Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    13-09-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΜΑΡΟΥΣΙ
    γειά σε όλους,
    ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα modem/router με το οποίο να συνδέομαι μέσω mobile internet λόγω έλειψης τηλεφωνικής γραμμής. Είδα για παράδειγμα ότι το TP-Link Archer VR400 στα χαρακτηριστικά του λεέι ότι μπορεί να συνδέεται εκτός από ADSL και μέσω 3G/4G usb dongle.
    Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει αυτή τη λειτουργικότητα σε modem/router και ποιά dongle θα ήταν συμβατά για cosmote;

  2. #2
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Κι εμένα θα με ενδιέφερε αυτό για σπίτι σε χωριό που δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    @arg_ Επειδή ακριβώς μπορεί να προκύψει θέμα συμβατότητας του 4g dongle με το modem-router (αν θα το "βλέπει") και επειδή αυτή τη στιγμή δεν έχεις σταθερή σύνδεση adsl/vdsl άρα δεν χρειάζεσαι Modem-router θα σου πρότεινα να πας σε 4g mifi, ενδεικτικά σαν αυτό εδώ της wind: https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...neyActive=true
    Στο θέμα εδώ: https://www.adslgr.com/forum/threads...%CE%AC-MIFI-4g, ο φίλος αναφέρει ότι έβαλε σιμ κοσμοτε και την είδε κατευθείαν

    Αν σε ενδιαφέρει η λύση, πες μου να σου δώσω κι άλλες πληροφορίες

    Σε λύση με modem/router δεν το έχω δουλέψει, το έχω κάνει όμως με σκέτο ρούτερ αυτό εδώ http://www.msystems.gr/index.php?cat...&product=17476 τη v2.0 όμως με απόλυτη επιτυχία

    @guardianhelm για χωριό ειναι ιδανικό πιστεύω και για σένα να πας σε 4g mifi, η ακόμα και συ σε ρούτερ με 4g και αν έρθει πάροχος με rural πχ βάζεις μόντεμ παρόχου μπροστά κ ρούτερ πίσω για το οικιακό δίκτυο

  4. #4
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παίζει ρόλο το ότι έχει χάλια σήμα στην τοποθεσία του σπιτιού; Με το ζόρι πιάνει edge στα κινητά μας, οπότε θα παίξει το mifi; Μπορώ να στείλω εξωτερική κεραία στη σκεπή για να βελτιώσω την κατάσταση ή να το ξεχάσω απλά;

  5. #5
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Ναί παίζει ρόλο το σήμα μέσα στο σπίτι σίγουρα, έξω πιάνεις 3g; Αυτό το mifi ενδεικτικά https://www.amazon.co.uk/gp/product/...?ie=UTF8&psc=1 που μοιάζει πάρα πολύ και με το προτεινόμενο στο άλλο θέμα, δείχνει στις φωτο του ότι μπορεί να πάρει σύνδεση με εξωτερική κεραία. Αν δεις και στα customer questions κάποιος χρήστης του αγόρασε κ είδε βελτίωση στο σήμα του.θεωρώ ότι θα κάνεις δουλειά με την εξωτερική κεραία.Μπορείς να βρεις κ πιο φθηνά από αυτο που σου δείχνω

  6. #6
    Εγγραφή
    13-09-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΜΑΡΟΥΣΙ
    @vaggelakis, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Στη δική μου περίπτωση έχω 4G σήμα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Σχετικά με την πρόταση, το 4g mifi από μόνο του δεν μου κάνει επειδή χρειάζομαι πλήρη λειτουργικότητα με ethernet συνδέσεις, DDNS για remote access σε IP cameras, κλπ.
    Το δεύτερο, router TP-Link, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και αν καταλαβαίνω καλά:
    - χρειάζεται ένα modem (πχ του πάροχου) σε bridge mode για internet μέσω τηλεφωνικής γραμμής
    - χρειάζεται ένα 3G/4G usb dongle για internet μέσω τηλεφωνίας. Σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποίησες το πιο πάνω 4g mifi ή κάτι αλλο; και με ποιό πάροχο;

  7. #7
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggelakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναί παίζει ρόλο το σήμα μέσα στο σπίτι σίγουρα, έξω πιάνεις 3g; Αυτό το mifi ενδεικτικά https://www.amazon.co.uk/gp/product/...?ie=UTF8&psc=1 που μοιάζει πάρα πολύ και με το προτεινόμενο στο άλλο θέμα, δείχνει στις φωτο του ότι μπορεί να πάρει σύνδεση με εξωτερική κεραία. Αν δεις και στα customer questions κάποιος χρήστης του αγόρασε κ είδε βελτίωση στο σήμα του.θεωρώ ότι θα κάνεις δουλειά με την εξωτερική κεραία.Μπορείς να βρεις κ πιο φθηνά από αυτο που σου δείχνω
    Σε ύψος πιστεύω μπορεί να πιάσει 3g, αλλά δεν είναι ομοιόμορφη η κάλυψη, μπορώ όμως να βρω σημείο που θα πιάνει σχετικά καλά. Και μέσα στο σπίτι από τα δυτικά μπορείς να μιλησεις και να ανοίξει καμία σελίδα, σε άλλα σημεία του σπιτιού όμως έχει μηδενικό σήμα, ούτε για κλήσεις δηλαδή.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arg_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    @vaggelakis, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Στη δική μου περίπτωση έχω 4G σήμα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Σχετικά με την πρόταση, το 4g mifi από μόνο του δεν μου κάνει επειδή χρειάζομαι πλήρη λειτουργικότητα με ethernet συνδέσεις, DDNS για remote access σε IP cameras, κλπ.
    Το δεύτερο, router TP-Link, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και αν καταλαβαίνω καλά:
    - χρειάζεται ένα modem (πχ του πάροχου) σε bridge mode για internet μέσω τηλεφωνικής γραμμής
    - χρειάζεται ένα 3G/4G usb dongle για internet μέσω τηλεφωνίας. Σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποίησες το πιο πάνω 4g mifi ή κάτι αλλο; και με ποιό πάροχο;
    Πολύ καλά έχεις καταλάβει για το tp-link 3420. έχει 4 mode λειτουργίας: wan only, wan preferred/3g-4g back up, 3g-4g preferred/wan backup, 3g-4g only, εγώ το έχω στο mode 2,βασική παροχή από wan (ένα δημοτικό wifi) και όταν δεν παίζει γυρίζει σε 3g με ενα dongle 3g που έδινε παλιά η cosmote, το huawei E122 το οποίο αναγνωρίστηκε αμέσως από το tp-link v2.0

    Τώρα όμως βλέπω ότι το tp-link είναι version 3.0 και η λιστα συμβατότητας με τα dongles αφορά τη 2.0 λογικά όμως θα ισχύει και στην 3.0. Διάβασε το manual για να δείς αν σε καλύπτει και στειλε mail στην tp-link αν έχουν να σου δώσουν λίστα συμβατότητας για το v3.0 ή να σου δώσουν λίστα συμβατότητας και για την πρώτη σου επιλογή το TP-Link Archer VR400 το οποίο φαίνεται πάρα πολύ καλό (2πλη μπάντα wifi κλπ). Η χρηματική τους διαφορά είναι σχετικά μικρή γύρω στα 35€ για όλα αυτά που αγοράζεις όμως σίγουρα αξίζει

    Ακόμα και αν στο χώρο που θα το εγκατάστήσεις έρθει ftth το βάζεις δεύτερο χωρίς να σκέφτεσαι ότι έχεις δώσει ένα σκασμό χρήματα και "προσπεράστηκε", θα διαχειρίζεσαι καλύτερα το εσωτερικό σου δίκτυο

  9. #9
    Εγγραφή
    13-09-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΜΑΡΟΥΣΙ
    όντως το TP-Link Archer VR400 φαίνεται να είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι και σε καλή τιμή. Πολύ καλή η ιδέα να τους στείλω μια ερώτηση για συμβατότητα του 3g/4g dongle που θα πάρω

  10. #10
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ύψος πιστεύω μπορεί να πιάσει 3g, αλλά δεν είναι ομοιόμορφη η κάλυψη, μπορώ όμως να βρω σημείο που θα πιάνει σχετικά καλά. Και μέσα στο σπίτι από τα δυτικά μπορείς να μιλησεις και να ανοίξει καμία σελίδα, σε άλλα σημεία του σπιτιού όμως έχει μηδενικό σήμα, ούτε για κλήσεις δηλαδή.
    Σάπια κατάσταση δηλαδή φίλε μου, σε καταλαβαίνω.. κάνα δημοτικό wifi δεν παίζει να στήσεις κάνα link; μόνο μία εταιρεία παίζει στην περιοχή σου; ισως και να κάνεις δουλειά με την εξωτερική κεραία, προσπάθησε στο σημείο που θα τη βάλεις να μην χρειάζεται να απλώσεις μεγάλο καλώδιο προέκτασης για να φτάσεις το mifi

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arg_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    όντως το TP-Link Archer VR400 φαίνεται να είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι και σε καλή τιμή. Πολύ καλή η ιδέα να τους στείλω μια ερώτηση για συμβατότητα του 3g/4g dongle που θα πάρω
    αν δεν βγάλεις άκρη με το archer vr400 και τις συμβατότητες δες αυτό: http://uk.tp-link.com/products/detai...her-MR200.html

    Υστερεί λίγο σε ταχύτητα στην 5Ghz με μια πρώτη ματιά, δεν είναι μόντεμ, αλλά παίρνει τη σιμ μέσα και δεν θέλει dongle

Παρόμοια Θέματα

  1. TP-Link Archer VR400 AC1200 ερώτηση για 3G/4G
    Από arg_ στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 08:07
  2. Battle-proof modem router για NOVA
    Από bicco στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 23:30
  3. Λυση για Adsl + 3g / 4g ??
    Από johann69 στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 20:45
  4. Vodafone Cosmote Wind συχνότητα για 3G και 4G?
    Από ASTRAPI στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-17, 19:35
  5. [Other] Modem/Router για VPN,DDNS
    Από tsioy στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-16, 16:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας