Σελ. 6 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 330
  1. #76
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kolofotias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως νομίζετε παιδιά...Ότι σας δώσουν χωρίς να ρωτήσουν. Πάρτε και δωρεάν wifi από τον Σαμαρά...

    Είπα ότι είναι για δεύτερη σύνδεση με το adsl να παραμένει... Αλλά ξέχασα, το 4g booster είναι πολύ πιο αξιόπιστο με την ογκοχρέωση του και το σήμα 1 γραμμή...

    Δεν αντέχω να ακούω ειρωνίες επι πληρωμή (με η και ' ) από ανθρώπους που μιλάνε στον αέρα...

    Γιατί ας πούμε ρε τεχνίτη εππαγγελματία κοροιδεύεις το 1.6 gbps για ±1000 συνδέσεις?? Πες την παπαριά ότι δεν φτάνει ούτε για δείγμα και μετά κοίτα πόσο backbone έχουν ο οτε και η forthnet ας πούμε για 1000000 συνδέσεις.

    και υπάρχουν πάνω απο 5-6 εταιρίες στην ελλάδα που δίνουν ασύρματο και κυρίως σε επαγγλεμτικές εγκαταστασεις με failover το adsl. Κοίτα στα νησιά για να μάθεις πως απολαμβάνεις wifi στην πισινα...
    Κωλοφωτια τραβα στον απατεωνα που παρεχει επι πληρωμει υπηρεσιες σε ISM band και μετα μην ξεχασεις να ερθεις να κλαφτεις εδω μεσα για την ποιοτητα της συνδεσης σαν καλος Ελληναρας...

    ΥΓ: 1.6 Gbps συνδεση με εξωτερικο ουτε στον υπνο σου... λογικα μετραει το LAN bandwidth, γνωστο και ως sdikrnet.

  2. #77
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Μηνύματα
    452
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    nanoPI r2s - openwrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωλοφωτια τραβα στον απατεωνα που παρεχει επι πληρωμει υπηρεσιες σε ISM band και μετα μην ξεχασεις να ερθεις να κλαφτεις εδω μεσα για την ποιοτητα της συνδεσης σαν καλος Ελληναρας...

    ΥΓ: 1.6 Gbps συνδεση με εξωτερικο ουτε στον υπνο σου... λογικα μετραει το LAN bandwidth, γνωστο και ως sdikrnet.
    Αν και όταν πάω θα σου πω αχαρτογράφητε. Εννοείται όχι με ξωτερικό. Εσωτερική άνεση αναφέρει αλλά δεν θα τον υποστηρίξω εγω. Δεν έχω καμία σχέση με το επιχειρειν στα δίκτυα. Εσύ τσουτσούριασες που μίλησα για κάτι που δεν αφήνει λεφτά σε κανέναν εργοδότη σου? Δεν καταλαβαίνω γιατί τσιτώνεσαι μπρο;

    Κουλ. Δε σε ρώτησα τι θα κάνω. Απλά λέω ότι υπάρχουν κ αλλού uploadιες που ακόμη και σκάρτες είναι καλύτερες από τον χαλκουδάκο.

    Inalan τωρα και τα λέμε με adsl. Inalan ψιλοκομμένο.

    Δεν θα κλαφτώ ποτέ και ειδικά εκ των προτέρων σαν εσένα. Κλαίγομαι που πήγα στον οτε και μου λέει 24 μήνες και αν δεν σου αρέσει 150Ε και τελειώσαμε.Ελληναράς παπαρίκος εγώ, δεν έχω δίκιο, κλαίγομαι τζάμπα. Έχει κ η Σλοβακία DeutcheTelekom αλλά αυτά που δίνουν με 10Ε δεν τα έχεις δει....

    Τέλος τώρα. Πάμε για μπιρίτσα...το θέμα είαναι ότι έρχεται το NGA χωρίς upload και το net neutrality για τον τελικό χρήστη πάει περίπατο. Μόνο οι μεγάλοι περιεχόμενο...οι μικροί μόνο να βλέπουν....

  3. #78
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το βρηκες, εθιξες τον εργοδοτη μου και τωρα πεσανε οι μετοχες. Μετα απορουμε για τα μνημονια...

  4. #79
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα οσοι ειναι σχετικα κοντα στο Α/Κ (KV μεχρι 550m) θα περιμενουν το λιγοτερο 3 χρονια ακομα για να δουν NGA...
    Όσοι είναι κάτω από τα 550m θα περιμένουν FTTH για να δουν κάτι καλύτερο. Αν το κράτος τσοντάρει όπως έχει φανεί, θα γίνει πιθανότατα σχετικά γρήγορα. Αν όχι...

  5. #80
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι είναι κάτω από τα 550m θα περιμένουν FTTH για να δουν κάτι καλύτερο. Αν το κράτος τσοντάρει όπως έχει φανεί, θα γίνει πιθανότατα σχετικά γρήγορα. Αν όχι...
    Μονο FTTH? Και με FTTB βολευομαστε αν βγαινει πιο οικονομικα.

  6. #81
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    [QUOTE=Kolofotias;6258665]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων

    τιμή πακέτων...το vdsl ακριβότερο. Εγώ πχ θέλω να πληρώνω το ίδιο και να έχω τα 24 μου και όχι 5,5. Δεν θέλω όμως να έχω vdsl και να πληρώνω παραπάνω μονο και μονο για να μην πηγαίνω στο ΑΚ.
    εγώ πχ όμως.... που έχει vdsl... δεν μου το δίνει.... και με έχει σε περιορισμό στα 24... δεν θα έπαιρνε περισσότερα χρήματα? δεν τα θέλει όμως...!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #82
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι είναι κάτω από τα 550m θα περιμένουν FTTH για να δουν κάτι καλύτερο. Αν το κράτος τσοντάρει όπως έχει φανεί, θα γίνει πιθανότατα σχετικά γρήγορα. Αν όχι...
    Για εμας που ανηκουμε σε vectoring καμπινα του οτε (εγω παιρνω vdsl απο καμπινα αλλα δεν εχει ενργοποιηθει το g.vector ακομα ) σε προφιλ 17α θα παρουμε εως 100mbit ως γνωστον.

    Σε ενα αλλο φορουμ(μπορει να ειναι και απο το δικο μας φορουμ) διαβασα απο ενα ατομο που ξερει εκ των εσω οτι ο ΟΤΕ θα δωσει πακετο 250Mpbs...

    Και ερχομαι εγω να ρωτησω...θα δωσει ο Οτε μεσα απο καμπινα και VDSL Vplus 35b Vectored (υπαρχει αυτη η δυνατοτητα) ;;; Ή το μεγιστο θα ειναι για ολους εως 100αρα ..μεχρι να αρχισει να δινει ο ΟΤΕ ή καποιος αλλος FTTB/FTTH σε επομενο σταδιο ;;
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  8. #83
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Να ρωτήσω κάτι τεχνικό που δεν έχω καταλάβει;

    Για ποιό λόγο εξαιρέθηκαν οι καμπίνες σε αποστάσεις μικρότερες των 550μέτρων από τις αναθέσεις αυτές;

    Αφορά κάποιο συμβατικό όριο για να χαρακτηριστεί μια σύνδεση NGA (πχ ότι η σχετικά μικρή αυτή απόσταση επιτρέπει σύνδεση με το Α/Κ σε ταχύτητες VDSL ανώ των 30-40 mbits?) ή υπάρχει κάποια τεχνική όψη του θέματος που αγνοώ;

  9. #84
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμας που ανηκουμε σε vectoring καμπινα του οτε (εγω παιρνω vdsl απο καμπινα αλλα δεν εχει ενργοποιηθει το g.vector ακομα ) σε προφιλ 17α θα παρουμε εως 100mbit ως γνωστον.

    Σε ενα αλλο φορουμ(μπορει να ειναι και απο το δικο μας φορουμ) διαβασα απο ενα ατομο που ξερει εκ των εσω οτι ο ΟΤΕ θα δωσει πακετο 250Mpbs...

    Και ερχομαι εγω να ρωτησω...θα δωσει ο Οτε μεσα απο καμπινα και VDSL Vplus 35b Vectored (υπαρχει αυτη η δυνατοτητα) ;;; Ή το μεγιστο θα ειναι για ολους εως 100αρα ..μεχρι να αρχισει να δινει ο ΟΤΕ ή καποιος αλλος FTTB/FTTH σε επομενο σταδιο ;;
    Λογικά μετά την έναρξη του vectoring, κάποια στιγμή στις ίδιες γραμμές, θα δώσει 200Mbps και 300Mbps.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφορά κάποιο συμβατικό όριο για να χαρακτηριστεί μια σύνδεση NGA (πχ ότι η σχετικά μικρή αυτή απόσταση επιτρέπει σύνδεση με το Α/Κ σε ταχύτητες VDSL ανώ των 30-40 mbits?) ή υπάρχει κάποια τεχνική όψη του θέματος που αγνοώ;
    Νομίζω αυτό ακριβώς, υπάρχει συμβατικό όριο. Γι' αυτό έδωσε προτεραιότητα για άνω των 550m.

  10. #85
    Εγγραφή
    01-08-2017
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50.000/5.000
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια πατρα με ftth υπαρχει περιπτωση να γινει?

    - - - Updated - - -

    vdsl οι περισσοτερες περιοχες εχουν ηδη

    Φυσικά και θα έχει FTTH στην Πάτρα η Vodafone σε μέρος του DSLAM Κωνσταντινουπόλεως που έχει αναλάβει από τη Β’ Φάση, σου βάζω ενδεικτικά κάποιους αριθμούς καφάο.
    946-373 946 ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ 373 FttH (GPON) Q3/2019
    946-326 946 ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ 326 FttH (GPON) Q3/2019
    946-132 946 ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ 132 FttH (GPON) Q3/2019
    946-225 946 ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ 225 FttH (GPON) Q3/2019

  11. #86
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    georgep138
    Γειά σας, Εχω μια απορία.
    Στην περιοχή μου το vectoring έχει ανατεθεί να το κάνει η Vodafone.
    Εγώ τώρα έχω adsl 24 από τον ΟΤΕ.
    Όταν ολοκληρωθεί το έργο , θα πρέπει να αλλάξω πάροχο ,
    δηλαδή να πάω στην Vodafone, για να έχω τις ταχύτητες του vdsl vectoring ???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, όπως δεν χρειάζεται να αλλάξεις πάροχο τώρα σε καμπίνες/περιοχές του ΟΤΕ...
    Δηλαδή , όπως νοικιάζουν οι εναλλακτικοί από τον ΟΤΕ ,
    θα νοικιάζει και ο ΟΤΕ από τους εναλλακτικούς ?

  12. #87
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτά είναι καλό να συμβαίνουν, αρκεί να ολοκληρωθούν. Μια ερώτηση σας παρακαλώ , το Α/Κ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ το έχει αναλάβει εξ όσων γνωρίζω απο προηγούμενη ανάρτηση σας, η Vodafone αλλά ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στα Excel που ανεβάσατε βλέπω οτι το εν λόγω Α/Κ η Vodafone θα το αναβαθμίσει σε FTTH το 2019 ... Τελικά δεν θα προηγηθεί αναβάθμιση σε VDSL για όσους συνδρομητές απέχουν πάνω απο 550 μ απο το Α/Κ και θα πάει κατευθείαν σε οπτική ίνα?
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  13. #88
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι καλό να συμβαίνουν, αρκεί να ολοκληρωθούν. Μια ερώτηση σας παρακαλώ , το Α/Κ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ το έχει αναλάβει εξ όσων γνωρίζω απο προηγούμενη ανάρτηση σας, η Vodafone αλλά ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στα Excel που ανεβάσατε βλέπω οτι το εν λόγω Α/Κ η Vodafone θα το αναβαθμίσει σε FTTH το 2019 ... Τελικά δεν θα προηγηθεί αναβάθμιση σε VDSL για όσους συνδρομητές απέχουν πάνω απο 550 μ απο το Α/Κ και θα πάει κατευθείαν σε οπτική ίνα?
    Κατευθείαν ίνα.
    mac rulez

  14. #89
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.894
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή , όπως νοικιάζουν οι εναλλακτικοί από τον ΟΤΕ ,
    θα νοικιάζει και ο ΟΤΕ από τους εναλλακτικούς ?
    Yeap...

  15. #90
    Εγγραφή
    01-08-2017
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50.000/5.000
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι καλό να συμβαίνουν, αρκεί να ολοκληρωθούν. Μια ερώτηση σας παρακαλώ , το Α/Κ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ το έχει αναλάβει εξ όσων γνωρίζω απο προηγούμενη ανάρτηση σας, η Vodafone αλλά ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στα Excel που ανεβάσατε βλέπω οτι το εν λόγω Α/Κ η Vodafone θα το αναβαθμίσει σε FTTH το 2019 ... Τελικά δεν θα προηγηθεί αναβάθμιση σε VDSL για όσους συνδρομητές απέχουν πάνω απο 550 μ απο το Α/Κ και θα πάει κατευθείαν σε οπτική ίνα?
    Κατευθείαν στην τεχνολογία που έχει αιτηθεί και της έχει ανατεθεί.

Σελ. 6 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας