Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Μια αλλη ιδεα θα ηταν, να τους λες "Το βρισκω φθηνοτερα αλλου, μου κανετε αυτη την τιμη? "

    Απλα και ωραια. Πιστευω ετσι θα πηγαινε περισσοτερος κοσμος γιατι θα ηθελαν το προιον αμεσα και οχι μετα απο 1-2 μερες.

    Επισης πως θα λειτουργει το σεναριο,"θα στελνει μήνυμα στο πωλητη να εξυπηρετει τον αγοραστη"?

    Πως θα ξερουν ποιος ειναι αυτος που εψαξε για το Χ προιον οταν στον παγκο που ειναι τα προιοντα ειναι 10 αγοραστες?

  2. #17
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Φαντάζομαι θα βάζουν και οπλισμό στους εξωτερικούς τοίχους (κλωβός faraday) μην τυχόν και κανείς αναζήτηση με δεδομενα της κινητής.

  3. #18
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    - Συγνώμη, γιατί πουλάτε αυτό το κινητό 350 ευρω ενώ βλέπω ότι ο άλλος εδώ το πουλάει 200;
    - ΦΣΣΣ ΦΣΣΣΣ Security, έχουμε ένα κρούσμα, ...... νά αυτός .......
    ΝΤΑΠ, ΝΤΟΥΠ, ΜΠΑΜ ΩΧΧ μή βαράτε ρε παιδιά ΩΧΧ ΖΝΤΟΥΠ ......
    Ουφ, με αυτούς τους αναρχικούς πια, ΟΚ παιδιά, επιστρέψτε στις θέσεις σας.
    Portable CD player

  4. #19
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ωραία όλα αυτά, αλλά που ακριβώς είναι η πατέντα; Μου έχει τύχει δωρεάν wifi να μπλοκάρει συγκεκριμένα (και 100% νόμιμα) sites. Δεν το έψαξα αλλά υποθέτω ότι θα το έγραφε στους όρους χρήσης που αποδέχεσαι όταν μπαίνεις στο δίκτυο.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12989 / 1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    11(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια αλλη ιδεα θα ηταν, να τους λες "Το βρισκω φθηνοτερα αλλου, μου κανετε αυτη την τιμη? "
    Σε πολλά καταστήματα γίνεται (εξωτερικό).

    Συγκεκριμένα στο JB Hi-Fi στο Sydney απλά έδειξα στον πωλητή ότι το τάδε είναι τόσο στο Amazon US μαζί με τα μεταφορικά για Αυστραλία, και μου λέει ΟΚ στο δίνουμε τόσο κι εμείς.

    Ήταν κάτι φτηνό (περί €20). Δεν ξέρω αν ισχύει για όλα.

    Το θέμα είναι ότι είναι πολύ καλή λογική και φυσικά θα προτιμούσα να πάω στο φυσικό κατάστημα αν δίνει τιμές online shop.
    "Ξημέρωμα στην Εθνική, με τη ψυχή στο στόμα, σε χρειάζομαι γιατί, με σκορπάς με τρέφεις όπως η βροχή το χώμα" Χρ. Θηβαίος

    shuffle them i tell ya !

  6. #21
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1) Με default dns τα 8ρια και https:// πρωτόκολλο, πως στον Πελαργό θα ξέρει ΤΙ πήγες να αναζητήσεις;

    2) Δεν συνιστά μονοπωλιακή τακτική το να μπλοκάρεις την πρόσβαση σε σύγκριση τιμών;

    Αλλο το να sniffάρεις το traffic για dns μονο και να αυτορρυθμίζεις τις τιμές σου με βάση αναζητήσεις που γινονται μεσα απο το μαγαζί στο βαθμό που μπορείς ("-Αγαπητέ πελάτη, το θες σε 1 βδομάδα στα 99 δολάρια ή τώρα στα 140 μόνο 105 και μόνο για σένα;")

    3) Σοβαρά πιστευει κάποιος πως αυτό θα εφαρμοστεί και δεν θα "σκοτώσει" την ιδέα των physical stores, οπως πεθαναν χιλιάδες ιδέες στα 1α βήματα του ιντερνετ με κάτι "πειραγμένα" πραγματάκια, σαν ενα πάροχο που εδινε δωρεάν dialup με την εφαρμογή του που πετουσε διαφημίσεις και αντίστοιχα;

  7. #22
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από potis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Με default dns τα 8ρια και https:// πρωτόκολλο, πως στον Πελαργό θα ξέρει ΤΙ πήγες να αναζητήσεις;

    2) Δεν συνιστά μονοπωλιακή τακτική το να μπλοκάρεις την πρόσβαση σε σύγκριση τιμών;

    Αλλο το να sniffάρεις το traffic για dns μονο και να αυτορρυθμίζεις τις τιμές σου με βάση αναζητήσεις που γινονται μεσα απο το μαγαζί στο βαθμό που μπορείς ("-Αγαπητέ πελάτη, το θες σε 1 βδομάδα στα 99 δολάρια ή τώρα στα 140 μόνο 105 και μόνο για σένα;")

    3) Σοβαρά πιστευει κάποιος πως αυτό θα εφαρμοστεί και δεν θα "σκοτώσει" την ιδέα των physical stores, οπως πεθαναν χιλιάδες ιδέες στα 1α βήματα του ιντερνετ με κάτι "πειραγμένα" πραγματάκια, σαν ενα πάροχο που εδινε δωρεάν dialup με την εφαρμογή του που πετουσε διαφημίσεις και αντίστοιχα;
    1)
    (...) In certain embodiments, Hypertext Transfer Protocol Secure (HTTPS) may be blocked, thereby forcing plaintext searching by a consumer device. (...)
    Και αν δεν μπορούν/θέλουν να το κάνουν αυτό, αρκεί το DNS. Είναι εύκολο να διαπιστώσουν ότι η συσκευή έστειλε ερώτημα για τη διεύθυνση του σύγκριση-τιμών.tld ή του ανταγωνιστής.tld και να συμπεράνουν ότι πιθανότατα θέλεις να συγκρίνεις τιμές.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  8. #23
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αλλη μια υπεραπληστη πατεντα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #24
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Τι ωραίος και όμορφος που είναι ο κόσμος της αγοράς! Χαχαχαχα σιγά μην κάτσω να μπω από το ελεύθερο δίκτυο του καταστήματος για να συγκρίνω τιμές! Θα πάρω αυτό που θέλω στην τιμή που το θέλω κατόπιν γέρου ψαξιματος, η πατεντα θα τους μείνει.

  10. #25
    Εγγραφή
    12-10-2006
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΒΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο γι αυτό θα το αναφέρω.
    Πριν ένα χρόνο μπήκα σε ένα κατάστημα μια αλυσίδας που πουλάει μεταξύ άλλων και κινητά. Άνοιξα τα data (δε θυμάμαι αν είχα ανοιχτό και το wi-fi) της κάρτας μου για να συγκρίνω τιμές και χαρακτηριστικά κινητών άλλων καταστημάτων με αυτά που έβλεπα. Κοιτούσα βέβαια και το site του συγκεκριμένου καταστήματος για να βρώ τις προσφορές του. Η συγκεκριμένη αλυσίδα εμπορεύεται απ ότι ξέρω μόνο την συγκεκριμένη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας που χρησημοποιούσα εκείνη τη στιγμή για να πλοηγηθώ στο Internet. Σε λίγο βγαίνοντας από την πόρτα έλαβα διαφήμιση σε SMS για κινητό τηλέφωνο από το κατάστημα (την αλυσίδα) στην οποία βρισκόμουν μέσα πριν μερικά δευτερόλεπτα κάτι που δεν είχε ξανασυμβεί. Δηλαδή ποτέ δεν είχα λάβει διαφήμιση σε SMS από το συγκεκριμένο κατάστημα-αλυσίδα. Το θεώρησα σύμπτωση.

  11. #26
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από titan1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο γι αυτό θα το αναφέρω.
    Πριν ένα χρόνο μπήκα σε ένα κατάστημα μια αλυσίδας που πουλάει μεταξύ άλλων και κινητά. Άνοιξα τα data (δε θυμάμαι αν είχα ανοιχτό και το wi-fi) της κάρτας μου για να συγκρίνω τιμές και χαρακτηριστικά κινητών άλλων καταστημάτων με αυτά που έβλεπα. Κοιτούσα βέβαια και το site του συγκεκριμένου καταστήματος για να βρώ τις προσφορές του. Η συγκεκριμένη αλυσίδα εμπορεύεται απ ότι ξέρω μόνο την συγκεκριμένη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας που χρησημοποιούσα εκείνη τη στιγμή για να πλοηγηθώ στο Internet. Σε λίγο βγαίνοντας από την πόρτα έλαβα διαφήμιση σε SMS για κινητό τηλέφωνο από το κατάστημα (την αλυσίδα) στην οποία βρισκόμουν μέσα πριν μερικά δευτερόλεπτα κάτι που δεν είχε ξανασυμβεί. Δηλαδή ποτέ δεν είχα λάβει διαφήμιση σε SMS από το συγκεκριμένο κατάστημα-αλυσίδα. Το θεώρησα σύμπτωση.
    Θεωρώ πιο πιθανό αυτό να σου ήρθε λόγω cell information. Δεν ξέρω πόσο παλιός είσαι ( ) αλλά θυμάμαι όταν είχες ενεργοποιημένη αυτή την επιλογή στο κινητό, στην οθόνη σου εμφανιζόταν κάποια πληροφορία, πχ "Νοσοκομείο Τάδε". Νομίζω ότι αυτό σαν υπηρεσία/δυνατότητα δεν έχει καταργηθεί από τους παρόχους και για αυτό σου ήρθε SMS.

  12. #27
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από titan1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο γι αυτό θα το αναφέρω.
    Πριν ένα χρόνο μπήκα σε ένα κατάστημα μια αλυσίδας που πουλάει μεταξύ άλλων και κινητά. Άνοιξα τα data (δε θυμάμαι αν είχα ανοιχτό και το wi-fi) της κάρτας μου για να συγκρίνω τιμές και χαρακτηριστικά κινητών άλλων καταστημάτων με αυτά που έβλεπα. Κοιτούσα βέβαια και το site του συγκεκριμένου καταστήματος για να βρώ τις προσφορές του. Η συγκεκριμένη αλυσίδα εμπορεύεται απ ότι ξέρω μόνο την συγκεκριμένη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας που χρησημοποιούσα εκείνη τη στιγμή για να πλοηγηθώ στο Internet. Σε λίγο βγαίνοντας από την πόρτα έλαβα διαφήμιση σε SMS για κινητό τηλέφωνο από το κατάστημα (την αλυσίδα) στην οποία βρισκόμουν μέσα πριν μερικά δευτερόλεπτα κάτι που δεν είχε ξανασυμβεί. Δηλαδή ποτέ δεν είχα λάβει διαφήμιση σε SMS από το συγκεκριμένο κατάστημα-αλυσίδα. Το θεώρησα σύμπτωση.
    Αφενός είναι εύκολο να έγινε όπως σου απάντησαν ήδη (εξαιτίας του γεγονότος ότι συνδέθηκες σε συγκεκριμένη κειραία που είναι στην περιοχή του καταστήματος). Από την άλλη, είναι εξίσου εύκολο να συνδέθηκες σε κάποιο picocell (μικρό σταθμό βάσης που εξυπηρετεί αποκλειστικά το κατάστημα), περίπου όπως το full σήμα που μπορείς να βάλεις στο σπίτι σου.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-17, 14:58
  2. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-16, 02:45
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 02:25
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-16, 22:48
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-16, 12:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας