Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    30-08-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Καλησπέρα στην παρέα.

    Έχω βάλει στόχο να κατασκευάσω με την πάροδο του χρόνου χομπίστικα ένα pc build αφιερωμένο στα παιχνίδια της δεκαετίας 90. Συγκεκριμένα θέλω να μπορεί να σηκώσει ότιδήποτε κυκλοφόρησε με 2D ή/και 3D γραφικά το διάστημα 1988-2000. Μιλάμε για μια δεκαετία κατά την οποία h/w και s/w σημείωσαν τεράστια προόδο και η συμβατότητα τίτλων ακόμα και διαφοράς 2 ετών θα είναι προβληματάκι οπότε θα πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή, στο hardware ειδικά.

    Να σημειώσω εδώ πως δεν έχω την τεράστια εμπειρία σε pc building (πόσο μάλλον στο s/w και h/w εκείνης της εποχής) οπότε γενικά θα είμαι στο ψάξιμο. Αυτό είναι όμως και το project μου, να το συνθέσω δηλαδή και να το προγραμματίσω εντελώς μόνος μου. Γενικότερα το πλάνο είναι το κλασικό μπεζ κουτί, μπεζ μόνιτορ CRT (ή ίσως ένα πρώιμο LCD), τα ανάλογα μπες περιφερειακά, και μέσα... έλα μου ντε; Ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος είναι ίσως μητρική και cpu, από κάρτες γραφικών μάλλον καταλήγω σε Voodoo 3 της 3dfx (ή οποία ήταν τοπ εκείνη την εποχή αλλά δεν υποστήριζε 2D γραφικά) ή της TNT 1 ή 2 της Nvidia (που υποστήριζαν 2D ΚΑΙ 3D). Για κάρτα ήχου μάλλον πάμε σε Soundblaster, ως μέσο αποθήκευσης σκέφτομαι εναν ssd μέχρι 100gb, ενώ φυσικά θα υπάρχουν και τα αντίστοιχα οπτικά μέσα (cd/δισκέτα). Από λειτουργικό μάλλον θα παίξω σε Win95 ή 98.

    Προφανώς υπάρχουν πάρα πολλά σχετικά άρθρα και φόρουμ στο ίντερνετ θέλω όμως να ακούσω και απόψεις από εσάς. Τι ολοκληρωμένο σύστημα θα προτείνατε;

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Μερακλής! Καλή τύχη!

    Εγώ για τη ρετρίλα των λεητ 90ς - ερλυ 00ς , θα πρότεινα κάποιον πανίσχυρο Ρ4. Διπύρηνος+ και ναηντιζ δεν πάνε μαζί.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερακλής! Καλή τύχη!

    Εγώ για τη ρετρίλα των λεητ 90ς - ερλυ 00ς , θα πρότεινα κάποιον πανίσχυρο Ρ4. Διπύρηνος+ και ναηντιζ δεν πάνε μαζί.
    Ευχαριστώ!

    Ειδικά όσον αφορά CPUs και GPUs για συστήματα και παιχνίδια τέτοιας εποχής, δεν θές κάτι υπερβολικά δυνατό (από το δυνατότερο που κυκλοφορούσε τότε) γιατί θα έχεις θέματα συμβατότητας. Γι αυτό και προφανώς δεν πάω σε πιο μοντέρνο hardware. Το θέμα είναι ότι μιλάμε για ένα διάστημα 10 χρόνων και πρέπει να φτιαχτεί ένα σύστημα που θα είναι άνετα συμβατό με παιχνίδια του 1988(2D) αλλά και του 1999-2000(3D). Θέλω πχ να υποστηρίζει Sid Meier's Colonization (του 1994 που έγινε αργότερα port για Win3.1), μερικά mid90s platforms όπως Croc, Asterix, κλπ καθώς και late90 όπως Unreal, Doom, Diablo... Μιλάμε για διαφορετικά γραφικά, λειτουργικά περιβάλλοντα και απαιτήσεις. Εκεί είναι το θέμα...

    ένα ενδιαφέρον αρθράκι που είχα βρει:
    http://www.tomshardware.com/news/que...g-1,28918.html

    γενικά και στο YouTube βρίσκει κανείς αρκετά builds αλλά είναι επικεντρωμένα συνήθως γύρω από 2-3 παιχνίδια ή genre (με χρονολογική διαφορά το πολύ 3-4 ετών) οπότε δεν με διευκολύνουν και πολύ...

  4. #4
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.855
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Δες το καναλι αυτο
    https://www.youtube.com/channel/UCj9...goBJKSOnUgXIRA

    εχει σχετικα videos

  5. #5
    Εγγραφή
    30-08-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το καναλι αυτο
    https://www.youtube.com/channel/UCj9...goBJKSOnUgXIRA

    εχει σχετικα videos
    Ευχαριστώ, το γνωρίζω ήδη το εν λόγω κανάλι. Αυτό το κανάλι, μαζί με 2-3 άλλα βιντεάκια, το vogons.org και το αρθράκι απο το Tom's Hardware αποτελούν τo base search.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.855
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ακόμα θυμάμαι τη σύνθεση μου μέσες άκρες (1997-1998) με τις ανάλογες ρετρο προσθήκες. Ευτυχώς που στην αποθήκη υπάρχει ακόμα.

    AMD K6 @ 233MHz
    32MB RAM
    Soyo μητρική (σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ το μοντέλο αλλά αν δεν κάνω λάθος AMD/Cyrix/Intel μοιραζόντουσαν το Socket 7)
    Matrox Mystique για 2D και MatroxM3D (PowerVR) για 3D που μετά αλλάχτηκε το 2000 για Voodoo Banshee (αν θυμάμαι καλά είχε 12MB πάνω της, 8MB για τον επιταχυντή)
    ΕΙΖΟ F35 15" CRT οθόνη (η οποία δούλεψε τίμια ως δεύτερη μέχρι το 2007).
    Soundblaster Live! κάρτα ήχου.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Θα έχεις πρόβλημα με τόσο μεγάλο εύρος, δεν είναι δυνατόν να τα καλύψεις 88-00 με ένα μηχάνημα εκτός και αν κάνεις συμβιβασμούς στο ένα άκρο -κυρίως το κάτω.
    Πάντως δεν είναι τόσο δύσκολο όσο πιστεύεις να καταλήξεις σε μηχάνημα, έχεις πολλούς περιορισμούς που σε οδηγούν από μόνοι τους.
    Με πιο σημαντικό ότι εφόσον θέλεις DOS παιχνίδια αυτό σημαίνει και ISA κάρτα ήχου, δηλαδή ξεχνάς τα P4. Άρα ίσως ένας Tualatin? Socket A?. Νομίζω πως είναι και το minimum για σωστό Unreal.
    Με OS Win98 δεν θα έχεις πρόβλημα σχεδόν σε κανένα Windows game, αλλά ούτε και στα τελευταία DOS games.

    Για το κάτω άκρο του εύρους που ζητάς όμως, θα αρχίσεις τις αλχημείες γιατί είναι πολλά αυτά που δεν θα τρέχουν σε τόσο γρήγορο μηχάνημα. Υπάρχουν τρόποι να το κάνεις πιο αργό ώστε να κερδίσεις μερικά χρόνια προς τα πίσω ακόμα, πχ να κάνεις disable την cache. Αλλά κανείς δεν θα σου πει πως έτσι θα καταφέρεις να τρέξεις ότι βγήκε πχ το '89, βασικά το αντίθετο θα συμβεί. Βέβαια δεν μας είπες και εσύ αν απλά σε ενδιαφέρουν 1-2 συγκεκριμένα από εκείνα τα χρόνια ή όλα.

    Τέλος μερικά σκόρπια points αν τελικά πας σε PIII:
    -Θα χρειαστείς IDE-SATA adapter για τον SSD
    -Σιγούρεψε ότι το BIOS του m/b που θα επιλέξεις δεν έχει limit στα 32GB, αλλά στα 137.
    -Η Voodoo 3 είναι και 2D κάρτα.
    -Να προσέξεις το AGP slot να ταιριάζει με την κάρτα που θα επιλέξεις (3.3V-1.5V-universal)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konc : 16-08-17 στις 13:20.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-10-2004
    Περιοχή
    Santa Clara, CA, USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/5 Mbps
    ISP
    Comcast
    Router
    Netgear C7000v2
    Για κάρτα γραφικών πας σίγουρα σε 3dfx. Πολλά από τα 3D παιχνίδια της περιόδου 1996-1998 ήταν γραμμένα αποκλειστικά σε Glide, οπότε η 3dfx είναι μονόδρομος (π.χ. Tomb Raider 1, Carmageddon 1, NFS 2 SE, Turok, Pandemonium 2). Ξέρω, υπάρχουν και οι Glide wrappers, αλλά φαντάζομαι ότι αφού χτίζεις retro PC θες να είσαι όσο πιο κοντά στην pure εμπειρία γίνεται. Άσε που σε σχέση με TNT1/2 η Voodoo 3 είναι ταχύτερη στις περισσότερες περιπτώσεις, οπότε δεν υπάρχει λόγος να πας σε Nvidia.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Για CPU η ιδανική επιλογή είναι Pentium II ή Pentium III. Ωστόσο επειδή έστησα κι εγώ πρόσφατα αντίστοιχο retro σύστημα βολεύτηκα με έναν athlon XP που έκανα underclocking στα 500MHz.

    Κάρτα γραφικών μια για 2D -riva 128 ή riva TNT- και οπωσδήποτε μια Voodoo 1 ή 2 για την υποστήριξη Glide (απαραίτητο για games εποχής 1996-2000).
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παίρνεις έναν K6-3 που μπορείς να τον κάνεις downclock στα 100 - 133 MHz και να παίζεις και Dos games πιο άνετα. ΤNT2 και Voodoo 2 συνδυασμός και είσαι καλυμμένος. Αν θες πλήρη συμβατότητα με Dos όχι πάνω από 32ΜΒ RAM. Εννοείται ISA κάρτα ήχου για πλήρη συμβατότητα. Εγώ προσωπικά έχω δυό μηχανήματα εποχής. Ένα για pure Dos και ένα για Win9x/ME.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-08-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Λέω να καταλήξω σε ένα πιο συγκεκριμένο σύστημα από 1995-1996 μέχρι και 2000.

    To λειτουργικό θα είναι Windows 98SE/ ME

    Ενδιαφέρομαι για τα εξής παιχνίδια:

    Sid Meier's Colonization
    Sid Meier's Civilization 1 και 2
    Age of Empires 1 και 2
    Asterix
    Croc 1 και 2
    Command and Conquer
    Warcraft 1 και 2
    Starcraft
    Doom
    Turok
    Unreal
    Descent 1 και 2
    Monkey Island 1,2,3
    Fifa 99
    Day of the Tentacle
    και άλλα που θα παραθέσω όταν μου έρθουν στο μυαλό. Νομίζω συγκεκριμενοποιώ εώς ένα βαθμό όμως το τι θέλω.

    Σκέφτομαι για πιο μοντέρνο κουτί και περιφερειακά. Βρήκα το κουτάκι αυτό (Chieftec XT-01B) το οποίο όμως υποστηρίζει micro-ATX αρχιτεκτονικές, και αμφιβάλλω αν υπάρχουν τέτοιες μητρικές για P3 και P4. ο P4 μου φαίνεται πιο απτός, οι περισσότεροι όμως προτείνουν P3 για late-90s gaming. Εφόσον όμως αποκλείω τα περισσότερα DOS, γίνεται viable o P4?

    Για κάρτα προτίθεμαι να αγοράσω Voodoo 3 ή 4 από εξωτερικό εάν πετύχω καμιά ευκαιρία. Σκεφτόμουν ιδανικά AGP και όχι PCI. Και πάλι όμως εξαρτώμαι από την mainboard...

    Πόση RAM θα χρειαστώ τελικά; Μέχρι 1ghz θεωρώ είναι κάτι παραπάνω από καλά, σχεδόν υπερβολικά;

    Τροφοδοτικό;

    Κάρτα ήχου σίγουρα κάποια καλή Soundblaster της εποχής.

    ---------------------------------------------------------

    Ακούω προτάσεις/διορθώσεις/κράξιμο

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Γι' αυτές τις περιόδους που αναφέρεσαι δεν χρειάζεσαι P4. PIII και AMD K6-III είναι μονόδρομος. Εγώ θα επέλεγα K6-III. Αφού δεν θέλεις μηχάνημα για pure - DOS, τότε τα 64 ή 128 MB RAM είναι καλή επιλογή. Για κάρτες ήχου πας σε SB AWE 64, ή κάρτες με το Ensoniq 1370, 1371, 1372 ή 1373. Όλες είναι PCI. Μπορείς να βρεις και κάποιες με Yamaha chipset.

    Κάρτα γραφικών TNT2 σε συνδυασμό με Voodoo 2 για καλύτερη συμβατότητα.

    Εμένα το DOS pure gaming μηχάνημα αποτελείται από :

    Αsus P5-99VM
    Pentium MMx 233 (@133 MHz)
    32 MB PC100 SDRAM
    Nvidia TNT2 M64 16MB PCI (vesa 3.0)
    ESS1868F ISA Audiodrive με Dreamblaster S2 midi daughterboard
    DVD-RW
    128GB WD HDD 7200RPM
    Floppy
    Midi Tower ATX

    PCI κάρτα γραφικών και ISA κάρτα ήχου μας δίνουν την καλύτερη συμβατότητα για DOS παιχνίδια, επίσης ο υποχρονισμός του επεξεργαστή και μόνο 32MB RAM προσδίδουν απρόσκοπτη λειτουργία. Για λειτουργικά έβαλα το ανεπίσημο MS-DOS 7.1 που υποστηρίζει FAT32 που είναι ουσιαστικά το command prompt από τα Windows 95C έκδοση και τα Windows 98SE, προσθέσαν και δυό τρεις εφαρμογές από άλλες διανομές DOS και κάτι Κινέζοι φοιτητές πληροφορικής το κάναν ανεξάρτητο λειτουργικό με απόλυτη επιτυχία και με CD εγκατάστασης! Έχω αυτή την στιγμή 631k ελεύθερης συμβατικής μνήμης! Eπίσης έχω και Windows 3.11 for Workgroups και σε έναν άλλο σκληρό εγκατεστημένα τα Windows 95C για συναισθηματικούς λόγους.

    Για Windows 9x/Me gaming μηχάνημα έστησα το κάτωθι, το οποίο βέβαια καλύπτει και νεότερη περίοδο :

    GA-7VT600P-RZ
    Sempron 3000+
    Voodoo 2 12MB (για glide)
    512MB RAM DDR
    Sapphire 9600XT
    Audigy 2 ZS
    WD 320GB HDD SATA!
    Floppy 3,5"
    DVD-RW
    Midi Tower ATX

    Βέβαια έχω και έναν 386DX40, 16MB RAM, ESS688F Audiodrive, CL5422 1MB, CD-ROΜ, για ακόμα πιο ρομαντικές καταστάσεις...

  14. #14
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Έχω κάπου παραχωμένα μια voodoo banshee, ISA κάρτες και CELERON 700 Socket 370 ίσως και SIMM μνήμες και SDRAM 133
    Αν κάποιος από σας που εξακολουθεί να ασχολείται με αυτά νομίζει ότι θα του είναι χρήσιμα ευχαρίστως να του τα δώσω
    Ντράπηκα να τα βάλω στο «χαρίζονται» νόμιζα δεν υπάρχει περίπτωση να ενδιαφερθεί κανείς

  15. #15
    Εγγραφή
    30-08-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κάπου παραχωμένα μια voodoo banshee, ISA κάρτες και CELERON 700 Socket 370 ίσως και SIMM μνήμες και SDRAM 133
    Αν κάποιος από σας που εξακολουθεί να ασχολείται με αυτά νομίζει ότι θα του είναι χρήσιμα ευχαρίστως να του τα δώσω
    Ντράπηκα να τα βάλω στο «χαρίζονται» νόμιζα δεν υπάρχει περίπτωση να ενδιαφερθεί κανείς
    Αν όντως χαρίζονται ενδιαφέρομαι εγώ!!!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Budget Gaming Pc (550€)
    Από Mαrios στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-17, 10:31
  2. Καινούργιο Gaming PC
    Από rac3r222 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-16, 05:08
  3. PC Build 400 - 450 €
    Από spyros.vry στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-16, 21:56
  4. CHEAP GAMING PC BUILD
    Από spykol στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 17:02
  5. νεο gaming pc
    Από Johnakostr στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-16, 18:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας