Σελ. 12 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 527
  1. #166
    Εγγραφή
    17-11-2009
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    US.R 9108A Annex B
    Η wisp τεχνολογία δεν είναι κάτι νέο. Είναι δυο κεραίες WiFi που ενώνονται μεταξύ τους. Αν οι μισθωμένες γραμμές του παρόχου επαρκούν θα έχουμε καλές γραμμές. Εδώ κάνουν link 40 και 50 χιλιομέτρων, στα 2-10χλμ θα υπάρχει πρόβλημα;
    Στο ασύρματο Ίντερνετ χρειάζεσαι και backup (failover) σταθερής αν το θες για επαγγελματική χρήση. Για προσωπική χρήση αν μείνεις και μια μέρα χωρίς Ίντερνετ δεν χάθηκε και ο κόσμος.

  2. #167
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mcstefan7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η wisp τεχνολογία δεν είναι κάτι νέο. Είναι δυο κεραίες WiFi που ενώνονται μεταξύ τους. Αν οι μισθωμένες γραμμές του παρόχου επαρκούν θα έχουμε καλές γραμμές. Εδώ κάνουν link 40 και 50 χιλιομέτρων, στα 2-10χλμ θα υπάρχει πρόβλημα;
    Στο ασύρματο Ίντερνετ χρειάζεσαι και backup (failover) σταθερής αν το θες για επαγγελματική χρήση. Για προσωπική χρήση αν μείνεις και μια μέρα χωρίς Ίντερνετ δεν χάθηκε και ο κόσμος.
    Σε ποιους αναφερεσαι οτι κανουν λινκλ 50 χλμ ? Ειναι εξαιρετικα δυσκολο και ακριβο . Επισης πολλες φορες γινεται σε συχνοτητες που ΔΕΝ ειναι ελευθερες αφου στα 5Ghz η fresnel ειναι τεραστια.

    Επισης το να βγαλεις ενα λινκ στα 2-10 χλμ "ακουγεται" ευκολο. Αλλα εξαρταται απο πολλους ΠΛΕΟΝ παραγοντες. Αλλιως θα καταληξουμε σαν τις Adsl.
    Να εχουμε bandwidth ισο ή μικροτερο απο το 1/10 της ονομαστικης ταχυτητας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  δδ.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  183,6 KB 
ID: 210514

    Αν δεις στις φωτο εχω βγαλει λινκ μεχρι και 11 χλμ. Μας πηρε περιπου 2 εβδομαδες να το "κλειδωσουμε" με bandwidth περιπου 180 Mbps full duplex.
    24/7 παρακολουθειται η "ποιοτητα" του λινκ μεσω cacti kαι εννοειται καθε 3 μηνες ελεγχεται η κεραια (βασικα πιατο δορυφορικο ειναι με custom feeder) /


    Οποτε θελει καλη προεργασια. Μελετη , προσομοιωση και πολυ παρατηρητικοτητα. Απο εκει και περα, αν ολα τα "στοιχεια" ειναι ενταξει τοτε το λινκ μας θα "βγει" και θα ειναι απροβληματιστο.

    Σαφως εχουν βγει "ετοιμες λυσεις" απο γνωστες εταιριες (ubiquiti - mikrotik - tplink ) αλλα σε αρκετες περιπτωσεις ειναι πολυ ακριβες.

    Τελος, Συμφωνω για το backup. Αλλα αυτο το κανεις ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ . ειτε εχεις x-DSL ειτε δορυφορικο ειτε wifi ειτε 4G . Σε επαγγελματικο χωρο ΠΑΝΤΑ εναλλακτικη δρομολογηση.
    The gr81 .

  3. #168
    Εγγραφή
    17-11-2009
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    US.R 9108A Annex B
    Σήμερα έγινε η σύνδεση στη iwifi. Ο υπεύθυνος τεχνικός ήταν πολύ εξυπηρετικός και είχε γνώσεις. Από ότι είδα στο λαπτοπ του η κεραία τους παρέχει 95mbps. Εγώ λάμβανα γύρω στα 55-60 με την κεραία που φέρανε. Για 100ρα που ρώτησα έχουν δώσει μόνο σε ένα event. Για τη δουλειά που θελω δεν δίνουν 100ρα γιατί δεν θα είναι σταθερή. Μπορώ να πάω σε μισθωμένη συμμετρική με ότι ταχύτητα θέλω με απευθείας λινκ. Τελικά έβαλα το πρόγραμμα 30/10 και η ταχύτητα σε σχέση με το adsl που είχαμε είναι η μέρα με την νύχτα!

  4. #169
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mcstefan7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα έγινε η σύνδεση στη iwifi. Ο υπεύθυνος τεχνικός ήταν πολύ εξυπηρετικός και είχε γνώσεις. Από ότι είδα στο λαπτοπ του η κεραία τους παρέχει 95mbps. Εγώ λάμβανα γύρω στα 55-60 με την κεραία που φέρανε. Για 100ρα που ρώτησα έχουν δώσει μόνο σε ένα event. Για τη δουλειά που θελω δεν δίνουν 100ρα γιατί δεν θα είναι σταθερή. Μπορώ να πάω σε μισθωμένη συμμετρική με ότι ταχύτητα θέλω με απευθείας λινκ. Τελικά έβαλα το πρόγραμμα 30/10 και η ταχύτητα σε σχέση με το adsl που είχαμε είναι η μέρα με την νύχτα!
    Καλοριζικο..

    Αν σου ειναι ευκολο θα μπορουσες να βαλεις καποιες φωτογραφιες με την εγκατασταση και με τον εξοπλισμο?
    Θα βοηθουσε πολλους να λυσουν αποριες τους και καποιους αλλους να "εμπιστευτουν" το wifi internet.

    Επισης αν ειναι ευκολο και ενα traceroute 8.8.8.8

    Ευχαριστω,
    The gr81 .

  5. #170
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Ναι mcstefan7 βάλε μερικά pings και traceroute είτε στους server της google είτε σε άλλoυς γνωστούς servers γερμανια, αγγλια κλπ
    Και speedtests σε servers ανά την Ευρώπη και στην Ελλάδα βεβαίως.

  6. #171
    Εγγραφή
    17-11-2009
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    US.R 9108A Annex B
    Ping αν δεν κάνω λάθος είχε ή 12 ή 19(Νομίζω 19). Θα βγάλω φωτό σε 2-3 μέρες που θα έχω χρόνο και θα τις ανεβάσω. Αν θυμάμαι καλά η κεραία ήταν Ubiquiti LiteBeam-AC-Gen2. Ρουτερ χρησιμοποιήσαμε το δικό μ γιατί έχω πολλές πόρτες και καρφωμένες ip και δεν ήθελα να τα περάσουμε από την αρχή και έχει δυνατό WiFi. Το δικό τους ρουτερ το κράτησα μήπως το βάλω σαν AP αν γίνεται.

  7. #172
    Εγγραφή
    06-11-2012
    Περιοχή
    Βραχατι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    (dB) / 9.6(dB)
    @mcstefan7 προφανώς είσαι στη Κορινθία αν θες πες μου προς τα που είσαι και που βλέπει η κεραία σου γιατί αύριο έχω ραντεβού εγώ για εγκατάσταση στη παραλία βραχατιου σύνορα με άσσο!Επίσης ξέρεις αν υπάρχει η δυνατότητα φαστ παθ για πολύ χαμηλότερο πινγκ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chris papas : 14-01-20 στις 05:21.

  8. #173
    Εγγραφή
    17-11-2009
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    US.R 9108A Annex B
    Εγώ είμαι λεχαιο. Δεν νομίζω να υπάρχει αλλά είναι χαμηλό. Μέχρι 20 το πολύ. Με vdsl στο σπίτι μου εχω 22.

    - - - Updated - - -

    Η μέτρηση είναι το πρωί ενώ δουλεύαμε μέσω WiFi. Το ρουτερ στα 5 μέτρα περίπου μέσα από τοίχο γυψοσανίδας.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1FCDDC58-F544-466A-BC4B-B844398255EB.png  


  9. #174
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Πολύ καλή μέτρηση. Τι router έχεις;

  10. #175
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mcstefan7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι λεχαιο. Δεν νομίζω να υπάρχει αλλά είναι χαμηλό. Μέχρι 20 το πολύ. Με vdsl στο σπίτι μου εχω 22.

    - - - Updated - - -

    Η μέτρηση είναι το πρωί ενώ δουλεύαμε μέσω WiFi. Το ρουτερ στα 5 μέτρα περίπου μέσα από τοίχο γυψοσανίδας.
    Κανε μέτρηση και ενσύρματα αν μπορεις γιατι με το wifi και απ το κινητο οπως και να εχει παιζουν κι αλλα πραγματα ρολο.

  11. #176
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mcstefan7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι λεχαιο. Δεν νομίζω να υπάρχει αλλά είναι χαμηλό. Μέχρι 20 το πολύ. Με vdsl στο σπίτι μου εχω 22.

    - - - Updated - - -

    Η μέτρηση είναι το πρωί ενώ δουλεύαμε μέσω WiFi. Το ρουτερ στα 5 μέτρα περίπου μέσα από τοίχο γυψοσανίδας.
    Στην fibair έκανες σύνδεση;

  12. #177
    Εγγραφή
    17-11-2009
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    US.R 9108A Annex B
    https://www.speedtest.net/result/8946630773.png

    speedtest απο pc. Οχι στη iwifi. Μπορεί να συνεργάζονται με την fibair δεν ξέρω.

  13. #178
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cosmote
    Isp βγάζει Citiwave Systems Ltd η οποία είναι η www.fibair.gr.
    Περίεργο. Πιθανόν να παίρνουν bandwidth από αυτήν, ποιος ξέρει...

  14. #179
    Εγγραφή
    06-11-2012
    Περιοχή
    Βραχατι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    (dB) / 9.6(dB)
    Ήρθε ο τεχνικός της iwifi κάναμε κάποιες δοκιμές, δυστυχώς δεν είμαι σε πολύ καλή τοποθεσία παρολαυτα βρήκαμε επικοινωνία με το κέντρο τους και αποτι είδαμε από τις μετρήσεις το ανώτατο που έπιανε ήταν 45 down και 15 up!Σε ένα τεστ που του ζήτησα όμως στο dslreport είδα ότι πάσχει η γραμμή από bufferbloat!Αυτό που με προβληματίζει είναι η απόδοση στο gaming και κατά πόσο θα μπορέσω να το περιορίσω! Κατά τα άλλα είναι απίστευτο το ότι είδα τέτοια ταχύτητα!

  15. #180
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Ποιο πακέτο έβαλες;Το οικιακό 45/5 με 42,00€;

Σελ. 12 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Wind: νέα υπηρεσία ασύρματου Internet SIMPLEfi
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 152
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-20, 00:14
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-17, 23:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας