Σελ. 97 από 207 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.441-1.455 από 3093
  1. #1441
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Asus DSL-AC68VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vabiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε φίλε όλα τα πριζακια του σπιτιού σου για να βρεις ποιο είναι το κεντρικό, εκεί θα έχεις τις λιγότερες απώλειες. Επίσης επειδή έχεις voip πλεον και αν το επιτρέπει η δομημένη καλωδίωση να διακόψεις την μετάδοση του σήματος vdsl από το κεντρικό πριζακι προς τα υπόλοιπα.
    Το κακο ειναι οτι το κεντρικο φισακι ειναι μακρια απτο δωματιο που εχω τον υπολογιστη...... ισως αν καταργησω ολες τις μπριζες του σπιτιου να κερδισω αρκετα, ουτως η αλλως ενα τηλεφωνο εχω στο γραφειο, πανω στο modem και δεν μου χρειαζεται και αλλο. Αυτα ομως για γινουν πρεπει να ανοιξω καπακια και μετα θα ανοιξουν και μερεμετια..... μπελαδες.

  2. #1442
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορω να σκεφτω πως καταργοντας τις πριζες θα κερδισεις κατι...Αν στο κατανεμητη οπως λες πιανεις 100 πλας και πανω πιο λιγο ακομα και στην πρωτη πριζα τοτε μονο καινουργιο εξωτερικο καλωδιο ειναι η καλυτερη λυση...

  3. #1443
    Εγγραφή
    12-08-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Archer VR600
    SNR / Attn
    34(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kyrmin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω συνδεθηκα χθες και εχω πολυ μεγαλες απωλειες απο την εισοδο της πολυκατοικιας εως το διαμερισμα, 81mbps στο σπιτι και 118mbps στον κατανεμητη. Προς το παρον με το 50αρι δεν εχω θεμα αλλα σε περιπτωση που θελω μελλοντικα 100αρι εκει θα πρεπει να κανω αντικατασταση καλωδιωσης και να σκεφτειτε οτι εχω cat5 απλο που ερχετε απο κατω..... Επισης ρολο παιζει και το modem, με το tp-link w9977 συγχρονιζει 5mbps παραπανω απτο technicolor.... η γραμμη ειναι 17a προφιλ και η τηλεφωνια VOIP. Φυσικα για 200αρι ουτε λογος να γινεται και η αποσταση που εχω απτην καμπινα ειναι περιπου 100 μετρα.
    Αγαπητέ μου φίλε kyrmin, ίδιο περίπου πρόβλημα με εσένα αντιμετώπισε και φίλος.Το έλυσε ακολουθώντας τις οδηγίες της cyta ( https://www.cyta.com.cy/mp/informati...oadband_GR.pdf). Εγώ να δω τι θα κάνω, όταν έλθει vdsl και σε εμένα ...... Νίκαια γαρ, γιατί η πολυκατοικία είναι του 1984, αρμάθι τα παλιά Τ/Φ καλώδια στον κατανεμητή κ.λ.π. Η καλωδίωση από κατανεμητή μέχρι την κεντρική και μόνο πρίζα είναι καθοριστικότατος παράγοντας. Παράλληλες συνδέσεις, dublex, τύπου Ταφ κ.λ. απαγορεύονται.(Δοκιμασμένο στην πράξη). Πρώτα έλεγχος στην καλωδίωση σου και μετά κοιτάς παραπέρα.'Oσο ανεβαίνει η ταχύτητα 50-100-200 Mpbs, τόσο η καλωδίωση πρέπει να είναι πιο καλή. Ελπίζω να βοήθησα.
    Εύχομαι καλά αποτελέσματα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ..pdf  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dik1957 : 20-07-18 στις 15:22.

  4. #1444
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Asus DSL-AC68VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KnightRiderXD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορω να σκεφτω πως καταργοντας τις πριζες θα κερδισεις κατι...Αν στο κατανεμητη οπως λες πιανεις 100 πλας και πανω πιο λιγο ακομα και στην πρωτη πριζα τοτε μονο καινουργιο εξωτερικο καλωδιο ειναι η καλυτερη λυση...
    Εξωτερικό καλώδιο δεν γίνεται να περάσω γιατί ο κατανεμητής είναι στο ισόγειο μέσα στην πολυκατοικία κιεγω βρίσκομαι στον 5 όροφο.... μοναδική λύση είναι καινούργιο καλώδιο εσωτερικά της ήδη υπάρχουσας εγκατάστασης cat6 αφαιρώντας το ήδη παλιό και μονοκόμματο κατευθείαν στο δωμάτιο του υπολογιστη

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dik1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ μου φίλε kyrmin, ίδιο περίπου πρόβλημα με εσένα αντιμετώπισε και φίλος.Το έλυσε ακολουθώντας τις οδηγίες της cyta ( https://www.cyta.com.cy/mp/informati...oadband_GR.pdf). Εγώ να δω τι θα κάνω, όταν έλθει vdsl και σε εμένα ...... Νίκαια γαρ, γιατί η πολυκατοικία είναι του 1984, αρμάθι τα παλιά Τ/Φ καλώδια στον κατανεμητή κ.λ.π. Η καλωδίωση από κατανεμητή μέχρι την κεντρική και μόνο πρίζα είναι καθοριστικότατος παράγοντας. Παράλληλες συνδέσεις, dublex, τύπου Ταφ κ.λ. απαγορεύονται.(Δοκιμασμένο στην πράξη). Πρώτα έλεγχος στην καλωδίωση σου και μετά κοιτάς παραπέρα.'Oσο ανεβαίνει η ταχύτητα 50-100-200 Mpbs, τόσο η καλωδίωση πρέπει να είναι πιο καλή. Ελπίζω να βοήθησα.
    Εύχομαι καλά αποτελέσματα.
    Στην πολυκατοικία του πατέρα μου πέρασα καινούργια καλωδίωση και ησυχασαμε... δυστυχώς είναι μονόδρομος αυτή η λύση αλλά ξεμπερδευεις οριστικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kyrmin : 20-07-18 στις 18:20.

  5. #1445
    Εγγραφή
    21-10-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17392/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Πάντως ρε παιδια μου κανει εντύπωση ας πάρουμε το ενδεχόμενα για 100 ή για 200 κ οτι εχουμε σχεδόν καινούργια πολυκατοικία . Πως μπορουν να δίνουν με σιγουριά τα 100 κ τα 200 οταν απο το καφαο μεχρι τα σπίτια μας ειναι χαλκός ;;;; Δεν εχει απώλειες ο χαλκός ; Κ οκ σε καφαο που ειναι σχεδόν κατω απο ενα σπίτι . Αυτοι που ειναι πανω απο 30 μέτρα τι κάνουν ; Παλι θα πιάνουν αυτές τις ταχύτητες ; Η μήπως πανε να το κάνουν έως οπως το adsl;

  6. #1446
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.302
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν υπάρχει βεβαιότητα. Η "εγγύηση" ταχύτητας που δίνει π.χ. ο ΟΤΕ σημαίνει οτι σε κατεβάζει ΑΝΕΞΟΔΑ αν το θες στο χαμηλότερο πακέτο. Αν πας στις παρυφές π.χ. της Άνω Νεάπολης θα δεις οτι έχει πολύ πιο αραιές καμπίνες και πιο πανω είναι το βουνό, εκεί δεν παιζει να πιάνουν όλοι 200αρια.
    hnesne

  7. #1447
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το "έως" ισχύει παντού και πάντα όταν μιλάμε για συνδέσεις xDSL σε όλο τον γαλαξία. Κυρίως λόγω της απόστασης και της ποιότητας του χάλκινου δικτύου, εσωτερικό κι εξωτερικό.
    Το ότι μια πολυκατοικία είναι μόλις έτους, ολόφρεσκια, δεν σημαίνει ότι η εσωτερική της εγκατάσταση είναι σωστή και απροβλημάτιστη. Αντίστοιχα υπάρχουν πολυκατοικίες 40 ετών χωρίς ουσιαστικά θέματα.

  8. #1448
    Εγγραφή
    12-08-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Archer VR600
    SNR / Attn
    34(dB) / (dB)
    Εάν κάποιο από τα παιδιά έχει βάλει 50 αρα ή άλλη γραμμή στο διαμέρισμα του, ας μας πει αποτελέσματα, υπό την προϋπόθεση ότι, έχει κατανεμητή στο ισόγειο της πολυκατοικίας του, στον οποίο καταλήγουν αρμαθιά (όλα μαζί - σαν utp) και από κοινή είσοδο, όλα τα παλαιά τηλεφωνικά καλώδια (κόκκινα – μπλε) της πολυκατοικίας. Άγνωστη η διαδρομή του κάθε ζεύγους από το κάθε διαμέρισμα στον κατανεμητή. Αυτό το ζητώ για να πάρω την κρυάδα, πριν την ώρα της. (Αντικατάσταση ή εξωτερική διέλευση καλωδίων αδύνατη).

  9. #1449
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Asus DSL-AC68VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dik1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν κάποιο από τα παιδιά έχει βάλει 50 αρα ή άλλη γραμμή στο διαμέρισμα του, ας μας πει αποτελέσματα, υπό την προϋπόθεση ότι, έχει κατανεμητή στο ισόγειο της πολυκατοικίας του, στον οποίο καταλήγουν αρμαθιά (όλα μαζί - σαν utp) και από κοινή είσοδο, όλα τα παλαιά τηλεφωνικά καλώδια (κόκκινα – μπλε) της πολυκατοικίας. Άγνωστη η διαδρομή του κάθε ζεύγους από το κάθε διαμέρισμα στον κατανεμητή. Αυτό το ζητώ για να πάρω την κρυάδα, πριν την ώρα της. (Αντικατάσταση ή εξωτερική διέλευση καλωδίων αδύνατη).
    Δεν υπάρχει τίποτα το αδύνατο, εγώ φώναξα τον ηλεκτρολόγο στην πολυκατοικια (1981), στο πατρικό μου, αγόρασα 50μ καλώδιο utp cat6, του έδωσα κιενα μεροκάματο και μου τα πέρασε όλα όμορφα και ωραια... το μόνο μπελαλιδικο είναι τα στοκαρισματα στα κουτιά και η μπογιά που θα χρειαστείς αλλά χαλάλι.

  10. #1450
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Όλα είναι σε καλο δρόμο !!! τώρα που ο πρόεδρος της καρδιας μας θα έρθει Νίκαια

    http://www.sport24.gr/football/ellad...y.5267326.html

    Ένα μηνυματάκι χρειάζεται να μάθει ότι δεν έχουμε VDSL ακόμα και θα πλακώσει τους υπευθυνους στα εξώδικα

  11. #1451
    Εγγραφή
    12-08-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Archer VR600
    SNR / Attn
    34(dB) / (dB)
    Ευχαριστώ kyrmin, αλλά στην προκειμένη περίπτωση όταν είπα αδύνατο δεν εννοούσα μόνο τεχνικά (όδευση καλωδίων) αλλά αναφερόμουν και στο όλο πνεύμα που επικρατεί στην πολυκατοικία. Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Εαν παρουσιασθεί κάποιο τηλεπικοινωνιακό πρόβλημα σε κάποιον ένοικο, έστω και σε δέκα χρόνια και έχω εγώ εν τω μεταξύ κάνει κάτι σχετικό, θα φταίω ακόμα και για την Σταύρωση του Χριστού. Εδώ ότι αφορά κοινόχρηστο, μακριά και ................. Έχουν γίνει δικαστήρια ακόμα και για απλώστρες στον ακάλυπτο κ.λ.π. Εσύ προφανώς βρήκες συνοίκους με κατανόηση κ.λ.π. Εδώ είναι και από τεχνικής πλευράς αχταρμάς υπόθεση (όδευση). Είμαι σχετικός τεχνικά του χώρου και "μακαρίζω" συνεχώς τον κατασκευαστή και τον ηλέκτρολόγο που ανακατεύθηκε. Άλλο να ακούς και άλλο να βλέπεις. Καραγκιόζ μπερντέ κατάσταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dik1957 : 21-07-18 στις 10:55.

  12. #1452
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Asus DSL-AC68VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dik1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ kyrmin, αλλά στην προκειμένη περίπτωση όταν είπα αδύνατο δεν εννοούσα μόνο τεχνικά (όδευση καλωδίων) αλλά αναφερόμουν και στο όλο πνεύμα που επικρατεί στην πολυκατοικία. Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Εαν παρουσιασθεί κάποιο τηλεπικοινωνιακό πρόβλημα σε κάποιον ένοικο, έστω και σε δέκα χρόνια και έχω εγώ εν τω μεταξύ κάνει κάτι σχετικό, θα φταίω ακόμα και για την Σταύρωση του Χριστού. Εδώ ότι αφορά κοινόχρηστο, μακριά και .................Εσύ προφανώς βρήκες συνενοίκους με κατανόηση κ.λ.π. Εδώ είναι και από τεχνικής πλευράς αχταρμάς υπόθεση (όδευση). Είμαι σχετικός τεχνικά του χώρου και "μακαρίζω" συνεχώς τον κατασκευαστή και τον ηλέκτρολόγο που ανακατεύθηκε.
    Βρες συμμάχους στην προκειμένη περιπτωση, δεν υπάρχουν άλλοι που έχουν πρόβλημα με το ίντερνετ στην πολυκατοικία? Εξήγησε τους την λύση του προβλήματος και να την πέσετε στους υπόλοιπους...... βασικά πρώτα φρόντισε να μετρήσεις πόσο συγχρονίζει στην είσοδο της πολυκατοικίας με έναν τεχνικό γιατί μπορεί να έχεις και εξωτερικό πρόβλημα. Στο πατρικο, το πρόβλημα ήταν και μέσα αλλά και έξω γιατί έπαιρνα διαφορετικές μετρήσεις σε όλο το μήκος της διαδρομής....

  13. #1453
    Εγγραφή
    21-10-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17392/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Εγω Τετάρτη 18/7 εκανα την αίτηση τηλεφωνικά στην wind για fiber 200 με φορητότητα , Παρασκευή μου έστειλαν το συμβόλαιο το υπέγραψα κ τωρα απλα περιμένω ενημέρωση για την πορεία του θέματος !!! Προς το παρών δεν εχω κάποια ενημέρωση !!! Οταν εχω κάποιο νέο θα σας πω.Ελπιζω να πανε ολα καλα κ σύντομα . Επαναλαμβάνω ειμαι κατω απο το περιβολάκι κοντά στην εκκλησία Παναγίτσα για όποιον ενδιαφέρεται για διαθεσιμότητα

  14. #1454
    Εγγραφή
    17-08-2015
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220088/21998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Vodafone ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω Τετάρτη 18/7 εκανα την αίτηση τηλεφωνικά στην wind για fiber 200 με φορητότητα , Παρασκευή μου έστειλαν το συμβόλαιο το υπέγραψα κ τωρα απλα περιμένω ενημέρωση για την πορεία του θέματος !!! Προς το παρών δεν εχω κάποια ενημέρωση !!! Οταν εχω κάποιο νέο θα σας πω.Ελπιζω να πανε ολα καλα κ σύντομα . Επαναλαμβάνω ειμαι κατω απο το περιβολάκι κοντά στην εκκλησία Παναγίτσα για όποιον ενδιαφέρεται για διαθεσιμότητα
    Πόσο καιρό έκανε περίπου από τότε που μπήκε η καμπίνα ? ξέρεις ?

  15. #1455
    Εγγραφή
    21-10-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17392/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο καιρό έκανε περίπου από τότε που μπήκε η καμπίνα ? ξέρεις ?
    Η καμπίνα περιπου μπήκε Αυγούστο δηλαδη σχεδόν 11 μήνες πριν .

Σελ. 97 από 207 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΣΤΗΝ ΝΙΚΑΙΑ ( ΝΕΑΠΟΛΗ )
    Από alcatgiannis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-21, 17:27
  2. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 06:05
  4. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  5. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας