Σελ. 59 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 871-885 από 901
  1. #871
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το οτι τα backports ειναι επισημα πακετα, φτιαγμενα με πανω στις ιδιες libs που εχει το stable, απο τους ιδιους (θεωρητικα) maintainers, που φιλοξενουντα στο επισημο repo, τα βαζει αυτοματα σκαλι πανω απο τα aur και ppa και πολλα πανω απο τα snaps, flatpaks και appimages.

    - - - Updated - - -

    Ο ορισμος του "ποτε δεν ειναι αργα". Με το apt 1.9.0 που περασε χτες στο experimental, εκλεισε αυτο το request που ανοιξε πριν 15 χρονια!
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=275379

    15 χρονια πριν δεν ηξερα οχι το apt, οχι το debian, δεν ηξερα καν πως προφερεται το "linux"!
    ديميتريس

  2. #872
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    @mphxths Εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θά 'ρθεις

    Σαφώς και είναι θέμα προσωπικής προτίμησης το πόσο συχνά και τι θα κάνεις update.. Προσωπικά έχω βαρεθεί να είμαι "update hore" και προτιμώ όταν λαμβάνω updates να είναι για σημαντικό λόγο και όχι επειδή άλλαξε το spacing σε ένα control κάποιου διαλόγου.

    Να το πω και διαφορετικά.. στα xxx GBs των updates που λαμβάνεις κάθες μήνα, αν εξαιρέσεις τις εφαρμογές καθημερινής χρήσης (Firefox, LibreOffice κλπ) που ούτως ή άλλως γίνονται update και στις μη rolling διανομές, πόσες διαφορές βλέπεις στην πράξη;

  3. #873
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    @mphxths Εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θά 'ρθεις

    Σαφώς και είναι θέμα προσωπικής προτίμησης το πόσο συχνά και τι θα κάνεις update.. Προσωπικά έχω βαρεθεί να είμαι "update hore" και προτιμώ όταν λαμβάνω updates να είναι για σημαντικό λόγο και όχι επειδή άλλαξε το spacing σε ένα control κάποιου διαλόγου.

    Να το πω και διαφορετικά.. στα xxx GBs των updates που λαμβάνεις κάθες μήνα, αν εξαιρέσεις τις εφαρμογές καθημερινής χρήσης (Firefox, LibreOffice κλπ) που ούτως ή άλλως γίνονται update και στις μη rolling διανομές, πόσες διαφορές βλέπεις στην πράξη;
    Θα σου πω
    Προσωπικα βλεπω update και ηδονιζομαι..δεν θα το κρυψω..ολοι εχουμε κουσουρια.
    Απο την αλλη καθομαι λιγο σοβαρα και σκεφτομαι , αν θα πρεπε να ασχολουμαι ολη μερα με το λειτουργικο...αν πηρε updates σημερα..ποσα πηρε χτες..κλπ...Στα windows σκαει 1 update τον μηνα και χεστηκαμε κιολας...γιατι δεν μας ενδιαφερει τοσο το θεμα update στα windows?
    Aφου το φιλοσοφησα για αρκετο καιρο κατεληξα σε αυτο που λεω και ξαναλεω αλλα δεν θελουν καποιοι να το καταλαβουν.Τα windows ειναι σχεδον ολοκληρωμενο λειτουργικο..δεν παιζουν ολα στην εντελεια , σαφως υπαρχουν και bugs..αλλα σε γενικες γραμμες...τα κανουν ολα και συμφερουν.Υποστηριζονται απο εφαρμογες..απο κατασκευαστες hardware και καθονται τωρα και σε καθε νεο update ασχολουνται με emojis και με τον edge!!

    Στο λινουξ ομως , τα πραγματα ειναι πισω..υπαρχει πολυς δρομος για να καλυφθει..σε πολλους τομεις , και λειτουργικους και καλλωπιστικους...Αρα τα updates ειναι αναγκη...θες ο,τι καινουργιο κυκλοφορει να το παιρνεις αμεσα..ειδικα οταν καποιοι παιζουν με καινουργιο hardware που εχει ενα σωρο ιδιοτροπιες ή απλα μεγαλες πιθανοτητες να μην καλυπτεται πληρως απο το λειτουργικο/διανομη.

    Ακολουθει true story.
    Σε ενα μικρο λαπτοπακι εχω archlinux/xfce.Τρεχει lightdm.Στο 1ο boot το login screen ειναι τετραγωνο..εννοω αφηνει μαυρα κενα δεξια και αριστερα.Σκεφτομαι...τον ηπιαμε..καποιο θεμα παιζει..επειδη δεν ηταν κατι σημαντικο δεν ασχοληθηκα.Μετα απο εβδομαδες και καμποσα updates , μπαμ μια μερα το login screen σωστο!!...μετα απο αλλα updates..ξαναχαλασε!..μετα απο μερικα ακομα ξαναφτιαξε..προφανως καποια πακετα μια διορθωνανε το προβλημα μια το χαλουσανε.

    Θελω να καταληξω οτι περα απο τα πακετα που αναφερεις και εσυ που ειναι καθημερινης χρησης , που ακομα και αυτα ωρες ωρες καποια major updates τους καλο ειναι να τα περνουμε αμεσα , πολλα updates ειναι και πρακτικου ενδιαφεροντος και χρησιμοτητας...δεν καταδεχομαι να παιρνω σημαντικα updates (xorg,kernels,mesa,drivers) μια φορα στο 6μηνο ή οποτε γουσταρουν οι maintainers και να κλεινουν bugs μετα απο δεκαετιες και να περιμενω το update που διορθωνει το 10ετες bug να μπει...στο επομενο 6μηνο....

    Rolling διανομη ή με μικρο κυκλο major ενημερωσεων..οτιδηποτε αλλο..ειναι καταντια κατ'εμε

  4. #874
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ακουστε ενα περιεργο που παρατηρησα πριν λιγο...

    Ειμαι dual boot με debian και w7. Οποτε μπαινω στα windows παρατηρω οτι το ρολοϊ ειναι 3-4 λεπτα πισω απο την σωστη ωρα, δηλαδη απο αυτη που βλεπω στο κινητο ή στο μπρικι. Στο debian (θεωρω οτι) τρεχει το systemd καποιο ntpdate και τη συγχρονιζει σε καθε εκκινηση.
    Αν προλαβω να τρεξω ενα ntpdate-debian πριν το τρεξει το systemd, βλεπω οτι φερνει το ρολοϊ ~200 δευτερα μπροστα, αρα οντως πηγαινε πισω. Απο την αλλη, η ωρα που γραφεται στο bios ειναι αυτη που λενε τα windows, αρα το προβλημα ειναι στο debian που δεν γραφει τη σωστη ωρα στο bios στον τερματισμο.
    Τι να κανω?
    ديميتريس

  5. #875
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακουστε ενα περιεργο που παρατηρησα πριν λιγο...

    Ειμαι dual boot με debian και w7. Οποτε μπαινω στα windows παρατηρω οτι το ρολοϊ ειναι 3-4 λεπτα πισω απο την σωστη ωρα, δηλαδη απο αυτη που βλεπω στο κινητο ή στο μπρικι. Στο debian (θεωρω οτι) τρεχει το systemd καποιο ntpdate και τη συγχρονιζει σε καθε εκκινηση.
    Αν προλαβω να τρεξω ενα ntpdate-debian πριν το τρεξει το systemd, βλεπω οτι φερνει το ρολοϊ ~200 δευτερα μπροστα, αρα οντως πηγαινε πισω. Απο την αλλη, η ωρα που γραφεται στο bios ειναι αυτη που λενε τα windows, αρα το προβλημα ειναι στο debian που δεν γραφει τη σωστη ωρα στο bios στον τερματισμο.
    Τι να κανω?
    Ειναι το κλασικο θεμα που οι διανομες ρυθμιζουν το hardware clock UTC , τα windows σε localtime και κατι τετοια...

    Για να μην γραφει το debian οποιαδηποτε ωρα εχει εκεινη την στιγμη στον τερματισμο , απλα ανοιγεις το αρχειο /etc/default/hwclock και προσθετεις (ή κανεις uncomment) την γραμμη : HWCLOCKACCESS NO
    Mια αλλη λυση θα ηταν να βαλεις τα windows να χρησιμοποιουν το hardware clock σε UTC.

    Στο registry στο : Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation
    βαλε ενα κλειδι με ονομα RealTimeIsUniversal και τιμη dword:00000001

    και ο θεος μαζι σου

  6. #876
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το ξερω το προβλημα με το utc, αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα μου. Αν ηταν, το ρολοϊ στο λινουξ θα πηγαινε 3 ωρες μπροστα και το ntpdate δεν θα ειχε κανενα αποτελεσμα.
    Αυτο στο /etc/default/hwclock τι υποτιθεται οτι κανει? Γιατι εχω ορισει το ρολοϊ στο λινουξ να ειναι σε local time με το timedatectl (timedatectl set-local-rtc 1) εδω και 1+ χρονο σιγουρα και δεν θα το πειραξω.
    ديميتريس

  7. #877
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο στο /etc/default/hwclock τι υποτιθεται οτι κανει?
    Yποτιθεται οτι δεν "γραφει" την ωρα , στο bios clock οταν γινεται το shutdown.Με την παραμετρο που ανεφερα εννοω...

  8. #878
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω θελω ή δεν θελω να τη γραφει? Θεωρω οτι θελω, αρα πρεπει να το εχω σε yes...
    Η default τιμη εκει μεσα ειναι yes, αλλα ειναι commented out. Η default τιμη που εχει η συγκεκριμενη παραμετρος γενικα πως μπορω να δω ποια ειναι?

    - - - Updated - - -

    Για τις αυτιστικες εξαρτησεις που φωναζω τοσο καιρο
    https://old.reddit.com/r/debian/comm...libvirt_weird/
    ديميتريس

  9. #879
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Δεν καταλαβαίνω ακριβώς ποιο είναι το θέμα σας, είμαι σε sid πάνω από 14 χρόνια, από το 2004, πέρα από 2-3 φορές που υπήρξαν κάποια "προβληματάκια", δεν έχω παράπονο. Ενα laptop και δυο desktop μηχανήματα... όλα πολύ φορτωμένα, με kde-plasma και όλο το συρφετό που σέρνει μαζί του.... απλά δεν βιάζομαι, κάνω apt-get update και που και που με aptitude βλέπω τα ποιο "βαθιά" updates. Εχω περάσει έτσι ξεκινώντας από τον Sarge, και φτάνοντας μέχρι σήμερα στον Buster, η διαδρομή κάποιες στιγμές είχε "θέματα", όμως αν αναλογιστούμε τον όγκο εργασίας που έχει όλο αυτό, είναι απίστευτο. Πολλές φορές αναρωτιέμαι με ποιό άλλο λειτουργικό θα μπορούσε να γίνει αυτό... 15 χρόνια χωρίς φορμάτ και να είσαι στο σήμερα σχεδόν σε όλα τα πακέτα ( εντάξει υπάρχουν κάποια που υπάρχει μια "αγκύλωση" - πχ nodejs, eclipse κα, αλλα και σε αυτά υπάρχει λύση). Γενικά όμως το πρόσημο είναι πολύ θετικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 23-06-19 στις 18:41.

  10. #880
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Είναι τιτίζες

  11. #881
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω ακριβώς ποιο είναι το θέμα σας, είμαι σε sid πάνω από 14 χρόνια, από το 2004, πέρα από 2-3 φορές που υπήρξαν κάποια "προβληματάκια", δεν έχω παράπονο. Ενα laptop και δυο desktop μηχανήματα... όλα πολύ φορτωμένα, με kde-plasma και όλο το συρφετό που σέρνει μαζί του.... απλά δεν βιάζομαι, κάνω apt-get update και που και που με aptitude βλέπω τα ποιο "βαθιά" updates. Εχω περάσει έτσι ξεκινώντας από τον Sarge, και φτάνοντας μέχρι σήμερα στον Buster, η διαδρομή κάποιες στιγμές είχε "θέματα", όμως αν αναλογιστούμε τον όγκο εργασίας που έχει όλο αυτό, είναι απίστευτο. Πολλές φορές αναρωτιέμαι με ποιό άλλο λειτουργικό θα μπορούσε να γίνει αυτό... 15 χρόνια χωρίς φορμάτ και να είσαι στο σήμερα σχεδόν σε όλα τα πακέτα ( εντάξει υπάρχουν κάποια που υπάρχει μια "αγκύλωση" - πχ nodejs, eclipse κα, αλλα και σε αυτά υπάρχει λύση). Γενικά όμως το πρόσημο είναι πολύ θετικό.
    Αχ
    Ησουνα νιός και γέρασες ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #882
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    χεχε.. κάπως έτσι....

  13. #883
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Μα καλά δεν ξέρεις ότι κάτι πρέπει να χαλάει για να έχουμε και με κάτι να περάσουμε την ώρα μας; Εντάξει δύσκολο να ήταν μόνο 2-3 φορές που χάλασε κάτι στα 14 χρόνια (ειδικά στο sid) αλλά αν δεχτούμε ότι είναι έτσι, δεν βαριέσαι; Είναι ενοχλητικό να μην χαλάει τίποτα. Έστω μια φορά το τρίμηνο πρέπει να χαλάει κάτι αλλιώς πώς θα περνάει η ώρα

    Ο Γκιωνάκης στην ταινία επί 1.5 ώρα γκρίνιαζε ότι όλα του πάνε στραβά. Στο τέλος όλα του πήγανε καλά, μέχρι και το ραδιόφωνο της διπλανής που το έβαζε τέρμα και τον ενοχλούσε, μέχρι και αυτό χάλασε. Τότε φοβήθηκε που δεν θα είχε πια με κάποιον να γκρινιάζει και να του ανάβει τα αίματα και έβαλε την υπηρέτρια να φτιάξει το ραδιόφωνο της διπλανής ώστε να έχει τουλάχιστον να μαλώνει με αυτήν.

    Και ο jim_p μπορεί να γκρινιάζει ότι οι maintainers δεν αναβαθμίζουν γρήγορα τα πακέτα, ότι του κλείνουν τα bug reports,κτλ αλλά αν όλα πάνε καλά μετά θα στεναχορεθεί
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #884
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Οταν λέω "χάλασε" εννοώ να μη μπορώ είτε να κάνω boot είτε να φορτώσει to xorg.... τα άλλα "χαλάσματα", κάτι chromium, kmail και τέτοια είναι πταίσματα... δεν τα μετράω καθόλου....
    Εντάξει το debian κινείται με τους δικούς του ρυθμούς, ο jim_p έχει δίκιο να γκρινιάζει, πολλά πακέτα είναι τραγικά παλιά και κανένας δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται για το update, άλλες φορές πάλι κάτι σκαλώνει σε μια αρχιτεκτονική του 0.01% και όλο το project μένει πίσω... έτσι είναι όμως, μακάρι να υπήρχε κάτι καλύτερο, ότι έχω δοκιμάσει για κάποιο λόγο δεν μου άρεσε ή κάτι μου έλειπε και επέστρεφα πάλι στο debian.

  15. #885
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για αυτο που ελεγα με το ρολοϊ που παει πισω, προλαβα να τρεξω ενα ntpdate το πρωι πριν συγχρονισει την ωρα το systemd
    Κώδικας:
    $ sudo ntpdate-debian 
    [sudo] password for jim: 
    25 Jun 06:19:20 ntpdate[699]: step time server 85.72.56.142 offset 213.653999 sec
    Για τους αργοσχολους που λεω καθε τρεις και λιγο. Ελεγα να βαλω το pidgin για να μπαινω skype απο εκει οταν το χρειαζομαι, με το καινουριο προσθετο του που συνδεεται στο web.skype.com. Και διαπιστωσα οτι οι τυποι εχουν ακομα στο repo το προσθετο του pidgin που δουλευε με το παλιο skype και εχει να ανανεωθει 5 χρονια!
    Φανταζομαι καποιος θα εχει ανοιξει request να γινει, αλλα δεν μπορω να το βρω στο reportbug.

    Τελος, πηγα να βαλω το pidgin και ζηταει ενα σωρο σαβουρα λογω της εξαρτησης στο aspell!
    ديميتريس

Σελ. 59 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Raspberry Pi
    Από ownagE_ στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4537
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-24, 21:25
  2. Το thread του Media Player Classic
    Από WAntilles στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1168
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-24, 12:49
  3. Το thread του VirtualBox
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1713
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-20, 07:55
  4. To thread του Debian - vol. 3
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2342
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-17, 16:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας