Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    E.U.
    Το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο θα αποφανθεί στην έφεση της Intel για το πρόστιμο των 1,06 δις ευρώ για παραβίαση της αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας, την επόμενη χρονιά, σύμφωνα με δικαστή του. Η απόφαση αναμένεται να επηρεάσει ανάλογες υποθέσεις ερευνών εναντίον των Google και Qualcomm.

    Το πρόστιμο της Κομισιόν στην Intel, επιβλήθηκε πριν 7 χρόνια, για την παροχή εκπτώσεων στις Dell, Hewlett-Packard, NEC και Lenovo, προκειμένου να κατασκευάζουν υπολογιστές με δικά της ολοκληρωμένα, αντί αυτών της ανταγωνίστριας AMD.

    Η έφεση της Intel σε πρώτο βαθμό το 2014, είχε απορριφθεί από το δεύτερο τη τάξει General Court, με τους δικαστές να κρίνουν επιεικές το πρόστιμο, που αντιστοιχούσε στο 4,15% των εσόδων της Intel to 2008. Η Επιτροπή μπορούσε να επιβάλει ποινή ως 10% των εσόδων.

    Η προσφυγή της Intel στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, βρήκε υποστήριξη από τον court adviser Nils Wahl, που αναρωτήθηκε αν οι πράξεις της Intel έβλαψαν τον ανταγωνισμό. Το δικαστήριο ακολουθεί αυτές τις απόψεις στις 4 από 5 κρίσεις του.


    Πηγή : Reuters

  2. #2
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.585
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    δηλαδη καποιος υποστηριξε πως αυτο που εκανε δεν εβλαψε τον ανταγωνισμο???

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.079
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη καποιος υποστηριξε πως αυτο που εκανε δεν εβλαψε τον ανταγωνισμο???
    Ναι. Ο Νιλς Χολγκερσον. του σπρώξανε και μερικά μύρια. Τι να κάνεις κι αυτός... Πεινούσαν τα παιδάκια του.. ήταν άρρωστη και η μανούλα του... τα πήρε...
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν μπορω να καταλαβω ποιους κανονες παραβιαζει. Ειναι παγια τακτικη η προσφορα εκπτωσεων στο εμποριο ωστε να μπεις σε καποιο "μαγαζι", σε οποιαδηποτε κλιμακα.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορω να καταλαβω ποιους κανονες παραβιαζει. Ειναι παγια τακτικη η προσφορα εκπτωσεων στο εμποριο ωστε να μπεις σε καποιο "μαγαζι", σε οποιαδηποτε κλιμακα.
    αν θυμαμαι καλα , τις εκπτωσεις τις εκανε με την προυποθεση να μην εχουν ανταγωνιστικες συνθεσεις (δηλαδη amd )...
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θυμαμαι καλα , τις εκπτωσεις τις εκανε με την προυποθεση να μην εχουν ανταγωνιστικες συνθεσεις (δηλαδη amd )...
    Δηλαδη η κοινη -και γνωστη σε ολους- πρακτικη αρκετων εταιρειων στην Ελλαδα, οπως πχ. στο μινι-μαρκετ μου της Nestle να μου προσφερει εξαιρετικα υψηλη εκπτωση με την προϋποθεση να διωξω τις αλλες εταιρειες παγωτου απο το μαγαζι, θα επρεπε κανονικα να διερευναται και να καταληγει σε προστιμα?

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη η κοινη -και γνωστη σε ολους- πρακτικη αρκετων εταιρειων στην Ελλαδα, οπως πχ. στο μινι-μαρκετ μου της Nestle να μου προσφερει εξαιρετικα υψηλη εκπτωση με την προϋποθεση να διωξω τις αλλες εταιρειες παγωτου απο το μαγαζι, θα επρεπε κανονικα να διερευναται και να καταληγει σε προστιμα?
    Νομίζω πως έχει να κάνει με το μέγεθος, πχ αμ πάει η Intel σε ενα μικρό κατάστημα και πει πάρε δικούς μου επεξεργαστές και κάνε μηχανήματα (100 με 500) δεν υπάρχει θέμα, όταν όμως πάει στην HP και λέει πάρε δικούς μου και κάνε μηχανήματα για όλη την Ευρώπη αλλάζουν λίγο τα νούμερα

  9. #9
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως έχει να κάνει με το μέγεθος, πχ αμ πάει η Intel σε ενα μικρό κατάστημα και πει πάρε δικούς μου επεξεργαστές και κάνε μηχανήματα (100 με 500) δεν υπάρχει θέμα, όταν όμως πάει στην HP και λέει πάρε δικούς μου και κάνε μηχανήματα για όλη την Ευρώπη αλλάζουν λίγο τα νούμερα
    Με το μεγεθος ποιου? Αυτου που κανει την προσφορα ή αυτου που την αποδεχεται? 'Η αφορα συνολικα την επιδραση τετοιου τυπου εμπορικων πολιτικων στην αγορα? Διοτι τετοιες προσφορες δεν ειναι μεμονωμενες, ασχετα απο το μεγεθος του καθε μαγαζιου χωριστα, αυτες οι προσφορες γινονται ναι μεν κατα μονας, οποτε η επιδραση ανα σημειο θεωρειται μικρη, αλλα μαζικα, οποτε η επιδραση συνολικα στην συγκεκριμενη αγορα ειναι σημαντικη.

    Δηλαδη αμα η Intel παει σε 50χιλ. μικρα μαγαζια, τι ισχυει?

  10. #10
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη η κοινη -και γνωστη σε ολους- πρακτικη αρκετων εταιρειων στην Ελλαδα, οπως πχ. στο μινι-μαρκετ μου της Nestle να μου προσφερει εξαιρετικα υψηλη εκπτωση με την προϋποθεση να διωξω τις αλλες εταιρειες παγωτου απο το μαγαζι, θα επρεπε κανονικα να διερευναται και να καταληγει σε προστιμα?
    κανονικα θα επρεπε , και προστιμα να πεφτουν και σε καθεστως επιτηρησης να μπουν για περαιτερω επιβολες ποινων .
    αλλο το να εχει καλες τιμες , και αλλο το να εκβιαζει το τι θα κυκλοφορει στην αγορα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #11
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Για να είμαι ειλικρινής, κάποιες πρακτικές δεν καταλαβαίνω πώς ερμηνεύονται ως μονοπωλιακές:

    - Έχει σχέση το μέγεθος της εταιρείας;
    - Αν παράσχω γενναία έκπτωση σε κάποιον κατασκευαστή, ώστε να προτιμήσει τα δικά μου ολοκληρωμένα, σε σχέση με τον ανταγωνισμό, γιατί αυτό θεωρείται μεμπτό;
    - Μέχρι ποιό σημείο μοιρασιάς στην πίττα θεωρούνται (αν θεωρούνται) εκπτώσεις/προσφορές οκ;

  12. #12
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εμενα με ενοχλει η υποκρισια σε ολο αυτο, ειναι κοινη πρακτικη αυτη η εμπορικη πολιτικη, εχουμε μια στο τοσο μια αναλαμπη της Επιτροπης και κατι εγινε, και επιπλεον, το θεωρω παραλογο να μην τρωνε προστιμο και οι αποδεκτες της "δωροδοκιας".

  13. #13
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.263
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Είναι άλλο να προσφέρεις κάποια γενναία έκπτωση για να προτιμάει κάποιος (λόγω αυξημένου κέρδους) να προωθεί το δικό σου προιόν σε σχέση με του ανταγωνισμού, και άλλο να "απαιτείς" να μην εμπορεύεται όλους τους υπόλοιπους.
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-17, 10:07
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 11:30
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-17, 19:25
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-16, 11:29
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-16, 13:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας