Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris.taxideytis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Ξεκινα με ενα εξωδικο που να του ζηταει να απομακρυνει τα ψυγεια,ωστε να τον υποχρεωσεις να συζητησετε παρουσια δικηγορων και μετα αναλογως την εκβαση κινεισαι δικαστικα.
    ....
    Πολύ σωστή πρόταση η εξώδικη επιστολή, διασφαλίζει το ότι ενδιαφέρθηκες άμεσα και νόμιμα για το οικόπεδο σου, δεν σου διασφαλίζει όμως ότι θα τη λάβει υπόψη του ο αποδέκτης της, μπορεί να την αγνοήσει, αλλά θα μετρήσει στο δικαστήριο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για άμεσα καλείς αστυνομία και καταγγελία στο υγεινομικό και πυροσβεστική. Δεν μπορεί η κάθε επιχείρηση να βάζει ηλεκτρικά είδη όπου γουστάρει χωρίς κανόνες ασφαλείας .
    Πολύ σωστά επίσης και πρέπει να γίνουν άμεσα, αλλά ενώ υπάρχει σχετική νομοθεσία, μην περιμένεις θαύματα στη σύγχρονη χώρα μας.

  2. #17
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Μπορείς την περίφραξη να την κάνεις με άδεια μικρής κλίμακας και συρματόπλεγμα που δέν στοιχίζει και εκδίδεται γρήγορα.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παρόμοια περίπτωση έχει συμβεί και σε μένα. Κάποιος έχει αφήσει ξυλεία και σκαλωσιές οικοδομών μέσα και δεν λέει να τα πάρει.
    Μου είπαν να ειδοποιήσω την αστυνομία αλλά πρέπει να είναι εκείνη την ώρα μέσα αυτός και οπότε θα τον πάνε επιτόπου αυτόφωρο.
    Το θέμα είναι ότι εγώ δεν μπορώ να είμαι εκεί συνέχεια αλλά και αυτός ίσως να μην πηγαίνει και ποτέ πλέον εκεί.

  4. #19
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Σε καθε περιπτωση, αλλα παντοτε με προσοχη και με τη συμφωνη γνωμη δικηγορου, θα μπορουσες ειτε να πεταξεις πισω την ξυλεια στο δικο του οικοπεδο, εαν προκειται για γειτονα, ειτε να την μεταφερεις απο το δικο σου παλι οικοπεδο στον δημοσιο δρομο και να τα παρατησεις εκει. Φυσικα αυτες οι κινησεις εχουν ρισκο, δεν ταιριαζουν σε ολες τις περιπτωσεις αλλα πολλες φορες ειναι και οι μονες αποτελεσματικες ή δυνατες.

  5. #20
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ. Για να πετάξω την ξυλεία στον δημόσιο δρόμο θέλω κάμποσα χρήματα ή πρέπει να πάμε δυο τρία άτομα και να κουβαλάμε επτά με οχτώ ώρες ή και περισσότερο.
    Ίσως και να τα έχει εγκαταλείψει εκεί. Έχω μπλέξει.

  6. #21
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ. Για να πετάξω την ξυλεία στον δημόσιο δρόμο θέλω κάμποσα χρήματα ή πρέπει να πάμε δυο τρία άτομα και να κουβαλάμε επτά με οχτώ ώρες ή και περισσότερο.
    Ίσως και να τα έχει εγκαταλείψει εκεί. Έχω μπλέξει.
    Φωνάζεις έναν πλανόδιο παλιατζή και του τα πουλάς...
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  7. #22
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωνάζεις έναν πλανόδιο παλιατζή και του τα πουλάς...
    Ειναι προβληματικο αυτο γιατι εαν πιαστει "επ αυτοφωρο" που λεμε, θα βρειι μεγαλο μπελα καθως θα φανει σαν ιδιοποιηση ξενης περιουσιας. Ασχετα εαν ειναι σε δικο του χωρο. Εν δυναμει δηλαδη, σε ενα υποθετικο σεναριο οπου αυτος που τα αποθεσε εκει τα ελεγχει κιολας, θα μπορουσε να καλεσει το 100 ισχυριζομενος οτι απλα "τα ακουμπησε" εκει οχι για πανω απο 1 ωρα, κατι παρατυπο μεν αλλα και που δεν δινει ταυτοχρονα το δικαιωμα και σε καποιον να τα εκμεταλλευτει αποκομιζοντας μαλιστα κερδος. Για αυτο του εγραψα και παραπανω οτι αυτη η "λυση" εχει και ρισκο. Κατι που φυσικα δεν υπαρχει σε μια περιπτωση οπου ο φιλος απλα περιφραξει, εστω και προχειρα το οικοπεδο του, αναγκαζοντας τον αλλο να πατησει και να χαλασει την περιφραξη εαν οντως θελει τις σκαλωσιες και παρακολουθει και την κατασταση τους.

    Κατι πολυ πιθανο για μενα αφου αυτου του ειδους τα εργαλεια αξιζουν καμποσα χρηματα. Ειναι οντως δηλαδη περιπτωση μπλεγμενη. Τετοια που φοβαμαι πως θα λυθει μονον με περιφραξη οπως γραφω ή με συνεχη παρακολουθηση για ενα αρκετο διαστημα εως οτου ο "αποθετης" παει ειτε να παραλαβει ειτε να αφησει και αλλα, πχ μπαζα. Πολυ πιθανο βεβαια ειναι η φαση να μην ειναι τυχαια, δηλαδη να περνουσε ενα φορτηγο απο εκει και να αμολησε τις σκαλωσιες στο πρωτο οικοπεδο που μπορουσε να κολωσει, αλλα να προκειται για καποιον γειτονα ή τακτικο περαστικο που ειχε ηδη σταμπαρει το συγκεκριμενο οικοπεδο.

    Απο την αλλη, ακομα και μια εργασια 2-3 ατομων οπου με μιας ωρας δουλεια, πεταξουν απο το οικοπεδο στον δρομο ενα ποσοστο αυτου του ογκου, θα προκαλουσε μια γερη "ζημια" στον πονηρο "αποθετη", κατι που θα τον αναγκαζε, εαν τα παρακολουθει, να φανερωθει.

  8. #23
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι προβληματικο αυτο γιατι εαν πιαστει "επ αυτοφωρο" που λεμε, θα βρειι μεγαλο μπελα καθως θα φανει σαν ιδιοποιηση ξενης περιουσιας. Ασχετα εαν ειναι σε δικο του χωρο. Εν δυναμει δηλαδη, σε ενα υποθετικο σεναριο οπου αυτος που τα αποθεσε εκει τα ελεγχει κιολας, θα μπορουσε να καλεσει το 100 ισχυριζομενος οτι απλα "τα ακουμπησε" εκει οχι για πανω απο 1 ωρα, κατι παρατυπο μεν αλλα και που δεν δινει ταυτοχρονα το δικαιωμα και σε καποιον να τα εκμεταλλευτει αποκομιζοντας μαλιστα κερδος. Για αυτο του εγραψα και παραπανω οτι αυτη η "λυση" εχει και ρισκο. Κατι που φυσικα δεν υπαρχει σε μια περιπτωση οπου ο φιλος απλα περιφραξει, εστω και προχειρα το οικοπεδο του, αναγκαζοντας τον αλλο να πατησει και να χαλασει την περιφραξη εαν οντως θελει τις σκαλωσιες και παρακολουθει και την κατασταση τους.

    Κατι πολυ πιθανο για μενα αφου αυτου του ειδους τα εργαλεια αξιζουν καμποσα χρηματα. Ειναι οντως δηλαδη περιπτωση μπλεγμενη. Τετοια που φοβαμαι πως θα λυθει μονον με περιφραξη οπως γραφω ή με συνεχη παρακολουθηση για ενα αρκετο διαστημα εως οτου ο "αποθετης" παει ειτε να παραλαβει ειτε να αφησει και αλλα, πχ μπαζα. Πολυ πιθανο βεβαια ειναι η φαση να μην ειναι τυχαια, δηλαδη να περνουσε ενα φορτηγο απο εκει και να αμολησε τις σκαλωσιες στο πρωτο οικοπεδο που μπορουσε να κολωσει, αλλα να προκειται για καποιον γειτονα ή τακτικο περαστικο που ειχε ηδη σταμπαρει το συγκεκριμενο οικοπεδο.

    Απο την αλλη, ακομα και μια εργασια 2-3 ατομων οπου με μιας ωρας δουλεια, πεταξουν απο το οικοπεδο στον δρομο ενα ποσοστο αυτου του ογκου, θα προκαλουσε μια γερη "ζημια" στον πονηρο "αποθετη", κατι που θα τον αναγκαζε, εαν τα παρακολουθει, να φανερωθει.
    το θεμα ειναι οτι μπορει ο 'πονηρος αποθετης' να αποδειξει οτι αυτα τα υλικα αγαθα που ειναι στον χωρο άλλου ανθρωπου του αξιζουν?
    Με αυτο το σκεπτικο που λετε δηλ,μπορω να βρω και εγω καποιον που φτιαχνει κατι στο κτημα του,να καλεσω την αστυνομια και να επικαλεστω οτι ιδιοποιησε την περιουσια μου.

  9. #24
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Topic starter, έχεις σκεφτεί να κάψεις τα ξερά χόρτα;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #25
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα ειναι οτι μπορει ο 'πονηρος αποθετης' να αποδειξει οτι αυτα τα υλικα αγαθα που ειναι στον χωρο άλλου ανθρωπου του αξιζουν?
    Με αυτο το σκεπτικο που λετε δηλ,μπορω να βρω και εγω καποιον που φτιαχνει κατι στο κτημα του,να καλεσω την αστυνομια και να επικαλεστω οτι ιδιοποιησε την περιουσια μου.
    Χωρις να ειμαι νομικος και χωρις να εχω απολυτη γνωμη για το συγκεκριμενο ζητημα αλλα με τον νου παντα στην ελαχιστη ταλαιπωρια του αδικημενου, στην περιπτωση αυτη του ιδιοκτητη του οικοπεδου και με γνωση του ελληνικου νομικου συστηματος ( βλεπε καλενδες ) οπως και του ανευθυνο-υπευθυνου ρολου της αστυνομιας που συνηθως "τρεχει" και τους δυο και οποιος δικαιωθει στο δικαστηριο, δικαιωθηκε, εχω τελικα υποψιν μου την περιπτωση της εξωσης καποιου απο μια κατοικια ή μαγαζι, λογω απληρωτων ενοικιων οπου ομως ο ενοικιαστης αφηνει στο ακινητο την οικοσκευη του ή το αγορασμενο απο αυτον εμπορευμα.

    Σε αυτην την περιπτωση ή και σε καποιες αλλες που εχω συναντησει. οπως πχ την μετακομιση της οικοσκευης σε ενα διαμερισμα χωρις πρωτα να εχει προηγηθει η υπογραφη συμβολαιου, προσοχη εδω, οχι η καταθεση του συμβολαιου στην εφορια αλλα χωρις καν την υπαρξη του ιδιωτικου συμβολαιου μισθωσης, τα πραγματα λοιπον του "αλλου", του "ξενου" ή του "αγνωστου" οπως σε αυτην την περιπτωση, παραμενουν σε πολλες περιπτωσεις στην κατοχη μεν του κατοχου του ακινητου ή του οικοπεδου αλλα μεχρις οτου να εξοφληθουν οι οποιες υποχρεωσεις, τα χρεη δηλαδη. Μεχρι τοτε ομως ειναι υπευθυνος για την φυλαξη και την αποθηκευση....μαντεψε ποιος ...! Και καποια στιγμη δινεται μια διεξοδος ενος πλειστηριασμου, αφου υπαρξουν ειδοποιησεις, αν ειναι γνωστο το προσωπο και η κατοικια του αλλου κτλ.

    Σε παρομοιες λοιπον περιπτωσεις, ειδικα σε ενα αφραχτο οικοπεδο, ειτε λειτουργεις μεσα στα πληρη πλαισια του νομου ( φεξε μου και γλυστρισα ) ειτε εντελως εξω απο αυτον και με την ελπιδα να εισαι και τυχερος. Εαν δεν εισαι ομως τυχερος και ο αλλος αποδειχτει επαγγελματιας λαμογιο, τα πραγματα σκουραινουν.

    Το σωστο λοιπον ειναι το οικοπεδο, με τις σκαλωσιες μεσα, να περιφραχτει και να φυλασσεται οσο ειναι δυνατον. Νομιμοτατος τροπος αν και κοστοβορος βεβαια. Και μετα φυσικα "κοβεις και τα χορτα" οπως γραφει ο Πρακτορας. Οποιαδηποτε αλλη λυση θελει τολμη, εχει ρισκο και θελει πονηρια και τυχη. Και αυτο καθως υπαρχουν, ξαναγραφω, αποδειξεις και αποδειξεις οπως και τροποι και τροποι με σιγουρη ομως την ταλαιπωρια στα δικαστηρια και στις αστυνομιες.

    Φυσικα, θα μπορουσε ισως να υπαρξει και μια αλλη περιπτωση, χωρις ομως να ειμαι σιγουρος για το εαν ειναι εφικτη. Το να αιτηθει ο φιλος στον Δημο της περιοχης του να απομακρυνει τα μπαζα και τα παλιοσιδερα απο το χωραφι του, πληρωνοντας μαλλον και ενα αντιτιμο. Αρκει βεβαια αυτα τα μπαζα να μην τα εχει ριξει εκει ο ιδιος ο Δημος ή καποια υπηρεσια του ( περιπτωση πραγματικη δικη μου σε Δημο της βορειας Αττικης ) !!!

  11. #26
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Topic starter, έχεις σκεφτεί να κάψεις τα ξερά χόρτα;
    Και θα βρει τον μπελα του.
    1.Απαγορευεται η καυση χορτων η' κλαδιων διχως αδεια απο την Πυροσβεστικη Υπηρεσια και μαλιστα σε αντιπυρικη περιοδο. Επισης μην ξεχναμε οτι το οικοπεδο ειναι μεσα στο χωριο.Αδειες δινει η Πυροσβεστικη μονο για αγροτικες εργασιες εκτος κατοικημενων περιοχων φυσικα.

    2.Ακομη και χωρις αδεια να το κανει, επειδη το οικοπεδο ειναι μεσα στο χωριο, ολο και καποιος θα τον δει οποτε σε περιπτωση ζημιας των ψυγειων θα κατηγορηθει για εμπρησμο με δολο.Ακομη και αν δεν τον δουν,παλι θα ειναι απο τους κυριως υποπτους.

    Ειπαμε, για να μη χασει το δικιο του,απαγορευεται η οποια δολιοφθορα.



    edit
    Οσο για τον αλλο παθοντα, εκτος απο ξυλα ειπε οτι υπαρχουν και σκαλωσιες στο οικοπεδο.
    Θα μπορουσε να το σφυριξει διακριτικα σε καποια επιχειρηση ανακυκλωσης σιδερικων,σε Ρομα κτλπ.... Σε λιγες μερες, θα εξαφανιζονταν τα μεταλλικα(σκαλωσιες) και εν καιρω η ξυλεια, διχως δικη του φανερη παρεμβαση....

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΩΛΗΣΗ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ
    Από gregluffy στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-16, 15:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας