Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 63
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arcade Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς εμπειρία με εγγύηση προϊόντος από το Aliexpress;
    Δεν σε καλύπτει σε κάτι το aliexpress αν έχει περάσει το protection, όπως δεν σε καλύπτει και το ebay, γιατί δεν επικοινωνείς με τον πωλητή;

  2. #32
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Όταν λες αν έχει περάσει το protection τι εννοείς;

    Μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν μου έχει χαλάσει κάτι, αλλά επειδή σκέπτομαι να αγοράσω κάποια πράγματα ακόμα δεν έχω καταλάβει για πόσα χρόνια καλύπτονται από εγγύηση καλής λειτουργίας, καθώς και πώς υποτίθεται ότι λειτουργεί η σχετική διαδικασία, γι' αυτό και ρώτησα μήπως γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arcade : 17-04-19 στις 01:36.

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arcade Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες αν έχει περάσει το protection τι εννοείς;

    Μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν μου έχει χαλάσει κάτι, αλλά επειδή σκέπτομαι να αγοράσω κάποια πράγματα ακόμα δεν έχω καταλάβει για πόσα χρόνια καλύπτονται από εγγύηση καλής λειτουργίας, καθώς και πώς υποτίθεται ότι λειτουργεί η σχετική διαδικασία, γι' αυτό και ρώτησα μήπως γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο.
    Αν περάσει το Protection (συνήθως 60 ημέρες) μετά ότι κάνεις το κάνεις με τον πωλητή, εκείνος αναφέρει στην σελίδα του τι εγγύηση παρέχει και όταν θα έρθει η ώρα ελπίζεις πως θα υπάρχει ακόμα σαν πωλητής και θα σου απαντήσει στο μήνυμα.
    Στην περίπτωση που σου απαντήσει τότε θα σου ζητήσει σε αρκετές περιπτώσεις να το στείλεις πίσω με δικά σου έξοδα ώστε να κάνει έλεγχο.

    Προσωπικά αν θέλω κάτι με εγγύηση απο κίνα θα το αγοράσω απο site τύπου Banggood, Gearbest

  4. #34
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, αναφέρομαι στην περίπτωση που το προϊόν χαλάσει μετά τις 60 πρώτες μέρες.

    Δοκίμασα να στείλω μήνυμα στον πωλητή σχετικά με αυτό το θέμα αλλά ήταν τελείως ασαφής η απάντησή του. Τον ρώτησα για ένα προϊόν (ακουστικά) αν είναι γνήσιο και καθώς και για πόσο καιρό ισχύει η εγγύηση και μου απάντησε απλά "If there is a problem, it can be returned." Ούτε απάντησε στο αν είναι γνήσιο ούτε για πόσο καιρό καλύπτεται από εγγύηση. Ίσως να μην ξέρει καλά αγγλίκά; Ίσως να μην θέλει να απαντήσει επί της ουσίας; Θα δοκιμάσω να ξαναρωτήσω μήπως και βρω άκρη.

  5. #35
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arcade Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, αναφέρομαι στην περίπτωση που το προϊόν χαλάσει μετά τις 60 πρώτες μέρες.

    Δοκίμασα να στείλω μήνυμα στον πωλητή σχετικά με αυτό το θέμα αλλά ήταν τελείως ασαφής η απάντησή του. Τον ρώτησα για ένα προϊόν (ακουστικά) αν είναι γνήσιο και καθώς και για πόσο καιρό ισχύει η εγγύηση και μου απάντησε απλά "If there is a problem, it can be returned." Ούτε απάντησε στο αν είναι γνήσιο ούτε για πόσο καιρό καλύπτεται από εγγύηση. Ίσως να μην ξέρει καλά αγγλίκά; Ίσως να μην θέλει να απαντήσει επί της ουσίας; Θα δοκιμάσω να ξαναρωτήσω μήπως και βρω άκρη.
    ξέρει πως δεν υπάρχει περίπτωση να του γυρίσεις κάτι. παρόλα αυτά μπορείς να το κάνεις αν θες αφού επιβαρρυνθείς το κόστος (που μάλλον θα ξεπερνά την αξία του προϊόντος) + τους δασμούς εισαγωγής που ενδεχομένως του προκαλέσεις + το νέο κόστος αποστολής αν θες αντικατάσταση.
    το πιο λογικό σενάριο είναι να σου δώσει κάποια έκπτωση για επόμενη αγορά ή αν κάνεις dispute να πάρεις κάποιο refund
    σκέψου τι σε συμφέρει και πράξε ανάλογα
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  6. #36
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέρει πως δεν υπάρχει περίπτωση να του γυρίσεις κάτι. παρόλα αυτά μπορείς να το κάνεις αν θες αφού επιβαρρυνθείς το κόστος (που μάλλον θα ξεπερνά την αξία του προϊόντος) + τους δασμούς εισαγωγής που ενδεχομένως του προκαλέσεις + το νέο κόστος αποστολής αν θες αντικατάσταση.
    το πιο λογικό σενάριο είναι να σου δώσει κάποια έκπτωση για επόμενη αγορά ή αν κάνεις dispute να πάρεις κάποιο refund
    σκέψου τι σε συμφέρει και πράξε ανάλογα
    Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι το προϊόν χαλάει και ο πωλητής δέχεται να το αντικαταστήσει, το κόστος αποστολής του νέου προϊόντος επιβαρύνει τον αγοραστή σωστά; Εν μέρη το καταλαβαίνω αυτό αλλά εκείνο που δεν αντιλαμβάνομαι είναι γιατί δεν αναφέρουν για πόσα χρόνια καλύπτεται κάτι από εγγύηση καλής λειτουργίας. Βέβαια το ίδιο συμβαίνει και στο eBay, δεν βλέπω να αναφέρεται κάπου για πόσα χρόνια καλύπτεται κάτι από εγγύηση...

    Επομένως γενικά εγγύηση καλής λειτουργίας επί της ουσίας δεν υπάρχει; Αν σου χαλάσει μέσα στον πρώτο χρόνο απλά είναι στην διακριτική ευχέρεια του πωλητή αν θα στο αντικαταστήσει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arcade : 17-04-19 στις 13:27.

  7. #37
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arcade Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι το προϊόν χαλάει και ο πωλητής δέχεται να το αντικαταστήσει, το κόστος αποστολής του νέου προϊόντος επιβαρύνει τον αγοραστή σωστά; Εν μέρη το καταλαβαίνω αυτό αλλά εκείνο που δεν αντιλαμβάνομαι είναι γιατί δεν αναφέρουν για πόσα χρόνια καλύπτεται κάτι από εγγύηση καλής λειτουργίας. Βέβαια το ίδιο συμβαίνει και στο eBay, δεν βλέπω να αναφέρεται κάπου για πόσα χρόνια καλύπτεται κάτι από εγγύηση...

    Επομένως γενικά εγγύηση καλής λειτουργίας επί της ουσίας δεν υπάρχει; Αν σου χαλάσει μέσα στον πρώτο χρόνο απλά είναι στην διακριτική ευχέρεια του πωλητή αν θα στο αντικαταστήσει;
    τι να σου πω; στα ψιλά ίσως κάπου να αναφέρεται κάτι. στην πράξη εγγύηση έχεις για την περίπτωση που παραλάβεις κάτι σκάρτο ή χαλάσει πολύ άμεσα.
    το αντίδωρο για την έλλειψη πραγματικής εγγύησης και την αναμονή στην παραλαβή, είναι η χαμηλότερη τιμή. όχι πως αν πάρεις κάτι από εδώ η εγγύηση θα σε σώσει. στις περισσότερες περιπτώσεις, ειδικά αν περάσει καιρός απ την αγορά, η κακή χρήση από εσένα θα ναι η δικαιολογία του πωλητή. η εταιρική/εργοστασιακή εγγύηση έχει μεγαλύτερη βάση όταν μιλάμε για μακροχρόνια αλλαγή. γι αυτό κι οι μάρκες που προσφέρουν κάτι τέτοιο μας φαίνονται ακριβές
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  8. #38
    Εγγραφή
    22-04-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα, έκανα μια αγορα απο το aliexpress (Ships from: Germany). Στην επικοινωνία με τον πωλητή πριν την αγορά, που είχε πει ότι το προϊόν έχει 2 χρόνια εγγύηση και ότι μπορούν να μου στείλουν και ανταλλακτικά δωρεάν.

    Να που χάλασε σε 15 μήνες. Του στέλνω μήνυμα και δεν απαντά (πωλητής: EnRise Soars Store).
    Μετά μπήκα στο live chat του aliexpress και τους εξήγησα. Μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν αυτοί με τον πωλητή.
    Δεν πήρα καμιά απάντηση και έτσι ξαναμπήκα στο chat. Τους έστειλα όλα τα screenshots από τις συνομιλίες με τον πωλητή και το chat τους. Μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν σε 7 εργάσιμες και έχουν περάσει 9.

    Πρόκειται για ένα ινβέρτερ 12-220v και σε ηλεκτρονικούς που το πήγα εδώ, θέλουν σχέδιο κατασκευής, ή λίστα υλικών για να το επισκευάσουν.

    Μπορώ να κάνω κάτι άλλο; Τελικά πέταξα 220€ ή θα βρω κάποια άκρη;

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickosdimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έκανα μια αγορα απο το aliexpress (Ships from: Germany). Στην επικοινωνία με τον πωλητή πριν την αγορά, που είχε πει ότι το προϊόν έχει 2 χρόνια εγγύηση και ότι μπορούν να μου στείλουν και ανταλλακτικά δωρεάν.

    Να που χάλασε σε 15 μήνες. Του στέλνω μήνυμα και δεν απαντά (πωλητής: EnRise Soars Store).
    Μετά μπήκα στο live chat του aliexpress και τους εξήγησα. Μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν αυτοί με τον πωλητή.
    Δεν πήρα καμιά απάντηση και έτσι ξαναμπήκα στο chat. Τους έστειλα όλα τα screenshots από τις συνομιλίες με τον πωλητή και το chat τους. Μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν σε 7 εργάσιμες και έχουν περάσει 9.

    Πρόκειται για ένα ινβέρτερ 12-220v και σε ηλεκτρονικούς που το πήγα εδώ, θέλουν σχέδιο κατασκευής, ή λίστα υλικών για να το επισκευάσουν.

    Μπορώ να κάνω κάτι άλλο; Τελικά πέταξα 220€ ή θα βρω κάποια άκρη;
    Το aliexpress δεν μπορεί να σε βοηθήσει σε κάτι, δεν είναι υπεύθυνο αυτό για την εγγύηση, αν δεν απαντάει ο πωλητής λίγο δύσκολα να βρεις άκρη

  10. #40
    Εγγραφή
    02-05-2007
    Περιοχή
    Οστανδη (Be)
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Philips
    Καλησπερα, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παραπάνω, έχω λογαριασμό στο Aliexpres αλλά δεν έχω αγοράσει κάτι απλά είχα δηλώσει στοιχεία. Αυτό που έχει γίνει είναι ότι στις 32-05-19 έχει γιέι υποκλοπή στοιχείων πελατών. Το κατάλαβα αυτό αφού η κάρτα στο ευρωβανκ έχει ακυρωθεί και είδα μέσω ebanking ότι μου λείπουν 73 ευρώ.
    Mobo: GA-Z77X-UP5 TH (rev. 1.0)
    Cpu: i7 3770K
    Ram: Kingstone 4x8gb
    Gpu: Sapphire R9 290 Tri-x OC
    HDD: SSD 500gb W10 + PCIeSSD 500gb + 2x1tb raid5.
    Psu: WME 750W BRONZE,

  11. #41
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andree Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παραπάνω, έχω λογαριασμό στο Aliexpres αλλά δεν έχω αγοράσει κάτι απλά είχα δηλώσει στοιχεία. Αυτό που έχει γίνει είναι ότι στις 32-05-19 έχει γιέι υποκλοπή στοιχείων πελατών. Το κατάλαβα αυτό αφού η κάρτα στο ευρωβανκ έχει ακυρωθεί και είδα μέσω ebanking ότι μου λείπουν 73 ευρώ.
    Απ' ότι βλέπω στο Aliexpress δεν υπάρχει κάποιο πεδίο που να είναι καταχωρημένα στοιχεία κάρτας, μόνο διεύθυνση και τηλέφωνο. Επομένως πως βρήκανε τα στοιχεία και το pin της κάρτας σου;

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andree Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παραπάνω, έχω λογαριασμό στο Aliexpres αλλά δεν έχω αγοράσει κάτι απλά είχα δηλώσει στοιχεία. Αυτό που έχει γίνει είναι ότι στις 32-05-19 έχει γιέι υποκλοπή στοιχείων πελατών. Το κατάλαβα αυτό αφού η κάρτα στο ευρωβανκ έχει ακυρωθεί και είδα μέσω ebanking ότι μου λείπουν 73 ευρώ.

    Στις 32/5;;;

    Προσωπικά δεν είχα κάποιο θέμα ούτε στις 32 ούτε στις 30 και έχω δηλωμένες στο alipay 3 κάρτες

  13. #43
    Εγγραφή
    02-05-2007
    Περιοχή
    Οστανδη (Be)
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Philips
    Αυτό μου έκανε εντύπωσή, Την κάρτα την είχα και στο paypal αλλά δεν υπάρχει στο ιστορικό της τέτοια χρέωση καθώς όπως και από εκεί έχει ακυρωθεί αφού ακυρώθηκε από την eurobank.

    Mobo: GA-Z77X-UP5 TH (rev. 1.0)
    Cpu: i7 3770K
    Ram: Kingstone 4x8gb
    Gpu: Sapphire R9 290 Tri-x OC
    HDD: SSD 500gb W10 + PCIeSSD 500gb + 2x1tb raid5.
    Psu: WME 750W BRONZE,

  14. #44
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Και πως είσαι σίγουρος ότι η ύποπτη χρέωση έγινε από το Aliexpress;

  15. #45
    Εγγραφή
    02-05-2007
    Περιοχή
    Οστανδη (Be)
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Philips
    Εγώ δεν είχα δει ότι λείπουν χρήματα αφού θα μπορούσε να ήταν αισθητό αλλά καθώς μιλούσα με την τράπεζα για το θέμα της κάρτας και την εκδοσή της η υπάλληλος μου αποκάλυψε οτι την συγκεκριμένη ημερομηνία είχα γίνει υποκλοπές ακύρωσης καρτών, και υπήρχαν πελάτες που έλειπαν μέχρι 1500 ευρώ (δεν ξέρω το ημερήσιο όριο).
    Θεώρησα ότι κάλο είναι να το μοιραστώ να τσεκάρει κάποιος άλλος και να το έχει υπόψιν.
    Mobo: GA-Z77X-UP5 TH (rev. 1.0)
    Cpu: i7 3770K
    Ram: Kingstone 4x8gb
    Gpu: Sapphire R9 290 Tri-x OC
    HDD: SSD 500gb W10 + PCIeSSD 500gb + 2x1tb raid5.
    Psu: WME 750W BRONZE,

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)
    Από klou στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5943
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-24, 11:16
  2. Ερώτησεις για Mikrotik Hotspot
    Από groun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-19, 16:51
  3. προσφατη αγορα απο aliexpress προβλημα?
    Από jmk5 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-17, 15:01
  4. Δεν βγάζω άκρη με την aliexpress
    Από Kruder στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-16, 00:40
  5. Ethical Hacking ως επαγγελμα ερωτήσεις!
    Από Mr Robot στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-16, 13:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας