Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    16-12-2016
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Thessaloniki
    Καλησπέρα. Συγγνώμη αν έχει επαναληφθεί αυτή η ερώτηση 100άδες φορές, η αλήθεια είναι πως το έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό στο forum.

    Σπίτι μου έχω 2 υπολογιστές με 10/100/1000 Gigabit ethernet (επιβεβαιωμένο από Windows Device Manager).

    Τα έχω συνδεδεμένα απευθείας στο modem/router τής Cyta (ZTE ZXV10 H201L), το οποίο είναι 10/100.

    Προφανώς η σύνδεση με το internet είναι μια χαρά (συνδέομαι στο internet στα 15Mbit max). Η επικοινωνία μεταξύ των υπολογιστών όμως είναι πολύ αργή στη μεταφορά αρχείων.

    Υποθέτω πως θα χρειαστώ ένα gigabit switch. Είδα ένα D-Link Switch Gigabit, εδώ

    Μπορώ με κάποιον τρόπο να το προσθέσω στο τοπικό μου δίκτυο χωρίς προβλήματα και ιδιαίτερες ρυθμίσεις (είμαι άσχετος) ώστε να γίνει γρηγορότερη η επικοινωνία των υπολογιστών;

    Υποθέτω πως θα συνδέσω ένα port τού switch σε ένα port τού modem/router, και τούς 2 υπολογιστές απευθείας στο switch. Αυτό, χωρίς καμία επιπλέον ρύθμιση, θα αρκεί για να έχω γρήγορο τοπικό δίκτυο; Ή τα πακέτα θα περνάνε αναγκαστικά από το modem/router και θα έχω κάνει μια τρύπα στο νερό;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ναι αυτό που λες στο τέλος οκ

    πως θα συνδέσω ένα port τού switch σε ένα port τού modem/router, και τούς 2 υπολογιστές απευθείας στο switch. Αυτό, χωρίς καμία επιπλέον ρύθμιση, θα αρκεί για να έχω γρήγορο τοπικό δίκτυο;

  3. #3
    Εγγραφή
    16-12-2016
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Thessaloniki
    @sdikr Πραγματικά λαγός σε ταχύτητα! Κάπου όμως διάβασα πως πρέπει να είναι auto-sensing το switch. Αυτό είναι λίγο φθηνό (17Ευρώ), θα τα καταφέρει ή θα θέλει ιδιαίτερη φροντίδα; Συγγνώμη αν η ασχετότητά μου βγάζει μάτι! :-)

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fantasian Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sdikr Πραγματικά λαγός σε ταχύτητα! Κάπου όμως διάβασα πως πρέπει να είναι auto-sensing το switch. Αυτό είναι λίγο φθηνό (17Ευρώ), θα τα καταφέρει ή θα θέλει ιδιαίτερη φροντίδα; Συγγνώμη αν η ασχετότητά μου βγάζει μάτι! :-)
    Αυτό με το αν είναι auto sensing ή οχι το είχαμε όταν ήμουν νέος

    Εχώ να δω switch που να μην είναι, εδώ και 15 χρόνια, όλα πλέον είναι auto-mdi/mdx,

  5. #5
    Εγγραφή
    16-12-2016
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Thessaloniki
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με το αν είναι auto sensing ή οχι το είχαμε όταν ήμουν νέος

    Εχώ να δω switch που να μην είναι, εδώ και 15 χρόνια, όλα πλέον είναι auto-mdi/mdx,
    Σε ευχαριστώ από καρδιάς για τη βοήθεια!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-20, 23:39
  2. H267N Gigabit LAN
    Από beredim στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 09:26
  3. nokia 113 πως θα το κουμπωσω σε Η/Υ?
    Από drioraen στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-17, 07:39
  4. Πρόταση για gigabit switch 48 ports (Rackmountable)
    Από jonhh στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-16, 22:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας