Σελ. 30 από 207 ΠρώτηΠρώτη ... 1020252829303132354050 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 436-450 από 3093
  1. #436
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9940/940
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Tplink vr600
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 27(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, συμφωνω και εγω στο Γαλατσι που ειχα δει στα χαντακια τις σωληνες, ειναι μαυρες με το ρευμα, και πορτοκαλιες ειναι οπτικες τις ειχα δει απο πολυ κοντα. Προσπαθω να ανεβασω αλλα ειμαι σε αλλο pc και δεν με αφηνει σορρυ...μαλιστα οι πορτοκαλιες οπτικες λενε και ΟΤΕ πανω αυτες που εχω σε φωτος.

    το κιτρινο ειναι για το φυσικο αεριο, δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν ιδιο χρωμα οι σωληνες με αυτα τα καλωδια ή σωληνες τι ειναι για οπτικες γιατι υπαρχει μεγαλος κινδυνος!!!! αν καποιος νομιζε οτι πανε σε καμπινα μηπως ηταν συμπτωση?
    επισης στο φυσικο αεριο βαζουν παντα αμμο μαλακη οικοδομικη απο πανω τους και βαζουν και δυχτακι κιτρινο, ωστε αν σκαψει κανεις να καταλαβει οτι εχει εκει σωληνες αεριου.

    μια τυχαια φωτο απο το φορουμ μας οπως βλεπουμε εχουν πορτοκαλι χρωμα https://www.adslgr.com/forum/attachm...691006&thumb=1
    Καλησπερα Νικιφορε μην κολλαμε στο χρωμα ειμαι υδραυλικος και εχω τοποθετηση φυσικο αεριο αρκετες φορες μεσα στο εδαφος και να εχεις δικιο σε ολα αυτα που λες για το διχτυ το κιτρινο που γραφει επανω φυσικο αεριο και για την αμμο. Η διαφορα ειναι οτι το φυσικο αεριο το τοποθετουμε απο τους 60 ποντους και κατω μετα το ρολοι στις εσωτερικες εγκαταστασεις π.χ μεσα σε μια αυλη ετσι λεει ο κανονισμος. Στις εξωτερικες εγκασταστασεις τωρα η τοποθοτετηση γινετε σε ακομα πιο μεγαλο βαθος.
    Εχω βαλει και αυτη την φωτο που μαλλον την εχεις δει αλλα να και αλλη μια απο το φορουμ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...53#post6242953
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makhs : 11-11-17 στις 16:32.
    Ιωακειμ

  2. #437
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα και εγω ειμαι υδραυλικος και εδω και μερικα χρονια σε μαγαζι της δουλειας ειμαι και εγω και συνεχεια καθε μερα ασχολουμαστε με αερια.
    ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ λοιπον να τονισω οτι βαζουν κιτρινο χρωμα!!!!!
    οπως ομως ειπαμε και πολυ σωστα λες και εσυ με τους κανονισμους αυτους και παλι ξεχωριζουν.
    ναι δεν ειχα δει τις φωτος δεν παρακολουθω τα θεματα γενικα αυτα γιατι την VDSL εμεις δεν την βλεπουμε ουτε με τα κυαλια να ερχεται, εξαλου εχει τοσα θεματα το φορουμ που για να κοιταω ολα πρεπει ολη μερα να ειμαι στο forum και να μην κανω αλλη δουλεια!

    τουλαχιστον να βαλουν στη νικαια μπας και παρω κατι με ασυρματο λινκ που εχω προς τα εκει....

  3. #438
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9940/940
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Tplink vr600
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 27(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα και εγω ειμαι υδραυλικος και εδω και μερικα χρονια σε μαγαζι της δουλειας ειμαι και εγω και συνεχεια καθε μερα ασχολουμαστε με αερια.
    ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ λοιπον να τονισω οτι βαζουν κιτρινο χρωμα!!!!!
    οπως ομως ειπαμε και πολυ σωστα λες και εσυ με τους κανονισμους αυτους και παλι ξεχωριζουν.
    ναι δεν ειχα δει τις φωτος δεν παρακολουθω τα θεματα γενικα αυτα γιατι την VDSL εμεις δεν την βλεπουμε ουτε με τα κυαλια να ερχεται, εξαλου εχει τοσα θεματα το φορουμ που για να κοιταω ολα πρεπει ολη μερα να ειμαι στο forum και να μην κανω αλλη δουλεια!

    τουλαχιστον να βαλουν στη νικαια μπας και παρω κατι με ασυρματο λινκ που εχω προς τα εκει....
    Ιωακειμ

  4. #439
    Εγγραφή
    15-06-2017
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι δεν της έχουν βάλει ρεύμα ?
    99,99%

  5. #440
    Εγγραφή
    15-06-2017
    Μηνύματα
    184
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βαλαωρίτου και Κεχαγιά χθες έδινε διαθεσιμότητα VDSL ο ΟΤΕ (ενώ δεν πρέπει να έχουν συνδέσει ρεύμα). Πήρα τηλ για να ξεκινήσουμε διαδικασία και ενώ μου είπαν ότι γίνεται μετά από λίγο μου είπε ότι δεν γίνεται, και τώρα στον έλεγχο διαθεσιμότητας δεν δίνει ούτε 50ρι ούτε και 30ρι που έδινε τα προηγούμενα 2,5 χρόνια.

  6. #441
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1900
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    ZTE H108N
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είδα σήμερα συνεργέιο κατά πάσα πιθανότητα να περναει οπτικές ίνες και να της κολλάει με splicer στην πλατεία της οσίας ξένης.

    Μετά τους είδα στην ηλιουπόλεως να έχουν ανόιξει καμπίνα και να περνάνε υποθέτω την οπτική ίνα!!!

  7. #442
    Εγγραφή
    16-11-2017
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Attica
    Καλησπέρα παιδιά! Πρίν μερικές μέρες σκάβανε αυτές τις λωρίδες στον δρόμο και περνάγανε καλώδια κατα μήκος της περικλέους (νεάπολη) κυριολεκτικά έξω από το σπίτι μου. Να ελπίζω επιτέλους για κάτι καλύτερο από το ζωρισμένο 7ρι κατέβασμα/0.8 ανέβασμα η τσάμπα ενθουσιάζομαι?

  8. #443
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι μόνο να ελπίζεις, αλλά να είσαι σίγουρος. Αρκεί βέβαια να ζητήσεις αναβάθμιση σε VDSL από καμπίνα (όταν ενεργοποιηθεί), διότι σε ADSL δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

  9. #444
    Εγγραφή
    08-11-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Είμαι συνδρομητής της WIND και εγώ όπως και εσείς περιμένω πως και πως την αναβάθμιση της γραμμής μου σε vdsl. Βάζω στο site της WIND το τηλέφωνο μου να δω αν είναι διαθέσιμη η γραμμή μου για vdsl και μου γράφει όχι. επειδή άλλοι πάροχοι οταν βάζω την διεύθυνση μου μου βγάζει διαθεσιμότητα, λέω κάτσε να βάλω στο site της wind την διεύθυνση μου και μου βγάζουν και αυτοί διαθεσιμότητα!!!!!!
    Λέω κάτσε να πάρω τηλέφωνο, της τα λέω της υπαλλήλου και κομπιάζει και απαντά ααααα δεν ξέρω γιατί το βγάζει διαθέσιμο όταν βάζεις μόνο την διεύθυνση.......
    Τα συμπεράσματα δικά σας

  10. #445
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Κι εμένα μου βγάζει εδώ και χρόνια διαθεσιμότητα η wind με τη διεύθυνση και είμαι κάτι χιλιόμετρα από το κέντρο. Νομίζω αν κάνεις αίτηση σου λένε διάφορα και σε βάζουν σε adsl.

  11. #446
    Εγγραφή
    16-07-2017
    Περιοχή
    Νίκαια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    -
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skoupas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εμένα μου βγάζει εδώ και χρόνια διαθεσιμότητα η wind με τη διεύθυνση και είμαι κάτι χιλιόμετρα από το κέντρο. Νομίζω αν κάνεις αίτηση σου λένε διάφορα και σε βάζουν σε adsl.
    Εχω VDSL απο Wind εδω και 3+ χρονια στο πατρικο μου(Μακεδονιας). Η συνδεση εχει γινει απ ευθειας απ το καφαο του Κορυδαλλου, μιας και εκει υπαγεται το τηλ κεντρο μου. Λογο της μεγαλης αποστασης απ το συγκεκριμενο καφαο(950μ) πιανω 24-25. Πολυ χαλια για VDSL αλλα αν σκεφτεις τα 12-13 της ADSL gia 6€ περισσοτερα δεν εχω παραπονο. Τωρα απλα αναμονη για την διαθεσημοτητα απ τα κοντινα μας καφαο για ταχυτητες 45+...

  12. #447
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν αλλάζει η καμπίνα με την οποία συνδέονται οι οικοδομές μας. Παραμένει πάντα η ίδια, εκτός αν γίνει κάποια σημαντική αναβάθμιση του χάλκινου δικτύου στην περιοχή και αναδρομολόγηση των συνδέσεων, αλλά αυτό είναι πολύ σπάνιο.
    Εκτός αν ως "καφάο Κορυδαλλού", εννοείς το αστικό κέντρο, οπότε αλλάζει η έννοια της πρότασης που έγραψες.

    Είτε πεις καφάο, είτε KV, είτε καμπίνα, είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα. Η διαφορά νέων και παλιών καμπίνων είναι ότι δεύτερες έχουν ενεργό εξοπλισμό DSLAM.

  13. #448
    Εγγραφή
    16-07-2017
    Περιοχή
    Νίκαια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    -
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αλλάζει η καμπίνα με την οποία συνδέονται οι οικοδομές μας. Παραμένει πάντα η ίδια, εκτός αν γίνει κάποια σημαντική αναβάθμιση του χάλκινου δικτύου στην περιοχή και αναδρομολόγηση των συνδέσεων, αλλά αυτό είναι πολύ σπάνιο.
    Εκτός αν ως "καφάο Κορυδαλλού", εννοείς το αστικό κέντρο, οπότε αλλάζει η έννοια της πρότασης που έγραψες.

    Είτε πεις καφάο, είτε KV, είτε καμπίνα, είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα. Η διαφορά νέων και παλιών καμπίνων είναι ότι δεύτερες έχουν ενεργό εξοπλισμό DSLAM.
    Αστικο κεντρο εννοω ναι

  14. #449
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδιά καλησπέρα. Κάτοικος Νίκαιας και εγώ και από ότι έχω καταλάβει η Wind έχει αναλάβει όλη την Νίκαια. Είδα σήμερα τις διαφημίσεις στην TV για το Wind Fiber 42 euro για 100/10 και 62 για 200/20 και πραγματικά η ανυπομονησία μου έχει χτυπήσει κόκκινο. Το πρόβλημα είναι ότι αφενός μένω στα σύνορα Νίκαιας - Κορυδαλλού (στο πεζοδρόμιο που είναι το σπίτι μου είναι Νίκαια - απέναντι Κορυδαλλός) και είμαι λίγο μπερδεμένος με το τι που ανήκω τηλεφωνικά. Το καφαο που παίρνω είναι αυτό
    https://www.google.gr/maps/@37.97105...7i13312!8i6656
    Ορίστε και δυο photo : Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20170906_142844.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  336,4 KB 
ID: 188365Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20170906_142902.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  307,2 KB 
ID: 188366 .
    Και αφετέρου δεν μπορώ να βρω κάποιο excel που κυκλοφορεί για να δω εάν το καφαο μου είναι στα προς αναβάθμιση. Στο site της wind πάντως μου λέει ότι η διεύθυνση μου δεν υποστηρίζετε για Fiber τώρα

  15. #450
    Εγγραφή
    17-08-2015
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    883
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220088/21998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Vodafone ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρίσκεσαι ΑΚ Κορυδαλλού , δεν βλέπω την καμπίνα σου στο PDF της wind

Σελ. 30 από 207 ΠρώτηΠρώτη ... 1020252829303132354050 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΣΤΗΝ ΝΙΚΑΙΑ ( ΝΕΑΠΟΛΗ )
    Από alcatgiannis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-21, 17:27
  2. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 06:05
  4. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  5. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας