Σελ. 1 από 78 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 1164
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Ας ξεχωρίσουμε λίγο τα πράγματα και ας μιλάμε εδώ πλέον για ότι έχει αν κάνει με το ROS όπως νέες εκδόσεις, fw, scripting, προβλήματα, βελτιώσεις, νέες δυνατότητες κλπ.
    Ας αφήσουμε το νήμα "Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard" μόνο για συζητήσεις που σχετίζονται με το hw.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #2
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.193
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αφού έχεις όρεξη για καθάρισμα, βάλε το τελευταίο firewall σου σε νέο θέμα και ζήτα να κλειδωθεί το παλιό.

    Νομίζω πιο σημαντικό είναι αυτό απο το διαχωρισμό software/hardware!

  3. #3
    Εγγραφή
    17-08-2016
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τελικά δεν μπόρεσα να βρω άκρη με τα 2 scripts όποτε σήκωσα user manager και ησύχασα ...
    Έχω σηκώσει web proxy πάνω στο ίδιο το ρουτερ με έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο .
    Έχω δυο ερωτήσεις :
    1. Μηχανικό δίσκο ή ssd? Οι ssd έχουν θέμα λόγω trimming αν δεν υποστηρίζεται από το λειτουργικό και οπωσδήποτε το routeros δεν θα υποστηρίζει κάτι τέτοιο.
    2. Υπάρχει τρόπος μαζί με τα logs που έχω σεταρει να παίρνω στο μειλ μου κάθε 12 ώρες να μπορέσω να βλέπω και την κατάσταση υγείας του δίσκου ;

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχεις όρεξη για καθάρισμα, βάλε το τελευταίο firewall σου σε νέο θέμα και ζήτα να κλειδωθεί το παλιό.

    Νομίζω πιο σημαντικό είναι αυτό απο το διαχωρισμό software/hardware!
    Δεν υπάρχει λόγος να κλειδωθεί τίποτε.
    Και το fw όπως και το qos είναι κάτι που εξελίσσονται.
    Σήμερα προσφέρουμε την Χ-υλοποίηση και αύριο την Υ.
    Δεν υπάρχει η τέλεια λύση για όλους.
    Οπότε δεν υπάρχει και λόγος να κλειδωθεί το παλιό πχ γιατί γράφαμε αρχικά κάποια πράγματα που ανατρέψαμε.
    Με αυτή την λογική θα ανοίγουμε ξεχωριστά θέματα για κάθε υλοποίηση πχ υλοποίηση fw denisun v2.2.3 κλπ


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarantanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά δεν μπόρεσα να βρω άκρη με τα 2 scripts όποτε σήκωσα user manager και ησύχασα ...
    Έχω σηκώσει web proxy πάνω στο ίδιο το ρουτερ με έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο .
    Έχω δυο ερωτήσεις :
    1. Μηχανικό δίσκο ή ssd? Οι ssd έχουν θέμα λόγω trimming αν δεν υποστηρίζεται από το λειτουργικό και οπωσδήποτε το routeros δεν θα υποστηρίζει κάτι τέτοιο.
    2. Υπάρχει τρόπος μαζί με τα logs που έχω σεταρει να παίρνω στο μειλ μου κάθε 12 ώρες να μπορέσω να βλέπω και την κατάσταση υγείας του δίσκου ;
    0. Δεν τα θυμάμαι τα script που λες.
    Αν θες πόσταρέ τα ξανά.
    1. Μιλάς για ROS σε x86;
    Πάντως δεν υπάρχει θέμα με την χρήση ssd σε ros απ όσο ξέρω.
    Τον μηχανικό θα σου τον πρότεινα μόνο αν χρειάζεσαι τόσο μεγάλη χωρητικότητα.
    Διαφορετικά... ταχύτητα, θερμοκρασία, κραδασμούς... όλα οδηγούν σε ssd.
    2. Ποια στοιχεία του (για την υγεία);
    Από ποιο μενού;
    Μπορείς να το δώσεις σαν εντολή με script και να το παίρνεις ανάλογα με τον τύπο event που σου εμφανίζεται στα logs.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    17-08-2016
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    RB951G-2HnD χρησιμοποιώ και δεν έχω θέμα με την χωρητικότητα του δίσκου όσο με την αξιοπιστία .
    Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρχει θέμα με το trimming ?
    Ο δίσκος τώρα είναι συνδεδεμένος απευθείας στο ρουτερ και τον χρησιμοποιώ για τον web proxy server .
    Δεν ξέρω από που θα μπορούσα να παίρνω στατιστικά για την υγεία του.. πχ όταν εμφανίσει bad sector κτλ .
    Έχεις καμία ιδέα αν υπάρχει δυνατότητα να πάρω αυτά τα στοιχεία σε κάποιο log?

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarantanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    RB951G-2HnD χρησιμοποιώ και δεν έχω θέμα με την χωρητικότητα του δίσκου όσο με την αξιοπιστία .
    Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρχει θέμα με το trimming ?
    Ο δίσκος τώρα είναι συνδεδεμένος απευθείας στο ρουτερ και τον χρησιμοποιώ για τον web proxy server .
    Δεν ξέρω από που θα μπορούσα να παίρνω στατιστικά για την υγεία του.. πχ όταν εμφανίσει bad sector κτλ .
    Έχεις καμία ιδέα αν υπάρχει δυνατότητα να πάρω αυτά τα στοιχεία σε κάποιο log?
    Δεν νομίζω να μπορείς να πάρεις τέτοια στοιχεία για bad sector.
    Το ROS δίνει παρόμοια στοιχεία για την εσωτερική μνήμη.
    Προσωπικά έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ μηχανικούς δίσκους.
    Όσο για την αξιοπιστία...
    Χρησιμοποιώ μόνο samsung της σειράς evo και pro.
    Δεν εμπιστεύομαι τίποτε άλλο.
    Για το triming...
    Δεν το έχω ψάξει σε επίπεδο ROS.
    Δεν ξέρω και πόσο σημαντικό είναι κάτι τέτοιο σε επίπεδο ROS.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.193
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει λόγος να κλειδωθεί τίποτε.
    Και το fw όπως και το qos είναι κάτι που εξελίσσονται.
    Σήμερα προσφέρουμε την Χ-υλοποίηση και αύριο την Υ.
    Δεν υπάρχει η τέλεια λύση για όλους.
    Οπότε δεν υπάρχει και λόγος να κλειδωθεί το παλιό πχ γιατί γράφαμε αρχικά κάποια πράγματα που ανατρέψαμε.
    Με αυτή την λογική θα ανοίγουμε ξεχωριστά θέματα για κάθε υλοποίηση πχ υλοποίηση fw denisun v2.2.3 κλπ
    Εκείνο το fw δεν είναι για κανέναν.
    Στο είπα, το άλλαξες αλλά το ποστ έμεινε και είναι και θέμα ασφάλειας.
    Άλλο το QOS.

    Και, όσοι ξανακολλήσουν γιατί δεν περνάνε οι dst-nat connections θα τους λέω ρώτα τον Denisun

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκείνο το fw δεν είναι για κανέναν.
    Στο είπα, το άλλαξες αλλά το ποστ έμεινε και είναι και θέμα ασφάλειας.
    Άλλο το QOS.

    Και, όσοι ξανακολλήσουν γιατί δεν περνάνε οι dst-nat connections θα τους λέω ρώτα τον Denisun
    Όπως το νήμα για το qos έτσι και αυτό για το fw, ξεκινάς να το διαβάζεις από το τέλος προς την αρχή.
    Επίσης... κανένα ποστ μου δεν είναι χωρίς δοκιμή ότι δουλεύει.
    Άλλο δεν δουλεύει όπως πρέπει (έχει λάθη/παραλείψεις)
    άλλο δεν κάνει αυτό που θέλω
    και άλλο δεν δουλεύει καθόλου.
    Αυτό που λες ότι "δεν είναι για κανέναν" σημαίνει το τελευταίο.
    Πράγμα που δεν ισχύει.


    Ας επικεντρωθούμε λοιπόν στα περί ROS.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα! αγορασα αυτο προσφατα https://routerboard.com/RB951Ui-2HnD και το "στηνω" τωρα να ειναι ετοιμο οσο γινεται για το ΣΚ ωστε εκει που θα μπει να μην χασω πολυ χρονο να παμε για μπανακια...:P
    το προβλημα μου ειναι οτι εχει κανονες μεσα στο firewall που δεν με αφηνει να σβησουν!!!!
    αναφερονται και εδω : https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=98471
    ειμαι στην τελευταια current και δεν αλλαξε κατι!
    ξερει κανεις τπτ? υπαρχει τελικα τροπος να φυγουν???
    επισης με export δεν τα δειχνει!!! τα βλεπω απο κονσολα με print εκτος το winbox/webfig

    ολα αυτα ειναι, ειχε και ενα κανονα ΝΑΤ αλλα οκ αυτος εσβηνε.

    Κώδικας:
    /ip firewall filter> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic 
     0  D ;;; special dummy rule to show fasttrack counters
          chain=forward action=passthrough 
    
    /ip firewall filter> remove
    numbers: 1
    Script Error: action cancelled
    Κώδικας:
    /ip firewall mangle> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic 
     0  D ;;; special dummy rule to show fasttrack counters
          chain=prerouting action=passthrough 
    
    
     1  D ;;; special dummy rule to show fasttrack counters
          chain=forward action=passthrough 
    
    
     2  D ;;; special dummy rule to show fasttrack counters
          chain=postrouting action=passthrough
    Κώδικας:
    /ip firewall raw> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic 
     0  D ;;; special dummy rule to show fasttrack counters
          chain=prerouting action=passthrough
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 29-06-17 στις 20:50.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1. Δοκίμασε με κάποια προηγούμενη current ή bugfix.
    2. Κάνε hw reset και πέρνα το ROS με netinstall.
    3. Κάνε τις ρυθμίσεις χωρίς load default, από winbox.
    4. Μην περάσεις κάποιο backup σε οποιαδήποτε μορφή.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    1. οταν το πηρα ειχε πολυ παλιοτερη και bugfix και παλι τα ειχε, δεν ειναι θεμα εκδοσης, αμα δεις το λενε και στο forum στο link που εδωσα πριν.
    2. Δυσκολο εχω περασει τα παντα πανω, δε νομιζω οτι ενοχλουν καπου οποτε δεν πειραζει, αν ηξερα ακριβως τι κανουν ωραια θα ηταν. Οπως λενε στο forum μαλλον ειναι και καπως χρησιμα. Οταν θα εχω περισσοτερο χρονο θα διαβασω καλυτερα, εφαγα αρκετο χρονο να το στησω να ειναι ετοιμο για εκει που θα μπει γιατι εβαλα πολλα πραγματα πανω.
    3. Εννοειτε ετσι τις εκανα, και αρκετα τα περασα απο exports απο τα αλλα που ειχα. Γιατι για να τα κανω απο winbox θα ηθελα 10 χρονια!
    4. Οχι βεβαια σε αυτο, δεν εχει σχεση με τα αλλα, μερικα απο αυτα που ηθελα ηταν απο το 711, μερικα αλλα απο το 951 το gigabit, και λιγα απο το 109!!! οποτε και να ηθελα δεν μπορουσε να γινει!
    εχω σωσει τα exports ολων και κανω copy paste απο κονσολα μονο οτι χρειαζομαι, αν θελει κατι edit το κανω απο το winbox.

    Tελος να πω οτι δεν δειχνει usbport δλδ πχ στο PPP που εφτιαξα δεν βλεπει, ομως θεωρω οτι ειναι επειδη δεν εχω τωρα στικ 4G εδω να βαλω, usbstick με δεδομενα επαιζε κανονικα.
    Στο 109 και στο αλλο 951 προφανως επειδη ειχε μπει το στικ μετα που λειπει μενει η πορτα να φαινεται αν και γινεται με κοκκινα οτι δεν υπαρχει δλδ.

    Και αυτα που δεν σβηνουν επισης εχουν να κανουν με fast track καπου το ειχαμε αναφερει στο γενικο θεμα?

    https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=98471 στο ποστ #9 λεει :

    As I understand, things work as follows:

    If packet matches a fasttracked connection, it is not being processed by the firewall at all. Just accepted. Thus no rule's counters are being updated when such packets are being processed by your router.
    A rule with 'action=fasttrack' (fasttrack rule) just marks the corresponding connection-tracking entry for fasttrack. The packet hitting a fasttrack rule is not being fasttracked yet, and thus updates the rules' counters.
    A fasttrack rule does not automatically imply 'accept', effectively passing the matching packet through. If you have an accept rule immediately following the fasttrack rule with the same traffic selectors, the hit and byte count on both rules is always the same. This is perfectly normal and expected.


    Δεν καταλαβαινω ομως, τα ποστς ειναι απο το 2015!!! εχω ποσα Rbs και ΠΟΤΕ δεν εχω δει κατι τετοιο!

    μαλλον κατι πρεπει να εκανα λαθος στην αρχη και εμειναν defaults πραγματα γιατι πηγα να τα σβησω και αυτα δεν εσβηναν.
    Οποτε θα κανω το 3 αφου ΠΡΩΤΑ κρατησω οτι εκανα σε export ωστε να τα ξαναπερασω και ενημερωνω.
    Δεν ειναι θεμα εκδοσης του ROS πρεπει να εχει να κανει με τα defaults γιατι ελεγε comments σε διαφορα πραγματα ;defconf απο πανω.
    Βλακεια πρεπει να εκανα....ηθελα να πω οτι απλα δεν ακολουθησα τον ετοιμο wizard.

    Το βρηκα το λαθος μου, εδω https://www.youtube.com/watch?v=Afit-y-1TZA στο 1:50 στο παραθυρο εγω πατησα ΟΚ, επρεπε να πατησω remove default configuration. Απο την αρχη τωρα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 30-06-17 στις 06:50.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. οταν το πηρα ειχε πολυ παλιοτερη και bugfix και παλι τα ειχε, δεν ειναι θεμα εκδοσης, αμα δεις το λενε και στο forum στο link που εδωσα πριν.
    2. Δυσκολο εχω περασει τα παντα πανω, δε νομιζω οτι ενοχλουν καπου οποτε δεν πειραζει, αν ηξερα ακριβως τι κανουν ωραια θα ηταν. Οπως λενε στο forum μαλλον ειναι και καπως χρησιμα. Οταν θα εχω περισσοτερο χρονο θα διαβασω καλυτερα, εφαγα αρκετο χρονο να το στησω να ειναι ετοιμο για εκει που θα μπει γιατι εβαλα πολλα πραγματα πανω.
    3. Εννοειτε ετσι τις εκανα, και αρκετα τα περασα απο exports απο τα αλλα που ειχα. Γιατι για να τα κανω απο winbox θα ηθελα 10 χρονια!
    4. Οχι βεβαια σε αυτο, δεν εχει σχεση με τα αλλα, μερικα απο αυτα που ηθελα ηταν απο το 711, μερικα αλλα απο το 951 το gigabit, και λιγα απο το 109!!! οποτε και να ηθελα δεν μπορουσε να γινει!
    εχω σωσει τα exports ολων και κανω copy paste απο κονσολα μονο οτι χρειαζομαι, αν θελει κατι edit το κανω απο το winbox.

    Tελος να πω οτι δεν δειχνει usbport δλδ πχ στο PPP που εφτιαξα δεν βλεπει, ομως θεωρω οτι ειναι επειδη δεν εχω τωρα στικ 4G εδω να βαλω, usbstick με δεδομενα επαιζε κανονικα.
    Στο 109 και στο αλλο 951 προφανως επειδη ειχε μπει το στικ μετα που λειπει μενει η πορτα να φαινεται αν και γινεται με κοκκινα οτι δεν υπαρχει δλδ.

    Και αυτα που δεν σβηνουν επισης εχουν να κανουν με fast track καπου το ειχαμε αναφερει στο γενικο θεμα?

    https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=98471 στο ποστ #9 λεει :

    As I understand, things work as follows:

    If packet matches a fasttracked connection, it is not being processed by the firewall at all. Just accepted. Thus no rule's counters are being updated when such packets are being processed by your router.
    A rule with 'action=fasttrack' (fasttrack rule) just marks the corresponding connection-tracking entry for fasttrack. The packet hitting a fasttrack rule is not being fasttracked yet, and thus updates the rules' counters.
    A fasttrack rule does not automatically imply 'accept', effectively passing the matching packet through. If you have an accept rule immediately following the fasttrack rule with the same traffic selectors, the hit and byte count on both rules is always the same. This is perfectly normal and expected.


    Δεν καταλαβαινω ομως, τα ποστς ειναι απο το 2015!!! εχω ποσα Rbs και ΠΟΤΕ δεν εχω δει κατι τετοιο!

    μαλλον κατι πρεπει να εκανα λαθος στην αρχη και εμειναν defaults πραγματα γιατι πηγα να τα σβησω και αυτα δεν εσβηναν.
    Οποτε θα κανω το 3 αφου ΠΡΩΤΑ κρατησω οτι εκανα σε export ωστε να τα ξαναπερασω και ενημερωνω.
    Δεν ειναι θεμα εκδοσης του ROS πρεπει να εχει να κανει με τα defaults γιατι ελεγε comments σε διαφορα πραγματα ;defconf απο πανω.
    Βλακεια πρεπει να εκανα....ηθελα να πω οτι απλα δεν ακολουθησα τον ετοιμο wizard.

    Το βρηκα το λαθος μου, εδω https://www.youtube.com/watch?v=Afit-y-1TZA στο 1:50 στο παραθυρο εγω πατησα ΟΚ, επρεπε να πατησω remove default configuration. Απο την αρχη τωρα....
    Πάντα κάτι ξεφεύγει.
    Και συνήθως είναι αυτό για το οποίο είμαστε σίγουροι.
    Γι αυτό χρειάζεται καθαρό μυαλό και υπομονή.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα κάτι ξεφεύγει.
    Και συνήθως είναι αυτό για το οποίο είμαστε σίγουροι.
    Γι αυτό χρειάζεται καθαρό μυαλό και υπομονή.
    καλησπερα, ακριβως! το εκανα τοσο γρηγορα λογω βιασυνης που ειδα μονο το ΟΚ!!!
    τωρα ετοιμαζω καφεδακι και το πιανω γιατι αυριο εχει δουλεια να κανει και πρεπει να ειναι ετοιμο....

    τελικα οκ αμα σβησεις το default configuration δεν τα εχει αυτα.
    δυστυχως ξεχασα να παρω τα exports και εκανα h/w reset οποτε παλι απο την αρχη ολα....
    ευτυχως εχω ολα τα exports απο τα αλλα rbs, ειναι συνδυασμος 3 αλλων και πρεπει να τα ψαχνω παλι, ενω αμα ειχα παρει απλα θα περνουσα μπαμ μπαμ.

    μαλλον θελει να με τρελανει....
    το wireless interface απλα δεν υπαρχει, ενω το πακετο wireless υπαρχει!!! WTF?????
    ενταξει αυτο εκανα downgrade σε bugfix και μετα ξανα σε current και τωρα ειναι οκ! λολ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 30-06-17 στις 20:21.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, ακριβως! το εκανα τοσο γρηγορα λογω βιασυνης που ειδα μονο το ΟΚ!!!
    τωρα ετοιμαζω καφεδακι και το πιανω γιατι αυριο εχει δουλεια να κανει και πρεπει να ειναι ετοιμο....

    τελικα οκ αμα σβησεις το default configuration δεν τα εχει αυτα.
    δυστυχως ξεχασα να παρω τα exports και εκανα h/w reset οποτε παλι απο την αρχη ολα....
    ευτυχως εχω ολα τα exports απο τα αλλα rbs, ειναι συνδυασμος 3 αλλων και πρεπει να τα ψαχνω παλι, ενω αμα ειχα παρει απλα θα περνουσα μπαμ μπαμ.

    μαλλον θελει να με τρελανει....
    το wireless interface απλα δεν υπαρχει, ενω το πακετο wireless υπαρχει!!! WTF?????
    ενταξει αυτο εκανα downgrade σε bugfix και μετα ξανα σε current και τωρα ειναι οκ! λολ!
    1. Με το import θα σου περνούσαν (και πάλι) οι εγγραφές που ήθελες να σβήσεις.
    2. Αν κάνεις import από άλλο MT, είναι λογικό να μην σου εμφανίζονται κάποια στοιχεία (θύρες, lcd, usb, wireless κλπ).
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #15
    Εγγραφή
    17-08-2016
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πάμε πάλι στα δύσκολα τώρα ...
    Όταν συνδέθεις με ένα λαπτοπ ή κινητό κτλ σε έναν hotspot σου πετάει ένα pop up window που σε ενημερώνει για το υπόλοιπο κτλ .
    Ως γνωστόν όλοι οι browsers το κόβουν αυτό.
    Υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάτι Γι αυτό χωρίς να αλλάξουμε ρυθμίσεις σε browsers ?

Σελ. 1 από 78 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί ψύξης ο λόγος...
    Από deniSun στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-17, 19:03
  2. Περί modding ο λόγος...
    Από deniSun στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-17, 18:44
  3. Περί codec ο λόγος...
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-17, 13:06
  4. Περι Καφέ ο λόγος, Ελληνικός, στιγμαίος κλπ
    Από badweed στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-17, 23:13
  5. Περί fanaκιου ο λόγος
    Από Direct στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 23:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας