Σελ. 11 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 901
  1. #151
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ουσιαστικά χρησιμοποιείται για να υπερβαίνει (όταν αυτό απαιτείται) το upstream version numbering.

  2. #152
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κώδικας:
    The following packages were automatically installed and are no longer required:
      libdpkg-perl libpython3-stdlib libpython3.6-minimal libpython3.6-stdlib
      python3-minimal python3.6-minimal
    Use 'apt autoremove' to remove them.
    The following packages will be REMOVED:
      dh-python icdiff lsb-release pastebinit python3 python3-babelfish
      python3-bs4 python3-certifi python3-chardet python3-click python3-colorama
      python3-dateutil python3-debian python3-debianbts python3-dogpile.cache
      python3-enzyme python3-guessit python3-httplib2 python3-idna python3-pbr
      python3-pkg-resources python3-pycurl python3-pysimplesoap python3-pysrt
      python3-reportbug python3-requests python3-setuptools python3-six
      python3-stevedore python3-subliminal python3-urllib3 python3.6 reportbug
      subliminal youtube-dl
    The following packages have been kept back:
      transmission-common transmission-daemon
    The following packages will be upgraded:
      libpython3.6-minimal libpython3.6-stdlib python3.6-minimal
    3 upgraded, 0 newly installed, 35 to remove and 2 not upgraded.
    Need to get 3,687 kB of archives.
    After this operation, 15.8 MB disk space will be freed.
    Do you want to continue? [Y/n]
    Προφανως και δεν το κανουμε αυτο το d-u στο unstable σημερα.
    ديميتريس

  3. #153
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ηρθε η ωρα να κανω και εγω ενα critical bug report και να τους στειλω ολους σπιτια τους!
    Εβαλα πριν λιγο το whereami για να δω πως δουλευει. Δεν καταλαβα και πολλα και το εβγαλα. Και μετα την επανεκκινηση δεν ειχα δικτυο, επειδη το whereami τρεχει αυτο το σκριπτακι ΠΡΙΝ ανοιξει το δικτυο, μιας και εινια στο /etc/network/if-pre-up.d/
    Κώδικας:
    #!/bin/sh
    #
    # $Id: whereami.network-hook,v 1.5 2006/11/12 00:39:14 andrew Exp $
    #
    # Hook for whereami to run when network is being brought up
    # Andrew McMillan <awm@debian.org>
    #
    # Not a lot to do, AFAICS - just call whereami...
    #
    # Unless it is going to get really complicated we will use the same
    # script in all situations, so we need the name we were called by.
    # We only run in pre-up phase because that is where network detection
    # generally needs to happen.  Possibly we could run something post-up
    # but whereami ain't architected that way.
    #
    
    # Quit if we're called for the loopback
    [ "$IFACE" = lo ] && exit 0
    
    # Just exit if whereami is no longer installed
    test ! -e /usr/sbin/whereami && exit 1
    
    EXTRA_HINT=""
    SITUATION=`basename \`dirname $0\` .d`
    if [ "$SITUATION" = "pre-up" ] ; then
      EXTRA_HINT=',netstart'
    fi
    
    # Can't use --syslog because syslog starts after the network (bug #160187)
    /usr/sbin/whereami --run_from ${SITUATION} --hint "${SITUATION},${IFACE}${EXTRA_HINT}"
    
    exit 0
    Το προβλημα ειναι πως αν βγαλω το whereami με σκετο remove, και παρολο που εχει προβλεφθει η περιπτωση του να μην ειναι εγκατεστημενο στο παραπανω σκριπτακι, δεν σηκωνεται το δικτυο μετα απο επανεκκινηση! Αν το βγαλω με purge, αρα σβηνοντας και το σκριπτακι, το δικτυο ξεκιναει κανονικα. Εννοειται πως δεν χρησιμοποιω network manager και συναφεις εφαρμογες και εχω τα οσα θελω για το δικτυο μου στο /etc/network/interfaces.

    Ειναι λοιπον το παραπανω αρκετα σημαντικο για να το πω critical?

    - - - Updated - - -

    Καποιος υποστηριξε τα οσα ειπα στο θεμα του qbittorrent με τον βλακα και τον καημο του οτι θα γεμισει το /tmp και δεν θα παιζουν αλλες εφαρμογες!
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...?bug=880229#15
    ديميتريس

  4. #154
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ειπα πριν... 15 λεπτα να δωσω μια ακομα ευκαιρια στο qt5ct για να κανω τις qt5 εφαρμογες μου λιγο πιο ομορφες. Για να παιξει, λεει οτι θελει αυτο στο ~/.xprofile
    Κώδικας:
    export QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct
    Εκανα λοιπον xprofile, γιατι δεν ειχα, εγραψα μεσα τα οσα θελει, αλλα και παλι το qt5ct γκρινιαζει οταν το ανοιγω και δεν παιζει. Αν ομως τρεξω σε ενα τερματικο αυτα και με αυτη τη σειρα
    Κώδικας:
    $ export QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct
    $ qt5ct
    τρεχει, οποτε συμπεραινω οτι ο dm μου (lightdm) απλα δεν διαβαζει το xprofile, οποτε δεν εχει σημασια ειτε το εχω ειτε οχι. Αν γραψω το παραπανω στο bashrc για να πετυχω τα ιδια, εχει νοημα?

    - - - Updated - - -

    Το εβαλα τελικα στο bashrc και πλεον εχω για 1η φορα μετα απο χρονια ιδια εμφανιση σε ολες τις εφαρμογες (gtk2, gtk3, qt4 και qt5) μιας και εβαλα να χρησιμοποιει τα χρωματα, εικονιδια κλπ της gtk και στην qt. Βεβαια, για να παρουν το αναλογο look, πρεπει να τις ξεκιναω απο το τερματικο. Πχ o smplayer (εφαρμογη σε qt5), ανοιγμενος απο το τερματικο (σκουρο μενου με πορτοκαλι highlight) και απο το run dialog (ανοιχτο μενου με μπλε highlight).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2017-12-21-100523_720x526_scrot.png  

    2017-12-21-100503_720x526_scrot.png  

    ديميتريس

  5. #155
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα και χρονια πολλα.

    Καταρχην, 4.14 απο χτες στο testing, οποτε μπορουμε επιτελους να πεταξουμε τα παρελκομενα του gcc 6, δηλαδη τα gcc-6, gcc-6-base, cpp-6 σε μενα. Μου βγαζει και το multiarch-support σαν ορφανο.
    Μετα, επιτελους ο maintainer του qbittorrent ειδε το "critical" bug που ανοιξε ο χαζος τελη Σεπτεμβριου, το εριξε σε σκετο important και το συγχονευσε με αλλο και το qbittorrent ξαναμπηκε στο testing και εχτισε και τον 4.0.3 στο unstable. Επισης βγηκε και mpv 0.28 πριν 24 ωρες και ο Marillat δεν το εχει βαλει ακομα στο dmo!

    Και μια απορια δικια μου. Ψαχνοντας τι ακριβως κανει το openmediavault-flashmemory, που εχει αυτο σαν περιγραφη,
    folder2ram plugin for OpenMediaVault folder2ram manages temporary file systems across reboots, to decrease writes on permanent storage. This allows the installation of OMV on flash thumb drives and SD cards.
    κατεληξα εδω

    https://github.com/OpenMediaVault-Pl...nf/flashmemory

    και απ' οτι καταλαβα, απλα βαζει συγκεκριμενους φακελους του /var σε tmpfs για να μειωσει τις εγγραφες στο στικακι. Αξιζει να τους βαλω και εγω που εχω ssd? Ο μονος φακελος που εχω σε tmpfs ειναι ο /var/cache/apt/archives.

    - - - Updated - - -

    Και κατι ακομα. Πως μπορω να σιγουρευτω οτι το kms ειναι ενεργο σε μια εγκατασταση?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 26-12-17 στις 22:11.
    ديميتريس

  6. #156
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα και καλη χρονια σε ολους.

    Καταρχην, το kodi ενημερωθηκε επιτελους στην 17.6 στο unstable την τελευταια βδομαδα του 2017 και ξαναπερασε και στο testing χτες, απ' οπου ειχε αφαιρεθει αρχες Σεπτεμβριου. Μετα, ειχαμε και vlc 3.0 rc στο testing και στο unstable. Κανονικα θα τους εκραζα επειδη δεν εχουν ενημερωθει αλλα πακετα που εχουν stable εκδοσεις εδω και καιρο και καθονται και χτιζουν κατι που δεν ειναι ακομα σε stable...

    ---
    Στα δικα μου τωρα. Απο αυτα που λεει εδω, τι μπορω να βγαλω με ασφαλεια? Βρηκα σε ενα howto αυτη την επιπλεον παραμετρο για το apt, που βγαζει οτι ασχετο μπηκε σαν recommended.
    Κώδικας:
    APT::AutoRemove::RecommendsImportant "false";
    Την εβαλα, ετρεξα ενα apt-get autoremove και εβγαλε την σαβουρα που πλεον βαζει ακομα και με network installation (dictionaries, ispell, iamerican και ibritish) και που ευτυχως ειναι ελαχιστα ΜΒ, το os-prober που το ηθελα και το libgtk-3-bin.

    https://wiki.debian.org/ReduceDebian
    ---

    Τελος, εκατσα και εχτισα σε ενα vm με stable τον δικο μου minimal πυρηνα με το make tinyconfig που λεει εδω, τον εγκατεστησα αλλα δεν καταφερα να εκκινησω απο αυτον, λογικα γιατι μου ελειπε το αντιστοιχο initrd.img-whatever, μιας και για τον στοκ πυρηνα εδω εχει τα vmlinuz-4.14.0-2-amd64 και initrd.img-4.14.0-2-amd64. Πως το φτιανω αυτο που λειπει και γιατι δεν το εκανε μονο του?

    https://tiny.wiki.kernel.org/
    ديميتريس

  7. #157
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με την αριθμηση των device names (/dev/sdX), ποιος ειναι ο ata2 σκληρος για τον οποιο γκρινιαζει το συστημα μου σε καθε εκκινηση οτι κατι δεν παει καλα? Αν παιζει ρολο, η μητρικη εχει 2 υποδοχες eide και εχω τρεις σκληρους, στην 1η ειναι ο sda (/) και sdb. και στην δευτερη ειναι ο sdc μονος του.
    ديميتريس

  8. #158
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την αριθμηση των device names (/dev/sdX), ποιος ειναι ο ata2 σκληρος για τον οποιο γκρινιαζει το συστημα μου σε καθε εκκινηση οτι κατι δεν παει καλα? Αν παιζει ρολο, η μητρικη εχει 2 υποδοχες eide και εχω τρεις σκληρους, στην 1η ειναι ο sda (/) και sdb. και στην δευτερη ειναι ο sdc μονος του.
    Μπορείς να τρέξεις dmesg | less και μετά να ψάξεις για ata2 ώστε να δεις τι όνομα πήρε. Πιο απλός ακόμη τρόπος είναι μέσω του /sys.

    Κώδικας:
    % ls -al /sys/block
    lrwxrwxrwx  1 root root 0 Ιαν   8 10:43 sda -> ../devices/pci0000:00/0000:00:1f.2/ata1/host0/target0:0:0/0:0:0:0/block/sda/
    lrwxrwxrwx  1 root root 0 Ιαν   8 17:33 sr0 -> ../devices/pci0000:00/0000:00:1f.2/ata5/host4/target4:0:0/4:0:0:0/block/sr0/
    Το ata1 είναι ο sda και το ata5 είναι το sr0. Αντίστοιχα και σε σένα θα δεις ποιος είναι ο ata2.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #159
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν μπορω να τρεξω κατι γιατι μολις αρχισει να γκρινιαζει για τον ata2, περναει ενα λεπτο και παθαινει εγκεφαλικο και μενει εκει, δεν συνεχιζει την εκκινηση. Και το περιεργο ειναι οτι το κανει και απο recovery mode το ιδιο, παρολο που δεν νομιζω να τον χρειαζεται mounted οταν ειναι σε recovery mode.
    ديميتريس

  10. #160
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορω να τρεξω κατι γιατι μολις αρχισει να γκρινιαζει για τον ata2, περναει ενα λεπτο και παθαινει εγκεφαλικο και μενει εκει, δεν συνεχιζει την εκκινηση. Και το περιεργο ειναι οτι το κανει και απο recovery mode το ιδιο, παρολο που δεν νομιζω να τον χρειαζεται mounted οταν ειναι σε recovery mode.
    Παράξενο να σταματάει εντελώς. Συνήθως αυτό γίνεται όταν έχει πρόβλημα το firmware και κολλάει το probing του σκληρού (ή είναι usb σκληρός και χάλασε κάτι στο bridge. Edit2: και χαλασμένο sata καλώδιο μου έχει τύχει να το κάνει αυτό). Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να αφαιρείς ένα-ένα τους σκληρούς για να δεις ποιος είναι ο προβληματικός.


    Edit: Για να μην ανοίγεις το κουτί και πειράζεις καλώδια, μπορείς να τον αφαιρέσεις με software. Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα παίξει αλλά από ό,τι διαβάζω στο kernel-parameters.txt στο /usr/src/linux-τάδε, αν στον εκκινητή που χρησιμοποιείς (πχ τον grub2) προσθέσεις προσωρινά την παράμετρο libata.force=2:disable, τότε δεν θα κάνει probe τον σκληρό που σου εμφανίζεται ως ata2. Όταν εκκινήσει το σύστημα (εκτός και αν μιλάμε για τον σκληρό που έχει το / ), τρέξε "fdisk -l" και δες ποιος σκληρός λείπει (όχι τα sda, sdb, γιατί αυτά θα αλλάξουν. κοίτα ποιο όνομα λείπει "πχ western digital 1TB").

    Ελπίζω να παίξει.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #161
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν ειναι προβλημα να τον ανοιξω και να αποσυνδεσω οτιδηποτε. Αν το κανω ομως, δεν θα αλλαξει πχ η σειρα και θα εχει αλλο ονομα?
    Παω να δοκιμασω αυτο με την παραμετρο που λες.
    ديميتريس

  12. #162
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι προβλημα να τον ανοιξω και να αποσυνδεσω οτιδηποτε. Αν το κανω ομως, δεν θα αλλαξει πχ η σειρα και θα εχει αλλο ονομα?
    Παω να δοκιμασω αυτο με την παραμετρο που λες.
    Φυσικά θα αλλάξει η σειρά αν τον αφαιρέσεις. Και με την παράμετρο που πρότεινα λογικά θα αλλάξει η σειρά για αυτό σου είπα να μην βασιστείς στα sdX και να δεις ποιο μοντέλο σκληρού λείπει. Αν είχες 2 WD και ένα Seagate και με την libata.force εμφανίζονται μόνο 2WD τότε το πρόβλημα το δημιουργεί ο seagate.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #163
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικα ο sdc ηταν και εφταιγε η τροφοδοσια του για αυτο που εβγαζε. Ειμαι για τροφοδοτικο
    Ευχαριστω πολυ imithee.
    ديميتريس

  14. #164
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα ο sdc ηταν και εφταιγε η τροφοδοσια του για αυτο που εβγαζε. Ειμαι για τροφοδοτικο
    Ευχαριστω πολυ imithee.
    Πώς κατάλαβες ότι ήταν η τροφοδοσία και ότι φταίει το τροφοδοτικό ? Όχι ότι δεν είναι δυνατόν φυσικά, τα τροφοδοτικά είναι πολύ συχνή αιτία για προβλήματα, απλά ένας sata σκληρός νομίζω θέλει καμμιά 15αριά watt μόνο οπότε δεν πολύ ζορίζει ακόμη και ένα τροφοδοτικό που είναι στα όρια του.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #165
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... ένας sata σκληρός νομίζω θέλει καμμιά 15αριά watt μόνο οπότε δεν πολύ ζορίζει ακόμη και ένα τροφοδοτικό που είναι στα όρια του.
    Ακόμα και sataI να είναι, θέλει το πολύ 13 W.
    Αλλα δεν μπορείς να προβλέψεις πώς θα συμπεριφερθεί ένα τροφοδοτικό στα τελευταία του.
    Μπορεί, πχ, να δίνει σωστές τάσεις, αλλα όχι τα mA που χρειάζεται ο δίσκος.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

Σελ. 11 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Raspberry Pi
    Από ownagE_ στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4537
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-24, 21:25
  2. Το thread του Media Player Classic
    Από WAntilles στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1168
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-24, 12:49
  3. Το thread του VirtualBox
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1713
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-20, 07:55
  4. To thread του Debian - vol. 3
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2342
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-17, 16:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας