Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Φίλοι μου έπειτα από πολύ διάβασμα στα forums για το θέμα της επισκευής/αντικατάστασης κινητού σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το topic με μόνο σκοπό την ενημέρωση όλων για το πως πρέπει να αντιμετωπιστεί το συγκεκριμένο θέμα.

    Ένα μεγάλο πρόβλημα που έγκειται πρώτον στο ότι το κάτάστημα από το οποίο έχουμε αγοράσεο το κινητό μας τηλέφωνο μας προτρέπει στο να αποστείλουμε εμείς το κινητό μας στο επισκευαστικό κέντρο που θα μας υποδείξει το κατάστημα αγοράς και που συνήθως δεν είναι το επίσημο αλλά το εξουσιοδοτημένο από την κάθε εταιρεία για την επισκευή κινητών τηλεφώνων.

    Η απάντηση σε αυτό το θέμα έρχεται με την ευρωπαϊκή νομοθεσία για την εγγύηση των προϊόντων και αναφέρει χαρακτηριστικά ότι:

    Εγγυήσεις για ελαττωματικά εμπορεύματα
    Δωρεάν, 2ετής εγγύηση (νόμιμη εγγύηση) για όλα τα εμπορεύματα

    Σύμφωνα με τους κανόνες της ΕΕ, έχετε πάντα το δικαίωμα ελάχιστης 2ετούς εγγύησης χωρίς καμία επιβάρυνση, ανεξάρτητα από το αν αγοράσατε το εμπόρευμα στο διαδίκτυο, σε κατάστημα ή με ταχυδρομική παραγγελία.

    Αυτή η 2ετής εγγύηση είναι το ελάχιστο δικαίωμά σας. Οι εθνικοί κανόνες της χώρα σας μπορεί να προβλέπουν πρόσθετη προστασία: ωστόσο, κάθε απόκλιση από τους κανόνες της ΕΕ πρέπει να είναι πάντοτε προς το συμφέρον του καταναλωτή.

    Εάν εμπόρευμα που αγοράσατε οπουδήποτε στην ΕΕ αποδειχτεί ελαττωματικό ή δεν ανταποκρίνεται στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά, ο πωλητής οφείλει να το επισκευάσει ή να το αντικαταστήσει δωρεάν ή να σας μειώσει την τιμή ή να σας επιστρέψει τα χρήματά σας.

    Κατά κανόνα, μπορείτε να ζητήσετε την πλήρη ή μερική επιστροφή των χρημάτων μόνον όταν δεν είναι δυνατή ή ενδεδειγμένη η επισκευή ή η αντικατάσταση του προϊόντος.

    Ενδεχομένως δεν δικαιούστε επιστροφή χρημάτων αν το πρόβλημα είναι ασήμαντο, π.χ. μια γρατζουνιά σε θήκη CD.
    Πώς να ζητήσετε επιδιόρθωση ή αντικατάσταση του εμπορεύματος, ή επιστροφή των χρημάτων σας

    Η 2ετής περίοδος της νόμιμης εγγύησης ξεκινά με την παραλαβή των εμπορευμάτων.

    Σε ορισμένες χώρες της ΕΕ, πρέπει να ενημερώσετε τον πωλητή για το πρόβλημα εντός 2 μηνών αφότου το ανακαλύψετε, διαφορετικά, μπορεί να χάσετε το δικαίωμα εγγύησης.
    Τους πρώτους 6 μήνες από την παραλαβή των εμπορευμάτων, θα πρέπει να αποδείξετε στον πωλητή ότι αυτά είναι ελαττωματικά ή ότι δεν ανταποκρίνονται στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά.
    Μετά από 6 μήνες, στις περισσότερες χώρες της ΕΕ πρέπει να αποδείξετε ότι το ελάττωμα υπήρχε ήδη κατά την παραλαβή των εμπορευμάτων, για παράδειγμα, δείχνοντας ότι το ελάττωμα οφείλεται στην κακή ποιότητα του υλικού που χρησιμοποιήθηκε.

    Ο έμπορος υποχρεούται πάντα να βρει μια λύση. Σε ορισμένες χώρες της ΕΕ δικαιούστε επίσης να ζητήσετε αποζημίωση από τον κατασκευαστή.
    Άρα επομένως λοιπόν ο πωλητής έχει την ευθύνη απέναντι στον αγοραστή για την επισκευή/αντικατάση του οποιουδήποτε ελατωμματικού προϊόντος.

    Δεύτερον λοιπόν είναι το θέμα του επισκευαστικού κέντρου που θα αποσταλεί το κινητό μας για επισκευή.

    Αναφέραμε προηγουμένως ότι συνήθως το κινητό μας μας προτρέπει το κατάστημα αγοράς να το αποστείλουμε στο εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό κέντρο και όχι στο επίσημο επισκευαστικό κέντρο του κατασκευαστή.

    Δυστυχώς όμως έχει αποδειχτεί ότι κατά ένα μέγάλο ποσοστό στο εξουσιοδοτημένο service τα κινητά βγαίνουν για εντελώς ασήμαντους λόγους εκτός εγγύησης π.χ. μια γραντζουνιά στην οθόνη που είναι αδύνατο να έχει προκαλέσει την παραμικρή ζημιά στη κινητό μας τηλέφωνο. Επίσης αν το κινητό μας δεν βγει εκτός εγγύησης η επισκευή του συνήθως έγκειται σε μία απλή αναβάθμιση λογισμικού που απλά το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα λύσει το πρόβλημα της συσκευής μας.

    Ο λόγος που προτιμάμε το επίσημο επισκευαστικό κέντρο και όχι το εξουσιοδοτημένο είναι ο εξής απλώς και θα αναλυθεί παρακάτω με μία απλή σύγκριση του επίσημου με το εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό κέντρο.

    Στο επίσημο επισκευαστικό κέντρο οι τεχνικοί περνάνε συνέχεια από σεμινάρια που διοργανώνει ο κατασκευαστής και είναι πάντοντε απόλυτα εξιδικευμένοι σε συγκεκριμένη μάρκα κινητών ενώ ταυτόχρονα γνωρίζουν πολύ καλά την αρχιτεκτονική της κατασκευής του κινητού συγκεκριμένης μάρκας που καλούνται να επισκευάσουν καλύτερα από τον οποιονδήποτε τεχνικό που δουλεύει σε εξουσιοδοτημένο service κινητών τηλεφώνων και δεν περνάει ποτέ από τα σεμινάρια του κατασκευαστή με αποτέλεσμα να μην γνωρίζει την αρχιτεκτονική του κινητού και σε αυτό οφείλεται και η αδυναμία επισκευής του κινητού μας τηλεφώνου.

    Για αυτό τον λόγο στο εξουσιοδοτημένο service ένα κινητό θα βγει πιο εύκολα εκτός εγγύησης και θα κοστολογηθεί η επισκευή του με ένα ποσό σαφώς μεγαλύτερο του αρχικού ποσού αγοράς.

    Σύμφωνα με την νομοθεσία λοιπόν πρέπει ο πωλητής να μας βρει την λύση στο πρόβλημα μας με ένα ελατωμματικό κινητό που βρίσκεται κανονικά εντός εγγύησης φυσικά και όχι να μας προτρέψει να το στείλουμε εμείς για επισκευή/αντικατάσταση (κάνοντας έτσι την δουλειά του ουσιαστικά) με αποτέλεσμα το κινητό μας να βρεθεί ως συνήθως σε εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό κέντρο πυο θα μας δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα και ακόμα μεγαλύτερη ταλαιπωρία για την επισκευή/αντικατάσταση του προβληματικού κινητού μας τηλεφώνου που βρίσκεται όπως προαναφέρθηκε ακόμα εντός εγγύησης.

    Τέτοια προβλήματα αντιμετωπίζονται καθημερινά με καταγγελίες στον συνήγορο του καταναλωτή για να βρούμε το δίκιο μας.

    Οδηγίες για την υποβολή αναφοράς προς τον συνήγορο του καταναλωτή θα βρείτε εδώ:http://www.synigoroskatanaloti.gr/st...uidelines.html

    Ενδεικτά σας αναφέρουμε παρακάτα τα επίσημα service των κατασκευαστών στην Ελλάδα:

    Για τα κινητά lumia αντιπροσωπεία είναι η B2X που βρίσκεται στην γερμανία.www.b2x.com/microsoftphonesupport εκεί με το ΙΜΕΙ της συσκευής και εναν κωδικό που σου δίνουνε αυτοί μπορείς να δεις την επισκευή του κινητόυ σου σε τι στάδιο βρίσκεται.Εντός Ελλάδας για τα κινητά Lumia δεν υπάρχει επίσημο επισκευαστικό κέντρο.

    Όσον αφορά άλλες μάρκες κινητών οι αντιπροσωπείες είναι:

    Για συσκευές Apple η αντίστοιχη εταιρεία είναι η Infoquest (Λ. Κηφισού 125 Ρέντη, τηλέφωνο επικοινωνίας 2119991260)KAI 0080044145417.

    Για Samsung συσκευές μπορείτε να απευθυνθείτε και στη Smartec (Φειδίππου 7 Χαϊδάρι, τηλέφωνο επικοινωνίας 2105820000).

    Για κινητά LG μπορείτε επίσης να απευθύνεστε στην εταιρεία Procordia τηλέφωνο 2107777076 Κριμαίας 7-9 ή ηλεκτρονικά στο
    info@procordia.gr
    Για κινητά sony είναι η onitech
    Cometron Sony authorized service

    Κλεισθένους 231
    Γέρακας, Αθήνα
    15 344
    Τηλέφωνο: 210 6619010
    Fax: 210 6619020

    Για τα κινητά Huawei

    Αποκλειστικό επισκευαστικό κέντροΜιχαλακοπούλου 178+30 217 0007575

    Ιστότοπος

    Για service κινητων sony ericsson αλλά επίσης και samsung είναι:
    Omnitech Wireless Applications SA

    Κλεισθένους 231
    Γέρακας, Αθήνα
    15 344
    Τηλέφωνο: 210 6619010
    Fax: 210 6619020

    Άρα λοιπόν σε περίπτωση προβλήματος με τον πωλητή σχετικά με την εγγύηση και την επισκευή/αντικατάσταση του κινητού μας τηλεφώνου καλό είναι να παραπέμπουμε τον πωλητή στην ευρωπαϊκή νομοθεσία για την επισκευή/αντικατάσταση και την εγγύηση ελατωμματικών προϊόντων και σε περίπτωση που δεν συμμορφώνεται με την συγκεκριμένη νομοθεσία να τον καταγγέλουμε στον συνήγορο του καταναλωτή για να αναγκαστεί να συμμορφωθεί με την υπάρχουσα νομοθεσία.

    Φίλοι μου ελπίζω να σας βοήθησα αρκετά με το συγκεκριμένο θέμα αναμένω νέα σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shrederpitch10 : 27-06-17 στις 00:53.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/983
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Thomson 585
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Η Αrvato στα Kτελ Κηφισού είναι για iphone και Αlcatel .Πολλά παράπονα για εξυπηρέτιση και χρεώσεις.

  3. #3
    Δεν είναι επίσημο service καμιάς εταιρείας η arvato.Για τα iphone επίσημο service είναι η infoquest ενώ για τα alcatel δεν ξέρω ποιό ακριβώς είναι το επίσημο service.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ έχω πρόβλημα με ένα xiaomi που πήρα από skroutz.gr( youhou.gr) .
    Δίνει το μαγαζί 2 χρόνια εγγύηση από τo κατάστημα. Στις 10 μέρες από την αγορά μου χάλασε το Power button. Δε πατιοταν καλά και ήταν μέσα. Το έστειλα για επισκευή. Στην αρχή μου είπαν ότι δεν έχει τίποτα . Μετά τους είπα να το κοιτάξουν με ένα ίδιο κινητό. Μου είπαν ότι έχω δίκιο και θα επισκευαστεί. Ποτέ δέ με ενημέρωναν για τίποτα Πάντα εγώ έστελνα email Γιά να μάθω τα πάντα. Μου χρέωσαν και την αποστολή που το έστειλα 4€ και τώρα θα πληρώσω και 5€ να μου
    έρθει με αντικαταβολή. Τραγικό απλά. Όταν τους είπα ότι τουλάχιστον τη επιστροφή έπρεπε να την χρεωθουν αυτοί Μου είπαν ότι έτσι είναι οι όροι της εγγύησης. Τραγικό Γιά εμένα.
    Παίζει με καμία καταγγελία να βρω δίκιο για τις χρεώσεις στα μεταφορικά. Έτσι για ηθική ικανοποίηση
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  5. #5
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    μίλησα μίλησα με προστασία καταναλωτή και μολις είπαν ότι εφόσον είναι εντός εγγύησης δε πρέπει να πληρώσω τίποτα από μεταφορικά σύμφωνα με το νόμο. Τους έστειλα μήνυμα και τους τομείς είπα. Αντί δε τα επιστρέψουν έχω το δικαίωμα καταγγελίας μου είπαν. Και τα αναλαμβάνουν αυτοί
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  6. #6
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/983
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Thomson 585
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shrederpitch10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι επίσημο service καμιάς εταιρείας η arvato.Για τα iphone επίσημο service είναι η infoquest ενώ για τα alcatel δεν ξέρω ποιό ακριβώς είναι το επίσημο service.
    Δεν ξερεις ποιος συνεργαζεται με ποιον .Για τα Αlcatel την αναφέραν απο την αντιπροσωπεία, και για iphone μέσω vodafone και Γερμανο ,τουλάχιστον αρχές του έτους σε παραδειγμα φιλων .
    Τωρα σε άλλο προσφατο παραδειγμα, χαλασμένο iphone ,η Cosmote ειπε θα το δώσει ISTORM .Ισως ξεχωρίζουν κινητά μέσω παρόχων και ανεξάρτητες συσκευές και καταστήματα .Γιατί παραδειγμα public και Μediamartk πρέπει να απευθυνθείς στο service τους ,πρίν πας σε εξουσιοδοτημενο.Το θέμα είναι να κάνεις την δουλειά σου γενικά χωρίς ταλαιπωρια και έξοδα .

  7. #7
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    μίλησα μίλησα με προστασία καταναλωτή και μολις είπαν ότι εφόσον είναι εντός εγγύησης δε πρέπει να πληρώσω τίποτα από μεταφορικά σύμφωνα με το νόμο. Τους έστειλα μήνυμα και τους τομείς είπα. Αντί δε τα επιστρέψουν έχω το δικαίωμα καταγγελίας μου είπαν. Και τα αναλαμβάνουν αυτοί
    Μερικες εταιρειες (εμενα μου ετυχε η Philips σε μονιτορ παλια) αναλαμβανουν και τις δυο χρεωσεις αποστολη,παραδοση. Το πιο συνηθισμενο ομως ειναι να πληρωνεις την αποστολη ο ιδιος.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικες εταιρειες (εμενα μου ετυχε η Philips σε μονιτορ παλια) αναλαμβανουν και τις δυο χρεωσεις αποστολη,παραδοση. Το πιο συνηθισμενο ομως ειναι να πληρωνεις την αποστολη ο ιδιος.
    Εγώ πλήρωσα και την επιστροφή
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  9. #9
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonidas33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Αrvato στα Kτελ Κηφισού είναι για iphone και Αlcatel .Πολλά παράπονα για εξυπηρέτηση και χρεώσεις.
    Φίλε μου επίσης αν διαβάσεις το πρώτο μου post σε αυτό το thread θα διαπιστώσεις ότι για τα iphone επίσημο service δεν είναι η arvato αλλά η infoquest.

    Για την alcatel τώρα από όσο ξέρω επίσημο service είναι ο Γερμανός αλλά δυστυχώς ακόμα και η arvato σύμφωνα με το επίσημο site της alcatel.

    https://eu.alcatelmobile.com/gr/hotline-repair-centers/

    Έχεις όμως επιλογές να το πας και αλλού καθώς στο επίσημο site της alcatel δίνει στην Ελλάδα και άλλα επισκευαστικά κέντρα, οπότε δεν προτιμάς ούτως ή άλλως την arvato.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με το router ZTE της Cyta
    Από nickefor στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-17, 23:24
  2. Archer D2 γενικό πρόβλημα με το Wi-fi
    Από Lithium3r στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 21:11
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-16, 10:24
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 16:56
  5. ενα προβλημα με το λαπτοπ
    Από mister94 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-16, 21:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας