Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    15-08-2013
    Περιοχή
    Λαμια
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΟΣΧΟΧΩΡΙ
    Router
    Netfaster 2
    Πρόβλημα πραγματική σπαζοκεφαλιά εχω εδ'ω και μέρες σε ένα acer aspire 8930g (δηλαδή ότι έχει απομείνει από αυτό). Ο υπολογιστής σβήνει απότομα λίγο μετά την έναρξη. Σε safe mode όμως δουλεύει κανονικά. Φαντάστηκα λοιπόν κάτι παίζει με τα windows (7), και δοκιμασα λίνουξ απο usb. Ubuntu και Puppy υπάρχει παλι το ίδιο πρόβλημα, το pc σβήνει μόλις εμφανίζεται η επιφάνεια εργασίας. Άρα κάποιο hardware έχει το πρόβλημα, GPU;
    Το πιο περίεργο όμως το κράτησα για το τέλος. Όταν ομως σε μια συγκεκριμμένη θυρα USB έχω συνδεδεμένο usb WIFI ή το κινητό ο υπολογιστής δε σβήνει, τουλάχιστον όχι αμέσως, αλλά σε κάποια τυχαία στιγμή, μπορεί 10 λεπτά μπορεί 3 ώρες. Ετσι και αποσυνδέσεις όμως τη συσκευή, εχει σβησει σε το πολύ 5 δευτερα, σαν να κόβεται το ρεύμα. Επισης το ίδιο κάνει αμα πατήσεις ασφαλή εξαγωγή χωρίς να αφαιρέσεις το καλώδιο (?????)
    Ο μονος τρόπος που δε σβήνει καθόλου, είναι όταν μπαίνω από safe mode. Εκεί δουλεύει κανονικά ότι και να κάνεις (πειραξα και λίγο το registry για να έχω ήχο).
    Επίσης έκανα flash μια νεότερη rom στο bios, μήπως γίνει κατι, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Επίσης έχω αλλάξει το τροφοδοτικό, και μπαταρία δεν έχω καθόλου. Είμαι σε αδίεξοδο. Γιατί να δουλεύει κανονικά σε safe mode του windows και όχι σε live δισκο λινουξ;

  2. #2
    Εγγραφή
    29-03-2017
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99997/ 9999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από R0n1S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόβλημα πραγματική σπαζοκεφαλιά εχω εδ'ω και μέρες σε ένα acer aspire 8930g (δηλαδή ότι έχει απομείνει από αυτό). Ο υπολογιστής σβήνει απότομα λίγο μετά την έναρξη. Σε safe mode όμως δουλεύει κανονικά. Φαντάστηκα λοιπόν κάτι παίζει με τα windows (7), και δοκιμασα λίνουξ απο usb. Ubuntu και Puppy υπάρχει παλι το ίδιο πρόβλημα, το pc σβήνει μόλις εμφανίζεται η επιφάνεια εργασίας. Άρα κάποιο hardware έχει το πρόβλημα, GPU;
    Το πιο περίεργο όμως το κράτησα για το τέλος. Όταν ομως σε μια συγκεκριμμένη θυρα USB έχω συνδεδεμένο usb WIFI ή το κινητό ο υπολογιστής δε σβήνει, τουλάχιστον όχι αμέσως, αλλά σε κάποια τυχαία στιγμή, μπορεί 10 λεπτά μπορεί 3 ώρες. Ετσι και αποσυνδέσεις όμως τη συσκευή, εχει σβησει σε το πολύ 5 δευτερα, σαν να κόβεται το ρεύμα. Επισης το ίδιο κάνει αμα πατήσεις ασφαλή εξαγωγή χωρίς να αφαιρέσεις το καλώδιο (?????)
    Ο μονος τρόπος που δε σβήνει καθόλου, είναι όταν μπαίνω από safe mode. Εκεί δουλεύει κανονικά ότι και να κάνεις (πειραξα και λίγο το registry για να έχω ήχο).
    Επίσης έκανα flash μια νεότερη rom στο bios, μήπως γίνει κατι, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Επίσης έχω αλλάξει το τροφοδοτικό, και μπαταρία δεν έχω καθόλου. Είμαι σε αδίεξοδο. Γιατί να δουλεύει κανονικά σε safe mode του windows και όχι σε live δισκο λινουξ;
    Ξεκίνα από τα βασικά, κοίτα μήπως έχει στραβώσει κανένα πινάκι από τις usb. Δοκίμασε να τρέξεις memtest στις μνήμες και βγάλε την μπαταρία τελείως να δουλεύει χωρίς αυτήν πάνω. Format έχεις δοκιμάσει να κάνεις;

  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα
    Δοκιμασε μεσα απο το dos να κανεις ενα ελεγχο στα windows.
    Πολυ πιθανον να στο κανει επειδη εχεις χτυπημενα αρχεια
    ή επειδη δεν αναγνωριζει καποιες συσκευες σωστα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-17, 16:03
  2. Μηνύματα: 140
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-17, 16:45
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 11:18
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-16, 00:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας