Σελ. 6 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 901
  1. #76
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν νομιζω να ισχυει το οτι δεν εχουν ατομα. Εχουν ατομα ωστε να πακεταρουν το gnome 3.25 ΟΛΟΚΛΗΡΟ χωρις να χρειαζεται να το εχουμε, μιας και δεν ειναι stable release, και απο την αλλη δεν εχουν ατομα για να πακεταρουν μικροτερα πακετα οπως αυτα που λεω παραπανω και να κανουν ΜΗΝΕΣ να τα ενημερωσουν? Και απο την αλλη ενας ανθρωπος μονος του (Marillat) να χτιζει και να πακεταρει τα δικα του σχεδον απο την 1η μερα που θα βγουν ενημερωσεις για αυτα?

    Οχι. Ειμαι βεβαιος οτι υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο απο maintainers που απλα βαριουνται (pepperflash, mame και αλλα τοσα παραδειγματα ολα αυτα τα χρονια που εχω debian). Και οχι, δεν ξερω να πακεταρω και δεν θα κατσω να μαθω. Αν ηξερα, θα το ειχα ηδη κανει για πολλα πακετα.
    ديميتريس

  2. #77
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και απο την αλλη ενας ανθρωπος μονος του (Marillat) να χτιζει και να πακεταρει τα δικα του σχεδον απο την 1η μερα που θα βγουν ενημερωσεις για αυτα?
    Όταν έχεις ένα μη-επίσημο αποθετήριο έχεις κάποιες ελευθερίες που δεν τις έχουν οι επίσημοι maintainers (καλώς ή κακώς). Αν ασχοληθείς λίγο με packaging θα το δεις και εσύ. Εγώ το βλέπω και από την δική μου περίπτωση. Έχω ebuilds για το gentoo στο δικό μου αποθετήριο τα οποία μερικές φορές δεν τα στέλνω στο κεντρικό επειδή βαριέμαι να τηρήσω όλη την γραφειοκρατία του στυλ έτσι πρέπει να είναι το commit message, έτσι να είναι το tree, έτσι το ένα έτσι το άλλο. Στο δικό μου αποθετήριο κάνω την δουλειά σε δευτερόλεπτα χωρίς να με δεσμεύουν όλοι αυτοί οι κανόνες (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το αποτέλεσμα είναι χάλια. έχω ebuilds τα οποία είναι πιο καλογραμμένα και πολύ πιο pedantic με ένα κάρο use flags από το official που είναι ψιλοτσαπατσούλικα). Καταλαβαίνω βέβαια και την ανάγκη του να υπάρχουν αυτοί οι κανόνες στο επίσημο αποθετήριο για να μην γίνεται μπάχαλο. Επίσης έχω το πλεονέκτημα ότι τεστάρω το ebuild μου μόνο σε amd64 και όχι στις 15 αρχιτεκτονικές που πρέπει να τεστάρει ο official maintainer.

    Δεν λέω φυσικά ότι αυτό είναι σίγουρα η αιτία αλλά μπορεί να είναι μία από τις αιτίες που ο Marillat έχει πολύ πιο γρήγορη ανάπτυξη από τους κεντρικούς maintainers.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οχι, δεν ξερω να πακεταρω και δεν θα κατσω να μαθω. Αν ηξερα, θα το ειχα ηδη κανει για πολλα πακετα.
    Πολλές φορές ακούμε την άποψη για το free software ότι επειδή είναι δωρεάν δεν έχεις έχεις δικαίωμα να κατακρίνεις την δουλειά του άλλου και ότι αν δεν σου αρέσει να κάτσεις να το φτιάξεις μόνος σου. Εγώ δεν συμφωνώ με αυτό. Εκτιμώ απεριόριστα ότι το κάνει ο άλλος με την καλή του την καρδιά σου και μου το δίνει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να κρίνω κάτι που είναι κακό.

    Για να μην παρεξηγηθώ λοιπόν, αυτό που έγραψα πριν ότι γιατί δεν τα αναλαμβάνεις εσύ τα πακέτα, δεν το έγραψα με το παραπάνω σκεπτικό του "κάνε το μόνος σου ή σκάσε". Επειδή σε βλέπω ότι δεν είσαι άπειρος αλλά έχεις γνώσεις και επειδή έχεις την θέληση να καλυτερέψεις την κατάσταση (μερικοί βαριούνται ακόμη και bug reports να κάνουν και περιμένουν να τις κάνει άλλος) για αυτό σου το πρότεινα. Αφού το πακετάρισμα δεν είναι κάτι που σε ενδιαφέρει, τότε πάω πάσο.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #78
    Εγγραφή
    12-07-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear R7000/DD-WRT
    Η αλήθεια πάντως είναι ότι το Debian δεν είναι και η πιο φιλική διανομή για να φτιάξει κάποιος και να συντηρήσει πακέτα. Στο κομμάτι αυτό τόσο το Arch (PKGBUILD) όσο και το Gentoo (EBUILD) υπερτερούν καθώς η διαδικασία γι' αυτά είναι πολύ πιο ξεκάθαρη και απλή.

    To καλό με το Debian παρόλα αυτά είναι οτι θα βρεις εξωτερικά repositories για πάρα πολλά πακέτα. Σε debian 8 web server που συντηρώ, ήταν παιχνιδάκι να έχω τα τελευταία πακέτα nginx, mariadb, php7 κλπ και μάλιστα κατά πλειοψηφία από πακέτα που δίνουν τα ίδια τα projects.

  4. #79
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με αφορμη ολο αυτο το τσουρμο απο πακετα που θελει να μου βαλει η σημερινη αναβαθμηση σε mesa 17.2 στο unstable
    Κώδικας:
    The following NEW packages will be installed:
      libdrm-amdgpu1 libdrm-intel1 libdrm-nouveau2 libdrm-radeon1 libegl-mesa0
      libegl1 libgl1 libgl1-mesa-dri libgles2 libglvnd0 libglx-mesa0 libglx0
      libllvm5.0 libpciaccess0
    The following packages have been kept back:
      transmission-common transmission-daemon
    The following packages will be upgraded:
      libegl1-mesa libgbm1 libgl1-mesa-glx libglapi-mesa libgles2-mesa
    5 upgraded, 14 newly installed, 0 to remove and 2 not upgraded.
    Need to get 22.4 MB of archives.
    After this operation, 205 MB of additional disk space will be used.
    Do you want to continue? [Y/n]
    να ρωτησω τι απο ολα αυτα χρειαζομαι για ενα συστημα που δεν εχει καν xorg και η μονη lib της mesa που μπαινει σαν εξαρτηση καποιου αλλου πακετου (του mplayer συγκεκριμενα) ειναι η libgl1(-mesa-glx)?

    Ομοιως και για το δικο μου συστημα που εχει xorg αλλα βασιζεται στην libgl1 της nvidia για οτι θελει 3d.

    - - - Updated - - -

    Τα εβγαλα ολα τα πακετα της mesa και εχασα τον mplayer και το zsnes (το ειχα για να παιζω κανα mario στο framebuffer οταν βαριομουν). Οντως χρειαζεται ολη τη mesa μονο για το libgl1. ~200ΜΒ δηλαδη σαβουρα για μια βιβλιοθηκη, αν και τα ~50 ειναι απο την libllvm5.0 και ακομα ~130 απο την libgl1-mesa-dri.

    Θα δοκιμασω αργοτερα να την βγαλω και απο το συστημα μου και να μεινω με την libgl1 της nvidia.
    ديميتريس

  5. #80
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μέσω dd έφτιαξα μια bootable SD card και τώρα δε μπορώ να τη σβήσω. Δεν έχω δοκιμάσει σε Linux αλλά μόνο σε windows και android. Εμφανίζει μόνο τα πρώτα 64 mb που είναι ο bootloader. Μετά τίποτα. Ακόμη και μέσω του Windows partition manager αποτυγχάνει.

  6. #81
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Aνοιξε το gparted, συνδεσε τη πανω με το gparted ανοιχτο για να μην κανει αυτοματα mount ο file manager του de, σβησε οτι partitions εχει και ξανακανε ενα μεγαλο σε fat32.
    ديميتريس

  7. #82
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσω dd έφτιαξα μια bootable SD card και τώρα δε μπορώ να τη σβήσω. Δεν έχω δοκιμάσει σε Linux αλλά μόνο σε windows και android. Εμφανίζει μόνο τα πρώτα 64 mb που είναι ο bootloader. Μετά τίποτα. Ακόμη και μέσω του Windows partition manager αποτυγχάνει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aνοιξε το gparted, συνδεσε τη πανω με το gparted ανοιχτο για να μην κανει αυτοματα mount ο file manager του de, σβησε οτι partitions εχει και ξανακανε ενα μεγαλο σε fat32.
    Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ακόμα και το fdisk μου έγραφε ότι απαγορεύεται η πρόσβαση. Στο τέλος μόνο μέσα από το gparted live κατάφερα να το φτιάξω!

  8. #83
    Εγγραφή
    19-05-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Warning: This will irrevocably destroy all data on /dev/sdx. To restore the USB drive as an empty, usable storage device after using the Arch ISO image, the iso9660 filesystem signature needs to be removed by running wipefs --all /dev/sdx as root, before repartitioning and reformating the USB drive.
    https://wiki.archlinux.org/index.php...I_bootable_USB

  9. #84
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x


    Αυτο στα bold πρεπει να αναγραφεται σε οποιοδηποτε tutorial αναφερει την dd ή καποια παρομοια μεθοδο που περναει το εκαστοτε image σε στικακι!
    Τωρα που το εμαθα, σιγα μην ξανανοιξω το gparted :P
    ديميتريس

  10. #85
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Ευχαριστώ παιδιά! Το έβαλα στο κινητό να μεταφέρω αρχεία και τρελάθηκα. Παιδευτηκα κάμποση ώρα.

  11. #86
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καινουρια κολπα του apt!
    Κώδικας:
    The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 576FAF1B4D35EC2C
    Reading package lists... Done
    W: GPG error: https://notesalexp.org/debian/buster buster InRelease: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 576FAF1B4D35EC2C
    E: The repository 'https://notesalexp.org/debian/buster buster InRelease' is not signed.
    N: Updating from such a repository can't be done securely, and is therefore disabled by default.
    N: See apt-secure(8) manpage for repository creation and user configuration details.
    Αν το repo στο sources.list δεν εχει κλειδι, το αγνοει εντελως, σε σημειο δηλαδη να μην βγαζει καν τα πακετα του στο apt-cache search και να μην βαζει καποιο πακετο απο αυτο, επειδη θα ειναι unsigned.
    ديميتريس

  12. #87
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μέχρι τώρα δηλαδή το χρησιμοποιούσες χωρίς να έχεις περάσει το κλειδί του;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  13. #88
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν το ειχα καν το repo, τωρα το εβαλα για να δω αν αξιζει το azpainter, που δεν αξιζει. Η συγκεκριμενη προστασια του apt αχρηστευει πλεον τα διαφορα howtos που λενε "βαλτε το repo στο sources.list, καντε apt-get update, βαλτε το κλειδι με apt-get install mitsos-keyring και πατηστε y οταν σας πει για unsigned πακετα και τελος ξανακαντε apt-get update".
    ديميتريس

  14. #89
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ξερει κανεις σε ποιον σερβερ φιλοξενειται το ftp.GR.debian.org ή εστω πως μπορω να το βρω? Μεχρι στιγμης εχω βρει αυτο τον πινακα εδω που λεει μονο ποτε συγχρονισανε οι mirrors και μεσω αυτου διαπιστωσα πως ο debian.mur.at (mirror που χρησιμοποιω για το dmo) ειναι πεσμενος.

    https://mirror-master.debian.org/sta...or-status.html
    ديميتريس

  15. #90
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερει κανεις σε ποιον σερβερ φιλοξενειται το ftp.GR.debian.org ή εστω πως μπορω να το βρω? Μεχρι στιγμης εχω βρει αυτο τον πινακα εδω που λεει μονο ποτε συγχρονισανε οι mirrors και μεσω αυτου διαπιστωσα πως ο debian.mur.at (mirror που χρησιμοποιω για το dmo) ειναι πεσμενος.

    https://mirror-master.debian.org/sta...or-status.html
    Το link που δίνεις αναφέρει ftp.gr.debian.org στον debian.noc.ntua.gr δηλαδή στο μετσόβιο (ο οποίος έχει να συγχρονιστεί 4 ημέρες) αλλά μάλλον εννοεί κάτι άλλο γιατί αν τρέξουμε host παίρνουμε διαφορετικό αποτέλεσμα
    Κώδικας:
    % host ftp.gr.debian.org
    ftp.gr.debian.org is an alias for klecker-ftp.debian.org.
    klecker-ftp.debian.org has address 130.89.148.12
    
    % whois 130.89.148.12 
    
    % Information related to '130.89.0.0 - 130.89.255.255'
    
    inetnum:        130.89.0.0 - 130.89.255.255
    netname:        UTNET
    country:        NL
    
    % host debian.noc.ntua.gr
    debian.noc.ntua.gr is an alias for patroklos.noc.ntua.gr.
    patroklos.noc.ntua.gr has address 147.102.222.211
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 6 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Raspberry Pi
    Από ownagE_ στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4533
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-24, 09:39
  2. Το thread του Media Player Classic
    Από WAntilles στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1168
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-24, 12:49
  3. Το thread του VirtualBox
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1713
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-20, 07:55
  4. To thread του Debian - vol. 3
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2342
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-17, 16:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας