Καλησπέρα.

Έχω ένα θέμα με Windows XP Pro SP3.
Το story έχει ως εξής:
πρόκειται για δίσκο με xp που θέλω να κάνω format. Θέλω να πάρω backup.
Το πρόβλημα είναι πως υπάρχουν μέσα αρχεία σε folders με μεγάλα ονόματα το κάθε folder, και μέσα σε
αυτά τα folder με τα μεγάλα ονόματα υπάρχουν άααααλα folder με μεγάλα ονόματα. Οπότε, σε xp τουλάχιστον,
αρχεία που υπάρχουν στο τελευταίο folder της διαδρομής δε διαάβζονται, προφανώς λόγω υπέρβασης μεγίστου
ορίου χαρακτήρων σε path. Τώρα θα μου πείτε και εύλογη η απορία:καλά, και πώς δημιουργήθηκαν τα folders?
Σωστό! Αυτό αναρωτιέμαι και γω. Απλά, αυτή τη στιγμή δεν έχω επαφή με τον κάτοχο τού pc για να μού δώσει
1-2 πληροφορίες να καταλάβουμε.
Να δώσω ένα παράδειγμα
η δομή δεν είναι απλά π.χ. C:\Documents and Settings\user1\a\b\123.xls
Αυτό θα διαβαζόταν χωρίς πρόβλημα.
Υπάρχει διαδρομή όπως την βλέπετε:
C:\Documents and Settings\user1\Επιφάνεια εργασίας\nikos\Μη χρησιμοποιούμενα αρχεία επιφάνειας εργασίας\old files\Μη χρησιμοποιούμενες συντομεύσεις επιφάνειας εργασίας\domika erga kai sxediagrammata
και μέσα σ' αυτό το μακρυνάρι 1-2 άλλα μεγάλα folders και στο τελευταίο folder κάποια .xls , .docx, και .pdf με μεγάλα ονόματα κάποια από αυτά.

Επειδή διάβασα από δω, διάβασα από κει, αλλά συμπέρασμα δεν έβγαλα:πόσο πρέπει να είναι το max length; Μέσα σ' αυτό το max συμπεριλαμβάνονται οι χαρακτήρες καί του αρχείου+επέκταση (αν και νομίζω ναι, τυπικά ρωτάω για μία απλή επιβεβαίωση);

Κάπου είδα ότι έχει να κάνει όχι με max length αλλά με max folders 7. Δηλαδή, να έχεις το πολύ 7 folders, χωρίς να σε περιορίζουν οι χαρακτήρες, και στο 8 folder πάει... Να σας πω την αλήθεια αυτό δεν το έχω ξανακούσει.

Θέλοντας να πάρω backup πριν το format, πηγαίνοντας από Windows σ' αυτά τα μακρυνάρια, στο copy, μου έβγαζε συνεχώς κάτι μηνύματα περί μη ανάγνωση δίσκου, ή αδυναμία ανάγνωσης αρχείου. Τα αρχεία φαίνονται, βγάζει και μέγεθος, αλλά δε μπορεί να κάνει ούτε copy (μηνύματα), ούτε και τα ανοίγει.

Για να μην παιδεύομαι έκανα το πιό απλό:έβαλα τον δίσκο σε ένα ubuntu 16.04 και τα αρχεία καί τα πήρε όλα, κομπλέ, καί ανοίγουν όλα (μέσα στο ubuntu, στις αντίστοιχες εφαρμογές ubuntu), ακόμη καί στα μακρυνάρια μέσα. Τα αρχεία είναι μιά χαρά.

Οπότε, θα μου πείτε, ίσως αυτά τα μακρυνάρια δημιουργήθηκαν με τον ίδιο τρόπο που πήρα το backup:ubuntu ή κάτι σχετικό. Δυστυχώς, όπως είπα, δεν έχω αυτή τη στιγμή επαφή με τον κάτοχο.

Ήθελα 1-2 διευκρινίσεις-βοήθεια για το όλο story.
max length πόσο είναι?
εάν έχετε ακούσει κάτι για τα 7 folder?
τί θα μπορούσα να κάνω ώστε μετά το format (θα μπουν και πάλι xp) να έχω και πάλι τη δομή ως έχει, αλλά να είναι προσπελάσιμα τα αρχεία? Ένας τρόπος θα ήταν να μικρύνω ονοματολογία και να παίξει. Εκτός από αυτό. Λέω μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο (registry ή κάτι άλλο).

Ευχαριστώ !!