Καλησπερα,

Προσπαθω πολυ καιρο να ανοιξω πορτες για το συγκεκριμενο ρουτερ για να μπορεσω μεσω ddns να δουλεψω ενα nas και να κανω καποια τεστ με εναν server.

Ολα αυτα που θα πω ειναι στην δουλεια και δεν μπορω να αλλαξω το πως εχει στηθει το συγκεκριμενο συστημα network καθως θα μου φαει πολυ ωρα + δεν θελω να παρω το βαρος πανω μου.. Θα καταλαβετε.

2 γραμμες Οτε, η μια στο ρουτερ Speedport Entry 2i και η αλλη στο ZTE ZXHN H108L. Και τα 2 ρουτερ ειναι στο TL-R470T+ το οποιο για οποιον δεν ξερει οριζει να τρεχει η μια ή η αλλη γραμμη και νομιζω μπορεις να εχεις και κοινη γραμμη σαν μια ενω εχεις στην ουσια 2. Το TL-R470T+ εχει ενα access point tp-link AC75 απο το οποιο access point παει σε ενα switcher και με την σειρα του σε ενα patch panel. Απο το patch panel χανομαι καθως δεν εχω ορατοτητα και εχω εγω μονο σε ενα switcher και μετα στο pc μου. Λεω εγω μονο για να ορισω οτι ξερω οτι παει σε μενα συγκεκριμενο καλωδιο.

Τωρα εχω ενα nas (d-link dns-320) στο tp-link AC75 και τον server τον συνδεω στο switcher πριν απο το pc μου. Εχω κανει dmz στα 2 αρχικα ρουτερ που πανε στο TL-R470T+ και εχω δωσει πορτες στο d-link dns-320 (21 & 80). Πηρα τηλεφωνο και τον Οτε αν μου κλεινουν καποιες πορτες και μου ειπαν, χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ξερουν, οτι δεν μου κλεινουν. Τωρα με no-ip εχω βαλει τα στοιχεια του ddns provider στο dns-320 και εχω δει με telnet, port forwarder program και no-ip client οτι η πορτα 21 ειναι ανοιχτη. Αλλα αυτο καποιες φορες.. Δεν παιρνω συνεχεια το ιδιο αποτελεσμα.

Το προβλημα μου ειναι οτι το load balancer αλλαζει συνεχεια την γραμμη και εχω αλλη external ip καθε φορα. εχω κλεισει το ενα ρουτερ (ZTE ZXHN H108L) και ειμαι μονο με το αλλο για να βγαλω μια ακρη. Ακομα ομως δεν εχω μου βγαζει οτι δεν ειναι ανοιχτη σε καθε προσπαθεια. εδω εχω βγαλει καποιες φωτο για να καταλαβετε: http://imgur.com/a/Avam5

Τι μου προτεινετε να κανω? Μπορει να φταιει το TL-R470T+ ? κανω καποιο λαθος εγω? Δεν ξερω αν ειναι το σωστο νημα που εκανα την ερωτηση αλλα δεν βρηκα καπου αλλου να το ποσταρω