Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ξερετε εαν τον τελευταιο καιρο εχει βαλει η nova καποιον bandwidth limiter στις συνδεσεις της σε adsl/vdsl στο περιστερι?
    Κανω tv stream στα 900Kbits και εχω παρατηρησει οτι τελευταια το stream κοβεται απο της 2am - 6am τα ξημερωματα.
    Δεν υπαρχει αλλο traffic αλλα μονο το δικο μου. Εχω ελενξει ολα τα αλλα και τελικα ο μονος κοινος παραγοντας ειναι η nova.
    Οταν αλλαξω το stream profile σε περιπου 400Kbits τοτε ισως λειτουργηση αλλα ισως και οχι.
    Μετα της 6 το πρωι ολα καλα παλι
    Μηπως ξερει κανενας εαν το οντως υπαρχει καποιος limiter τοσο χαμηλα η κανει εργασιες η forthnet?

    Ακομα εκανα ενα πειραμα και μπηκα με teamviewer στην adsl συνδεση και εκανα stream απο την vdsl και ηταν ολα καλα
    Φενεται οτι η forthnet περιοριζει το ιντερνετ με το εξωτερικο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prince72 : 29-06-17 στις 04:55.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τελικα φενεται οτι forthnet συνεχιζει το limit με το εξωτερικο. Μετα απο τοσο καιρο βλεπω ακομα οτι υπαρχει
    αυτος ο limiter στο bandwidth με το εξωτερικο. Εχω καταλαβει οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 650Kbits.
    Αυτο ειναι απαραδεκτο.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επικοινώνησες με την εταιρία είτε τηλεφωνικά , είτε ακόμα καλύτερα μέσω του forum;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν εχω επικοινωνιση ακομα αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα αρνηθουν τα παντα.
    Δεν νομιζω οτι τα ατομα στο τγλεφωνικο κεντρο να ξερουν οτι υπαρχει throttling με το internet του εξωτερικου

  5. #5
    Εγγραφή
    13-08-2012
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZXV10 H201L
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει limit. Αν υπήρχε τότε σίγουρα δεν θα ήταν αυτές τις ώρες.
    Μπορεί κάτι άλλο να επηρεάζει τη σύνδεσή σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    εχω κανει πολλα test. Ειναι σιγουρο.
    Εχω δυο adsl/vdsl συνδεσεις ακριβως με το ιδιο setup. συμβαινει και στις δυο συνδεσεις.
    Εαν κανω stream απο την μια στην αλλη δεν υπαρχει limit. Ολα ειναι καλα.
    Οταν κανω stream απο το εξωτερικο και με τις δυο συνδεσεις τοτε μπαινει ο κοφτης.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω επικοινωνιση ακομα αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα αρνηθουν τα παντα.
    Δεν νομιζω οτι τα ατομα στο τγλεφωνικο κεντρο να ξερουν οτι υπαρχει throttling με το internet του εξωτερικου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω κανει πολλα test. Ειναι σιγουρο.
    Εχω δυο adsl/vdsl συνδεσεις ακριβως με το ιδιο setup. συμβαινει και στις δυο συνδεσεις.
    Εαν κανω stream απο την μια στην αλλη δεν υπαρχει limit. Ολα ειναι καλα.
    Οταν κανω stream απο το εξωτερικο και με τις δυο συνδεσεις τοτε μπαινει ο κοφτης.

    Χωρίς να έχεις δοκιμάσει να επικοινωνήσεις μαζί τους, μην αποκλείεις τίποτα.

    Αν δεν έχεις δοκιμάσει άλλο router, άλλο υπολογιστή, σύνδεση με καλώδιο και όχι ασύρματα, δοκίμασέ το καθώς μπορεί να είναι σε κάτι από αυτά το πρόβλημά σου. Επίσης κάνε έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση του χώρου σου σύμφωνα με τον οδηγό https://www.adslgr.com/content/conte...B7%CF%84%CE%AE

    Αν τίποτα από όλα αυτά δεν έχει αποτέλεσμα, επικοινώνησε μαζί τους μέσω του forum μας: https://www.adslgr.com/forum/forums/217-Nova-Support

    Και φρόντισε να δώσεις αναλυτικά στοιχεία με screenshots, traceroutes, pings και ότι άλλο έχεις ώστε να στηρίξεις τα επιχειρήματά σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θα επικοινωνησω μαζι τους αλλα να αναφερω μερικα στοιχεια ακομα.
    Εχω δοκιμασει 3 routers και το κανει και στους τρεις. Ο φιλος μου εχει αλλους 2 routers (ο ενας ειναι ο ιδιος) και αυτος εχει vdsl απο KV και φυσικα ειναι στην forthnet.
    Χρησιμοποιω ενα broadway της pctv systems για να βλεπω λιγο τηλεοραση και ρυθμιζω το streaming να ειναι 1200Kbits.
    Το broadway εχει hardware transcoder οποτε συμπιεζει το DVB stream σε οποιο rate θελω. Τα rates που εχω ειναι 150, 400, 650, 900, 1200, 2200 Kbits
    Εχω 2 broadway οπου το ενα ειναι στο πατρικο μου με adsl και το δευτερο ειναι στου φιλου μου με vdsl
    Στην adsl συνδεση μπορω να δω ανετα με 900Kbits (το adsl μου δινει 1022Kbits upload) ενω στον φιλο μου που εχει 5Mbits το βαζω στο 1200Kbits (η εικονα ειναι πολυ καλη και δεν χρειαζετε
    να το βαλω στα 2200Kbits.
    Εγω ειμαι στο Τοροντο και εχω 100Mbits down.
    Συνηθως βλεπω τηλεοραση οταν ειναι ξημερωματα ελλαδα οποτε βλεπω απο της 1am μεχρι 7am το πρωι. (ειμαι 7 ωρες πισω)
    Οταν η ωρα ειναι 3-5am στην ελλαδα και τα δυο broadway δεν παιζουν ουτε στα 600Kbits. Μολις η ωρα φτασει 7am το πρωι και βαλω streaming profile 900 (adsl) η 1200 (vdsl)
    η τηλεοραση παιζει μια χαρα και χωρις κοψιματα.
    Δοκιμασα να μπω με teamviewer στην στο πατρικο μου (εχω ενα μικρο pc για τετοιες δουλειες) και να δω τηλεοραση απο την vdsl συνδεση.
    Δεν κολαγε κοθολου οταν εκανα streaming απο την vdsl στην adsl συνδεση.
    Μολις εβλεπα απο τοροντο η τηλεοραση κολαγε και επρεπε να χαμηλωσω το streaming rate στα 600Kbits ισως και στα 400.
    Οποτε οπως μπορεις να καταλαβεις δεν εχει να κανει με routers, καλωδια, γιατι το setup ειναι το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις.
    Το εχει αρχισει και το κανει τους τελευταιους δυο μηνες αν θυμαμε καλα.
    Αναρωτιεμε μηπως η foρthnet λογο κοστους να βαζει limit στα data οπου εχει διασυνδεσει με το εξωτερικο?
    Ειναι δυσκολοι οι καιροι αλλα και limit στα 600kbits παραπαει. Ισα ισα δεν θα επρεπε να υπηρχε limit ειδικα την νυχτα γιατι η κινηση φυσικα
    ειναι πολυ μικρη (αν εξερεσεις καποια database sync).
    Θα τους παρω τηλεφωνο αλλα δεν νομιζω οτι θα βγαλω ακρη. Θα προσπαθεισουν να μου πουν να κοιταξω το router, καλωδια ασε
    που θα μου πουν να βαλω το δικο τους router ωστε να μπουν να το δουν.
    Εγω δεν μιλαω για προβλημα στην γραμμη.
    Συντωμα θα ενεργοποιηση ο ΟΤΕ τις vdsl καμπινες (απο ωρα σε ωρα) και αναλογα τη θα μου πουν θα παραμεινω στην forthnet η θα παω
    καπου αλλου με την ενεργοποιηση του vdsl

  9. #9
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα επικοινωνησω μαζι τους αλλα να αναφερω μερικα στοιχεια ακομα.
    Εχω δοκιμασει 3 routers και το κανει και στους τρεις. Ο φιλος μου εχει αλλους 2 routers (ο ενας ειναι ο ιδιος) και αυτος εχει vdsl απο KV και φυσικα ειναι στην forthnet.
    Χρησιμοποιω ενα broadway της pctv systems για να βλεπω λιγο τηλεοραση και ρυθμιζω το streaming να ειναι 1200Kbits.
    Το broadway εχει hardware transcoder οποτε συμπιεζει το DVB stream σε οποιο rate θελω. Τα rates που εχω ειναι 150, 400, 650, 900, 1200, 2200 Kbits
    Εχω 2 broadway οπου το ενα ειναι στο πατρικο μου με adsl και το δευτερο ειναι στου φιλου μου με vdsl
    Στην adsl συνδεση μπορω να δω ανετα με 900Kbits (το adsl μου δινει 1022Kbits upload) ενω στον φιλο μου που εχει 5Mbits το βαζω στο 1200Kbits (η εικονα ειναι πολυ καλη και δεν χρειαζετε
    να το βαλω στα 2200Kbits.
    Εγω ειμαι στο Τοροντο και εχω 100Mbits down.
    Συνηθως βλεπω τηλεοραση οταν ειναι ξημερωματα ελλαδα οποτε βλεπω απο της 1am μεχρι 7am το πρωι. (ειμαι 7 ωρες πισω)
    Οταν η ωρα ειναι 3-5am στην ελλαδα και τα δυο broadway δεν παιζουν ουτε στα 600Kbits. Μολις η ωρα φτασει 7am το πρωι και βαλω streaming profile 900 (adsl) η 1200 (vdsl)
    η τηλεοραση παιζει μια χαρα και χωρις κοψιματα.
    Δοκιμασα να μπω με teamviewer στην στο πατρικο μου (εχω ενα μικρο pc για τετοιες δουλειες) και να δω τηλεοραση απο την vdsl συνδεση.
    Δεν κολαγε κοθολου οταν εκανα streaming απο την vdsl στην adsl συνδεση.
    Μολις εβλεπα απο τοροντο η τηλεοραση κολαγε και επρεπε να χαμηλωσω το streaming rate στα 600Kbits ισως και στα 400.
    Οποτε οπως μπορεις να καταλαβεις δεν εχει να κανει με routers, καλωδια, γιατι το setup ειναι το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις.
    Το εχει αρχισει και το κανει τους τελευταιους δυο μηνες αν θυμαμε καλα.
    Αναρωτιεμε μηπως η foρthnet λογο κοστους να βαζει limit στα data οπου εχει διασυνδεσει με το εξωτερικο?
    Ειναι δυσκολοι οι καιροι αλλα και limit στα 600kbits παραπαει. Ισα ισα δεν θα επρεπε να υπηρχε limit ειδικα την νυχτα γιατι η κινηση φυσικα
    ειναι πολυ μικρη (αν εξερεσεις καποια database sync).
    Θα τους παρω τηλεφωνο αλλα δεν νομιζω οτι θα βγαλω ακρη. Θα προσπαθεισουν να μου πουν να κοιταξω το router, καλωδια ασε
    που θα μου πουν να βαλω το δικο τους router ωστε να μπουν να το δουν.
    Εγω δεν μιλαω για προβλημα στην γραμμη.
    Συντωμα θα ενεργοποιηση ο ΟΤΕ τις vdsl καμπινες (απο ωρα σε ωρα) και αναλογα τη θα μου πουν θα παραμεινω στην forthnet η θα παω
    καπου αλλου με την ενεργοποιηση του vdsl
    Το ότι μπορεί να είναι πρόβλημα με την διεθνή διασύνδεση του Καναδικού σου παρόχου το έχεις σκεφτεί; Δεν έχει καμία σημασία αν έχεις 100mbps down, αν μπουκώνει εκείνη την ώρα το δίκτυο του παρόχου σου μπορεί να έχεις και 1mbps down. Πριν καταλήξεις ότι φταίει η Forthnet ψάξε όλες τις παραμέτρους. πχ την ώρα που έχεις πρόβλημα με το stream μπες στο speedtest.net και κάνε δοκιμές με ελληνικούς server.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν και εχω κανει speedtests απο το speedtest.net (σε ελληνικους servers) σε αλλες στιγμες ειμαι παντα πανω απο 65Mbits download αλλα για να ειμαι
    100% σιγουρος θα κανω speedtest την ωρα που συμβαινει το bandwidth throttling.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.763
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ και κάνα μήνα, οι ταχύτητες είναι εξαιρετικά χαμηλές, γύρω στα 50 με 150 kb/s στα torrent και οι σελίδες πιο αργά πεθαίνεις. Στο YouTube με το ζόρι ακούς τραγούδι και κάθε λίγο κόβεται και φορτώνει. Συνήθως τα καλοκαίρια πάει σφαίρα γιατί πολλοί λείπουν και είναι λιγότερο φορτωμένες οι γραμμές αλλά φέτος τα πράγματα δεν είναι καλά.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  12. #12
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Συνήθως τα καλοκαίρια πάει σφαίρα γιατί πολλοί λείπουν και είναι λιγότερο φορτωμένες οι γραμμές αλλά φέτος τα πράγματα δεν είναι καλά.
    Ιδού λοιπόν το αίτιον :
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  recorree.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  183,7 KB 
ID: 185053

    Εκλογές τώρα
    ο Κούλης

  13. #13
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και κάνα μήνα, οι ταχύτητες είναι εξαιρετικά χαμηλές, γύρω στα 50 με 150 kb/s στα torrent και οι σελίδες πιο αργά πεθαίνεις. Στο YouTube με το ζόρι ακούς τραγούδι και κάθε λίγο κόβεται και φορτώνει. Συνήθως τα καλοκαίρια πάει σφαίρα γιατί πολλοί λείπουν και είναι λιγότερο φορτωμένες οι γραμμές αλλά φέτος τα πράγματα δεν είναι καλά.
    Η κοπέλα μου έχει Forthnet και τα Σαββατοκύριακα δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Και βράδια και την μέρα. Το περασμένο Σαββατοκύριακο κατέβασα μερικά torrent και έπιασα το full των 21mbps που συγχρονίζει, με καλώδιο και όχι WiFi.

    Και στο browsing και στο YouTube κανένα απολύτως προβλημα επίσης σε διάφορες ώρες.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.763
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κοπέλα μου έχει Forthnet και τα Σαββατοκύριακα δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Και βράδια και την μέρα. Το περασμένο Σαββατοκύριακο κατέβασα μερικά torrent και έπιασα το full των 21mbps που συγχρονίζει, με καλώδιο και όχι WiFi.

    Και στο browsing και στο YouTube κανένα απολύτως προβλημα επίσης σε διάφορες ώρες.
    Στο Περιστέρι ή στη Βούλα γιατι εδω και τρείς εβδομάδες κάθε επεισόδιο got κάνει μιάμιση ώρα να κατέβει, που συνήθως έκανε 10 λεπτά το πολύ, με χιλιάδες seeders και μολις 300mb αρχείο (με ethernet) και λίγο youtube χτες που εβαλα στο tablet για να με πάρει ο ύπνος στο κρεββάτι τελικά με πήρε ο ύπνος κοιτώντας τον κύκλο να γυρίζει...
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  15. #15
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγω συνεχιζω να εχω το throttling στα 650Κkbits.
    Το εχω οταν κανω stream DVB με το εξωτερικο.
    Ακομα δεν εχω παρει τηλ την fothnet

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-17, 10:21
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-17, 03:07
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-17, 22:01
  4. Nova: νέα προγράμματα Nova3Play
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-17, 00:39
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-16, 11:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας