Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνουμε σούμα:
    Micro$oft, Accenture, IBM, NOKIA, Oracle, SAP Ελλάς, OTE, Vodafone, WIND και συμπληρώνει με 1 από ΑΣΟΕΕ, 1 από ΕΚΠΑ, 2 απο ΕΜΠ.
    Οι 3 τελευταίοι είναι πιο σημαντικοί από τους 9 πρώτους.
    Νομίζω οι 9 πρώτοι είναι ex officio, ενώ οι 4 τελευταίοι όχι. Δεν μου είναι ξεκάθαρο όμως, όπως δεν μου είναι ξεκάθαρο αν εκπροσωπούν τις εταιρίες τους και τα Πανεπιστήμια τους (και ως εκ τούτου τα συμφέροντα τους, και ενδεχομένως κατευθυνόμενοι π.χ. από τον διεθνή όμιλο τους) ή αν μετέχουν ως πρόσωπα, field experts, με τις δικές τους προσωπικές απόψεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα η έκπληξη είναι ότι λείπει η ΕΕΛΛΑΚ.
    Δεν το λες και λείπει: από τους τέσσερις ακαδημαϊκούς οι δύο είναι ο Πρόεδρος και ο ένας εκ των δύο αντιπροέδρων της ΕΕΛΛΑΚ. Ωστόσο η απορία που ανέφερα παραπάνω περί εκπροσώπησης παραμένει.

  2. #17
    Το avatar του μέλους kostthem
    kostthem Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλυτερα για συμβουλος ενας CEO μιας εταιριας τηλεπικοινωνιων/πληροφορικης παρα ενας γραφειοκρατης/κινηματιας.
    Τους χορτασαμε αυτους 40 χρονια τωρα αλλα μερικοι μυαλο δεν βαζετε.

    ΥΓ: Δειτε τη γινεται στο Γαλατσι με την Inalan.
    Πες τα χρυσόστομε.....

  3. #18
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Θέλω να μάθω πόσες φορές θα πάει ο Τσαμάζ ..

    Ανακοινώσεις και φανφαρονισμοί άνευ σημασίας.

    ΕΛΛΑΚ ? Τι είν' τούτο ?
    AWMN ? Αλλο κι αυτό.

    Ολο καντσόνι και τζελάτι
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    καποιος που δεν εχει συγκεντρωτικο συμφερον απο τα κοινα . μαθητες , φοιτητες , επιστημονες ανεργοι . πολοι θα μπορουσαν να ειναι οι καταλληλοι υποψηφιοι .
    Με ολο τον σεβασμο προς τους ανεργους, οι στρατηγικες αποφασεις δεν σχεδιαζονται απο ανεργους αλλα απο νεους/τεχνοκρατες με πολυετη εμπειρια.
    Γενικα μιλωντας, οχι μονο για αυτο το θεμα.

  5. #20
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ολο τον σεβασμο προς τους ανεργους, οι στρατηγικες αποφασεις δεν σχεδιαζονται απο ανεργους αλλα απο νεους/τεχνοκρατες με πολυετη εμπειρια.
    Γενικα μιλωντας, οχι μονο για αυτο το θεμα.
    οποτε σε καλο δρομο ειμαστε ...
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #21
    Εγγραφή
    01-11-2006
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις υποψη σου την πολιτικη των εταιριων αυτων ;
    ειναι οι ιδιες εταιριες που χρεωνουν ως τρια λεπτα της ωρας οποιο τηλεφωνημα γινεται
    που εχουν επιθετικο και καθολου ξεκαθαρο προς το χρηστη τροπο επιβολης της οικονομικης πολιτικης της κερδοσκοπιας σε τεχνολογικα προιοντα
    που εχουν εξαγορασει ολους τους ανταγωνιστες τους επιδιωκοντας το μονοπωλιο εις βαρος των τεχνολογικων εξελιξεων και φυσικα οποιου αποπειραθει να ξεχωρισει .
    οι ιδιοι που εξαγοραζουν πατεντες για να μην τις εξελιξουν αλλοι και τους προσπερασουν
    αυτοι θα ειναι εναντιων οποιας προοδου δεν μπορουν να εκμεταλευτουν προς οφελος τους .
    εχω υποψη μου τι γινεται με την inalan και τον δημο γαλατσιου , αλλα δεν θα προτεινα ποτε να βαλουν καποιο διευθυντικο στελεχος της inalan ως συμβουλο του δημου .
    θα επρεπε να υπαρχει ασυμβιβαστο των ιδιωτικων οικονομικων συμφεροντων με τα κοινα συμφεροντα
    Ναι έχω πολύ υπόψη μου την πολιτική, τη βλέπω σε κάτι τέτοια που συμβαίνουν στην Ευρώπη και ζηλεύω που μένουμε πίσω....

  7. #22
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ayan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχω πολύ υπόψη μου την πολιτική, τη βλέπω σε κάτι τέτοια που συμβαίνουν στην Ευρώπη και ζηλεύω που μένουμε πίσω....
    εδω , η δραση των εταιριων που συμβαινει να εχουν συμφεροντα , εχεις παρατηρησει να κανουν αυτο που διαφημιζουν ;
    δεν το ειδα το βιντεο , εχει τοσες πολλες φορες την λεξη smart σαν επιθετο χαρακτηριζοντας καποιο ντουβαρι ,τουλαχιστον στην εισαγωγη που ενιωσα ηλιθιος .
    Spoiler:
    το ειδα το βιντεο για να τιμησω την προτροπη σου , δεν εχει τιποτα καινουριο για εμενα να παρουσιασει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 22-06-17 στις 16:51.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #23
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ γκρίνια και μιζέρια για μια κίνηση, που γνωρίζω πως δεν στοιχίζει τίποτα στον δήμο. Απεναντίας μπορεί να φέρει στους δημότες του, ένα πρωτοποριακό έργο στο κοντινό μέλλον
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #24
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    φιλε nnn , καταρχας ενα ευχαριστω εκ μερους μου για την προσφορα σου στην ενημερωση μας .
    δεν νομιζω να ειναι μιζερια η επιφυλακτικοτητα σε επαναλαμβανομενα μοτιβα εξαπατησης και δημιουργιας εντυπωσεων .
    (τειρεσια στις τηλεπικοινωνιες ειδαμε , τειρεσια για την εξαπατηση του κοινου απο τις εταιριες δεν ειδαμε ουτε ακουσαμε αλλα για κρουσματα διαβαζουμε καθημερινα ειδικα σε ενα σχετικοτατο με τις τεχνολογιες τηλεπικοινωνιων site)
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #25
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα η έκπληξη είναι ότι λείπει η ΕΕΛΛΑΚ.
    Καθόλου δεν λείπει: είναι στο Συμβούλιο με τον Πρόεδρο της, τον κ. Σπινέλλη. Ο Δήμος Αθηναίων διατηρεί Μνημόνιο Συνεργασίας με την ΕΛΛΑΚ το οποίο προσπαθούμε να του δώσουμε πρακτική διάσταση. Μπορεί να μην βγαίνουν βαρύγδουπες ανακοινώσεις, αλλά ο δήμος χρησιμοποιεί σε κρίσιμους τομείς ανοιχτό λογισμικό, όπως πχ στην ηλεκτρονική διακίνηση εγγράφων.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμβουλευτικό όργανο λέει ότι είναι. Δεν θα παρθεί καμία απόφαση από αυτούς. Για οποιαδήποτε απόφαση στους δήμους την ευθύνη φέρει το δημοτικό συμβούλιο.

    Αν τώρα το δημοτικό συμβούλιο θα πάρει σωστές αποφάσεις εκτός "προσωπικών" συμφερόντων είναι άλλο θέμα.
    Ακριβώς. Είναι ΜΟΝΟ συμβουλευτικό όργανο. Οτιδήποτε άλλο είναι σαφέστατα παράνομο. Το μόνο όργανο που λαμβάνει αποφάσεις για σημαντικές αναθέσεις έργων είναι το Δημοτικό Συμβούλιο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχ
    εχω υποψη μου τι γινεται με την inalan και τον δημο γαλατσιου , αλλα δεν θα προτεινα ποτε να βαλουν καποιο διευθυντικο στελεχος της inalan ως συμβουλο του δημου .
    ΄
    Ούτε εγώ θα ήθελα την Inalan σύμβουλο σε οποιοδήποτε δήμο ή την οποιαδήποτε εταιρεία. Οι διευθύνοντες σύμβουλοι των εταιρειών αυτών ΜΑΖΙ με τους καθηγητές προσφέρουν την τεχνογνωσία τους στον δήμαρχο, όλοι μαζί και όχι ο καθένας κατα μόνας.

    - - - Updated - - -

    Να απαντήσω σε μερικές απορίες που τις βρίσκω εύλογες:

    Ο δήμαρχος κάνει μία πρώτη κίνηση προς τον κόσμο της τεχνολογίας. Στέλνει ένα μήνυμα και λέει πως "εμείς είμαστε εδώ και θέλουμε να ακούσουμε τις απόψεις σας" και ασφαλώς αυτό δεν σημαίνει πως ότι του πουν θα κάνει. Αντιθέτως ανοίγει ένας θεσμικός διάλογος με τις εταιρείες τεχνολογίας αλλά και με τα Πανεπιστήμια. Ασφαλώς όλοι έχουμε χορτάσει από διαλόγους και συζητήσεις και σχεδιασμούς. Η πρόκληση είναι πως αυτή η πρωτοβουλία θα έχει μία πραγματική συνέχεια και προς όφελος της πόλης.

    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος: ένα από ζητούμενα της πρωτοβουλίας αυτής, είναι πως ο δήμος θα βοηθήσει τους ISPs να αναπτύξουν δίκτυα στην πόλη. Όχι μόνο για τους συγκεκριμένους ISPs αλλά για όλους.

    Ασφαλώς αυτό το Συμβούλιο δεν είναι η Βουλή της Τεχνολογίας, δεν εκπροσωπούνται εταιρείες. Είναι ένα γύρισμα σελίδας στην Τοπική Αυτοδιοίκηση. Θα καταφέρουμε να αποδείξουμε πως οι δήμοι στην Ελλάδα δεν είναι τεχνοφοβικοί και οπισθοδρομικοί; Θα δούμε.

    Δικός μου στόχος είναι, αν αυτό το πρώτο βήμα πάει καλά, να προχωρήσουμε μία ανοιχτά, με περισσότερους εταίρους. Αν δουλέψει καλά αυτό, θα έχουμε συνέχεια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    καποιος που δεν εχει συγκεντρωτικο συμφερον απο τα κοινα . μαθητες , φοιτητες , επιστημονες ανεργοι . πολοι θα μπορουσαν να ειναι οι καταλληλοι υποψηφιοι .
    Για τους φοιτητές, ανέργους επιστήμονες, μαθητές κτλ stay tuned. Περισσότερα στις 13/7 (μάλλον).

  11. #26
    Εγγραφή
    12-09-2014
    Περιοχή
    ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε nnn , καταρχας ενα ευχαριστω εκ μερους μου για την προσφορα σου στην ενημερωση μας .
    δεν νομιζω να ειναι μιζερια η επιφυλακτικοτητα σε επαναλαμβανομενα μοτιβα εξαπατησης και δημιουργιας εντυπωσεων .
    (τειρεσια στις τηλεπικοινωνιες ειδαμε , τειρεσια για την εξαπατηση του κοινου απο τις εταιριες δεν ειδαμε ουτε ακουσαμε αλλα για κρουσματα διαβαζουμε καθημερινα ειδικα σε ενα σχετικοτατο με τις τεχνολογιες τηλεπικοινωνιων site)
    INALAN 100/100 Mbps + VODAFONE + OTE Rural 37,49/10,43 Mbps

  12. #27
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε σε καλο δρομο ειμαστε ...
    Ακριβως.

  13. #28
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Καλές οι ανακοινώσεις με τα ηχηρά ονόματα. Βασικά επιτυχία του nm987654321 & του Καμίνη που κατάφεραν να τους μαζέψουν όλους αυτούς (για να μην είμαστε και μίζεροι).

    Αναμένουμε με ενδιαφέρον και την ουσία!
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε nnn , καταρχας ενα ευχαριστω εκ μερους μου για την προσφορα σου στην ενημερωση μας .
    δεν νομιζω να ειναι μιζερια η επιφυλακτικοτητα σε επαναλαμβανομενα μοτιβα εξαπατησης και δημιουργιας εντυπωσεων .
    (τειρεσια στις τηλεπικοινωνιες ειδαμε , τειρεσια για την εξαπατηση του κοινου απο τις εταιριες δεν ειδαμε ουτε ακουσαμε αλλα για κρουσματα διαβαζουμε καθημερινα ειδικα σε ενα σχετικοτατο με τις τεχνολογιες τηλεπικοινωνιων site)
    Πως δεν έχεις δει τείρεσια για τις εταιρίες, τόσες και τόσες λίστες υπάρχουν μην απαντάτε στο τάδε νούμερο μήν εκείνο, εσυ αλήθεια τι έχεις κάνει για αυτό το κομμάτι;

    ο τείρεσίας δεν είναι κατι κακό, αν το σκεφτούμε με το δικό σου σκεπτικό, αν κάποιος ρίξει φέσι στις κακές εταιρίες θα τα μαζέψουνε απο του άλλους

  15. #30
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρώτα απ' όλα, οι γραμμές μεταξύ μιας απλής συνεργασίας του ιδιωτικού τομέα με τη δημόσια διοίκηση από τη μία, και διαφθοράς από την άλλη, δεν είναι πάντα ξεκάθαρες, ειδικά δε σε χώρα που ιστορικά έχει υψηλά ποσοστά διαπλοκής. Λίγη καχυποψία δεν είναι κακή, αν και πολλή προφανώς οδηγεί απλά σε μη εποικοδομητική γκρίνια.

    Προσωπικά μου φαίνεται πολύ καλή κίνηση, ειδικά δεδομένου του πόσο πίσω έχει μείνει ο Δ. Αθηναίων σε σχέση με άλλους δημούς της Ευρώπης αλλά και της Ελλάδας (όπως έλεγα και σε άλλο thread, έχει μάλλον τα χαμηλότερα ποσοστά NGA στην Αττική). Ωστόσο, μου λείπουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, κύριως γύρω από τη διαφάνεια του, που θα έχτιζαν λίγο καλύτερα το θεσμό, τόσο για το παρόν, όσο και το μέλλον, όταν ο Καμίνης ή ο Χαμπίδης θα έχουν φύγει και θα έχει έρθει κάποια άλλη διοίκηση, πιθανόν από άλλο πολιτικό χώρο. Αυτά είναι:
    • Υπάρχει charter για το συμβούλιο, δημοσιευμένο π.χ. στον ιστότοπο του Δήμου; Ενδεικτικά: ποιός είναι ο σκοπός, ποιές οι αρμοδιότητες και ποιές οι υποχρεώσεις των μελών, υπάρχει πολιτική COI, κάθε πότε συνεδριάζει και πώς, τι μέγεθος ή εύρος μεγέθους έχει, αν τα μέλη αμοίβονται (και αν, ναι πόσο), καθώς και πώς ορίζονται αυτά (βλ. παρακάτω).
    • Το συμβούλιο περιλαμβάνει εταιρίες ή πρόσωπα; Οι ιδιότητες των προσώπων (CEO στην τάδε) που αναφέρονται στο δελτίο τύπου επέχουν θέση βιογραφικού, ή είναι ex officio συμμετοχή; Παραδείγματα: όταν ο επικεφαλής του ομίλου ΟΤΕ αλλάξει, θα αντικατασταθεί στο συμβούλιο με τον νέο επικεφαλής ή όχι; Η θέση του Τσαμαζ στο συμβούλιο είναι θέση Τσαμάζ ή θέση του ομίλου ΟΤΕ, που σημαίνει φερ' ειπείν ότι μπορεί ο όμιλος DT να εκφραστεί μέσω του Τσαμάζ στο Δ. Αθηναίων; Ο Σπινέλλης εκπροσωπεί τον ίδιο, το ΟΠΑ ή την ΕΕΛΛΑΚ;
    • Αν πρόκειται περί εταιριών πώς επιλέχθηκαν αυτές; Με βάση μεγεθών ή κατά την κρίση της διοίκησης; Το μίγμα των εταιριών εμένα προσωπικά μου φαίνεται λίγο περίεργο (IBM, Oracle, Nokia και… SAP, και τηλεπικοινωνιακές, αλλά όχι όλες). Για την εκπροσώπηση της ακαδημαϊκής κοινότητας επίσης: γιατί π.χ. δύο από το ΕΜΠ αλλά κανένας από το ΑΠΘ;
    • Αν πρόκειται περί προσώπων, υπάρχουν τυπικά κριτήρια ή είναι κατά την κρίση της διοίκησης; Τα επιλέγει ο CDO, ο δήμαρχος, ή είναι self-selected όπου το συμβούλιο επιλέγει τα μέλη του με π.χ. βέτο ή αποδοχή του δημάρχου ή του CDO;
    • Τέλος, κρατούνται πρακτικά ή/και βιντεοσκοπούνται οι συνεδριάσεις του συμβουλίου; Οι προτάσεις του συμβουλίου προς τη διοίκηση καταγράφονται κάπου; Εγώ, ως δημότης, μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτά και να κρίνω αν π.χ. ο Καμίνης υλοποιεί τις προτάσεις του συμβουλίου ή τις αγνοεί επιδεικτικά ή κάνει τα ακριβώς αντίθετα;


    Τα παραπάνω δεν είναι ρητορικές ερωτήσεις, ειλικρινά δεν γνωρίζω αν κάποια από αυτά έχουν συζητηθεί ή/και αποφασιστεί -- ως δημότης του Δ. Αθηναιων και επαγγελματίας του χώρου της πληροφορικής και των τηλεπικοινωνιών, θα με ενδιέφερε αρκετά να μάθω (στο site του Δήμου, στην ενότητα οργανωτικής δομής, δεν βλέπω καν τη θέση του CDO στο οργανόγραμμα).

    Επίσης, για να προλάβω κάποιους, μπορεί να μοιάζουν υπερβολικά, αλλά πιστεύω μόνο έτσι, με ξεκάθαρους όρους, οργάνωση και διαφάνεια, μπορεί να χτιστούν αδιάβλητοι θεσμοί που αντέχουν στο χρόνο, και αντέχουν σε πειρασμούς διαπλοκής.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL Πατήσια (Δήμος Αθηναίων)
    Από clioII16v στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 285
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-23, 07:26
  2. Μηνύματα: 103
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-23, 19:37
  3. Μηνύματα: 143
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 15:34
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 21:46
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 10:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας