Σελ. 12 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 901
  1. #166
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.537
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καταρχην ειναι eide και εχει molex για τροφοδοσια. Μολις τον εβγαλα το συστημα ξεκινησε κανονικα, αφου γκρινιαξε οτι δεν τον βρηκε για να τον κανει mount. Μετα τσεκαρα στο /sys/block οτι στο ata1 ειναι οι 2 αλλοι σκληροι οποτε αυτος ηταν σιγουρα στο ata2. Τελος, οταν τον ξανασυνδεσα επανω, του εβαλα το αλλο molex που εχει μεινει απο το τροφοδοτικο και δουλεψε κανονικα. Βεβαια, το hdsentinel λεει αυτα εδω και καιρο
    Κώδικας:
    HDD Device  2: /dev/sdc
    HDD Model ID : SAMSUNG SP0802N
    HDD Serial No: 0637J1FW555749
    HDD Revision : TK100-23
    HDD Size     : 82615 MB
    Interface    : IDE/ATA
    Temperature  : 29 °C
    Highest Temp.: 48 °C
    Health       : 100 %
    Performance  : 92 %
    Power on time: 246 days, 4 hours, 38 minutes
    Est. lifetime: more than 1000 days
      Problems occurred between the communication of the disk and the host 78 times. In case of a sudden crash or reboot it is recommended to try a different, short data cable (avoid round cables, use 80 wire standard cables instead).
        No actions needed.
    και παρολο που εχω αλλαξει καλωδια συνεχιζει να λεει τα ιδια.
    ديميتريس

  2. #167
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και sataI να είναι, θέλει το πολύ 13 W.
    Αλλα δεν μπορείς να προβλέψεις πώς θα συμπεριφερθεί ένα τροφοδοτικό στα τελευταία του.
    Μπορεί, πχ, να δίνει σωστές τάσεις, αλλα όχι τα mA που χρειάζεται ο δίσκος.
    Ναι έχεις δίκιο ότι με σιγουριά δεν μπορείς να πεις τίποτα.

    Αυτό που έγραψα ήταν επειδή στις δικές μου περιπτώσεις, το πρώτο πράγμα που μου έδινε να καταλάβω ότι το τροφοδοτικό είχε πρόβλημα ήταν οι μνήμες και μετά ο επεξεργαστής. Ειδικά οι μνήμες ήταν οι πιο ευαίσθητες σε mA και γενικά στην συμπεριφορά του psu. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τροφοδοτικό το οποίο να κατάλαβα μέσω του σκληρού. Αυτό βέβαια εννοείται ότι δεν είναι επιχείρημα. Επειδή δεν συνέβη σε εμένα δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται απλά μου φάνηκε παράξενο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια, το hdsentinel λεει αυτα εδω και καιρο
    Κώδικας:
    Est. lifetime: more than 1000 days
      Problems occurred between the communication of the disk and the host 78 times. In case of a sudden crash or reboot it is recommended to try a different, short data cable (avoid round cables, use 80 wire standard cables instead).
        No actions needed.
    και παρολο που εχω αλλαξει καλωδια συνεχιζει να λεει τα ιδια.
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει το sentinel αλλά αν είναι κάποιο θέμα που γράφτηκε στο firmware (π.χ s.m.a.r.t) είναι λογικό να στο εμφανίζει και μετά την αλλαγή καλωδίου. Αν γράψεις "smartctl -a /dev/sdc" θα δεις πιο λεπτομερείς πληροφορίες.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #168
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παρατήρησε κανείς μετά από αναβάθμιση σε 4.14 κάποια μικρή (πολύ μικρή) καθυστέρηση στην απόκριση του συστήματός του?

  4. #169
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Θα είναι από τα KPTI patches. Δες στο dmesg αν υπάρχει η γραμμή
    Κώδικας:
    Kernel/User page tables isolation: enabled
    τότε έχεις πυρήνα με ενεργό το Kernel PageTable Isolation.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #170
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Περιοχή
    Βέροια
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    558
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αμα θέλω να βάλω σε testing το αποθετηριο του lmde τι προσθέτω? βρήκα αυτο αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο

    Κώδικας:
    deb http://packages.linuxmint.com betsy main upstream import

  6. #171
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από danths Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα θέλω να βάλω σε testing το αποθετηριο του lmde τι προσθέτω? βρήκα αυτο αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο

    Κώδικας:
    deb http://packages.linuxmint.com betsy main upstream import
    Διάβασε
    https://forums.linuxmint.com/viewtop...0fdbb84aac0e6b

  7. #172
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.537
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παρατηρησα χτες οτι λινουξ και windows στο συστημα μου εχουν παλι 2 ωρες διαφορα. Καποτε, το timedatectl με ειχε συμβουλεψει αυτο
    Κώδικας:
    # timedatectl 
                          Local time: Wed 2018-01-17 12:10:56 EET
                      Universal time: Wed 2018-01-17 10:10:56 UTC
                            RTC time: Wed 2018-01-17 12:10:57
                           Time zone: Europe/Athens (EET, +0200)
           System clock synchronized: yes
    systemd-timesyncd.service active: yes
                     RTC in local TZ: yes
    
    Warning: The system is configured to read the RTC time in the local time zone.
             This mode can not be fully supported. It will create various problems
             with time zone changes and daylight saving time adjustments. The RTC
             time is never updated, it relies on external facilities to maintain it.
             If at all possible, use RTC in UTC by calling
             'timedatectl set-local-rtc 0'.
    και το θεμα ειχε διορθωθει. Το προβλημα ειναι πως τωρα ειτε το βαλω 0, ειτε 1, η διαφορα στην ωρα παραμενει. Τι να κανω?
    ديميتريس

  8. #173
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρησα χτες οτι λινουξ και windows στο συστημα μου εχουν παλι 2 ωρες διαφορα. Καποτε, το timedatectl με ειχε συμβουλεψει αυτο
    Κώδικας:
    # timedatectl 
                          Local time: Wed 2018-01-17 12:10:56 EET
                      Universal time: Wed 2018-01-17 10:10:56 UTC
                            RTC time: Wed 2018-01-17 12:10:57
                           Time zone: Europe/Athens (EET, +0200)
           System clock synchronized: yes
    systemd-timesyncd.service active: yes
                     RTC in local TZ: yes
    
    Warning: The system is configured to read the RTC time in the local time zone.
             This mode can not be fully supported. It will create various problems
             with time zone changes and daylight saving time adjustments. The RTC
             time is never updated, it relies on external facilities to maintain it.
             If at all possible, use RTC in UTC by calling
             'timedatectl set-local-rtc 0'.
    και το θεμα ειχε διορθωθει. Το προβλημα ειναι πως τωρα ειτε το βαλω 0, ειτε 1, η διαφορα στην ωρα παραμενει. Τι να κανω?
    Ρύθμιση από windows
    Open regedit.

    Navigate to the following key: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation

    Right-click in the white area and select New --> DWORD (32-bit Value)

    Name the key RealTimeIsUniversal.

    Double-click on it and set its value to 1.

  9. #174
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.537
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν θελω να βαλω τα windows σε utc, αν ηταν θα το ειχα κανει αυτα τα 10 χρονια που ειμαι με dual boot debian και windows.
    Το συγκεκριμενο θεμα εμφανιστηκε μια φορα μετα την μεταβαση σε systemd, μια φορα στο ασχετο περυσι και αλλη μια τωρα. Και πλεον, λογω systemd, δεν υπαρχει η επιλογη στο /etc/default/rcS που υπηρχε την εποχη του sysvinit.

    - - - Updated - - -

    Τωρα ειδα οτι ισχυουν τα παρακατω
    - "timedatectl set-local-rtc 0" => "UTC" στην τελευταια γραμμη του /etc/adjtime => το debian βλεπει το ρολοϊ σαν utc
    - "timedatectl set-local-rtc 1" => "LOCAL" στην τελευταια γραμμη του /etc/adjtime => το debian βλεπει το ρολοϊ σαν τοπικη ωρα
    αλλα και παλι η διαφορα ειναι η ιδια.

    Και το bios αυτη τη στιγμη λεει 12:30, αρα το debian ειναι που κανει λαθος και προσθετει +2.
    ديميتريس

  10. #175
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Δεν ξέρω Jim,κάποιο bug του debian ίσως?
    Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν θέλεις να βάλεις τα windows σε utc?

  11. #176
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.537
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ας πουμε επειδη ετσι το ειχα απο παντα και επειδη για να μεινει η αλλαγη στα windows, απ' οσα εχω διαβασει, πρεπει να κοπει η "ωρα ιντερνετ", δηλαδη ο συγχρονισμος που κανουν τα windows με καποιον ntp σερβερ για να κρατανε την ωρα σωστη.
    ديميتريس

  12. #177
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πουμε επειδη ετσι το ειχα απο παντα και επειδη για να μεινει η αλλαγη στα windows, απ' οσα εχω διαβασει, πρεπει να κοπει η "ωρα ιντερνετ", δηλαδη ο συγχρονισμος που κανουν τα windows με καποιον ntp σερβερ για να κρατανε την ωρα σωστη.
    Δεν είναι καλό να πειράζουν και τα Windows και το Linux όλη την ώρα το system clock. Όπως σου γράφει και το timedatectl, η μόνη σωστή λύση είναι να βάλεις το Linux και τα Windows σε UTC, και να κλείσεις την "Ώρα Ίντερνετ" των Windows. Εγώ το έχω έτσι εδώ και 7 χρόνια και δουλεύει άψογα.

  13. #178
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.537
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και εγω το εχω με τον αλλο τροπο, δηλαδη το debian σε local, απο τοτε που εχω debian, δηλαδη εδω και 10 χρονια, και δουλευε επισης αψογα. Και τωρα δεν δουλευει σωστα επειδη το debian δεν αντιλαμβανεται οτι η ωρα στο bios ειναι σε local και την θεωρει utc.
    Να προσθεσω πως καποια στιγμη μεσα στην προηγουμενη εβδομαδα εγινε ενα ακυρο bios reset λογω διακοπης ρευματος και, τοτε, ξαναρυθμισα την ωρα μπαινοντας στο debian και τρεχοντας ενα απλο ntpdate-debian γιατι βαριομουν να την ρυθμισω απο το bios. Επισης, απ' οτι δειχνει το timedatactl, ειμαι στο σωστο timezone. Το ιδιο timezone δειχνουν και τα windows.

    Τελος, να αναφερω και ενα παρατραγουδο που ετυχε σημερα και το προσεξα. Γυρω στις 9 παρα, εστειλα ενα μηνυμα στο fb σε ενα φιλο μου, και το timestamp του εγραφε 6:47! Και το τρελο ειναι οτι και σε αλλο browser, ακομα και σε αλλη συσκευη λεει οτι το εστειλα εκεινη την ωρα!

    - - - Updated - - -

    Εβαλα τελικα την (local) ωρα στο bios με ενα
    Κώδικας:
    hwclock --systohc
    γιατι βαριομουν να μπω να τη γραψω, εβαλα και το "timedatectl set-local-rtc 1" και ολα ειναι οπως πριν.
    ديميتريس

  14. #179
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.537
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποσο στεκει αυτο που λεει εδω με το patchelf?
    https://steemit.com/linux/@crokkon/f...out-pulseaudio
    ديميتريس

  15. #180
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο στεκει αυτο που λεει εδω με το patchelf?
    https://steemit.com/linux/@crokkon/f...out-pulseaudio
    Λογικά πρέπει να στέκει. Δεν έχω pulseaudio για να σου πω στα σίγουρα οπότε θα προσπαθήσω να το εξηγήσω.

    Οι devs του firefox αποφάσισαν από μία έκδοση και μετά (επειδή είχαν πολλά bug reports για alsa ή για κάτι τέτοιο) ότι θα χτίζουν τα binaries του με pulseaudio. Αυτό ισχύει μόνο για τα binaries που υπάρχουν στο ftp.mozilla.org. Σε μία source διανομή όπως το gentoo, μπορείς να το χτίσεις με alsa αν θέλεις. Στις binary διανομές εξαρτάται από τι κάνει ο maintainer. Αν παίρνει το tar από το ftp.mozilla.org και απλά το κάνει repackage, τότε είναι χτισμένο με pulseaudio. Αν το χτίζει από την αρχή, τότε μπορεί να κάνει ό,τι θέλει.

    Τι κάνει τώρα το apulse. Χτίζει βιβλιοθήκες με ακριβώς ίδιο όνομα με αυτές του pulseaudio και ένα ελάχιστο api ώστε οι εφαρμογές να νομίζουν ότι "μιλούν" με pulseaudio ενώ μιλάνε με alsa. Για να μην σου πηδάει το σύστημα, αυτές οι βιβλιοθήκες εγκαθίστανται όχι στο /usr/lib64 αλλά σε ένα κατάλογο που δεν υπάρχει στο /etc/ld.so.conf οπότε κανονικά δεν μπορούν να τις βρουν τα προγράμματα.

    Όταν τρέχεις "apulse εφαρμογή", το wrapper κάνει μια δουλειά που είναι σαν να θέτεις τιμή στο LD_LIBRARY_PATH οπότε τα προγράμματα βλέπουν τις pulseaudio βιβλιοθήκες και λειτουργούν κανονικά. Δες ένα χαζό παράδειγμα παρακάτω:
    Κώδικας:
    % cd /opt/google/chrome 
    % ldd nacl_helper|grep found
    	libgconf-2.so.4 => not found
    % export LD_LIBRARY_PATH=/opt/google/chrome/libs
    % ldd nacl_helper|grep found
    Κώδικας:
    % cd /usr/lib64/firefox        
    % ldd libxul.so|grep found
    Η libxul όμως δεν εμφανίζει κάποιο μήνυμα επειδή δεν έχει γίνει compile με την libpulse ώστε να μπορεί να τρέχει ο FF και χωρίς pulseaudio (αλλά χωρίς ήχο φυσικά). Μάλλον θα πρέπει να την κάνει dlopen όταν την βρίσκει. Ίσως λόγω αυτής της dlopen να μην παίζει σωστά το να θέσεις τιμή στο LD_LIBRARY_PATH και για αυτό να πρέπει να πειράξεις το rpath της βιβλιοθήκης ώστε να ψάχνει και στον κατάλογο της βιβλιοθήκης.

    Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει.

    Edit: Από ό,τι διαβάζω στην manpage της dlopen, δουλεύουν και το DT_RPATH και το LD_LIBRARY_PATH οπότε μάλλον δεν είναι αυτό που εξήγησα.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 12 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Raspberry Pi
    Από ownagE_ στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4539
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-24, 06:43
  2. Το thread του Media Player Classic
    Από WAntilles στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1168
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-24, 12:49
  3. Το thread του VirtualBox
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1713
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-20, 07:55
  4. To thread του Debian - vol. 3
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2342
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-17, 16:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας