Σελ. 53 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 3343485152535455586373 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 781-795 από 1165
  1. #781
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.794
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείται και εγώ έχω addblock απλώς περίμενα ότι το κάνει και το pihole χωρίς να έχω το addon.

    Έχεις κάποιο dns benchmark να προτείνεις?

    Εγώ αυτό που θέλω είναι για την τηλεόραση που δε μπορώ να βάλω addon να μην έχει διαφημίσεις




    αφού έγινε μια φορά είναι εύκολο να το κάνω και σε άλλο usb stick οπότε θα το κάνω ναι. Απλώς να το δουλέψω μερικές μέρες.

    Το 1εκ domains πως το έχεις? από κάποιες έξτρα λίστες?

    -=edit=-
    βρήκα από εδώ λίστες

    https://firebog.net/
    Στο PiHole μπορείς εύκολα να δεις logs για να μπλοκάρεις με το χέρι διευθύνσεις που τυχόν πέρασαν. Οπότε και να περάσει κάτι στην τηλεόραση, μπορείς να εμπλουτίσεις τη blacklist σου για να το κόβεις στο μέλλον.
    Επίσης εγώ έχω κόψει και πάνω στο ρούτερ τις διευθύνσεις των (ad και όχι μόνο) servers της LG. Αυτό μου σπάει την αυτόματη ενημέρωση των εφαρμογών, αλλά κάθε λίγους μήνες τους ξεμπλοκάρω για λίγα λεπτά, κάνω τις ενημερώσεις και τους μπλοκάρω ξανά.

  2. #782
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Υπάρχει περιπτωση να ξερεις να μην εχει φορτωσει ολες τις λιστες αν του εβαλες πολλες.

    Θελει αρκετο χρονο.

    Νομιζω οτι απο 3011 και πανω θα μπορει να σηκωσει τουλαχιστον το Pihole

  3. #783
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Εστησα το pihole συμφωνα με τις οδηγιες σε ενα x86-64 με HD 250 Gbytes, και τα logs λενε οτι κατεβασε καμποσα layers και στο τελος "import successful, container xxxx".

    Την 1η φορα που το ξεκινησα εμεινε αναμενο ~20 δευτ., και μετα εκλεισε. Μετα κραταει μονο 3-5 δευτ. Πρεπει να φτιαξω καποιο αρχειο configuration?

    Για DNS resolver, γιατι χρησιμοποιειτε εξωτερικο server και δεν τρεχετε το δικο σας; Ενα μηχανακι με Unbound και τελειωσατε. Σε ενα χαζο Pi, ή σε ενα container καλη ωρα. Σε οποιαδηποτε διανομη Linux, Freebsd, κλπ. Παιζει και με 256 Mbytes ram! Και μπορειτε επιπλεον να του ενωματωσετε ολες τις λιστες anti-ad και να κανει την ιδια δουλεια με το pihole.

    Μολις γεμισει η cache του θα εχετε αστραπιαια αποκριση (ειναι στο δικτυό σας), και επιπλεον γλυτωνετε ολα τα πιθανα dns poisonings που παιζουν εκει εξω.

  4. #784
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για DNS resolver, γιατι χρησιμοποιειτε εξωτερικο server και δεν τρεχετε το δικο σας; Ενα μηχανακι με Unbound και τελειωσατε. Σε ενα χαζο Pi, ή σε ενα container καλη ωρα. Σε οποιαδηποτε διανομη Linux, Freebsd, κλπ. Παιζει και με 256 Mbytes ram! Και μπορειτε επιπλεον να του ενωματωσετε ολες τις λιστες anti-ad και να κανει την ιδια δουλεια με το pihole.

    Μολις γεμισει η cache του θα εχετε αστραπιαια αποκριση (ειναι στο δικτυό σας), και επιπλεον γλυτωνετε ολα τα πιθανα dns poisonings που παιζουν εκει εξω.
    Προσωπικά το έχω σε ένα παλιό laptop i3 με 8GB και ssd.
    Όσο καλύτερο το μηχάνημα τόσο καλύτερους χρόνους παίρνεις.
    Η διαφορά φαίνεται σε μεγάλες λίστες.
    πχ η λίστα pr0n είναι τεράστια για όποιον την θέλει.

    Σε rasp που το είχα στην αρχική υλοποίησή μου πριν χρόνια είχε πολύ κακή απόδοση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #785
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλημέρα σε όλους.
    Επειδή βρίσκομαι στο εξοχικό μόλις επιστρέψω θα αναβάσω και εγώ απο benchmark τα στοιχεία.
    Έβαλα το pihole στο RB4011iGS που είναι ποιο δυνατό μηχάνημα.
    Ήθελα να ρωτήσω στο dns benchmark ποιο στοιχείο θεωρείται ποιο σημαντικό το cashed ή το uncashed name?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #786
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.794
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εστησα το pihole συμφωνα με τις οδηγιες σε ενα x86-64 με HD 250 Gbytes, και τα logs λενε οτι κατεβασε καμποσα layers και στο τελος "import successful, container xxxx".

    Την 1η φορα που το ξεκινησα εμεινε αναμενο ~20 δευτ., και μετα εκλεισε. Μετα κραταει μονο 3-5 δευτ. Πρεπει να φτιαξω καποιο αρχειο configuration?

    Για DNS resolver, γιατι χρησιμοποιειτε εξωτερικο server και δεν τρεχετε το δικο σας; Ενα μηχανακι με Unbound και τελειωσατε. Σε ενα χαζο Pi, ή σε ενα container καλη ωρα. Σε οποιαδηποτε διανομη Linux, Freebsd, κλπ. Παιζει και με 256 Mbytes ram! Και μπορειτε επιπλεον να του ενωματωσετε ολες τις λιστες anti-ad και να κανει την ιδια δουλεια με το pihole.

    Μολις γεμισει η cache του θα εχετε αστραπιαια αποκριση (ειναι στο δικτυό σας), και επιπλεον γλυτωνετε ολα τα πιθανα dns poisonings που παιζουν εκει εξω.
    Έχει τη χρησιμότητά του, αλλά για τον περισσότερο κόσμο δεν είναι πρακτικό.
    Μέχρι να γεμίσει η cache η απόδοση είναι τραγικά χειρότερη από CDN DNS όπως Cloudflare, και ρεαλιστικά εάν περιμένουμε DNS poisoning σε τέτοιους DNS, τότε έχουμε σοβαρότερο πρόβλημα .

  7. #787
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.
    Επειδή βρίσκομαι στο εξοχικό μόλις επιστρέψω θα αναβάσω και εγώ απο benchmark τα στοιχεία.
    Έβαλα το pihole στο RB4011iGS που είναι ποιο δυνατό μηχάνημα.
    Ήθελα να ρωτήσω στο dns benchmark ποιο στοιχείο θεωρείται ποιο σημαντικό το cashed ή το uncashed name?
    Το cached δείχνει πόσο γρήγορο είναι.
    Είναι names που είναι cacheαρισμένα και άρα πρέπει να σου τα στείλει στον ελάχιστο χρόνο.

    Το uncached περιέχει μέσα και τον χρόνο επικοινωνίας με τον primary dns που δηλώνεις.
    Οπότε ακόμα και το ίδιο στήσιμο να είχαμε και είμαι με ftth και εσύ vdsl, θα έχουμε διαφορές.
    Ακόμα και την ίδια σύνδεση να έχουμε στον ίδιο όροφο και εγώ έχω τους cloudflare ενώ εσύ του παρόχου, πάλι θα έχουμε διαφορές.
    Απλά και αυτό δείχνει κάτι...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #788
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το cached δείχνει πόσο γρήγορο είναι.
    Είναι names που είναι cacheαρισμένα και άρα πρέπει να σου τα στείλει στον ελάχιστο χρόνο.

    Το uncached περιέχει μέσα και τον χρόνο επικοινωνίας με τον primary dns που δηλώνεις.
    Οπότε ακόμα και το ίδιο στήσιμο να είχαμε και είμαι με ftth και εσύ vdsl, θα έχουμε διαφορές.
    Ακόμα και την ίδια σύνδεση να έχουμε στον ίδιο όροφο και εγώ έχω τους cloudflare ενώ εσύ του παρόχου, πάλι θα έχουμε διαφορές.
    Απλά και αυτό δείχνει κάτι...
    Ευχαριστώ Denisun
    Πάντως με αυτό που ανέφερες πριν με το laptop που εχεις στήσει adblock έχεις δίκιο.
    Παίζει ρόλο το hw, εγώ χρησιμοποιώ χρόνια raspi, αλλά δεν είναι γρήγορο.
    Ίσως κάποια στιγμή να αγόρασω ένα laptop της πλάκας να το βάλω 8g τουλάχιστον και να ησυχάσω μια και καλή.
    Απλά πρέπει να είναι μόνιμα ανοιχτό. Αυτό λίγο με χάλαει αλλά το ξεπερνάμε.

    - - - Updated - - -

    Επίσης να αναφέρω ένα πολύ σημαντικο μειονέκτημα όσο αφορα το pihole στο mikortik
    Επειδή ορίζουμε virtual interface και το container παίρνει ip αυτή που το ορίζουμε μέσα στο ΜΤ πχ.10.10.10.1
    στο pihole στα query log δεν βλέπουμε τις ips των clients και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην γνωρίζουμε ποιος client έκανε τι.
    Έτσι δεν θα μπορέσουμε ποτέ να επιτρέψουμε ή να αποκλείσουμε συγκεκριμένα domains για έναν client.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  9. #789
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να αναφέρω ένα πολύ σημαντικο μειονέκτημα όσο αφορα το pihole στο mikortik
    Επειδή ορίζουμε virtual interface και το container παίρνει ip αυτή που το ορίζουμε μέσα στο ΜΤ πχ.10.10.10.1
    στο pihole στα query log δεν βλέπουμε τις ips των clients και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην γνωρίζουμε ποιος client έκανε τι.
    Έτσι δεν θα μπορέσουμε ποτέ να επιτρέψουμε ή να αποκλείσουμε συγκεκριμένα domains για έναν client.

    ή δεν κατάλαβα τι εννοείς ή κάτι δεν έγινε σωστά.

    Εγώ στο query log βλέπω κανονικά τις ip από τους client.

    Το pihole έχει 10.0.0.Χ ip και το δίκτυο μου έχει τύπου 192.168.2.Χ. Ανάλογα ή το pc ή το κινητό έχει και την ip για κάθε συσκευή.

  10. #790
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως κάποια στιγμή να αγόρασω ένα laptop της πλάκας να το βάλω 8g τουλάχιστον και να ησυχάσω μια και καλή.
    Απλά πρέπει να είναι μόνιμα ανοιχτό. Αυτό λίγο με χάλαει αλλά το ξεπερνάμε.
    Εγώ έβαλα ένα παλιό που είχα.
    Δεν πειράζει να είναι συνέχεια ανοιχτό.
    Δεν κάνει καθόλου θόρυβο και την έχω κλειστή μονίμως την οθόνη οπότε δεν πιάνει ούτε χώρο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #791
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το pihole έχει 10.0.0.Χ ip και το δίκτυο μου έχει τύπου 192.168.2.Χ. Ανάλογα ή το pc ή το κινητό έχει και την ip για κάθε συσκευή.
    Άρα κάτι δεν έγινε σωστά να υποθέσω; Στο mikortik που δήλωσες την ip του pihole?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έβαλα ένα παλιό που είχα.
    Δεν πειράζει να είναι συνέχεια ανοιχτό.
    Δεν κάνει καθόλου θόρυβο και την έχω κλειστή μονίμως την οθόνη οπότε δεν πιάνει ούτε χώρο.
    Σωστός, απλά ψάχνω το παλιό laptop...
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  12. #792
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα κάτι δεν έγινε σωστά να υποθέσω; Στο mikortik που δήλωσες την ip του pihole
    Έκανα οτι ακριβώς λεει το βιντεο που εχω ανεβάσει. Πρώτα απο ολα στο bridge μετά dhcp server και στο interface σαν vethernet. Αλλά για λεπτομέρειες δες καλύτερα το βίντεο γιατί δεν ειμαι και πολύ σχετικός

  13. #793
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παντως και το Pi 4 με 4giga που δοκιμασα καποια στιγμη πηγαινε αριστα.

    Παντα για οικιακη βαρια χρηση μιλαω.

    Σε επαγγελματικο επιπεδο συνηθως σηκωνω ενα vm και το βαζω εκει (αν υπαρχει σερβερ).

  14. #794
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα οτι ακριβώς λεει το βιντεο που εχω ανεβάσει. Πρώτα απο ολα στο bridge μετά dhcp server και στο interface σαν vethernet. Αλλά για λεπτομέρειες δες καλύτερα το βίντεο γιατί δεν ειμαι και πολύ σχετικός
    Τα ίδια ακολούθησα και εγώ ίσως κάτι παίζεται με τα interfaces στο pihole. Όταν γυρίσω θα το τσεκάρω αλλά δεν θα το κρατήσω και πολύ. Θα βρω άλλη λύση.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  15. #795
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια ακολούθησα και εγώ ίσως κάτι παίζεται με τα interfaces στο pihole. Όταν γυρίσω θα το τσεκάρω αλλά δεν θα το κρατήσω και πολύ. Θα βρω άλλη λύση.
    Εγώ θα δοκιμάσω και σε ενα ποιο γρήγορο usb αλλα οπως το βλέπω δεν κάνει. Δεν πειράζει ας μας φύγει απλά η απορία. Εγώ αλλη λύση μη ενεργοβόρα δεν έχω. Οπότε θα συνεχίσω χωρίς.

    2 pc έχω και δεν είναι για 24/7 ανοιχτά ειδικά τώρα.

Σελ. 53 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 3343485152535455586373 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί ψύξης ο λόγος...
    Από deniSun στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-17, 19:03
  2. Περί modding ο λόγος...
    Από deniSun στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-17, 18:44
  3. Περί codec ο λόγος...
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-17, 13:06
  4. Περι Καφέ ο λόγος, Ελληνικός, στιγμαίος κλπ
    Από badweed στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-17, 23:13
  5. Περί fanaκιου ο λόγος
    Από Direct στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 23:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας