Σελ. 195 από 207 ΠρώτηΠρώτη ... 175185190193194195196197200205 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.911-2.925 από 3093
  1. #2911
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanbimp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδέθηκα με wind,ολα εντάξει,απλά δεν μου δίνει το router τα full 100mbps λόγω 100αριου ethernet.Θα κοιτάξω αν τελικά καταφέρω να το αλλάξω με κάποιο με gigabit.
    Μια χαρά στο full είσαι. Router δεν σου αλλάζουν, παρά μόνο αν πας στην 200άρα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #2912
    Εγγραφή
    25-04-2018
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εντάξει θα το προσπαθήσω γιατί έχω γνωστούς που τους το έχουν αλλάξει,αλλα εντάξει τωρα τι 93 τι 100 τι να κάνουμε υπάρχει και το overhead.

  3. #2913
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanbimp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει θα το προσπαθήσω γιατί έχω γνωστούς που τους το έχουν αλλάξει,αλλα εντάξει τωρα τι 93 τι 100
    Θα βάλεις ένα χιλιάρι switch για το εσωτερικό δίκτυο και είσαι κανονικά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #2914
    Εγγραφή
    25-04-2018
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άμα πάρω ένα switch και συνδέσω 2 lan απο το router στο switch,τότε θα έχω θεωρητικά bandwith 200mbps και θα πιάνει 100 στο speedtest ή απλά δεν θα δουλεύει τιποτα

  5. #2915
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanbimp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει θα το προσπαθήσω γιατί έχω γνωστούς που τους το έχουν αλλάξει,αλλα εντάξει τωρα τι 93 τι 100 τι να κάνουμε υπάρχει και το overhead.
    Τι να πούμε και εμείς δλδ με το adsl ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #2916
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanbimp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα πάρω ένα switch και συνδέσω 2 lan απο το router στο switch,τότε θα έχω θεωρητικά bandwith 200mbps και θα πιάνει 100 στο speedtest ή απλά δεν θα δουλεύει τιποτα
    Καμία σχέση.

    100 πληρώνεις, 100 παίρνεις από την καμπίνα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #2917
    Εγγραφή
    10-08-2017
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Πριν μία εβδομάδα ενεργοποιήθηκα στο Wind Fiber 100. Το Technicolor TG788v v3 λέει ότι η γραμμή συγχρονίζει download στα 92.68 Mbps (άλλες φορές στα 88 και κάτι) και upload στα 32.99 Mbps To upload δείχνει να είναι εντάξει με πραγματικό 10 Mbps (το αναμενόμενο). Το πρόβλημα μέχρι και εχθές ήταν ότι κατεβάζει με μέγιστη ταχύτητα 4.2 - 4.6 Mb/sec και το ping μου είναι 20 ms. Από την πρώτη μέρα άνοιξα βλάβη στο support και ενώ ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, έπειτα από πιέσεις από το τηλέφωνο σήμερα με κάλεσε κάποιος τεχνικός και μου λέει να κάνουμε δοκιμή download (στο σύνολο η τρίτη δοκιμή). Κάνουμε τη δοκιμή και βλέπω ότι η ταχύτητα download είναι στα 7.5 Mb/sec.

    Στη συνέχεια, εκφράζω την άποψή μου ότι η ταχύτητα αυτή, ναι μεν αυξήθηκε αλλά και πάλι δεν ισούται με τα 92.68 Mbps του συγχρονισμού. Χωρίς να πολυλογώ, μου είπε ότι αυτή είναι η ταχύτητα η σωστή και ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, παρόλο το ότι του εξέφρασα τη δυσαρέσκειά μου για την όλη αντιμετώπιση.

    Το συμπέρασμα το δικό μου είναι ότι σκοπίμως βάζουν κόφτη και όποιος παραπονεθεί. Και άντε να ανεβάσουν λίγο την ταχύτητα (τον κόφτη). Στο τέλος όμως, επειδή ισχυρίζονται ότι αυτό είναι το μέγιστο, σε υποχρεώνουν να το αποδεχθείς και άντε να βγάλεις άκρη.

    Τι προτείνετε να κάνω από εδώ και πέρα;

  8. #2918
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1ον δεν υπάρχει κόφτης.
    2ον η καλωδίωση σου είναι σωστή ?
    3ον η απόσταση από την καμπίνα πόση είναι?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #2919
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    4. Οι δοκιμές είναι με καλώδιο η wifi;

    - - - Updated - - -

    Αυτό το ρουτερ είναι αυτό που είναι κλειδωμένο κ δεν δείχνει τα στατιστικά της γραμμής;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #2920
    Εγγραφή
    10-08-2017
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Οι δοκιμές έγιναν με καλώδιο. Το ρούτερ είναι το κλειδωμένο που δεν δείχνει στατιστικά γραμμής. Οι καλωδιώσεις πρέπει να είναι ΟΚ, με την έννοια ότι κουμπώνω σε κεντρικό μπριζάκι του διαμερίσματος. Το θέμα είναι εάν ο συγχρονισμός που λέει το router είναι σωστός στα 92 Mbps δεν θα έπρεπε να πιάνω τουλάχιστον 10 Mb/sec συνολικά σε πολλαπλό κατέβασμα;

    Αν δεν υπάρχει κόφτης και δεχόμαστε ότι τα καλώδιο είναι ΟΚ, ποιά νομίζετε ότι θα έπρεπε να είναι η ταχύτητα που θα έπρεπε να πιάνω; Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι άλλαξε ο τεχνικός στην τελευταία συνομιλία και ανέβηκε η ταχύτητα από 4.5 Mb/sec σε 7.5 Mb/sec; Προφανώς, κάτι έκανε κρίνοντας από το αποτέλεσμα.

    Είμαι κοντά στο Περιβολάκι και υποθέτω ότι η καμπίνα θα είναι κάτω από χιλιόμετρο. Όποτε μπορέσω θα βάλω ένα ΖΤΕ router που είχα πριν από Cyta να δω έαν συγχρονιστεί με σκοπό να δω περισσότερα στατιστικά γραμμής.

  11. #2921
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Οι δοκιμές είναι με καλώδιο η wifi;
    Την αλλη φορα γεμισαμε 5 σελιδες για να καταληξουμε οτι ειχε 100ρι καλωδιο
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  12. #2922
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AirTraveller Εμφάνιση μηνυμάτων
    ίμαι κοντά στο Περιβολάκι και υποθέτω ότι η καμπίνα θα είναι κάτω από χιλιόμετρο.
    Είσαι στο όριο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #2923
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AirTraveller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δοκιμές έγιναν με καλώδιο. Το ρούτερ είναι το κλειδωμένο που δεν δείχνει στατιστικά γραμμής. Οι καλωδιώσεις πρέπει να είναι ΟΚ, με την έννοια ότι κουμπώνω σε κεντρικό μπριζάκι του διαμερίσματος. Το θέμα είναι εάν ο συγχρονισμός που λέει το router είναι σωστός στα 92 Mbps δεν θα έπρεπε να πιάνω τουλάχιστον 10 Mb/sec συνολικά σε πολλαπλό κατέβασμα;

    Αν δεν υπάρχει κόφτης και δεχόμαστε ότι τα καλώδιο είναι ΟΚ, ποιά νομίζετε ότι θα έπρεπε να είναι η ταχύτητα που θα έπρεπε να πιάνω; Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι άλλαξε ο τεχνικός στην τελευταία συνομιλία και ανέβηκε η ταχύτητα από 4.5 Mb/sec σε 7.5 Mb/sec; Προφανώς, κάτι έκανε κρίνοντας από το αποτέλεσμα.

    Είμαι κοντά στο Περιβολάκι και υποθέτω ότι η καμπίνα θα είναι κάτω από χιλιόμετρο. Όποτε μπορέσω θα βάλω ένα ΖΤΕ router που είχα πριν από Cyta να δω έαν συγχρονιστεί με σκοπό να δω περισσότερα στατιστικά γραμμής.
    Αν υποθέσουμε ότι το ρουτερ εμφανίζει σωστά το συγχρονισμό, τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά..
    Με άλλη συσκευή δοκίμασες; Pc/tablet/κινητό κλπ..
    Στο κάνει όλες τις ώρες αυτό;
    Ακόμα, για την απόσταση δεν γίνεται με εκτίμηση μόνο.. Αν ήταν χιλιόμετρο λογικά δεν θα συγχρονίζε τόσο.. Λίγο δύσκολο νομίζω..
    Και για την καλωδίωση, χωρίς αποσυνδέσεις κλπ και με τόσο ψηλό κλείδωμα δεν νομίζω να μας απασχολεί.. Αν βλέπαμε τα errors ίσως θα μπορούσαμε να πούμε κάτι παραπάνω..
    Αν μπορείς βάλε το άλλο ρουτερ που λες αν είναι vdsl μπας και δούμε κανα στατιστικό..
    Από αυτά εδώ δοκίμασες;
    http://speedtest.ftp.otenet.gr
    http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/
    Reset στο ρουτερ δοκιμάσατε να υποθέσω..

    - - - Updated - - -

    Αλλά μετά είδα και αυτό.. Σε κάθε περίπτωση όμως αφού πιάνεις το συγχρονισμό και δεν κατεβάζει με τόσο κάτι γίνεται.. Κάποιος λόγος θα υπάρχει..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #2924
    Εγγραφή
    02-11-2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219987
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedport smart
    SNR / Attn
    13.8(dB) / 11.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια καλησπερα μπορει κάποιος να μου πει ποσο πιανω γιατι εχω μπερδευτεί εχω 200 cosmote στο speedtest μου οτι να ναι βοηθήστε λιγο οποιος μπορει
    Εχω βγάλει φωτο παρακαλώ πολλή
    Μήπως φταίει το ρούτερ δεν ξερω τι να πω
    Εχω και facebook οποιος θελει ας μου στείλει ευχαριστω
    Stamatisxatzixristos
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20200730_205424.jpg  


  15. #2925
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djstamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπερα μπορει κάποιος να μου πει ποσο πιανω γιατι εχω μπερδευτεί εχω 200 cosmote στο speedtest μου οτι να ναι βοηθήστε λιγο οποιος μπορει
    Εχω βγάλει φωτο παρακαλώ πολλή
    Μήπως φταίει το ρούτερ δεν ξερω τι να πω
    Εχω και facebook οποιος θελει ας μου στείλει ευχαριστω
    Stamatisxatzixristos
    Η ταχύτητα συχρονισμου είναι 211/21 με πάρα πολύ καλά στατιστικά, τι πρόβλημα έχεις;

Σελ. 195 από 207 ΠρώτηΠρώτη ... 175185190193194195196197200205 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΣΤΗΝ ΝΙΚΑΙΑ ( ΝΕΑΠΟΛΗ )
    Από alcatgiannis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-21, 17:27
  2. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 06:05
  4. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  5. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας