Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 72
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Είχα εγκαταστήσει λινουξ και στο παρελθόν αλλά κυρίως για να δώ πως είναι. Το κοίταζα, έπαιζα κανα παιχνιδάκι τύπου πακμαν και μετά το καταργούσα. Πρώτη φορά αποφάσισα να το εγκαταστήσω για να αρχίσω να το χρησιμοποιώ για τις βασικές μου δραστηριότητες (κειμενογράφος, ιντερνετ, εμαιλ, ισως και κανα π2π). Μπορώ να πώ ότι η ευχρηστία του έχει φτάσει σε απίστευτα επίπεδα σε σχέση με πριν 5 χρόνια που ήταν η πρώτη μου απόπειρα και προσπαθούσα να ρυθμίσω τον Χ σερβερ με το χέρι. Μπορώ να πω με σιγουριά ότι για έναν αρχάριο στους υπολογιστές η εγκατάσταση λινουξ είναι απείρως πιο εύκολη από εγκατάσταση γουιντοουζ (ούτε ντριβερς, ούτε εκγατάσταση κάθε προγράμματος, μόνο τον εκτυπωτή και την ελληνική γλώσσα εγκατέστησα εκ των υστέρων). Και το προσθαφαίρεση προγραμμάτων είναι πολύ λειτουργικό, πιο εύκολο από ότι στα γουιντοουζ.
    Βέβαια για κάποιον που έχει ασχοληθεί με γουιντοουζ οι δυσκολίες είναι σημαντικές (κυρίως γι' αυτόν που έχει μέτρια γνώση). Πχ δεν δουλεύει το αλτ+σιφτ για να αλλάζω γλώσσα αλλά πρέπει να την αλλάζω με το ποντίκι (γι' αυτό και όπως βλέπετε γράφω με ελληνικά ξένους όρους). Για να ρυθμίσω το μέιλ έπρεπε να το κάνω χειροκίνητα (επειδή έτσι το κάνω και στα γουιντοουζ ήταν εύκολο) αλλά για κάποιον που έχει μάθει τους γουίζαρντς ίσως να του ήταν δύσκολο. Επίσης δεν καταλαβαίνω σχεδόν καθόλου τη δομή των φακέλων σε σύγκριση με τα γουιντοουζ (που είναι το αντίστοιχο πρόγκραμ φάιλς οέο?) Πήγα να ρυθμίσω τον φάιρφοξ (όπως διάβασα κάπου στο ιντερνετ) ώστε να δουλεύει το μπακσπέις με επιστροφή στην προηγούμενη σελίδα αλλά που και πως ήταν εγκατεστημένος ο φάιρφοξ δεν βρήκα. Τέλος πάντων να μη μακρυγορώ. Αν και κάθε αρχή έχει τι δυσκολίες της οι εντυπώσεις μου πολύ καλές

    Και αν κανένας ξέρει καναν απλό τρόπο που ρυθμίζεται το αλτ+σιφτ και το μπακσπέις ας πει. Επίσης αν κανείς μπορεί να παραπέμψει σε καμια ιστοσελίδα όπου να εξηγεί τη δομή των φακέλων και το ινσταλέσιον του λίνουξ σε σύγκριση με τα γουίντοουζ θα του ήμουν ευγνώμων. (Δεν είμαι τεμπέλης αλλά δεν έχω πια το χρόνο να ψάχνω και να διαβάζω διάφορα ώσπου να βρω άκρη)

    Edit: Kubuntu ήθελα να πώ, ας αλλάξει κανας αδμιν τον τίτλο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimig33 : 21-05-07 στις 12:52. Αιτία: λαθος

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Εδώ θα βρεις για το alt+shift.

    Για KDE καλό είναι και αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lou.nick : 21-05-07 στις 14:31.

  3. #3
    Το avatar του μέλους chek2fire
    chek2fire Guest
    η μπες στο xorg.conf δινοντας kate /etc/X11/xorg.conf
    και αλαξε διαμορφωσε προσαρμοσε κτλ αυτο το κομματι ετσι

    Κώδικας:
    Section "InputDevice"
    	Identifier  "Generic Keyboard"
    	Driver      "kbd"
    	Option	    "CoreKeyboard"
    	Option	    "XkbRules" "xorg"
    	Option	    "XkbModel" "pc105"
    	Option	    "XkbLayout" "us,gr"
    	Option	    "XkbVariant" ","
    	Option	    "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,lv3:ralt_switch,grp_led:scroll"
    EndSection
    θα σου αναβει και το φωτακι σε καθε εναλαγη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Re-Ti-Re : 21-05-07 στις 19:21. Αιτία: Add code tag

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Μα με τον οδηγό του Wan που παραθέτω σου αλλάζει και το σημαιάκι χωρίς να χρειάζεται να ανάβεις λαμπάκια στο πληκτρολόγιο.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Η διαμόρφωση των φακέλων μοιάζει όντως περίεργη μέχρι να τη συνηθίσεις... Το θέμα είναι ότι όλα ξεκινάνε από το / και κάθε φάκελος εκέι έχει τη λειτουργία του. Τα "Program Files" είναι κατά κάποιον τρόπο στο φάκελο /usr/ όπου στο φάκελο /bin είναι τα εκτελέσιμα και στο /lib οι βιβλιοθήκες (κατά κανόνα, όχι πάντα)... Μπορεί, επίσης, μερικά προγράμματα να είναι στο /bin και /lib του φακέλου /usr/local!

    Γενικά, πληροφορίες για το που είναι τα αρχεία κάθε προγράμματος μπορείς να μάθεις πηγαίνοντας στον Package Manager (Add/Remove) και βλέποντας τα properties του πακέτου όπου σου δείχνει πια αρχεία εγκαθιστόνται και που... Μια άλλη δυνατότητα είναι να κάνει "search" με το locale από terminal (εντολή locale όνομα_αρχείου) ή με το GUI search του KDE...

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Στο Linux επειδή υπάρχει το PMS δεν χρειάζεται να ξέρεις τη δομή των φακέλων για να εργαστείς αποδοτικά.

    Σου χρειάζεται μόνο για γνωσιολογικούς-εγκυκλοπαιδικούς λόγους και για πολύυυυυ advanced καστομιές.

    Τώρα αυτό που θες να κάνεις με τον Firefox, να μην το κάνεις "κεντρικά" - για πολλούς λόγους.

    Να το κάνεις τοπικά στο profile σου.

    Επίσης να μην πειράξεις το xorg.conf.

    Για το alt+shift ο σωστός τρόπος είναι αυτός που είπε ο lou.nick.

    Πληκτρολόγιο θες, όχι φωτορυθμικά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Να το πειράξει το xorg, γιατί να μην το πειράξει! Και σε gnome και σε kde δουλεύει αυτός ο τρόπος, και μάλιστα αν γίνουν οι σωστές επιλογές πληκτρολογίου κατά την εγκατάσταση του ubuntu/kubuntu (greek extended) τότε αυτές οι εγγραφές μπαίνουν αυτόματα στο xorg.conf (εκτός νομίζω από το "lv3:ralt_switch") και η εναλλαγή πληκτρολογίου με alt-shift δουλεύει αυτόματα από τη πρώτη στιγμή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotos65 : 21-05-07 στις 15:38.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Δεν είπαμε να μην το πειράξει. Κι εγώ το έχω πειράξει ουκ ολίγες φορές. Το θέμα είναι ότι αφού υπάρχει λύση με εναλλαγή της σημαίας γιατί να ανάβει φωτάκια που εξ ορισμού είναι για άλλη δουλειά. Στο Gnome η εναλλαγή της σημαίας γίνεται αυτόματα. Στο KDE θέλει αυτό τον "αναπνευστήρα" (καλοκαίρι έρχεται εξάλλου ). Το θέμα είναι να δουλεύει σωστά, και το scroll lock δεν είναι ο σωστός τρόπος αλλά μία ματσακωνιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lou.nick : 21-05-07 στις 15:53.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Μου θύμισες τις δικές μου αρχικές εντυπώσεις.

    Για τον firefox χρησιμοποιώ alt+βελάκια, δεν σε βολεύει; (άσε που προτείνω ποντίκι με πλαϊνά πλήκτρα).

    Την δομή φακέλλων θα την ... συνηθίσεις και θα την μάθεις με τον καιρό. Και εγώ ανυπόμονος ήμουν.

    Ο φάκελλος /etc έχει τις ρυθμίσεις του συστήματος (σαν να λέμε registry, [είναι λάθος να τα συγκρίνουμε])

    Τα προγράμματα είναι σκόρπια ανάλογα αν είναι command-line (/bin/, /usr/bin/) του root (/sbin/), Χ, KDE κ.λ.π.

    Ίσως σου φανεί χρήσιμη η εντολή locate και ακόμη καλύτερα η man, όπου ανοίγει εγχειρίδια για κάθε εντολή: παράδειγμα man locate.

    Θέλει χρόνο το linux, αλλά θα στο ανταποδώσει με αξιοπιστία. Καλή συνέχεια!
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το πειράξει το xorg, γιατί να μην το πειράξει! Και σε gnome και σε kde δουλεύει αυτός ο τρόπος, και μάλιστα αν γίνουν οι σωστές επιλογές πληκτρολογίου κατά την εγκατάσταση του ubuntu/kubuntu (greek extended) τότε αυτές οι εγγραφές μπαίνουν αυτόματα στο xorg.conf (εκτός νομίζω από το "lv3:ralt_switch") και η εναλλαγή πληκτρολογίου με alt-shift δουλεύει αυτόματα από τη πρώτη στιγμή...
    1. Γιατί ο σωστός τρόπος (για τα σοβαρά desktops -> Gnome) είναι να μην το πειράζεις.

    2. Γιατί στα σοβαρά desktops (Gnome) δεν χρειάζεται να το πειράξει.

    3. Γιατί από το GUI τους τα σοβαρά desktops (Gnome) δεν το πειράζουν.

    4. Στα σοβαρά desktops (Gnome) αρκεί το GUI για να δουλέψει αυτόματα από την πρώτη στιγμή η εναλλαγή, χωρίς να πειράξουν το xorg.conf.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 21-05-07 στις 15:57.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. Αφήνω το backspace αφού είδα ότι είναι πιο βολικό στο πρόβλημα με τον firefox να χρησιμοποιώ to alt+ τα βελάκια που εκτός από μπακ έχεις και φόργουρντ (το έχει και στα γουιντοουζ αυτό παρεπιπτόντως?) Για την εναλλαγή πληκτορογίου θα το κάνω κάποια στιγμή (τώρα έχω άλλη δουλειά) αλλά από το λίγο που είδα δεν υπάρχει πουθενά το sudo στις εντολές που μου προτείνετε. Γίνεται εντολή στο kubuntu χωρίς sudo? Και μια και πετάχτηκα ως εδώ, να κάνω μια ακόμα ερώτηση: το wine πως το εγκαθιστώ? Γιατί όταν πάω στο system settings και πατάω το εικονίδιο για προγράμματα των windows μου λέει "να το εγκατασδτήσω"? του απαντάω ναι και αφού κάνει την "εγκατάσταση" μετά μου λέει πάλι ότι δεν έχω εγκατεστημένο το wine!! Από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων δεν το βρίσκω επίσης. Να ακολουθήσω τις οδηγίες που έχει στο wine HQ??

  12. #12
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Και το wine κανονικα απ το adept οπως τα παντα.
    Να επιβεβαιωσω επισης πως η εναλλαγη πληκτρολογιου υπαρχει χωρις να κανεις τπτ αν στην εγκατασταση επιλεξεις ελληνικη διαταξη πληκτρολογιου.


  13. #13
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Εμένα θα με συγχωρέσετε, αλλά επειδή δε μου αρέσουν τα πολύ σοβαρά πράγματα και θέλω και λίγο πλάκα στη ζωή μου, χρησιμοποιώ kde.

    Όσον αφορά το πείραγμα.... πείραξε! ότι γουστάρεις.
    Γιατί προφανώς μιλάμε για ένα pc και όχι για κάποιον server.
    Σου χάλασε; ξαναπέρασέ τα. Ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος

    + θα σου έχει μείνει και κάτι.

  14. #14
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Γιατί ο σωστός τρόπος (για τα σοβαρά desktops -> Gnome) είναι να μην το πειράζεις.

    2. Γιατί στα σοβαρά desktops (Gnome) δεν χρειάζεται να το πειράξει.

    3. Γιατί από το GUI τους τα σοβαρά desktops (Gnome) δεν το πειράζουν.

    4. Στα σοβαρά desktops (Gnome) αρκεί το GUI για να δουλέψει αυτόματα από την πρώτη στιγμή η εναλλαγή, χωρίς να πειράξουν το xorg.conf.
    Δεν τίθεται θέμα "σοβαρότητας" ή μη! Το θέμα είναι να κάνεις τη δουλειά σου με όποιον τρόπο αυτό μπορεί να γίνει και σε βολεύει καλύτερα. Δεν υπάρχει μόνο ένας τρόπος για να φτιάξεις κάτι...

    Βtw, κι εγώ το "σοβαρό" gnome χρησιμοποιώ. Επίσης για το θέμα με τα σημαιάκια, για ποιο λόγο να έχω σημαιάκια; Προτιμώ τα λαμπάκια (του scroll)! Γούστα είναι αυτά. Και αν δεν σου αρέσουν και τα λαμπάκια, αφαιρείς τελείως την εγγραφή "grp_led:scroll" και δεν έχεις ledάκια να σε ενοχλούν (αλλά δεν βλέπεις κιόλας αν το πληκτρολόγιο είναι σε ελληνικά ή άγγλικά, αν και δεν είμαι και σίγουρος ότι και αυτό ισχύει απόλυτα, στο gnome πάντως μπορείς να έχεις το keyboard indicator στο panel που σου λέει σε τι γλώσσα είναι γυρισμένο το πληκτρολόγιο).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotos65 : 21-05-07 στις 16:52.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Περιοχή
    Σε 12-μηνη άδεια
    Μηνύματα
    880
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    To wine όχι από το adept. Από το site του. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι καλό να το έχεις σε τελευταία έκδοση γιατί ανανεώνεται συχνά και βελτιώνεται συνεχώς. Οδηγίες εδώ!

    http://www.winehq.org/site/download-deb

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-07, 15:01
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-06, 21:33
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-05, 16:38
  4. Πρώτες εντυπώσεις από Tellas
    Από lefos στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-03, 18:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας