Σελ. 41 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 21313639404142434651 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 601-615 από 901
  1. #601
    Εγγραφή
    18-08-2007
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Στον σκληρό δίσκο 1Terabyte το ριζικό διαμέρισμα έχει μέγεθος 100G και περιέχει περίπου 20G λογισμικού και το διαμέρισμα /home έχει μέγεθος περίπου 850G και περιεχόμενο περίπου 80G. Μπορείτε να με καθοδηγήσετε στην κλωνοποίηση αυτού του συστήματος ώστε να μεταφερθεί σε έναν δίσκο SSD μεγέθους 500G...; Μπορεί να γίνει μια τέτοια κλωνοποίηση..; Αρκούν τα Gparted, Clonezilla ή το πρόγραμμα "dd" για μια τέτοια εργασία...; Αν απαιτείται συρρίκνωση των διαμερισμάτων, πιστεύετε ότι είναι κάτι τέτοιο εφικτό στην περίπτωσή μου..; Αν το θέμα έχει αναπτυχθεί σε άλλο νήμα, υποδείξτε μου την διαδρομή του... Δεκτά και νήματα αγγλόγλωσσων φόρουμ ή τεκμηρίωσης...
    Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!

  2. #602
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Το Clonezilla απαιτεί τα προς αντιγραφή partitions να χωράνε στον δίσκο προορισμού (ανεξαρτήτως του χώρου που είναι πραγματικά κατειλημμένος) οπότε θα χρειαστεί να συρρικνώσεις το μέγεθος των partitions (μέσω του GParted), πχ το / 50G και το /home 400G (καλό είναι να μείνει ένα μέρος μη δεσμευμένο για provisioning -αν δεν ξέρεις τι είναι ψάξε για ssd provisioning).

    Επειδή δε θα κάνεις disk cloning αλλά partition cloning δες και έναν σχετικό οδηγό καθώς προκύπτουν κάποια θέματα ανάλογα με το αν είναι MBR ή GPT η διαμόρφωση του δίσκου. Μη σε αποθαρρύνει που μιλάει για Windows, τα ίδια (και πιο απλά) ισχύουν και στην περίπτωσή σου.

    Τέλος, backup backup backup..

  3. #603
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Θα μπορούσες να ρήξεις μια ματιά στο script του tritona που είναι μέλος στο φόρουμ και μπορεί να σε καθοδηγήσει σε τυχόν προβλήματα


    https://github.com/tritonas00/system-tar-and-restore

    Θα πάρεις backup με το script
    Θα κάνεις boot με live CD με τον SSD συνδεμένο στην θέση του
    Θα διαμορφώσεις τα partitions οπως θες
    Θα τρέξεις το script για restore

    Υπάρχει η επιλογή επίσης να κάνεις transfer και με τους δύο δίσκους στο σύστημα αν υπάρχει η δυνατότητα.
    Πάλι πρωτα διαμορφώνεις τον ssd στις επιλογές/ανάγκες σου και τρέχεις το script για transfer

  4. #604
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.536
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το bug report που ειχα κανει πριν καιρο για την αργοπορια του openssh server και εγινε μετα bug του openssl που δεν εκανε αρκετο entropy, εκλεισε σημερα σαν wontfix και... εγινε bug του systemd?!?!

    I hereby reassign the bug to systemd.
    The problem is that OpenSSL is now using getrandom() for entropy which
    is not (yet) ready and therefore OpenSSH needs longer for startup by
    simply waiting for entropy.
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=912087
    ديميتريس

  5. #605
    Εγγραφή
    18-08-2007
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    - - - Updated - - -

    @ckoul Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες σου!!!

    - - - Updated - - -

    @patch Το live CD με το οποίο θα μπουτάρω εννοείς να είναι κάποιας διανομής...;

    Ένα άλλο που με προβληματίζει... Ας υποθέσουμε ότι πρέπει να υπάρχει ελεύθερος χώρος 30G για provisioning (ο ckoul υποννοεί 50G!!! Πολύ δεν είναι; ). Aπο τα υπόλοιπα 470G, αφήνω 400G για το /home και 70G (ίσως και περισσότερα, κάνοντας και άλλη μείωση από τον κατάλογο χρήστη!) για τον ριζικό κατάλογο... Είναι δυνατόν να συρρικνωθεί διαμέρισμα κατά 50% (ίσως και περισσότερο; ); Ρωτάω, γιατί ποτέ μου δεν έχω ασχοληθεί με συρρίκνωση διαμερίσματος... Ποια είναι, δηλαδή, τα όρια της (όποιας) συρρίκνωσης (θεωρητικά ή πρακτικά);

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας!

  6. #606
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παλιά έκανα δκεα partitions που λέει ο λόγος. Και για var και για tmp και για logs κτλ κτλ Τώρα δεν με ενδιαφέρει καθόλου αφού με ένα backup επαναφέρεις το σύστημα σε λεπτά όπως ήταν
    Δεν με απασχολεί εάν είναι σωστό η λάθος. Με τα χρόνια κατέληξα ότι είναι μια σκοτουρα λιγότερη. Ένα partition / και τέλος
    Στο Nas από την άλλη που έχω τα backup εκεί είναι σε raid και πολλά partitions. Με τους ssd δεν κρίνω σοβαρό λόγο για partitions
    Αυτή είναι απλά άποψη μου και μπορεί να είναι λανθασμένη

    με το script του Τρίτωνα που σου λέω έχω config να τρέχει με μόνο τα κρυφά του /home και σε ένα λεπτό η λιγότερο έχω πλήρες backup στο nas καθημερινά

  7. #607
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    @patch δεν κάνεις partition για το /boot; Ή δεν χρησιμοπιοείς EFI;

    Στο desktop που έχω περισσότερους του ενός SSD, απλά βάζω το / και το /boot σε ένα δίσκο και το /home σε άλλο.
    Στο laptop κάνω 3 partitions. /, /boot, /home.

    Παντού, GPT partitions.
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  8. #608
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Σωστος. Αυτό το ξέχασα ότι υπάρχει. Όπως και swap έχω 8G
    /boot αναγκαστικά λόγο EFI αλλά αυτός είναι αμελητέος χώρος

    Αυτά στο laptop. το desktop είναι swapless αλλά έχει 512ΜB /boot

    Στο ssd του nas είναι MBR και υπάρχει μόνο /
    Το raid είναι zfs με πολλά partitions

  9. #609
    Εγγραφή
    18-08-2007
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Σιγά, ρε παιδιά... ΣΙΓΑ!!!!
    Τα γράφετε όλα μαζεμένα, έχασα τον μπούσουλα!!!
    Αφήστε που δεν απαντάτε στα ερωτήματά μου, που είσείς οι γκουρού τα έχετε για τίποτα και νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα και εκνευρίζετε εμάς που τα ξέρουμε!!!!
    (Τα είπα και ξεθυμανα!!!! Θα έσκαγα...!!!!).
    Για να σας δώ, τώρα...!

  10. #610
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Αν απευθύνεσαι σε μένα να απαντήσω λοιπόν
    Την ερώτηση σου για πόσο ελεύθερο χώρο να αφήσεις δεν μπορώ να την απαντήσω, δεν σχολίασα η πρότεινα οτιδήποτε

    Για το εάν μπορεί να συρρικνωθεί ένα διαμέρισμα η πόσο εφικτό είναι κτλ. Πάλι δεν σου πρότεινα πρόγραμμα κλωνοποίησης γιατί η εμπειρία μου έμαθε να μην σκαλίζω διαμέρισμα δίσκων. Το αποφεύγω και θα είναι η αναγκαία επιλογή και μόνο
    Δεν θεώρησα σωστό να απαντήσω σε κάτι που το μέλος που σου το προτείνει έχει περισσότερες γνώσεις

    Αυτό που σου πρότεινα ειναι να ρίξεις μια ματιά σε ένα πολύ εύκολο script που θα πάρει ένα backup του συστήματος σου και θα το μεταφέρεις στο νέο σου σύστημα, δίσκο η απλά θα το έχεις σαν backup που ούτως ή άλλως επιβάλλεται

    Στο link που έβαλα επίσης έχει περιγραφή και παραδείγματα
    Για κάτι πιο αναλυτικό η βοήθεια είναι μέλος στο φόρουμ ο δημιουργός του script και μπορεί να σε βοηθήσει. tritonas00

    - - - Updated - - -

    Α ναι. Είπα κατά την γνώμη μου κάνε απλά ένα διαμέρισμα και μόνο
    Όπως σωστά είπε ο pmav εάν κάνεις boot με νέο σύγχρονο bios θα πρέπει να έχεις ένα διαμέρισμα /boot για EFI
    Εάν επιλέξεις να έχεις swap θα πρέπει να έχεις ένα διαμέρισμα και για αυτό

    GPT είναι καλύτερη επιλογή για σύγχρονα μηχανήματα και δίσκους για την δημιουργία διαμερισμάτων
    Αυτά

  11. #611
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anvo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα άλλο που με προβληματίζει... Ας υποθέσουμε ότι πρέπει να υπάρχει ελεύθερος χώρος 30G για provisioning (ο ckoul υποννοεί 50G!!! Πολύ δεν είναι; ). Aπο τα υπόλοιπα 470G, αφήνω 400G για το /home και 70G (ίσως και περισσότερα, κάνοντας και άλλη μείωση από τον κατάλογο χρήστη!) για τον ριζικό κατάλογο... Είναι δυνατόν να συρρικνωθεί διαμέρισμα κατά 50% (ίσως και περισσότερο; ); Ρωτάω, γιατί ποτέ μου δεν έχω ασχοληθεί με συρρίκνωση διαμερίσματος... Ποια είναι, δηλαδή, τα όρια της (όποιας) συρρίκνωσης (θεωρητικά ή πρακτικά);
    Θεωρητικά, το όριο της συρρίκνωσης είναι ίσο με το μέγεθος του ελεύθερου/μη δεσμευμένου χώρου στο partition.

    Το filesystem μπορεί να θέτει περαιτέρω περιορισμούς όπως οι ειδικές μη μετακινούμενες περιοχές του NTFS (MFT, paging file) αλλά στα filesystems που χρησιμοποιούνται σε Linux δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο.

    Το μέγεθος του over-provisioning που εμμέσως προέκυψε από την επί παραδείγματι προτεινόμενη διαμόρφωση των νέων διαμερισμάτων δεν είναι 50G, αλλά 450G * 1024 * 1024 = 471,859,200 πιο κοντά στα 30G που επιθυμείς.

    Τέλος, η μέθοδος που προτείνει ο patch εμπεριέχει μικρότερο ρίσκο κάτι να πάει στραβά και το GUI απλοποιεί αρκετά τα πράγματα, αλλά μην παραλείψεις και το επιπλέον βήμα της αλλαγής του /etc/fstab με τα UUID των νεο-δημιουργηθέντων partitions (δεν είναι δύσκολο, θα βρεις πολλές σχετικές καταχωρήσεις).

  12. #612
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Nope. Το script φροντίζει και το fstab
    Όπως δεν είναι καθόλου απαραίτητο το GUI
    Πρωτίστως είναι ένα bash script που μπορεί εάν χρειάζεται ο χρήστης να χρησιμοποιηθεί ο wrapper

  13. #613
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.536
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μια μεταφραση για αυτο εδω που βγηκε πριν λιγο στην ενημερωση του apt και με σπαμμαρει
    Κώδικας:
    E: Repository 'http://deb.opera.com/opera stable InRelease' changed its 'Origin' value from 'Opera Software ASA' to 'Opera Software AS'
    N: This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See apt-secure(8) manpage for details.
    - - - Updated - - -

    Τελικα ηθελε ενα απλο apt update, χωρις το "-get" εκει.

    - - - Updated - - -

    Επειδη αναρωτιομουν πως χαλασε ο καιρος ετσι στα ξαφνικα, πριν λιγο βρηκα το λογο. Εινια επειδη ο αργοσχολος maintainer του qbittorrent δεησε να ενημερωσει το πακετο του σε λιγοτερο απο 6+ μηνες που κανει συνηθως. 19/11 νεα (minor) εκδοση upstream, 25/11 στο unstable και 1/12 στο testing.
    ديميتريس

  14. #614
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.536
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και στα καλα καθουμενα, chromium 71 στο unstable, παρολο που ειναι ακομα στο beta καναλι η 71...
    https://tracker.debian.org/news/1008...able-unstable/

    - - - Updated - - -

    Βγηκε kodi 18rc2 σημερα απο upstream και οπως ηταν αναμενομενο το πακεταρισε και το ανεβασε ο Marillat στο dmo. Αλλα για να μπει θελει τα
    Κώδικας:
    libc-bin libc-l10n libc6 locales
    απο το unstable, τα οποια ειναι μια major εκδοση μπροστα απο αυτα του testing. Αν τα βαλω θα χαλασει τιποτα?

    - - - Updated - - -

    Επεσα νωριτερα πανω σε αυτο το αρθρο του reddit
    https://old.reddit.com/r/debian/comm...ikehate_about/

    Επειδη τα δικα μου πανω κατω τα ξερετε, για πειτε και κανενα δικο σας...
    ديميتريس

  15. #615
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Σήμερα πάντως,η google έβαλε τον chromium 71 στο stabel channel

Σελ. 41 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 21313639404142434651 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Raspberry Pi
    Από ownagE_ στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4539
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-24, 06:43
  2. Το thread του Media Player Classic
    Από WAntilles στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1168
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-24, 12:49
  3. Το thread του VirtualBox
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1713
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-20, 07:55
  4. To thread του Debian - vol. 3
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2342
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-17, 16:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας