Σελ. 30 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 1020252829303132354050 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 436-450 από 901
  1. #436
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δευτερη παρενεργεια, δεν μπορω να ξαναεπεξεργαστω το fstab για να βγαλω το ro :P

    Το δευτερο λογικα θα το στρωσω με chroot...
    Το "mount / -o rw,remount" δεν λειτουργεί για να μην παιδεύεσαι με chroot ?
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #437
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.427
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Too late, το εκανα με chroot... αλλα θα το ξαναχαλασω πιο μετα να δοκιμασω και αυτο που λες.
    In other news, 4.17 στο unstable απο σημερα σαν default πυρηνας (σαν πακετο υπαρχει εδω και καμια βδομαδα τουλαχιστον).

    https://tracker.debian.org/news/9735...into-unstable/

    - - - Updated - - -

    Δουλευει και με τον τροπο που λες τελικα. Αλλα γιατι να σκανε τα services?
    ديميتريس

  3. #438
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.987
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Γιατί προφανώς χρειάζεται να γράψουν δεδομένα, όπως unix sockets, pid και lock files, κτλ, αλλά με το / σε ro δεν μπορούν.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #439
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα γιατι να σκανε τα services?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί προφανώς χρειάζεται να γράψουν δεδομένα, όπως unix sockets, pid και lock files, κτλ, αλλά με το / σε ro δεν μπορούν.
    Το smbd και το nmbd δεν ξέρω γιατί σκάνε (μήπως πάνε να γράψουν κάτι στο /var ?) αλλά τα tmpfiles και utmp είναι λογικό να σκάνε γιατί όπως λέει ο megahead η δουλειά τους είναι να δημιουργούν καταλόγους και αρχεία.

    Για παράδειγμα οι κατάλογοι .ICE-unix και .X11-unix έπρεπε να υπάρχουν στο /tmp ώστε να μπορείς να τρέξεις τον Xorg. Το ίδιο και με καταλόγους στο /dev, στο /var/run (πλέον /run), κτλ. Παλαιότερα, τους δημιουργούσαν τα διάφορα init scripts των διανομών αλλά εδώ και καιρό έχει αναλάβει η υποδομή tmpfiles του systemd.

    Με τα προβληματικά mount points (/dev, /run, /tmp/, κτλ) να είναι όλα πλέον tmpfs στη μνήμη, λογικά μόνο το /var θα χρειαστείς να είναι writable για να έχεις readonly /. Υπάρχουν διανομές που το κάνουν για να πάρεις ιδέες. Δοκίμασε βέβαια πρώτα σε ένα vm μη γίνει καμμιά βλακεία.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #440
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.427
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγινε θα το τσεκαρω οπως λετε για το /var και τα συναφη του.

    Request.
    Ζητειται προσφατο howto που να λεει πως θα βαλω extlinux στη θεση του grub. Τονιζω το "προσφατο" γιατι οτι βρισκω ειναι απο το 2012 και πισω και καπου λενε για το update-extlinux που δεν υπαρχει πλεον στο debian.
    ديميتريس

  6. #441
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.427
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επιτελους ffmpeg 4 (4.0.1) στο μαμα unstable!
    https://tracker.debian.org/news/9739...into-unstable/

    Και πανω που θα ελεγα ποσο καιρο εχει ο marillat που περασε σε ffmpeg 4, βλεπω 4.0.2 στο dmo απο day 1!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 19-07-18 στις 19:38.
    ديميتريس

  7. #442
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.900
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Για να έχεις readonly root, θα πρέπει να κάνεις ένα τμήμα του /var να γίνεται mount σε ramdisk. Τη διαδικασία την έχω κάνει πολλές φορές σε προηγούμενες εκδόσεις debian που χρησιμοποιούσα compact flash σαν system disk.
    Φαντάζομαι ότι και στην τρέχουσα έκδοση κάπως έτσι πρέπει να γίνει. Γενικά υπάρχουν πολλές λύσεις, δεν ρίχνεις μια ματιά στο voyage linux που ουσιαστικά είναι μια διανομή debian με την δυνατότητα να τρέχει σε ro μέσα (πρακτικά 2-3 πακέτα διαφέρουν από το κανονικό debian), κι αν ακόμα δεν το χρησιμοποιήσεις αυτούσιο μπορείς να δείς τον τρόπο με το οποίο κάνει το συστημα ro (και κατα βούληση rw).

  8. #443
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.427
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εβαλα voyage linux σε ενα vm. Μια χαρα μου φαινεται μεχρι στιγμης και το ψαχνω να μαθω τα κολπα του. Με απογοητευσε το οτι βασιζεται σε debian oldstable και η σχετικα δυσκολη εγκατασταση. Και εκπλησομαι πως τοσα χρονια δεν το ηξερα καν. Δεν υπαρχει και στο distrowatch!

    In other news, ενημερωσα το anydesk σε 2.9.7 πριν λιγες μερες και εχω την εφαρμογη να μου πεταγεται στο tray σε καθε εκκινηση. Εσβησα το /etc/xdg/autostart/anydesk_global_tray.desktop, αλλα αυτο εκει. Στο ps -aux λεει αυτα

    Κώδικας:
    root       443  0.7  1.0 650936 42620 ?        Ssl  09:19   0:00 /usr/bin/anydesk --service
    jim        683  0.8  1.1 651128 47760 ?        Sl   09:19   0:00 /usr/bin/anydesk --tray
    και το systemd-based service του δεν τρεχει. Πως θα το κλεισω εντελως? Οταν κλεισω την εφαρμογη στο tray κλεινει και το service που λεει εκει οτι τρεχει απο τον root.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 23-07-18 στις 09:21.
    ديميتريس

  9. #444
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλα voyage linux σε ενα vm. Μια χαρα μου φαινεται μεχρι στιγμης και το ψαχνω να μαθω τα κολπα του. Με απογοητευσε το οτι βασιζεται σε debian oldstable και η σχετικα δυσκολη εγκατασταση. Και εκπλησομαι πως τοσα χρονια δεν το ηξερα καν. Δεν υπαρχει και στο distrowatch!

    In other news, ενημερωσα το anydesk σε 2.9.7 πριν λιγες μερες και εχω την εφαρμογη να μου πεταγεται στο tray σε καθε εκκινηση. Εσβησα το /etc/xdg/autostart/anydesk_global_tray.desktop, αλλα αυτο εκει. Στο ps -aux λεει αυτα

    Κώδικας:
    root       443  0.7  1.0 650936 42620 ?        Ssl  09:19   0:00 /usr/bin/anydesk --service
    jim        683  0.8  1.1 651128 47760 ?        Sl   09:19   0:00 /usr/bin/anydesk --tray
    και το systemd-based service του δεν τρεχει. Πως θα το κλεισω εντελως? Οταν κλεισω την εφαρμογη στο tray κλεινει και το service που λεει εκει οτι τρεχει απο τον root.
    To anydesk το έχεις αγοράσει ? Δεν είδα free εκδοση
    Προς το παρον παίζω με ρασπιαν se raspberry 3 B+ (arm) είναι μια χαρά

    Σκοπός να βάλω κι έναν ubiquity controller να ελέγχω ασύρματο δίκτιο unifi
    Για remote access το rapsberry προτείνει αυτά.
    Θα τα δοκιμάσω σιγά σιγά
    https://www.raspberrypi.org/document...remote-access/

    Υπάρχει και teamviewer για arm (raspberry)
    Kai όλα τα γνωστά vpn
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #445
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.427
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οχι. Free το εχω οπως και στα windows.
    ديميتريس

  11. #446
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.900
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    @jim_p, το voyage βασίζεται στο προηγούμενο stable του Debian, όμως γενικά, για τη συγκεκριμένη διανομή και για τις εφαρμογές που προορίζεται δεν είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό (ειδικά για εφαρμογές headless). Μπορείς όμως σιγά-σιγά να το αναβαθμίσεις με νεώτερα πακέτα αν αυτό απαιτείται. Αν το ψαξεις θα δείς ότι μονο ο πυρήνας και 1-2 ακόμα πακέτα που αφορούν το startup είναι αυτά που κάνουν το debian, voyage. Βασικά το χρησιμοποιώ με μικρά boards τύπου alix/apu της pcengines, κάποια στιγμή για δοκιμή το έφτασα μέχρι stretch χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες (παντα headless) και με custom πυρήνα (ωστε να εχει αυτά που χρειαζομαι και ενα λογικό μέγεθος).
    Το πρώτο μου embedded linux που εγκατέστησα περίπου το 2006-7 πάνω σε ένα alix με voyage, ακόμα τρέχει 24/7 στην ίδια compact flash (512ΜΒ).... δεν το πείραξα ποτέ από τότε....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 23-07-18 στις 18:58.

  12. #447
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.427
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για το θεμα με το anydesk, αρκουσε ενα
    Κώδικας:
    systemctl disable anydesk
    και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

    @Slammer
    Επειδη ψαχνω εδω και παρα πολυ καιρο διανομη για να στησω κατι αντιστοιχο του libreelec σε στικακι για 32αρι συστημα. Και ενα απο τα απαραιτητα πραγματα που πρεπει να εχει ειναι το μεγεθος μιας και θα μπει σε 8αρι στικακι. Με στοκ debian και απιστευτη "διαιτα" εχω καταφερει να φτασω την εγκατασταση στα ~900ΜΒ, που παλι ειναι πολλα σε σχεση με τα ~200 του libreelec. Επισης, θελω να μπορει να παρει την τελευταια εκδοση του kodi, γιατι για οι devs του kodi δεν ασχολουνται με εκδοσεις παλιοτερες απο την stable που υπαρχει καθε φορα. Δεν κανουν ουτε καν backporting απο security issues!
    Στο jessie λοιπον μπορω να βαλω ειτε 16 απο το μαμα backports repo, ειτε 17.4 απο το backports του dmo. Και για να σταματησε ο marillat να το χτιζει 2 minor εκδοσεις πριν την τελευταια, κατι μου λεει οτι δεν προκειται να χτισει νεοτερη, οποτε αναγκαστικα το jessie απορριπτεται.
    ديميتريس

  13. #448
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Slammer
    Επειδη ψαχνω εδω και παρα πολυ καιρο διανομη για να στησω κατι αντιστοιχο του libreelec σε στικακι για 32αρι συστημα. Και ενα απο τα απαραιτητα πραγματα που πρεπει να εχει ειναι το μεγεθος μιας και θα μπει σε 8αρι στικακι. Με στοκ debian και απιστευτη "διαιτα" εχω καταφερει να φτασω την εγκατασταση στα ~900ΜΒ, που παλι ειναι πολλα σε σχεση με τα ~200 του libreelec. Επισης, θελω να μπορει να παρει την τελευταια εκδοση του kodi, γιατι για οι devs του kodi δεν ασχολουνται με εκδοσεις παλιοτερες απο την stable που υπαρχει καθε φορα. Δεν κανουν ουτε καν backporting απο security issues!
    Στο jessie λοιπον μπορω να βαλω ειτε 16 απο το μαμα backports repo, ειτε 17.4 απο το backports του dmo. Και για να σταματησε ο marillat να το χτιζει 2 minor εκδοσεις πριν την τελευταια, κατι μου λεει οτι δεν προκειται να χτισει νεοτερη, οποτε αναγκαστικα το jessie απορριπτεται.
    Είδες καθόλου το alpine το οποίο είναι χτισμένο με την musl αντί για glibc και έχει τρομερά μικρότερα binaries ? Τα x86 isos της 3.8.0 είναι 99MB το standard και 300MB το extended (το οποίο περιέχει τα πάντα που χρειάζεται ένα router). Από ό,τι βλέπω μπορείς να εγκαταστήσεις το 17.6 kodi. Είναι η τελευταία έκδοση αυτή ?

    Δεν ξέρω κατά πόσο σου κάνει γιατί υποθέτω πως το standard iso στα 99MB δεν έχει X μέσα οπότε Xorg+βιβλιοθήκες για kodi+kodi πολύ πιθανώς να ξεπερνάει τα 200MB του libreelec που είναι φτιαγμένο για αυτή τη δουλειά. Απλά θα κερδίσεις διανομή με καλύτερη / ταχύτερη ανάπτυξη. Όταν έχεις χρόνο δοκίμασε το σε ένα vm μήπως σου κάνει.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #449
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.900
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Στην ουσία voyage και debian είναι κατά 99% το ίδιο πράγμα. Για ένα multimedia pc εχω επιλέξει να στήσω ένα κανονικό debian (testing, πανω σε usb flash 8GB), ελαφρώς πειραγμένο ώστε να έχει το /var στη ramdisk σε στυλ voyage και να έχει το ελάχιστο δυνατό γράψιμο. Είναι δυνατό να χρησιμοποιήσεις το ίδιο κόλπο που έχει και το voyage για να κάνεις το σύστημα Readonly, αλλά δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο (παλαιοτέρα ανησυχούσα τώρα πιά όχι) , αν το usb flash είναι επώνυμο 8GB και το σύστημα είναι το πολύ 2GB, θα κρατήσει πάρα πολύ καιρό (εννοείται ότι απενεργοποιείς τα πολλά log κλπ) χωρις να αλλάξεις τίποτα από το στοκ debian. Το δικό μου δουλεύει εδω και 3 χρόνια και του έχω αλλάξει τα φώτα, το κάνω και update κάθε 1-2 μήνες και η flash κρατάει μια χαρά. Καλού κακού παίρνω και ένα backup της flash με dd όποτε το θυμάμαι, και τελικά αν, και όταν, χαλάσει το στικάκι, θα πάρω άλλο.
    Είναι πολύ σημαντικό αν έχεις debian desktop να έχεις το media pc σου επίσης σε debian (δεν μαθαίνεις νέα πράγματα, δεν παιδεύεσαι ψάχνοντας σε φορουμ κλπ κλπ.) Για αυτούς που θέλουν να φιάξουν το απολύτως ελάχιστο και custom debian υπάρχει και η μέθοδος του debootstrap με custom kernel... εκεί μπορείς να φτάσεις σε κάτω από 300-400ΜΒ σύστημα, αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα με δεδομένες τις τιμές για flash, εκτός αν έχεις σύστημα με περιορισμένη onboard flash (παλιά μετραγα και το ΜΒ και προσπαθούσα να ελαχιστοποιήσω τα πάντα, όχι γιατί το χρειαζόμουν πραγματικά, μάλλον επρόκειτο για κάποιου είδους εμμονή....)
    Το voyage το προτιμώ σε πιο embedded καταστάσεις που θα το βάλεις και θα το ξεχάσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 24-07-18 στις 00:36.

  15. #450
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.427
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @imitheos
    Το ξερω το alpine και το εχω ηδη δοκιμασει για την συγκεκριμενη περισταση. Αν δεν βαριεσαι, ριξε μια ματια εδω που ειχα πει τον πονο μου στους devs του kodi και δεν πηρα ποτε απαντηση της προκοπης. Λεω και για τα προβληματα που ειχα στο alpine.
    Βλεπω πως απο τοτε το alpine εχει σπασει το τεραστιο linux-firmware σε πολλα μικροτερα πακετα, και αυτο μονο καλο ειναι για την δουλεια που θελω

    https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=325875

    Για τα alpine-specific προβληματα ειπα στο φορουμ του alpine, που εχουν κλεισει απ' οτι βλεπω, αλλα δεν πηρα καμια απαντηση. Μονο ενας βλακας μιλησε και σπαμμαρε το θεμα μου με κατι εντελως offtopic για το rpi του.

    @Slammer
    Αυτο ακριβως σκεφτομαι και εγω και εχω πηδηξει 2-3 vm μεχρι σημερα και δεν το εχω πετυχει οπως το θελω. Το στικακι ειναι ενα sandisk cruzer fit (usb2) και εχει ηδη δουλεψει 3 χρονια.
    Λες να εγκαταλειψω και εγω την εμμονη μου για οσο γινεται μικροτερη εγκατασταση και απλα να βαλω το /var σε tmpfs να τελειωνω? Επισης, θελω οποσδηποτε διαφορετικο partition για το /home, ωστε να κανω μονο το / read only.
    ديميتريس

Σελ. 30 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 1020252829303132354050 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Raspberry Pi
    Από ownagE_ στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4531
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 12:24
  2. Το thread του Media Player Classic
    Από WAntilles στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1168
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-24, 12:49
  3. Το thread του VirtualBox
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1713
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-20, 07:55
  4. To thread του Debian - vol. 3
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2342
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-17, 16:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας