Σελ. 37 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 172732353637383942 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 541-555 από 694
  1. #541
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Ερώτηση για απορία που μου δημιουργήθηκε προ ολίγου - Γυρνώντας σπίτι αποφάσισα να δω αν η καμπίνα Vodafone που έχει Vectoring εξοπλισμό έχει ρεύμα (και ναι, έχει, καλό σημάδι αυτό αν μη τι άλλο ) αλλά παρατήρησα ότι η καμπίνα VF γράφει 2 νούμερα απ' έξω, 113-151. Το δικό μου KV είναι το 113 και φαντάζομαι του δίπλα στενού είναι 151, η καμπίνα έχει στηθεί στη μέση του τετραγώνου μεταξύ των 2. Επίσης, στο δικό μου KV έχει ΦΥΠ σκαμμένο πρόσφατα μπροστά ακριβώς από το KV.

    Η απορία είναι η εξής:

    1) Προφανώς επειδή δεν είναι στον ΟΤΕ η περιοχή, αλλά στη Vodafone, δεν θα ήταν εφικτό όπως και να 'χει να αντικαταστήσουν το υφιστάμενο KV OTE με νέα καμπίνα. Αλλά, συνδυάζουν 2 καμπίνες ΟΤΕ σε πρακτικά μία δική τους; Είναι σύνηθες κάτι τέτοιο;

    2) Επίσης, στην ουσία σε αυτή την περίπτωση η δική μου γραμμή φτάνει μέχρι το KV OTE και το ΦΥΠ, και από κει και πέρα υπάρχει κι άλλος χαλκός που πάει μέχρι την καμπίνα Vodafone, ή συνδέεται με οπτικές ίνες από το ΦΥΠ/KV έως την καμπίνα Vodafone? Αυτή η ερώτηση είναι λίγο φιλοσοφική, απλά για να δω εάν ο χαλκός είναι "περισσότερος" και άρα έχω μεγαλύτερη απόσταση από την καμπίνα Vodafone ή αν δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  2. #542
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση για απορία που μου δημιουργήθηκε προ ολίγου - Γυρνώντας σπίτι αποφάσισα να δω αν η καμπίνα Vodafone που έχει Vectoring εξοπλισμό έχει ρεύμα (και ναι, έχει, καλό σημάδι αυτό αν μη τι άλλο ) αλλά παρατήρησα ότι η καμπίνα VF γράφει 2 νούμερα απ' έξω, 113-151. Το δικό μου KV είναι το 113 και φαντάζομαι του δίπλα στενού είναι 151, η καμπίνα έχει στηθεί στη μέση του τετραγώνου μεταξύ των 2. Επίσης, στο δικό μου KV έχει ΦΥΠ σκαμμένο πρόσφατα μπροστά ακριβώς από το KV.
    Ενδιαφέρον. ( Είσαι σίγουρος ότι δεν είχε δυο διαφορετικά νούμερα που αντιστοιχούν στο Α/Κ και αρ. καμπίνας; )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Επίσης, στην ουσία σε αυτή την περίπτωση η δική μου γραμμή φτάνει μέχρι το KV OTE και το ΦΥΠ, και από κει και πέρα υπάρχει κι άλλος χαλκός που πάει μέχρι την καμπίνα Vodafone, ή συνδέεται με οπτικές ίνες από το ΦΥΠ/KV έως την καμπίνα Vodafone? Αυτή η ερώτηση είναι λίγο φιλοσοφική, απλά για να δω εάν ο χαλκός είναι "περισσότερος" και άρα έχω μεγαλύτερη απόσταση από την καμπίνα Vodafone ή αν δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο.
    Το DSLAM (που κάνει vectoring) θα είναι της Vodafone, και έως εκ τούτου ο χαλκός θα τερματίζει στην καμπίνα της Vodafone.

  3. #543
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    η καμπίνα VF γράφει 2 νούμερα απ' έξω, 113-151.
    Αυτή είναι η καμπίνα σου.

  4. #544
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δυο KV σε μια καμπίνα ενεργού εξοπλισμού δεν είναι κάτι το συνηθισμένο αλλά από όσο θυμάμαι δεν απαγορεύεται.
    Από το KV φεύγει καλώδιο χαλκού προς την καμπίνα του παρόχου. Όσο πιο μακρυά είναι, τόσο προστίθεται απόσβεση. Στην διαβούλευση θυμάμαι να υπάρχει προτεινόμενη απόσταση μέχρι 30μ. αλλά στο τελικό κείμενο δεν νομίζω πως υπάρχει περιορισμός.

  5. #545
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, νομίζω στην διαβούλευση οι πάροχοι είχαν αντίρρηση με τα 30 μέτρα που πρότεινε ο ΟΤΕ, αναφέροντας ότι σε πολλές περιπτώσεις ήταν αδύνατον να γίνει αδειοδότηση (στενά πεζοδρόμια, καταστήματα κλπ) και ζητούσαν να ισχύσει έως τα 100 μέτρα.

  6. #546
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον. ( Είσαι σίγουρος ότι δεν είχε δυο διαφορετικά νούμερα που αντιστοιχούν στο Α/Κ και αρ. καμπίνας; )



    Το DSLAM (που κάνει vectoring) θα είναι της Vodafone, και έως εκ τούτου ο χαλκός θα τερματίζει στην καμπίνα της Vodafone.
    Είδα στο excel ότι μετά ακριβώς από το KV μου (#113) ακολουθεί το KV (#151) στη Vodafone, και εφόσον η καμπίνα της Vodafone γράφει απ έξω 113-151, οι πιθανότητες είναι προς τα κει

    Αναρωτιέμαι τι ρόλο παίζει το ΦΥΠ, μπροστά από το κάθε KV βέβαια. Σε κάθε περίπτωση, από πλευράς απόστασης, η νέα καμπίνα VF είναι στο επόμενο πεζοδρόμιο, θεωρώ ότι απέχει περίπου 25-30 μ. από το KV 113 και λογικά 10-15 μ. από το 151 (είναι πιο κοντά στο επόμενο στενό).

    Το καλό είναι ότι έχει ρεύμα άρα ελπίζω να την δούμε σε δράση σύντομα...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  7. #547
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ο πάροχος πρόσβασης που βάζει VDSL χρειάζεται χαλκό. Έτσι βάζει δυο καλωδια των 100 ζευγών από την καμπίνα ενεργού εξοπλισμού προς το KV, με ή χωρίς φρεάτιο. Φαντάζομαι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων θα είναι μόνιμα μικτονομημένες οι πόρτες του DSLAM προς το καλώδιο και θα ζητάει απλά από τον ΟΤΕ να συνδέσει στο KV τον χ πελάτη (δηλαδή τον χαλκό του) προς το συνδετικό καλώδιο. Ότι γινόταν τόσα χρόνια στους αστικούς κατανεμητές.

  8. #548
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    οποτε με λιγα λογια η vodafone με μια καμπινα vdsl δινει σε 2 καμπινες οτε. Εξυπνο και οικονομικο Αναρωτιεμαι οταν τελειωσουν οι vdsl πορτες της καμπινας τους , μελλοντικα, πολυ μελλοντικα, τι θα κανουν.

  9. #549
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.695
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε με λιγα λογια η vodafone με μια καμπινα vdsl δινει σε 2 καμπινες οτε. Εξυπνο και οικονομικο Αναρωτιεμαι οταν τελειωσουν οι vdsl πορτες της καμπινας τους , μελλοντικα, πολυ μελλοντικα, τι θα κανουν.
    Πανωσήκωμα Ααπορίες που έχει ο άνθρωπος..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #550
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πανωσήκωμα Ααπορίες που έχει ο άνθρωπος..
    2οροφη καμπινα και ετσι φαση; Με ρετιρε μελλοντικα;

  11. #551
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Αν και προφανώς δεν θα πάει το 100% των συνδέσεων στην καμπίνα VF, φαντάζομαι ο χώρος που έχει -αν και δεν είναι μεγάλη, μικρούλα είναι, καμία σχέση με τις πάλαι ποτέ καμπίνες απομακρυσμένης συνεγκατάστασης σε Α/Κ- με τον εξοπλισμό τους παίρνει αρκετές κάρτες για να μην έχουν τέτοιο θέμα. Για 2 στενά μιλάμε άλλωστε
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  12. #552
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Θες χώρο. Θα πρέπει να μπορεί να αναπτύξει 400 ζευγάρια χαλκού προς τα KV (200+200) ενώ ξεκινώντας πρέπει να έχουν αναπτύξει πόρτες στο 25% των συνδέσεων των KV. Μπορούν να γλιτώσουν χώρο βάζοντας ένα DSLAM αλλά θα πρέπει κάπως να ξεχωρίζουν ποιες πόρτες συνδέονται με ποιο KV. Μπαταρίες που πιάνουν αρκετό χώρο μάλλον δεν θα μπουν ποτέ αλλά πάλι είσαι στενά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 25-11-17 στις 16:25.

  13. #553
    Εγγραφή
    11-06-2016
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ote
    Τι κάνει η vodafone δεν ακούγεται καθόλου ούτε καν διαφήμιση δεν έχει βγάλει

    Άκουσε κανένας κάτι για το πότε θα έχουμε και τιμές τις VF;

  14. #554
    Εγγραφή
    03-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasospas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κάνει η vodafone δεν ακούγεται καθόλου ούτε καν διαφήμιση δεν έχει βγάλει

    Άκουσε κανένας κάτι για το πότε θα έχουμε και τιμές τις VF;
    +++++1
    He is widely tipped to become one of the next global stars of trance music, with both Paul van Dyk and Ferry Corsten naming him as a future star in their DJ Mag Top 100 interviews

  15. #555
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasospas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κάνει η vodafone δεν ακούγεται καθόλου ούτε καν διαφήμιση δεν έχει βγάλει

    Άκουσε κανένας κάτι για το πότε θα έχουμε και τιμές τις VF;
    Για vdsl100 και 200;
    Λογικα αυτήν την εβδομαδα.
    mac rulez

Σελ. 37 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 172732353637383942 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2307
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-20, 17:51
  2. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 19:48
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-16, 02:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας