησης ή οι υπηρεσίες που υπόσχονται δεν είναι οι προβαλλόμενες.

    Στην SKY, μου έταζαν ενεργοποίηση εξοπλισμού και υπηρεσιών σε 5 ημέρες μετά την υπογραφή των εγγράφων. Ποιο το νόημα λοιπόν να μου δώσουν try and buy 3ων ημερών από τη στιγμή που θα έχω βάσει νόμου άλλες 9 ημέρες (9+5=14) για να το δοκιμάσω ουσιαστικά; Η απάντηση είναι απλή: υποκρύπτουν την διαδικασία υπαναχώρησης προς όφελός τους, θα πω με το ταπεινό και πονηρό μυαλό μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzortzis : 26-10-20 στις 17:12.

  6. #336
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzortzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση αυτό που γράφετε με αυτό που αναφέρω. Ενοχλήθηκα από το γεγονός ότι η υπάλληλος εμφανέστατα άλλαξε τον τόνο της φωνής της μόλις την ρώτησα σχετικά με την υπαναχώρηση. Συγκεκριμένα, εάν έκανα την αίτηση και η υπηρεσία ενεργοποιούνταν 8 ημέρες έπειτα, θα είχα 6 ημέρες να δοκιμάσω την υπηρεσία και αν θέλω να υπαναχωρήσω πριν το συνολικό διάστημα από την υπογραφή των εγγράφων (8+6=14). Απλά και κατανοητά. Η εμπειρία μου δείχνει ότι εταιρίες που κάνουν τις δύσκολες με νομικά ζητήματα υπέρ του καταναλωτή, τείνουν σε πολύ μεγάλο βαθμό να είναι αναξιόπιστες.

    Προσπαθώ όπως καταλαβαίνετε να προστατευτώ καθώς πολλές φορές, έχουμε κάνει αιτήσεις για εταιρείες τηλεπικοινωνιών με δήθεν υψηλές παροχές και γινόμαστε θύματα για δυο λόγους: ή αργούν φρικτά να ενεργοποιήσουν τις υπηρεσίες μας μετά την αίτηση και αφού έχουμε χάσει το 14ημερο διάστημα υπαναχώρησης ή οι υπηρεσίες που υπόσχονται δεν είναι οι προβαλλόμενες.

    Στην SKY, μου έταζαν ενεργοποίηση εξοπλισμού και υπηρεσιών σε 5 ημέρες μετά την υπογραφή των εγγράφων. Ποιο το νόημα λοιπόν να μου δώσουν try and buy 3ων ημερών από τη στιγμή που θα έχω βάσει νόμου άλλες 9 ημέρες (9+5=14) για να το δοκιμάσω ουσιαστικά; Η απάντηση είναι απλή: υποκρύπτουν την διαδικασία υπαναχώρησης προς όφελός τους, θα πω με το ταπεινό και πονηρό μυαλό μου.
    Μα αν ενεργοποιηθει η υπηρεσια... ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ δικαιωμα υπαναχωρησης. Αρα πως θα "δοκιμασεις" την υπηρεσια ?
    ΔΕΝ θα εχεις αυτες τις 6 μερες που γραφεις.



    Διαβασε ΕΔΩ τι ακριβως ισχυει γιατι ολη αυτη η συζητηση ειναι τελειως offtopic με την SKY.

    Spoiler:

    Σε αυτό το πλαίσιο, ισχύουν τα ακόλουθα:

    H αίτηση φορητότητας προωθείται στον υφιστάμενο πάροχο μετά την πάροδο των 14 ημερών, οπότε και ξεκινά η διαδικασία υλοποίησής της.
    Σε περίπτωση που ο συνδρομητής επιθυμεί το αίτημα να υλοποιηθεί νωρίτερα από τις 14 ημέρες, πρέπει να υποβάλει σχετική δήλωση στη νέα εταιρία. Σημειώνεται, ότι η εταιρία έχει δικαίωμα είτε να μην κάνει αποδεκτό το αίτημα, είτε να ζητήσει από τον συνδρομητή γραπτή δήλωση ότι αποδέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης. Στην περίπτωση αυτή, ο συνδρομητής έχει τη δυνατότητα, μέχρι την ενεργοποίηση της υπηρεσίας σε νέα εταιρία και εφόσον δεν έχει παρέλθει η προθεσμία των 14 ημερών, να υποβάλει αίτηση ακύρωσης της φορητότητας.
    Ο συνδρομητής για να ακυρώσει τη φορητότητα, πρέπει να αποστείλει σχετική αίτηση αποκλειστικά στην εταιρία στην οποία είχε υποβάλει το αίτημα φορητότητας και με έναν από τους τρόπους επικοινωνίας που διαθέτει η εταιρία για τον σκοπό αυτό.



    The gr81 .

  7. #337
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αν ενεργοποιηθει η υπηρεσια... ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ δικαιωμα υπαναχωρησης. Αρα πως θα "δοκιμασεις" την υπηρεσια ?
    ΔΕΝ θα εχεις αυτες τις 6 μερες που γραφεις.



    Διαβασε ΕΔΩ τι ακριβως ισχυει γιατι ολη αυτη η συζητηση ειναι τελειως offtopic με την SKY.

    Spoiler:

    Σε αυτό το πλαίσιο, ισχύουν τα ακόλουθα:

    H αίτηση φορητότητας προωθείται στον υφιστάμενο πάροχο μετά την πάροδο των 14 ημερών, οπότε και ξεκινά η διαδικασία υλοποίησής της.
    Σε περίπτωση που ο συνδρομητής επιθυμεί το αίτημα να υλοποιηθεί νωρίτερα από τις 14 ημέρες, πρέπει να υποβάλει σχετική δήλωση στη νέα εταιρία. Σημειώνεται, ότι η εταιρία έχει δικαίωμα είτε να μην κάνει αποδεκτό το αίτημα, είτε να ζητήσει από τον συνδρομητή γραπτή δήλωση ότι αποδέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης. Στην περίπτωση αυτή, ο συνδρομητής έχει τη δυνατότητα, μέχρι την ενεργοποίηση της υπηρεσίας σε νέα εταιρία και εφόσον δεν έχει παρέλθει η προθεσμία των 14 ημερών, να υποβάλει αίτηση ακύρωσης της φορητότητας.
    Ο συνδρομητής για να ακυρώσει τη φορητότητα, πρέπει να αποστείλει σχετική αίτηση αποκλειστικά στην εταιρία στην οποία είχε υποβάλει το αίτημα φορητότητας και με έναν από τους τρόπους επικοινωνίας που διαθέτει η εταιρία για τον σκοπό αυτό.



    Που κολλάει η αίτηση φορητότητας με την διαδικασία; Σε άλλο πράγμα αναφέρεται η αίτηση φορητότητας. Όπως και να έχει, η διαδικασία της υπαναχώρησης ξεκινά από την ημέρα αποστολής της αίτησης έως το πέρας των 14 ημερών, είτε έχουν ενεργοποιηθεί οι υπηρεσίες είτε όχι. Η ενεργοποίηση των υπηρεσιών δεν αναιρεί την υπαναχώρηση.

    Δεν έκανα και ούτε θα έκανα αίτηση φορητότητας στην εταιρεία μιας και δεν χρειάζεται όπως μου είπαν.

    Ο κανονισμός που επισημάνατε αναφέρεται σε φορητότητα σταθερών ή κινητών γραμμών.

  8. #338
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzortzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που κολλάει η αίτηση φορητότητας με την διαδικασία; Σε άλλο πράγμα αναφέρεται η αίτηση φορητότητας. Όπως και να έχει, η διαδικασία της υπαναχώρησης ξεκινά από την ημέρα αποστολής της αίτησης έως το πέρας των 14 ημερών, είτε έχουν ενεργοποιηθεί οι υπηρεσίες είτε όχι. Η ενεργοποίηση των υπηρεσιών δεν αναιρεί την υπαναχώρηση.

    Δεν έκανα και ούτε θα έκανα αίτηση φορητότητας στην εταιρεία μιας και δεν χρειάζεται όπως μου είπαν.

    Ο κανονισμός που επισημάνατε αναφέρεται σε φορητότητα σταθερών ή κινητών γραμμών.
    Αν ετσι σε βολευει τοτε αυτο να πιστευεις. Καλη τυχη σε οσες καινουριες αιτησεις και φορητοτητες κανεις.
    The gr81 .

  9. #339
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ετσι σε βολευει τοτε αυτο να πιστευεις. Καλη τυχη σε οσες καινουριες αιτησεις και φορητοτητες κανεις.
    Μπορείτε να το διαπιστώσετε και εσείς αυτό που λέω, απλά διαβάζοντας την σωστή νομοθεσία και όχι τη νομοθεσία περί φορητότητας μιας και δεν πρόκειται για αυτό. Καλή συνέχεια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzortzis : 26-10-20 στις 19:59.

  10. #340
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είτε σε νέα σύνδεση, είτε σε φορητότητα, ισχύουν ακριβώς τα ίδια όσον αφορά το δικαίωμα υπαναχώρησης και ακύρωσης.
    Μπορείς να δώσεις κανονισμό και άρθρο αυτού που ισχυρίζεσαι;

  11. #341
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε σε νέα σύνδεση, είτε σε φορητότητα, ισχύουν ακριβώς τα ίδια όσον αφορά το δικαίωμα υπαναχώρησης και ακύρωσης.
    Μπορείς να δώσεις κανονισμό και άρθρο αυτού που ισχυρίζεσαι;
    Ασφαλώς. Στην περίπτωσή μου, δεν τίθεται θέμα νέας σύνδεσης ή φορητότητας καθώς ουσιαστικά «δεν τραβήχτηκε νέα γραμμη». Αυτά ήταν και τα λόγια της υπαλλήλου.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 565A3FE7-088B-4092-A51B-57E4D0CB4DF9.jpg  


  12. #342
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το FAQ που μνημονεύεις είναι ανενημέρωτο, όσον αφορά την τροποποίηση του νέου κανονισμού που έγινε το 2018.
    Το 14ήμερο ισχύει από την υπογραφή της αίτησης και μέχρι την ενεργοποίηση της σύνδεσης, αν αυτή γίνει πριν την λήξη αυτής της χρονικής περιόδου.
    Το 14ήμερο δεν δίνεται για να δοκιμάσουμε την σύνδεση και αν δεν μας αρέσει να την διακόψουμε αζημίως. Έχει σκοπό να διακόψουμε την σύνδεση πριν την ενεργοποίηση των όποιων υπηρεσιών, αν στο μεσοδιάστημα για Χ λόγους αλλάξουμε την γνώμη μας.

    Τώρα όσον αφορά την δοκιμή που δίνει η εταιρεία, επειδή δεν αναφέρει στην ιστοσελίδα με ποιους όρους παρέχεται, δεν έχουμε πλήρη εικόνα.
    Θεωρώ ότι σου δίνει κάποιες μέρες (5-10) να την δοκιμάσεις και μετά είτε διακόπτεις είτε προχωράς σε μόνιμη σύνδεση. Αλλά αυτό 1000% είναι έξω από τα προβλεπόμενα του κανονισμού της ΕΕΤΤ, ώστε να τον επικαλεστείς.

  13. #343
    Εγγραφή
    26-04-2020
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN και ΟΤΕ
    Καλησπερα και απο εμενα ψαχνω μια λυση για ΠΙΕΡΙΑ ξερουμε κατι?

  14. #344
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.254
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σε όλους..
    Είμαι στο Ίλιον, παίρνω από το τελευταίο καφάο του ΟΤΕ του Ιλίου (σύνορο με Πετρούπολη) και η Wind δεν έχει εγκαταστήσει καμπίνα που να "αναβαθμίζει" αυτό το καφάο..
    Επειδή λοιπόν φως δε βλέπω στον ορίζοντα, και επειδή είδα ότι η skytelecom έχει κάλυψη στην περιοχή μου, τους πήρα ένα τηλέφωνο. Ο σκοπός μου είναι να παραμείνει σε 1η φάση η γραμμή του σπιτιού ως έχει (τηλ & ίντερνετ μέσω ADSL από Wind) και να προστεθεί η γραμμή τους με απλό ίντερνετ.
    Η εξυπηρέτηση πελατών, αφού τους έδωσα διεύθυνση, μου είπαν ότι το μαξ πακέτο που έχουν είναι το 35/3.

    Επειδή το κόστος είναι αρκετό, 28x24 + 124 o εξοπλισμός για 2 χρόνια, σύνολο δηλαδή 800 ευρώ, και τσίνησε και η σύζυγος, σκέφτηκα αν είναι να βάλω το πακέτο 24/2 που είναι συνολικά 530 ευρώ.
    Τους κάλεσα ξανά να ρωτήσω αν βάλω το μικρότερο πακέτο, αν χρειάζεται επίσκεψη τεχνικού εκ νέου σε περίπτωση που αποφασίσω να αναβαθμίσω στο 35άρι. Επειδή όμως τη δεύτερη φορά που πήρα ήταν κυρίως για να ρωτήσω σχετικά με την εγκατάσταση, πήρα στο τεχνικό τμήμα. Εκεί μου είπαν ότι για αυτό θα πρέπει να μου απαντήσει η εξυπηρέτηση πελατών. Αρα αν είναι, για αυτή την απορία θα ξαναπάρω την εξυπηρέτηση. (Η άλλη μου ερώτηση θα είναι τι θα γίνει αν αποφασίσω ότι είμαι ευχαριστημένος και θέλω να καταργήσω την ADSL μου και να πάω με αυτούς τηλεφωνία & ίντερνετ)
    Επίσης μου είπαν ότι βάζουν κεραία στην ταράτσα, θα κατέβει καλώδιο από τον 6ο που είναι η ταράτσα στον 1ο που είμαι εγώ και έχουν και ένα ρούτερ.. Το παλικάρι στο τεχνικό που ρώτησα, όμως, μου είπε ότι δεν είναι ρούτερ, αλλά ΑΡ..
    Εγώ αυτή τη στιγμή έχω διαθέσιμες πόρτες στο ρούτερ/firewall μου (Sophos UTM που τρέχει σε ένα Barracuda F18). Mπορώ να χρησιμοποιήσω εύκολα ένα ακόμη ethernet interface και να κάνω load balancing με το υπάρχον ADSL. Το θέμα είναι ότι δεν ήξεραν να μου απαντήσουν αν όντως μπορώ να το κάνω αυτό.
    Συγκεκριμένα τον ρώτησα: "Aν ισχύει ότι αυτό είναι ένα απλό AP, τότε θεωρητικά είναι για κάποιον που δεν έχει καθόλου σύνδεση, οπότε στην περίπτωσή μου δεν χρειάζεται να μπει καθόλου, και μπορώ να ρίξω το καλώδιο απ' ευθείας πάνω σε μια πόρτα του firewall/router μου, έτσι δεν είναι; "
    Αλλά δεν ήξερε να μου πει σίγουρα και μου είπε να αφήσω στοιχεία για να με καλέσουν πίσω..
    Έχει κανείς σας κάνει ρε παιδιά με αυτούς σύνδεση σκέτο ίντερνετ (υποθέτω ότι θα έχει άλλο εξοπλισμό αν πάρεις πακέτο που να έχει και τηλεφωνία
    Τι παίζει με το "ρούτερ" τους;
    Εγώ θέλω να μπορώ να χρησιμοποιήσω τη γραμμή όπως την κανονική ADSL, και να μην έχω προβλήματα ούτε με κάποιες πόρτες που κάνω NAT, ούτε με το VPN που χρησιμοποιώ για να συνδεθώ ..

    Ξέρει να μου πει κάποιος;
    Θενκς

  15. #345
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Στην ουσια η "κεραια" στην ταρατσα θα κανει ολη την δουλεια .

    Δηλαδη εκει θα ερθει η ΙΡ του subnet που εχουν για τα ασυρματα.
    και απο εκει θα τρεχει ο dhcp server .
    Οποτε το καλωδιο που θα κατεβει μεχρι τον 1ο οροφο που εισαι , θα συνδεθει με ενα ( ναι μεν ρουτερ) αλλα απλα θα μοιραζει ασυρματα και ενσυρματα.

    ειναι ευκολο να ριξεις αυτο το καλωδιο οπου θες εφοσον διαθετεις δικο σου fw .

    απλα αυτο που ΔΕΝ εχει αποσαφηνιστει με σιγουρια , ειναι αν ο καθε πελατης τους παιρνει public ΙΡ ή οχι.

    Πολλα λεφτα παντως .
    The gr81 .

Σελ. 23 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 3131821222324252833 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Wind: νέα υπηρεσία ασύρματου Internet SIMPLEfi
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 152
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-20, 00:14
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-17, 23:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας