Σελ. 24 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 4141922232425262934 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 527
  1. #346
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.264
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλα αυτο που ΔΕΝ εχει αποσαφηνιστει με σιγουρια , ειναι αν ο καθε πελατης τους παιρνει public ΙΡ ή οχι.
    Ακριβώς αυτή είναι η ερώτηση... η IP που θα πάρω είναι private ή public; Μου είπαν πάντως ότι όταν βάλουν τον εξοπλισμό έχω δυνατότητα 3ήμερης δοκιμής και αν δεν μου κάνει τον ξηλώνουν και μου δίνουν τα λεφτά μου πίσω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλα λεφτα παντως .
    Είναι αλλά το σκέφτηκα ως εξής: Αν υποθέσουμε ότι είναι όλα όπως τα θέλω, θα δίνω επιπλέον €18 το μήνα και από 8/1 θα έχω αθροιστικά 32/3 Mbit
    Αν η ρημαδο-wind είχε "αναβαθμίσει" το καφάο μου θα μπορούσα να έχω 50/5 με καμιά 10αριά επιπλέον το μήνα.
    Και να την κόψω εντελώς τη Wind και να πάρω από Sky τηλεφωνο δε με συμφέρει.. Ακόμη και να γίνεται φορητότητα και να κρατήσω το νούμερο που έχω - δεν το έχω δει αυτό αφού δεν με ενδιαφέρει για την ώρα - και να κόψω εντελώς τη Wind, θα μου μείνει το κινητό.
    Αυτή τη στιγμή έχω Double Play & κινητό με €42
    Αν κόψω τελείως το σταθερό από Wind, το πακέτο του κινητού μου θα χάσει τις εκπτώσεις λόγω ότι είναι όλα εκεί και θα πάει στα €28
    Το 24/2 της Sky έχει 26 με τηλέφωνο. 26+28=€54
    Με €54 λοιπόν θα έχω 24/2 ίντερνετ συν σταθερό και το υπάρχον πακέτο του κινητού μου.
    Αν κρατήσω την ADSL όπως την έχω, είμαι 42+18=€60
    6 ευρώ παραπάνω στην ουσία λοιπόν, αλλά συνδυαστικά θα έχω 24/2 + 8/1 --> 32/3
    Οπότε δε με συμφέρει να κόψω την υπάρχουσα σύνδεση...
    Το κόστος που φαίνεται πιο πολύ στην ουσία, είναι το 100άρι που δίνεις για τον εξοπλισμό. Αλλά αν υποθέσουμε ότι ο εξοπλισμός σου μένει δεν είναι τραγικά τα 18 το μήνα..

    Και ούτως ή άλλως δε βλέπω να με αναβαθμίζει η wind την επόμενη διετία, τουλάχιστον με όσα φαίνονται από τις αναθέσεις.. όταν γίνει αυτό κόβω τον WISP, πουλάω και τον εξοπλισμό που λέει ο λόγος, μειώνεται και το κόστος του ίντερνετ και όλα καλά... και όλα αυτά γιατί γράψαν στα π@π@ρι@ τους ένα ρημαδοκαφάο (όπως έχω γράψει και στο σχετικό τόπικ για το VDSL στο Ίλιον, από το μπαλκόνι μου βλέπω καμπίνα με ενεργό εξοπλισμό της Wind που έχει αναβαθμίσει το καφάο από την απέναντι μεριά του στενού μου... Ο απέναντί μου παίρνει από κείνο και έχει 100άρα διαθεσιμότητα, εγώ τσου... Και στη συνέχεια του στενού μου προς Πετρουπόλεως δεξιά αριστερά έχουν 100άρες ..)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 30-10-20 στις 16:12.

  2. #347
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν δίνουν δημόσια ΙΡ, αλλά ιδιωτική πίσω από ΝΑΤ. Ισχύει σε όλους του WISP παρόχους.
    Αν θέλεις άνοιγμα πόρτας, το ζητάς από τον πάροχο να σου την ανοίξουν. DMZ δεν παίζει.

  3. #348
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.264
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δίνουν δημόσια ΙΡ, αλλά ιδιωτική πίσω από ΝΑΤ. Ισχύει σε όλους του WISP παρόχους.
    Αν θέλεις άνοιγμα πόρτας, το ζητάς από τον πάροχο να σου την ανοίξουν. DMZ δεν παίζει.
    Χμμμμ...
    κακό αυτό αλλά τώρα που το καλοσκέφτηκα, μπορεί και να μην είναι καταστρεπτικό την περίπτωσή μου..
    Αν έχω και την υπάρχουσα γραμμή και τη δικιά τους, ούτως ή άλλως το Sophos κάνει bind NAT και openVPN σε συγκεκριμένο Interface... άρα θεωρητικά εφόσον η γραμμή της Wind θα είναι πάνω αυτά θα δουλεύουν ...

  4. #349
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μην προσθετεις ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ τις ταχυτητες.

    Αν μιλαμε για seed που υπαρχουν πολλα connection ναι.
    δεν γινεται bonding αλλα load balance.
    Στην πραξη θα δεις οτι θα εχεις τα κολληματακια στο browsing.

    και ολα αυτα φυσικα με την προυποθεση οτι το λινκ ειναι αψογο.
    Ποσο μπορει να ειναι??? εξαρταται απο το "στησιμο" του ΑΡ της εταιρειας .
    και φυσικα μην ξεχνας οτι μιλαμε για την Αθηνα που οι συχνοτητες εχουν υπερ-κορεστει.

    προχωρα με το trial και μακαρι να βγω ψευτης αλλα δεν το βλεπω βιωσιμο πλανο.
    The gr81 .

  5. #350
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.264
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και πάλι.
    Ναι, το ξέρω, δεν μιλάω για bonding, για load balancing λέω.. απλά αναφέρω τα νούμερα αθροιστικά για χάρη ευκολίας της συζήτησης.
    Και τώρα που μιλάμε έχω 2 γραμμές στο σπίτι σε load balancing, το ADSL και ένα 3G .. Απλά επειδή το 3G έχει περιορισμένα data, στην ουσία το έχω βάλει σε priority 0 και δουλεύει σαν failover αν πέσει το ADSL (που πάντως δεν πέφτει, σταθερότητα έχω, δεν έχω παράπονο, ταχύτητα δεν έχω..)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  18,9 KB 
ID: 220319
    Τώρα για το αν θα το προχωρήσω τελικά δεν ξέρω. Θα χρειαστεί να το σκεφτώ αρκετά. Σε κάθε περίπτωση, όπως προανέφερα ο WISP θα είναι επικουρική σύνδεση, δεν σκοπεύω να κόψω τη σταθερή σύνδεση γιατί δεν συμφέρει ούτως ή άλλως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 30-10-20 στις 17:32.

  6. #351
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.264
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρεμπιπτόντως, έλεγα για Load Balancing γιατί ούτως ή άλλως το Sophos UTM δεν υποστηρίζει bonding, αλλά αν κάποιος θέλει να το κάνει, φαίνεται ότι το pfsense έχει τέτοια δυνατότητα... (αν και νόμιζα ότι δεν γινόταν..)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 02-11-20 στις 11:20.

  7. #352
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όπως το λες. "Φαίνεται". Αλλά στην πράξη όπως ήδη έχει αναφερθεί, γίνεται υπό προϋποθέσεις.
    Το πραγματικό bonding επιτυγχάνεται σε συνδέσεις στον ίδιο πάροχο κι εφόσον έχει τέτοια υπηρεσία (MLPPP).

  8. #353
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.264
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστά... απλά "φαίνεται" να δουλεύει αφού στο βίντεο φαίνεται το speedtest να τσιμπάει και από τις 2 γραμμές..
    Όπως και να' χει δεν με ενδιέφερε ποτέ το bonding.. μπορώ εύκολα να διαχωρίσω το traffic από συγκεκριμένες συσκευές προς συγκεκριμένο interface.. Οπότε θα έβαζα π.χ. τα παιδιά να βγαίνουν από τον wisp και να μείνει το κανονικό ίντερνετ για τηλεργασία..
    Δεν με βλέπω πάντως να το προχωράω.. παρεμπιπτόντως, ακόμη περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο για να μου δώσουν τις περισσότερες πληροφορίες που ζήτησα για τον εξοπλισμό.. Και αν με γράψαν τώρα που σκεφτόμουν να γίνω πελάτης, που να ήμουν κιόλας, με 24μηνο συμβόλαιο.. (απ' ότι διάβασα η εξυπηρέτησή τους είναι ΟΚ, πάντως, αλλά εμένα το "θα σας καλέσουμε για περισσότερες πληροφορίες" και να μην καλούν ποτέ, δε μου κάθεται καλά)
    Το ότι δεν με βλέπω να προχωράω δεν έχει να κάνει τόσο με το γεγονός ότι δεν με πήραν ποτέ, πάντως, όσο με το ότι δεν το βλέπω τελικά καλή ιδέα να δεσμευτώ για ένα έξτρα κόστος διάρκειας 2 ετών με αμφισβητούμενα αποτελέσματα..
    Το να βάλω μια δεύτερη τηλεφωνική γραμμή είναι μια άλλη επιλογή (με λίγο περισσότερο κόστος, βέβαια..)
    Όμως και η δεύτερη γραμμή στα ίδια επίπεδα με αυτή που έχω θα είναι.. Σκεφτόμουν να ζητήσω από ΟΤΕ, αλλά σε κάθε περίπτωση του να μου δώσουν από άλλο καφάο είναι απίθανη περίπτωση..
    Με εκνευρίζει απίστευτα το γεγονός έλειψης διαθεσιμότητας σε γμτ..
    Στο δρόμο μου είμαι το Νο 68-70. Το 69, απέναντι έχει διαθεσιμότητα VDSL, όπως και το "διπλανό" μου το 72... Γελοιότητα...

  9. #354
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά... απλά "φαίνεται" να δουλεύει αφού στο βίντεο φαίνεται το speedtest να τσιμπάει και από τις 2 γραμμές..
    Όπως και να' χει δεν με ενδιέφερε ποτέ το bonding.. μπορώ εύκολα να διαχωρίσω το traffic από συγκεκριμένες συσκευές προς συγκεκριμένο interface.. Οπότε θα έβαζα π.χ. τα παιδιά να βγαίνουν από τον wisp και να μείνει το κανονικό ίντερνετ για τηλεργασία..
    Δεν με βλέπω πάντως να το προχωράω.. παρεμπιπτόντως, ακόμη περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο για να μου δώσουν τις περισσότερες πληροφορίες που ζήτησα για τον εξοπλισμό.. Και αν με γράψαν τώρα που σκεφτόμουν να γίνω πελάτης, που να ήμουν κιόλας, με 24μηνο συμβόλαιο.. (απ' ότι διάβασα η εξυπηρέτησή τους είναι ΟΚ, πάντως, αλλά εμένα το "θα σας καλέσουμε για περισσότερες πληροφορίες" και να μην καλούν ποτέ, δε μου κάθεται καλά)
    Το ότι δεν με βλέπω να προχωράω δεν έχει να κάνει τόσο με το γεγονός ότι δεν με πήραν ποτέ, πάντως, όσο με το ότι δεν το βλέπω τελικά καλή ιδέα να δεσμευτώ για ένα έξτρα κόστος διάρκειας 2 ετών με αμφισβητούμενα αποτελέσματα..
    Το να βάλω μια δεύτερη τηλεφωνική γραμμή είναι μια άλλη επιλογή (με λίγο περισσότερο κόστος, βέβαια..)
    Όμως και η δεύτερη γραμμή στα ίδια επίπεδα με αυτή που έχω θα είναι.. Σκεφτόμουν να ζητήσω από ΟΤΕ, αλλά σε κάθε περίπτωση του να μου δώσουν από άλλο καφάο είναι απίθανη περίπτωση..
    Με εκνευρίζει απίστευτα το γεγονός έλειψης διαθεσιμότητας σε γμτ..
    Στο δρόμο μου είμαι το Νο 68-70. Το 69, απέναντι έχει διαθεσιμότητα VDSL, όπως και το "διπλανό" μου το 72... Γελοιότητα...
    Έχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα. Περίμενα από την Sky να μου τηλεφωνήσει για πληροφορίες όμως, τίποτα μεχρι τώρα. Εάν δεν υπήρχε δέσμευση 24μηνη, σίγουρα θα το δοκίμαζα διαβάζω παρ'όλα αυτά ότι οι ταχύτητες είναι αρκετά αμφιλεγόμενες και όχι όσο εγγυημένες όσο αναφέρουν. Όπως και να έχει, το καλώδιο είναι καλώδιο.

    Μένω σε μονοκατοικία και παρ'όλο που υπάρχει ως εκ θαύματος καμπίνα VDSL πιο κοντά από την καμπίνα του ADSL που παίρνω ίντερνετ, μου είπαν ότι δε μπορώ να συνδεθώ στην VDSL. Παλεύω με μια 6αρα adsl και ένα speed booster που στην καλύτερη δίνει 22 συνολικά.

  10. #355
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβοί θα έλεγα, τιμές χωρίς φπα και τέλος 5% κάτι που απαγορεύεται απο νόμο
    Όντως το 5% απαγορεύεται; Γιατί;

  11. #356
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzortzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως το 5% απαγορεύεται; Γιατί;
    Απαγορεύεται να αναγράφονται τιμές για πελάτες λιανικής χωρίς φπα, όπως και το 5% πρέπει να περιλαμβάνεται στην τιμή και όχι ξεχωριστά

  12. #357
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαγορεύεται να αναγράφονται τιμές για πελάτες λιανικής χωρίς φπα, όπως και το 5% πρέπει να περιλαμβάνεται στην τιμή και όχι ξεχωριστά
    Δεν το γνώριζα, περίεργο καθώς το κάνουν πολλοί πάροχοι..

  13. #358
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzortzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το γνώριζα, περίεργο καθώς το κάνουν πολλοί πάροχοι..
    Να αναφέρουν τιμές χωρίς φπα;
    Δεν νομίζω

  14. #359
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AmBeat
    Νέα εταιρία για την Αττική:
    https://novelcomm.gr/wisp/

  15. #360
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.264
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δίνουν δημόσια ΙΡ, αλλά ιδιωτική πίσω από ΝΑΤ. Ισχύει σε όλους του WISP παρόχους.
    Αν θέλεις άνοιγμα πόρτας, το ζητάς από τον πάροχο να σου την ανοίξουν. DMZ δεν παίζει.
    Βλέπω ότι με 8 ευρώ επιπλέον δίνουν static IP.. θεωρητικά λοιπόν, αν μη τι άλλο με €25 λογικά αποκτάς public static IP..
    Και επιπλέον υπάρχει και το Business πακέτο στα 24/4 με €30, που περιέχει στην τιμή του static IP, οπότε με 5 ευρώ παραπάνω έχεις και 2 Mbit μεγαλύτερο upload..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από erik37 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νέα εταιρία για την Αττική:
    https://novelcomm.gr/wisp/
    Χάρτη κάλυψης δε βρήκα... και οι τιμές τους είναι επιεικώς εξωφρενικές..
    30/5 συν 150 ο εξοπλισμός συν 90 το τέλος ενεργοποίησης με 60 ευρώ το μήνα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 23-11-20 στις 17:13.

Σελ. 24 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 4141922232425262934 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Wind: νέα υπηρεσία ασύρματου Internet SIMPLEfi
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 152
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-20, 00:14
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-17, 23:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας