Σελ. 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 153
  1. #121
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andfree Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπλέον -και αυτό σίγουρα αφορά περισσότερους συνδρομητές, αν τελικά ισχύσει- μου είπαν ότι από την ίδια ημερομηνία θα καταργηθούν τα μηνιαία πακέτα ομιλίας και θα γίνουν δεκαπενθήμερα. Δεν ήξεραν να μου πουν πώς ακριβώς θα γίνει αυτό, ποιο θα είναι το κόστος των πακέτων κλπ, ήθελαν απλώς να με πείσουν ότι δε θα συμφέρει πλέον η καρτοκινητή έναντι της δέσμευσης. Κι ενώ απομένει μόλις κάτι παραπάνω από μια εβδομάδα μέχρι τότε, δεν υπάρχει καμιά επίσημη ανακοίνωση. Αναρωτιέμαι κατά πόσο μπορεί να "στέκει" οικονομικά μια τέτοια κίνηση της εταιρίας, αν δεν έχει γνώση ότι και οι υπόλοιπες θα πράξουν κάτι αντίστοιχο.
    Δηστυχώς μπορεί και να ισχύει μπορεί και όχι...δεν θα με παραξενέψει καθόλου....και φυσικά θα το 'φάμε' και αυτό...

  2. #122
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλωτσιές; ΑΝ γίνει κάτι τέτοιο, για κλωτσιές θα είμαστε εμείς, αν δεν προβούμε σε μαζικές ακυρώσεις.
    Δίκιο έχεις. Πολωνικά εδώ μέσα ξέρει κανείς να βοηθήσει με τις διαδικασίες για κάρτα από Πολωνία; (πώς γίνονται ανανεώσεις, πώς βάζουμε χρήματα κ.λπ.)

    Edit: Και λετονικά...
    hnesne

  3. #123
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση να γίνουν απότομα τα πακέτα 15ήμερα. Εδώ η Vodafone προσπάθησε να τα κάνει 28 ημερών και δεν ακολούθησαν οι υπόλοιποι και το πήρε πίσω. Υπάρχει βέβαια το κακό προηγούμενο των 25 ημερών του φοιτητικού/ειδικής προσφοράς της Wind.
    Δεν αποκλείεται φυσικά να πάνε προς τα εκεί στο μέλλον, πάντως σίγουρα δεν θα γίνει από 1η Ιουλίου γιατί θα χρειαζόταν λογικά ανακοίνωση 1 μήνα πριν την εφαρμογή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίκιο έχεις. Πολωνικά εδώ μέσα ξέρει κανείς να βοηθήσει με τις διαδικασίες για κάρτα από Πολωνία; (πώς γίνονται ανανεώσεις, πώς βάζουμε χρήματα κ.λπ.)
    Edit: Και λετονικά...
    Δεν ξέρω, αλλά θα με ενδιέφερε να δω τι παίζει στους άλλους παρόχους που έχεις βρει. Κανένα λινκ;

    Κι ένας ελληνικός σταθερός αριθμός με csipsimple για εισερχόμενες και είμαστε κομπλέ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giama : 22-06-17 στις 14:16.

  4. #124
    Εγγραφή
    24-05-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ολες
    Ας μας πει ο φίλος τι είδους κατάστημα (Γερμανος ή Cosmote) ήταν αυτό που του είπαν ότι από 1/7/17 όλα τα πακέτα καρτοκινητής θα είναι 15ήμερης διάρκειας και να μας πει διεύθυνση καταστήματος, ή τουλαχιστον περιοχή).

  5. #125
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazskg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μας πει ο φίλος τι είδους κατάστημα (Γερμανος ή Cosmote) ήταν αυτό που του είπαν ότι από 1/7/17 όλα τα πακέτα καρτοκινητής θα είναι 15ήμερης διάρκειας και να μας πει διεύθυνση καταστήματος, ή τουλαχιστον περιοχή).
    Για να πάμε να το κάψουμε;

  6. #126
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω, αλλά θα με ενδιέφερε να δω τι παίζει στους άλλους παρόχους που έχεις βρει. Κανένα λινκ;
    Εσθονία: https://tele2.ee/prepaid-internet (€15 / 30 μέρες / 30 GB)

    Λεττονία: https://www.lmt.lv/lv/internets-telefona (€7,99 / 30 μέρες / 3GB)

    Πολωνία: http://www.play.pl/oferta/play-inter...rnet-na-karte/ (€25 / 1 έτος / 25GB)

    Υπάρχει βέβαια και το ελληνικό Frog: €5,00 / 30 μέρες / 4GB) αλλά δεν ξέρω πόσο μόνιμη προσφορά είναι ή αν είναι σωστή/

    Με κάθε επιφύλαξη μήπως κάτι το καταλαβαίνω λάθος. Στο ebay υπάρχουν προενεργοποιημένες κάρτες, όπως και υπηρεσίες φόρτισης, π.χ. τους στέλνεις 12 ευρώ σου βάζουν 10. Δεν κατάλαβα αν σε όλες τις περιπτώσεις γίνεται μέσω πιστωτικής. Για αυτό λέω, θέλουμε λίγο κάποιον γνώστη να μας εξηγήσει πώς δουλεύουν.
    hnesne

  7. #127
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολωνία: http://www.play.pl/oferta/play-inter...rnet-na-karte/ (€25 / 1 έτος / 25GB)
    Είδα λίγο τους όρους σε αυτό, με τη βοήθεια του Google translate. Γράφει ότι σε χρήση roaming είναι διαθέσιμο ένα μέρος από το σύνολο των δεδομένων, για το οποίο ενημερώνεται ο χρήστης με SMS. Και το κλασικό ότι μπορεί να χρεώνει επιπλέον αν διαπιστωθεί ότι είναι πάνω από 4 μήνες στο εξωτερικό και ότι η χρήση που γίνεται είναι μεγαλύτερη στο εξωτερικό. Γράφει όμως και ότι επιπλέον χρεώσεις θα μπαίνουν επίσης αν διαπιστωθεί ότι η κάρτα ήταν αντικείμενο οργανωμένης μεταπώλησης σε μη-κάτοικο Πολωνίας.

    Οι επιπλέον χρεώσεις δεν είναι τραγικές βέβαια, ~0.04€ ανά λεπτό για εξερχομενες, ~0.0125€ ανά εισερχόμενες, το ίδιο ανά SMS και 0.01€/ΜΒ. Ίσως αυτό το τελευταίο να είναι το χειρότερο.
    Πιθανόν και με τις επιπλέον χρεώσεις αυτές πάλι να συμφέρει, ειδικά για ομιλία, αλλά πιθανόν να μην αξίζει τον κόπο πλέον.

  8. #128
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα λίγο τους όρους σε αυτό, με τη βοήθεια του Google translate. Γράφει ότι σε χρήση roaming είναι διαθέσιμο ένα μέρος από το σύνολο των δεδομένων, για το οποίο ενημερώνεται ο χρήστης με SMS. Και το κλασικό ότι μπορεί να χρεώνει επιπλέον αν διαπιστωθεί ότι είναι πάνω από 4 μήνες στο εξωτερικό και ότι η χρήση που γίνεται είναι μεγαλύτερη στο εξωτερικό. Γράφει όμως και ότι επιπλέον χρεώσεις θα μπαίνουν επίσης αν διαπιστωθεί ότι η κάρτα ήταν αντικείμενο οργανωμένης μεταπώλησης σε μη-κάτοικο Πολωνίας.

    Οι επιπλέον χρεώσεις δεν είναι τραγικές βέβαια, ~0.04€ ανά λεπτό για εξερχομενες, ~0.0125€ ανά εισερχόμενες, το ίδιο ανά SMS και 0.01€/ΜΒ. Ίσως αυτό το τελευταίο να είναι το χειρότερο.
    Πιθανόν και με τις επιπλέον χρεώσεις αυτές πάλι να συμφέρει, ειδικά για ομιλία, αλλά πιθανόν να μην αξίζει τον κόπο πλέον.
    Ναι αν είσαι μόνος σου και δεν σε καλεί κανένας είναι μια χαρά, αν όμως περιμένεις να σε καλέσει κάποιος θα το σκεφτεί πολύ να το κάνει αφού η χρέωση θα είναι διεθνής.

  9. #129
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αν είσαι μόνος σου και δεν σε καλεί κανένας είναι μια χαρά, αν όμως περιμένεις να σε καλέσει κάποιος θα το σκεφτεί πολύ να το κάνει αφού η χρέωση θα είναι διεθνής.
    Ναι, εννοείται. Έγραφα και παραπάνω, για κάτι τέτοιο θα χρειαζόταν κι ένας ελληνικός σταθερός αριθμός με csipsimple για τις εισερχόμενες.

  10. #130
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό με τους 4 μήνες ισχύει για όλες τις εταιρείες, ελληνικές και ξένες, έχουν το δικαίωμα αν δουν και κάνεις περισσότερη χρήση εκτός της χώρας να βαρέσουν στα αυτιά, με ένα πλαφόν βέβαια. Απλά οι Πολωνοί το έβαλαν και στα ψιλά γράμματα. Θα ψάξω να βάλω link.

    Edit: Εδώ τα λέει αρκετά καλά.
    hnesne

  11. #131
    Εγγραφή
    22-06-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazskg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μας πει ο φίλος τι είδους κατάστημα (Γερμανος ή Cosmote) ήταν αυτό που του είπαν ότι από 1/7/17 όλα τα πακέτα καρτοκινητής θα είναι 15ήμερης διάρκειας και να μας πει διεύθυνση καταστήματος, ή τουλαχιστον περιοχή).
    Μιλάω για δύο από τα κεντρικά καταστήματα cosmote της Αθήνας. Δεν είναι στις προθέσεις μου να εκθέσω κανέναν και ούτε μ' ευχαριστεί να αναπαράγω “ανεπίσημες” πληροφορίες, αλλά κατάλαβα ότι οι υπάλληλοι δεν ήταν σε θέση να μου πουν κάτι περισσότερο όσο δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση, κι εμένα δε μου ακούγεται λογικό να μην έχει βγει ακόμη ανακοίνωση. Κι έπειτα είδα εδώ, στο φόρουμ, ότι κι άλλοι έχουν την ίδια πληροφόρηση, τουλάχιστον όσον αφορά το ελάχιστο ποσό ανανέωσης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει βέβαια και το ελληνικό Frog: €5,00 / 30 μέρες / 4GB) αλλά δεν ξέρω πόσο μόνιμη προσφορά είναι ή αν είναι σωστή
    Και το Frog της cosmote είναι. Και σε κανένα από τα καταστήματα δε μου ανέφεραν ότι οι αλλαγές θα αφορούν αποκλειστικά την cosmoκάρτα ή το what's up. Για την καρτοκινητή γενικά ήταν ο λόγος.

  12. #132
    Εγγραφή
    24-05-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ολες
    Δεν εκθέτεις κανέναν. Δηλαδή θα προστατεύουμε τους ψευταράδες που προσπαθούν να μας κοροϊδέψουν; Καποια στιγμή πρέπει να ξεκολλήσουμε από την χαζομάρα του στυλ "εγω δεν είμαι καρφί". Τι πάει να πει αυτό, δηλαδή να τους αφήνουμε να κοροϊδεύουν τον κόσμο; Αυτοί είναι πιο έξυπνοι; Πρέπει να μάθουν να είναι υπεύθυνοι των πράξεων τους. Στο εξωτερικό ο μέσος ευρωπαίος θα έστελνε αμέσως e-mail στην εταιρία και θα ζητούσε εξηγήσεις. Ο μέσος Ελληνας θα πει "ε μην χάσει τη δουλειά του το παλικάρι" και το παλικάρι έχει εξαπατήσει 150 γιαγιάδες!

  13. #133
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andfree Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπλέον -και αυτό σίγουρα αφορά περισσότερους συνδρομητές, αν τελικά ισχύσει- μου είπαν ότι από την ίδια ημερομηνία θα καταργηθούν τα μηνιαία πακέτα ομιλίας και θα γίνουν δεκαπενθήμερα. Δεν ήξεραν να μου πουν πώς ακριβώς θα γίνει αυτό, ποιο θα είναι το κόστος των πακέτων κλπ, ήθελαν απλώς να με πείσουν ότι δε θα συμφέρει πλέον η καρτοκινητή έναντι της δέσμευσης. Κι ενώ απομένει μόλις κάτι παραπάνω από μια εβδομάδα μέχρι τότε, δεν υπάρχει καμιά επίσημη ανακοίνωση. Αναρωτιέμαι κατά πόσο μπορεί να "στέκει" οικονομικά μια τέτοια κίνηση της εταιρίας, αν δεν έχει γνώση ότι και οι υπόλοιπες θα πράξουν κάτι αντίστοιχο.
    Το καρτελ τα εχει ολα κανονισμενα. Τραγικο αν γινει... και μετα θα το κανουν εβδομαδιαιο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazskg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εκθέτεις κανέναν. Δηλαδή θα προστατεύουμε τους ψευταράδες που προσπαθούν να μας κοροϊδέψουν; Καποια στιγμή πρέπει να ξεκολλήσουμε από την χαζομάρα του στυλ "εγω δεν είμαι καρφί". Τι πάει να πει αυτό, δηλαδή να τους αφήνουμε να κοροϊδεύουν τον κόσμο; Αυτοί είναι πιο έξυπνοι; Πρέπει να μάθουν να είναι υπεύθυνοι των πράξεων τους. Στο εξωτερικό ο μέσος ευρωπαίος θα έστελνε αμέσως e-mail στην εταιρία και θα ζητούσε εξηγήσεις. Ο μέσος Ελληνας θα πει "ε μην χάσει τη δουλειά του το παλικάρι" και το παλικάρι έχει εξαπατήσει 150 γιαγιάδες!
    Ας ελπισουμε να ειναι ραδιοαρβυλα και οτι πηγε να τον ψαρωσει (κλασικα για να κανει συμβολαιο)...

  14. #134
    Εγγραφή
    22-06-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazskg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο εξωτερικό ο μέσος ευρωπαίος θα έστελνε αμέσως e-mail στην εταιρία και θα ζητούσε εξηγήσεις.
    Αν συμφωνώ (εν μέρει) με κάτι από αυτά που έγραψες είναι αυτό, και συγκεκριμένα από την άποψη ότι μια γραπτή απάντηση από την εταιρία θα είχε τη μέγιστη δυνατή βαρύτητα. Δυστυχώς, η φόρμα επικοινωνίας στο site τους δεν μοιάζει να λειτουργεί, αλλά και ούτε τους δεσμεύει να απαντήσουν γραπτώς. Τώρα, όσον αφορά το σενάριο του “ψευταρά” εργαζόμενου που εξαπατά “γιαγιάδες”, αν μη τι άλλο, θεωρώ ότι δεν ταιριάζει στην περίπτωση, από τη στιγμή που μου επιβεβαίωσαν κι από δεύτερο κατάστημα την ύπαρξη της σχετικής “πληροφόρησης”.

  15. #135
    Εγγραφή
    24-05-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ολες
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andfree Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συμφωνώ (εν μέρει) με κάτι από αυτά που έγραψες είναι αυτό, και συγκεκριμένα από την άποψη ότι μια γραπτή απάντηση από την εταιρία θα είχε τη μέγιστη δυνατή βαρύτητα. Δυστυχώς, η φόρμα επικοινωνίας στο site τους δεν μοιάζει να λειτουργεί, αλλά και ούτε τους δεσμεύει να απαντήσουν γραπτώς. Τώρα, όσον αφορά το σενάριο του “ψευταρά” εργαζόμενου που εξαπατά “γιαγιάδες”, αν μη τι άλλο, θεωρώ ότι δεν ταιριάζει στην περίπτωση, από τη στιγμή που μου επιβεβαίωσαν κι από δεύτερο κατάστημα την ύπαρξη της σχετικής “πληροφόρησης”.
    Πιο παλιά, σε πολλά καταστήματα Vodafone υπήρχε η "πληροφόρηση" ότι όλες οι εταιρίες θα καταργουσαν την καρτοκινητη...

Σελ. 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 20:29
  2. Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-17, 20:45
  3. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 19:47
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-16, 16:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας