Σελ. 93 από 207 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.381-1.395 από 3093
  1. #1381
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mar_Nik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αρχη ειχα το entry ei (το αρχικο μου). Γιατί δεν μπορουσαν να συνδεσουν το καινουργιο. Επιανα μεχρι 90mbps. Και απο εκεινη τη στιγμη, δεν εχουμε τηλέφωνο. 2 βδομαδες μετα ηρθε ενας αλλος τεχνικος, μας αναβαθμισε το καινουργιο router. Τωρα εχω ενα αλλο που μοιαζει με το αρχικό αλλα δεν θυμαμαι το ονομα του. Και δε μπορω να βρω τη σελιδα του οτε με τα διαθεσιμα modem.
    Speedport plus μήπως?
    pepes

  2. #1382
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mar_Nik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αρχη ειχα το entry ei (το αρχικο μου). Γιατί δεν μπορουσαν να συνδεσουν το καινουργιο. Επιανα μεχρι 90mbps. Και απο εκεινη τη στιγμη, δεν εχουμε τηλέφωνο. 2 βδομαδες μετα ηρθε ενας αλλος τεχνικος, μας αναβαθμισε το καινουργιο router. Τωρα εχω ενα αλλο που μοιαζει με το αρχικό αλλα δεν θυμαμαι το ονομα του. Και δε μπορω να βρω τη σελιδα του οτε με τα διαθεσιμα modem.
    Εμένα μου έδωσαν ένα speedport w724 αλλά έχει επάνω ένα ακόμα κουτί σαν ενισχυτή (Adran Gfast/Supervect) αλλά δουλεύει στα 9. Τηλέφωνο έχω αλλά κατευθείαν από την πρίζα(μάλλον αυτό φταίει που πιάνω μόνο 9). Θα καλέσω να ρωτήσω.

  3. #1383
    Εγγραφή
    14-12-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107789/10999
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    28.6(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα είναι όμως, πως δουλεύει όλο αυτό το θέμα με τις αιτήσεις για παράταση; Εάν έχει κάνει αίτηση για παράταση η WIND και έχει το δικαίωμα απο την στιγμή που έκανε αίτηση και μέχρι να βγει η απόφαση της ΕΕΤΤ να είναι καλυμένη και να μην είναι υποχρεωμένη να συνεχίσει τα έργα μέχρι τότε , τότε μας παίρνει στον λαιμό της η ΕΕΤΤ εαν είναι να κάνει τρεις και τέσσερις μήνες κάθε φορά να ανακοινώσει την απόφαση της ... Και εις τους αιώνας τους άπαντες μπορεί να πάει έτσι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis2708 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου έδωσαν ένα speedport w724 αλλά έχει επάνω ένα ακόμα κουτί σαν ενισχυτή (Adran Gfast/Supervect) αλλά δουλεύει στα 9. Τηλέφωνο έχω αλλά κατευθείαν από την πρίζα(μάλλον αυτό φταίει που πιάνω μόνο 9). Θα καλέσω να ρωτήσω.
    Εσένα φίλε μου πρέπει να σου έχουν κάνει ματσολιά καλή. Δεν είμαι κανένας εξπέρ αλλά με τα λίγα που ξέρω , μου φαίνεται προφανές οτι δεν σε έχουν ρίξει καν στην καινούρια καμπίνα. Εαν σε είχαν ρίξει στην καινούρια καμπίνα για αρχή δεν υπήρχε περίπτωση να έχεις τηλ κατευθείαν απο την πρίζα αφού δεν περνάει τάση απο την οπτική και δεύτερον έστω και αν δεν σου είχαν αλλάξει το profile θα έπρεπε να βγάζεις καρφωτά 24Mbps και όχι 9 .

  4. #1384
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχει αιτιολόγηση των καθυστερήσεων με αποδεικτικά στοιχεία. Αν αυτά κριθούν επαρκή δίδεται παράταση (κάτι που προβλέπεται εκ του κανονισμού), διαφορετικά υπάρχουν σχετικές κυρώσεις. Και προφανώς μέχρι σήμερα και στους 3 παρόχους δόθηκαν επαρκώς αιτιολογημένες παρατάσεις.

  5. #1385
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pappas81 Εμφάνιση μηνυμάτων

    - - - Updated - - -



    Εσένα φίλε μου πρέπει να σου έχουν κάνει ματσολιά καλή. Δεν είμαι κανένας εξπέρ αλλά με τα λίγα που ξέρω , μου φαίνεται προφανές οτι δεν σε έχουν ρίξει καν στην καινούρια καμπίνα. Εαν σε είχαν ρίξει στην καινούρια καμπίνα για αρχή δεν υπήρχε περίπτωση να έχεις τηλ κατευθείαν απο την πρίζα αφού δεν περνάει τάση απο την οπτική και δεύτερον έστω και αν δεν σου είχαν αλλάξει το profile θα έπρεπε να βγάζεις καρφωτά 24Mbps και όχι 9 .
    Το κουλό είναι ότι έχω 9 download και 9 upload. Αν δεν με είχαν αλλάξει λογικά δεν θα έπρεπε το Upload να ήταν στο 1; Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάω μόνος μου στο Καφάο και να δω τι έχουν κάνει. Ακόμα δεν έχω κάποιο νέο. Την Πέμπτη κλείνω 4 εβδομάδες σε βλάβη.

  6. #1386
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.318
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Βγάλε μια φωτό από το στήσιμο όλο να φαίνεται το w724 και τα καλώδια από πίσω. Μήπως έχεις διπλή πρίζα, φεύγει καλώδιο για αυτήν και επιστρέφει άλλο στο τηλέφωνο; Είναι αξιοπερίεργη περίπτωση έτσι κι αλλιώς. Σε ποιο καφάου του ΟΤΕ ανήκεις;
    hnesne

  7. #1387
    Εγγραφή
    14-12-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107789/10999
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    28.6(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει αιτιολόγηση των καθυστερήσεων με αποδεικτικά στοιχεία. Αν αυτά κριθούν επαρκή δίδεται παράταση (κάτι που προβλέπεται εκ του κανονισμού), διαφορετικά υπάρχουν σχετικές κυρώσεις. Και προφανώς μέχρι σήμερα και στους 3 παρόχους δόθηκαν επαρκώς αιτιολογημένες παρατάσεις.
    Το γνωρίζω οτι υπάρχουν επαρκείς αιτίες . Αυτο που δεν γνωρίζω είναι εαν ο εκάστοτε πάροχος έχει το δικαίωμα να κωλυσιεργεί μέχρι να εγκρίνει την παράταση η ΕΕΤΤ . Αν παίρνει παράταση για 1 τρίμηνο την φορά και η ΕΕΤΤ κάνει 4 μήνες να απαντήσει θα συνεχίσει αυτό το πράγμα μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis2708 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κουλό είναι ότι έχω 9 download και 9 upload. Αν δεν με είχαν αλλάξει λογικά δεν θα έπρεπε το Upload να ήταν στο 1; Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάω μόνος μου στο Καφάο και να δω τι έχουν κάνει. Ακόμα δεν έχω κάποιο νέο. Την Πέμπτη κλείνω 4 εβδομάδες σε βλάβη.
    Ε τότε κάτι άλλο πρέπει να παίζει φίλε μου . 9 upload με ADSL χλωμό , άρα δείχνει οτι είσαι συνδεδεμένος στην καινουρια καμπίνα . Αλλά λες με ρουτερ εκτός πρίζας οτι έχεις τηλέφωνο; Εαν δεν είναι θέμα καλωδίωσης στο σπίτι τότε να έχουν κάνει καμιά χαζομάρα και το ζεύγος απο την παλιά καμπίνα να μην το έχουν αποσυνδέσει και να είναι και τα 2 ταυτόχρονα;Κουφό ...

  8. #1388
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pappas81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γνωρίζω οτι υπάρχουν επαρκείς αιτίες . Αυτο που δεν γνωρίζω είναι εαν ο εκάστοτε πάροχος έχει το δικαίωμα να κωλυσιεργεί μέχρι να εγκρίνει την παράταση η ΕΕΤΤ . Αν παίρνει παράταση για 1 τρίμηνο την φορά και η ΕΕΤΤ κάνει 4 μήνες να απαντήσει θα συνεχίσει αυτό το πράγμα μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
    Δεν επιθυμώ να κάνω τον συνήγορο κανενός, αλλά δεν καταλαβαίνω το εννοείς αναφέροντας "εαν ο εκάστοτε πάροχος έχει το δικαίωμα να κωλυσιεργεί μέχρι να εγκρίνει την παράταση η ΕΕΤΤ".
    Ο Χ πάροχος ανέλαβε κάποια στιγμή να φέρει εις πέρας έναν προγραμματισμό. Στην πορεία για διάφορους λόγους βλέπει ότι βγαίνει έξω από το χρονοδιάγραμμα και ζητά παράταση καταθέτοντας τους λόγους ανά καμπίνα, εντός της εκ του κανονισμού προθεσμίας.
    Η ΕΕΤΤ 3-4 βδομάδες αργότερα (άσχετα πότε την κοινοποιεί στην ιστοσελίδα της) εγκρίνει την παράταση. Η απόφαση βγαίνει αφού έχει εξετάσει τη νομιμότητα των λόγων, πότε ανέλαβε την υποχρέωση, πότε έκανε σχετικό αίτημα σε Δήμο/ΔΕΔΔΗΕ κλπ, πότε εγκρίθηκαν οι αιτήσεις, πότε ξεκίνησαν τα έργα, πότε πληρώθηκαν τα παράβολα, πότε και αν έγιναν εργασίες από τρίτους κλπ. Για όλα αυτά χρειάζονται αποδεικτικά στοιχεία πραγματικά και όχι κάποιες γενικόλογες πληροφορίες.
    Αν υπάρχουν νέες καθυστερήσεις και στην δοθείσα παράταση, ξεκινά πάλι νέος αντίστοιχος κύκλος που θα καταλήξει σε νέα σχετική απόφαση (με θετική ή αρνητική κατάληξη).
    Σε κάθε περίτπωση ο πάροχος πρέπει να συνεχίσει την εκτέλεση του προγραμματισμού, άσχετα με το πότε θα εκδοθεί η απόφαση της ΕΕΤΤ, άλλως υπάρχουν επιπτώσεις.

  9. #1389
    Εγγραφή
    10-08-2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PEPES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Speedport plus μήπως?
    Ναι αυτο. Speedport plus sercomm

  10. #1390
    Εγγραφή
    14-12-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107789/10999
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    28.6(dB) / 3.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΕΕΤΤ 3-4 βδομάδες αργότερα (άσχετα πότε την κοινοποιεί στην ιστοσελίδα της) εγκρίνει την παράταση. .
    Αυτό ακριβώς εννοούσα . Η απόφαση ισχύει όταν παίρνει την απόφαση; Η όταν κοινοποιείται; Υπάρχει απευθείας επικοινωνία με τον ενδιαφερόμενο; Δεν γνωρίζω πως ακριβώς δουλεύει γι αυτό και το έθεσα έτσι το ερώτημα. Πχ. όταν ένας νόμος ψηφίζεται, εάν δεν βγει στο ΦΕΚ δεν ισχύει , πρέπει να γίνει κοινοποίηση , με αυτήν το λογική το πήρα.

  11. #1391
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η απόφαση σίγουρα στάλθηκε εγκαίρως στον πάροχο. Άλλο το πότε δημοσιεύθηκε στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ. Μην τα μπερδεύεις αυτά τα 2. Δεν έχουν την ίδια ενημέρωση και επικοινωνία μεταξύ τους με εμάς.

  12. #1392
    Εγγραφή
    21-11-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλε μια φωτό από το στήσιμο όλο να φαίνεται το w724 και τα καλώδια από πίσω. Μήπως έχεις διπλή πρίζα, φεύγει καλώδιο για αυτήν και επιστρέφει άλλο στο τηλέφωνο; Είναι αξιοπερίεργη περίπτωση έτσι κι αλλιώς. Σε ποιο καφάου του ΟΤΕ ανήκεις;
    Με την φωτογραφία δεν φαίνεται γιατί με τόσες συσκευές εκεί που το έχω δεν φαίνεται. Βγαίνει καλώδιο από την πρίζα τηλεφώνου και πάει σε σπλίτερ. Από το σπλίτερ το ένα καλώδιο πάει στον αντάπτορα-ενισχυτή και το άλλο πάει στην θύρα phone 1 του w724. Ο ενισχυτής συνδέετε με το w724 με καλώδιο ethernet και εγώ συνδέω όλες τις συσκευές εκεί. Από την σύνδεση που βλέπω ο ενισχυτής είναι σαν να παίζει το ρόλο του μόντεμ και το w724 λειτουργεί σαν απλό ρούτερ.

  13. #1393
    Εγγραφή
    18-03-2009
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    422
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5293/894
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    7.4(dB) / 48.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στην Ελλάδα ζούμε, πιστεύετε ότι ακολουθούνται πουθενά χρονοδιαγράμματα?:

  14. #1394
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Επειδή τσεκάρω που και που την σελίδα του ΟΤΕ για διαθεσιμότητα, πλέον δίνει διαθεσιμότητα εως και 200Mbps στην καμπίνα 523. Θα έκανα την αίτηση, αλλά επειδή βλέπω οτι είναι πολλά τα προβλήματα θα περιμένω άλλο λίγο.

  15. #1395
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.318
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis2708 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την φωτογραφία δεν φαίνεται γιατί με τόσες συσκευές εκεί που το έχω δεν φαίνεται. Βγαίνει καλώδιο από την πρίζα τηλεφώνου και πάει σε σπλίτερ. Από το σπλίτερ το ένα καλώδιο πάει στον αντάπτορα-ενισχυτή και το άλλο πάει στην θύρα phone 1 του w724. Ο ενισχυτής συνδέετε με το w724 με καλώδιο ethernet και εγώ συνδέω όλες τις συσκευές εκεί. Από την σύνδεση που βλέπω ο ενισχυτής είναι σαν να παίζει το ρόλο του μόντεμ και το w724 λειτουργεί σαν απλό ρούτερ.
    Εντάξει, σου έχουν κάνει την 'πατέντα' ΟΤΕ, από το router (w724) έρχεται η τηλεφωνία, σε καμπίνα είσαι κανονικά. Μένει βέβαια να λυθεί το θέμα με τις ταχύτητες.
    hnesne

Σελ. 93 από 207 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΣΤΗΝ ΝΙΚΑΙΑ ( ΝΕΑΠΟΛΗ )
    Από alcatgiannis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-21, 17:27
  2. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 06:05
  4. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  5. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας