Σελ. 11 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 527
  1. #151
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    4-5 mbps πιάνω με το ζόρι εγώ με την Cosmote σε σύνδεση Adsl 24. Αν είσαι ένα άτομο βολεύεσαι αλλά με γυναίκα, παιδί και κανένας φίλος που και που δεν παλεύεται.
    Άσε που η γυναίκα έχει πάθει ψύχωση με το netflix που τρώει αρκετό bandwidth.
    Οι business γραμμές είδα ότι έχουν γενικά καλύτερο upload αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα γιατί δεν είμαι youtuber προς το παρόν.

  2. #152
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cosmote
    Πριν κάνεις οτιδήποτε ψάξτο καλά. Εγώ θα σου πρότεινα αν πας σε ασύρματο πάροχο να επιλέξεις τον πιο δυνατό παίχτη της αγοράς. Μικρές τύπου "οικογενειακές" επιχειρήσεις κλείνουν εν μία νυκτί χωρίς προειδοποίηση. Σε σχετικά μεγαλύτερες εταιρίες η πιθανότητα αυτή είναι μικρότερη (όχι ότι δεν υφίσταται κι εκεί). Στην προκειμένη περίπτωση η Skytelecom δείχνει σοβαρός παίκτης μιας και ήδη καλύπτει 6 Νομούς της Ελλάδος με συνεχή επεκτατική πολιτική και υπάρχει συνεχή αναβάθμιση αλλά και νήμα που αρκετοί έχουν συνδεθεί και γράφουν λεπτομέρειες. Θεωρώ ότι τα επόμενα χρόνια θα κυριαρχήσει στο ασύρματο internet με μεγάλη πιθανότητα να αφανίσει τους μικρότερους παίκτες.

  3. #153
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν κάνεις οτιδήποτε ψάξτο καλά. Εγώ θα σου πρότεινα αν πας σε ασύρματο πάροχο να επιλέξεις τον πιο δυνατό παίχτη της αγοράς. Μικρές τύπου "οικογενειακές" επιχειρήσεις κλείνουν εν μία νυκτί χωρίς προειδοποίηση. Σε σχετικά μεγαλύτερες εταιρίες η πιθανότητα αυτή είναι μικρότερη (όχι ότι δεν υφίσταται κι εκεί). Στην προκειμένη περίπτωση η Skytelecom δείχνει σοβαρός παίκτης μιας και ήδη καλύπτει 6 Νομούς της Ελλάδος με συνεχή επεκτατική πολιτική και υπάρχει συνεχή αναβάθμιση αλλά και νήμα που αρκετοί έχουν συνδεθεί και γράφουν λεπτομέρειες. Θεωρώ ότι τα επόμενα χρόνια θα κυριαρχήσει στο ασύρματο internet με μεγάλη πιθανότητα να αφανίσει τους μικρότερους παίκτες.
    Αν δεν "στηριξουμε" ομως τις μικρες επιχειρησεις... πως θα αναπτυχθουν για να μπορεσουν πρωτον να επιβιωσουν και δευτερον να ανταγωνιστουν τους "δυνατους παιχτες" ?

    Αν υπαρχει μονοπωλιο μετα θα βλεπουμε να ποσταρετε ... πανακριβα... καρτελ... πληρης αδιαφορια απο τον παροχο ... κλπ κλπ .


    Καποιος θα πρεπει να "ρισκαρει" . Εγω προσωπικα εχω ρισκαρει αρκετα . Ναι αρκετες φορες την πατησα. Αλλα αυτο δεν με αποθαρρύνει.
    Ισα-ισα μια χαρα εκανα την δουλιτσα μου. Η διαφορα τιμης οσο καιρο απολαμβανα τις υπηρεσιες μια χαρα υπερκαλυπτει την "χασουρα" .

    Στη συγκεκριμενη περιπτωση Αν οι τιμες ειναι καλες δεν υπαρχει κατι να ρισκαρεις.
    Αν κλεισει ενας wifi παροχος... εχεις ηδη τον εξοπλισμο ετοιμο-πληρωμενο για τον επομενο. Ενα κεντραρισμα καινουριο και εισαι ετοιμος.
    The gr81 .

  4. #154
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cosmote
    Θεωρώ ότι στα πλαίσια του ανταγωνισμού οι τοπικής εμβέλειας μικρές εταιρίες θα πρέπει να προσέξουν πολύ την ποιότητα της παροχής υπηρεσιών αλλά και να έχουν ανταγωνιστικές τιμές για να μπορούν να προσελκύσουν πελάτες.
    Σε διαφορετική περίπτωση το λουκέτο θα είναι μονόδρομος.

  5. #155
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αυτο το δεχομαι. Αλλα οχι να τους απορρίπτουμε με το "καλημερα" .

    Σαφως και θα ειναι αδικη η συγκριση σε οποιο τομεα και αν τους συγκρινουμε. θα πρεπει απλα να τους εμπιστευτούμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 10-01-20 στις 14:23.
    The gr81 .

  6. #156
    Εγγραφή
    17-11-2009
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    US.R 9108A Annex B
    Και να κλείσουν κακό δικό τους. Σου μένει ο εξοπλισμός. Το πρόβλημα θα ήταν να προπληρώναμε τις υπηρεσίες τους.

  7. #157
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mcstefan7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να κλείσουν κακό δικό τους. Σου μένει ο εξοπλισμός. Το πρόβλημα θα ήταν να προπληρώναμε τις υπηρεσίες τους.
    Το εξοπλισμο τον πληρωνεις προκαταβολικα για να συνδεθεις. Διαβασε τα προηγουμενα ποστ για να δεις το ποσο ή μπες στο site της καθε εταιρειας.
    The gr81 .

  8. #158
    Εγγραφή
    17-11-2009
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    US.R 9108A Annex B
    Ο εξοπλισμός σου μένει. Πχ κόστος εξοπλισμού η εταιρεία που θα πάω έχει 35 ευρώ (σαν τέλος ενεργοποίησης και δωρεάν εξοπλισμό). Και να κλείσει θα πάρω άλλη μια ίδια κεραία και θα κάνω λινκ μόνος μου (Έχω επαφή με άλλο κτήριο δικό μας 3.5 χλμ απόσταση με vdsl). Άρα κερδισμένος θα βγώ.

  9. #159
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mcstefan7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εξοπλισμός σου μένει. Πχ κόστος εξοπλισμού η εταιρεία που θα πάω έχει 35 ευρώ (σαν τέλος ενεργοποίησης και δωρεάν εξοπλισμό). Και να κλείσει θα πάρω άλλη μια ίδια κεραία και θα κάνω λινκ μόνος μου (Έχω επαφή με άλλο κτήριο δικό μας 3.5 χλμ απόσταση με vdsl). Άρα κερδισμένος θα βγώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΔΔΔΔ.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  313,4 KB 
ID: 210443


    Οσοι συμφορουμιτες εχουν δηλωσει ενδιαφερον , παντου υπαρχει το κοστος εξοπλισμου το οποιο ειναι υψηλο. Οπως πχ ΕΔΩ.


    Εσυ σε ποια εταιρεια λες οτι με 35€ παιρνεις εξοπλισμο ? Η αλλιως 35€ τελος ενεργοποιησης και δωρεαν ο εξοπλισμος?
    The gr81 .

  10. #160
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΔΔΔΔ.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  313,4 KB 
ID: 210443


    Οσοι συμφορουμιτες εχουν δηλωσει ενδιαφερον , παντου υπαρχει το κοστος εξοπλισμου το οποιο ειναι υψηλο. Οπως πχ ΕΔΩ.


    Εσυ σε ποια εταιρεια λες οτι με 35€ παιρνεις εξοπλισμο ? Η αλλιως 35€ τελος ενεργοποιησης και δωρεαν ο εξοπλισμος?
    Η www.skytelecom.gr χρεώνει τον εξοπλισμό. Η www.iwifi.gr χρεώνει απ'ότι λέει στο site της μόνο κόστος ενεργοποίησης 37,50€ για 24μηνο συμβόλαιο (δες εδώ https://www.iwifi.gr/paketa_syndesis/home/home-30mbps/). Δεν σε βάζει προφανώς να αγοράσεις τον εξοπλισμό αλλά στον παρέχει σαν χρησιδάνειο.
    Αυτό εννοεί. Βέβαια οι τιμές της είναι πολύ ακριβότερες της Skytelecom και δεν έχει και δοκιμαστική περίοδο (κοινώς τους παντρεύτηκες για το χρόνο του συμβολαίου).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mcstefan7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εξοπλισμός σου μένει. Πχ κόστος εξοπλισμού η εταιρεία που θα πάω έχει 35 ευρώ (σαν τέλος ενεργοποίησης και δωρεάν εξοπλισμό). Και να κλείσει θα πάρω άλλη μια ίδια κεραία και θα κάνω λινκ μόνος μου (Έχω επαφή με άλλο κτήριο δικό μας 3.5 χλμ απόσταση με vdsl). Άρα κερδισμένος θα βγώ.

    Εγώ πάντως 37,50€ είδα ότι λέει στο site τους. To 35,00€ που το είδες; Επίσης στην περίπτωση αυτή δεν νομίζω ότι σου μένει ο εξοπλισμός. Αν τελειώσει το συμβόλαιό σου και δεν συνεχίσεις προφανώς έρχονται και τον μαζεύουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sot.mix : 10-01-20 στις 20:52.

  11. #161
    Εγγραφή
    17-11-2009
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    US.R 9108A Annex B
    Το 35 μου το είπαν στο τηλέφωνο. Εκτός αν δεν άκουσα καλά γιατί είχα δουλεία εκείνη τη στιγμή. Αν λήξει το συμβόλαιο τον εξοπλισμό τον δίνεις πίσω. Εγώ απάντησα στην περίπτωση που βαρέσει κανόνι η εταιρεία εν μια νυκτί. Δοκιμαστική περίοδο δεν έχει. Ζητάς την ταχύτητα που θες, έρχεται ο τεχνικός και αν η ταχύτητα είναι μικρότερη απο την επιθυμητή δεν ισχύει το συμβόλαιο και τα μαζεύει πάλι.

  12. #162
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    ok. Θα περιμένω εντυπώσεις από την εγκατάσταση, τη σύνδεση. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Είχε μιλήσει και με αυτή την εταιρία εσύ www.skytelecom.gr ή μόνο με www.iwifi.gr;
    Μήπως ρώτησες την www.iwifi.gr αν έχει οπτικές ίνες; Μήπως παρέχει και ffth?
    Γιατί στο google μου βγάζει αυτό:
    iWiFi | Internet, Σταθερό & Οπτικές ίνες FTTx

  13. #163
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.567
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sot.mix Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok. Θα περιμένω εντυπώσεις από την εγκατάσταση, τη σύνδεση. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Είχε μιλήσει και με αυτή την εταιρία εσύ www.skytelecom.gr ή μόνο με www.iwifi.gr;
    Μήπως ρώτησες την www.iwifi.gr αν έχει οπτικές ίνες; Μήπως παρέχει και ffth?
    Γιατί στο google μου βγάζει αυτό:
    iWiFi | Internet, Σταθερό & Οπτικές ίνες FTTx
    Εχεις τοσες πολλες ερωτησεις ?

    Γιατι δεν μιλας μαζι τους αφου σε ενδιαφερει τόσο.

    Πριν κανα 2 μερες ειπες οτι θα παρεις.

    Τωρα για τις οπτικες το αφήνω ασχολίαστο γιατι νομιζω μιλαμε για ασύρματο εδω.

    Αφου το σκέφτεσαι δεν μαθαίνεις εσυ για να ενημερωσεις μετα τους άλλους?

  14. #164
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η αγορα του retail wisp ειναι στα σπάργανα. Δεν υπάρχουν μεγαλοι παικτες. Καθε εταιρεία στο ξεκίνημα κανει πλανα και τα προσπαθει. Αυτο δεν σημαίνει οτι θα της βγει κιολλας. Χρειάζεται χρόνος.
    Σας θυμιζω τους διαφορους isp, που αφου εκαναν συνεγκατασταση στο ακ μιας περιοχής , δινοντας adsl, εβγαιναν με αφισοδιαφημηση "Και το Παγκράτι ειναι σε μας, ειναι ΟΝ κλπ" Σημερα τίποτε απο αυτα δεν υπάρχει.
    Επι της ουσιας, κοστος εξοπλισμού κατω απο 100€ δεν ειναι αξιο συζητησης. Ποσα ρουτερ εχεται αγορασει και ειναι στο ραφι? .
    Η προπληρωμή διετιας ειναι θεμα εφοσον απαιτείται. Ολα τα αλλα, παλευονται.

    Για αραιοκατοικημένες περιοχες, το wisp ειναι μια χαρα, ως ενδιαμεση λυση μέχρι να λειτουργήσει το rural/5G ,whatever...

    .

  15. #165
    Εγγραφή
    03-01-2020
    Περιοχή
    Σοφικό Κορινθίας
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις τοσες πολλες ερωτησεις ?

    Γιατι δεν μιλας μαζι τους αφου σε ενδιαφερει τόσο.

    Πριν κανα 2 μερες ειπες οτι θα παρεις.

    Τωρα για τις οπτικες το αφήνω ασχολίαστο γιατι νομιζω μιλαμε για ασύρματο εδω.

    Αφου το σκέφτεσαι δεν μαθαίνεις εσυ για να ενημερωσεις μετα τους άλλους?
    Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν θέλω να κάνω μετάβαση από καλωδιακό πάροχο σε ασύρματο γι'αυτό και δεν τους έχω πάρει ακόμα τηλέφωνο.
    Το άγχος μου είναι μην κάνω μετάβαση σε ασύρματο internet και μετά ξαναχρειαστώ την Cosmote και τραβιέμαι 2-3 μήνες για επανασύνδεση και αν υπάρχει διαθέσιμη γραμμή τότε.
    Όσο για τις οπτικές γράφοντας στο google iwifi μου βγάζει αυτό (δεν το έβγαλα από το μυαλό μου):
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  icon.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  195,6 KB 
ID: 210503

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αγορα του retail wisp ειναι στα σπάργανα. Δεν υπάρχουν μεγαλοι παικτες. Καθε εταιρεία στο ξεκίνημα κανει πλανα και τα προσπαθει. Αυτο δεν σημαίνει οτι θα της βγει κιολλας. Χρειάζεται χρόνος.
    Σας θυμιζω τους διαφορους isp, που αφου εκαναν συνεγκατασταση στο ακ μιας περιοχής , δινοντας adsl, εβγαιναν με αφισοδιαφημηση "Και το Παγκράτι ειναι σε μας, ειναι ΟΝ κλπ" Σημερα τίποτε απο αυτα δεν υπάρχει.
    Επι της ουσιας, κοστος εξοπλισμού κατω απο 100€ δεν ειναι αξιο συζητησης. Ποσα ρουτερ εχεται αγορασει και ειναι στο ραφι? .
    Η προπληρωμή διετιας ειναι θεμα εφοσον απαιτείται. Ολα τα αλλα, παλευονται.

    Για αραιοκατοικημένες περιοχες, το wisp ειναι μια χαρα, ως ενδιαμεση λυση μέχρι να λειτουργήσει το rural/5G ,whatever...

    .
    Το ότι είναι ακόμα στα αρχικά τους στάδια αυτές οι εταιρίες είναι θέμα που αγχώνει τους καταναλωτές για να μην είναι τα πρώτα πειραματόζωα.

Σελ. 11 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Wind: νέα υπηρεσία ασύρματου Internet SIMPLEfi
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 152
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-20, 00:14
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-17, 23:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας