Ψαχνω να αγορασω vdsl modem router το οποιο πρεπει υποχρεωτικα να εχει 3 χαρακτηριστικα

α. wifi 5ghz (ευκολο)
β. δυνατοτητα να αλλαζω το snr
γ. και πιο δυσκολο, να εχει εφαρμογη για κινητο/tablet που να μου δινει τη δυνατοτητα να κανω copy/paste στα δικτυακα (smb χρησιμοποιω κυριως) shares.

Εξηγω λιγο καλυτερα τι εννοω στο γ. . Πανω στο modem/router μου υπαρχει ενας σερβερ ο οποιος μοιραζει φακελους μεσω smb. Θελω οταν ειμαι σπιτι ή/και στη δουλεια να μπορω να μεταφερω αρχεια απο τον φακελο π.χ. downloads του σερβερ, προς τον φακελο movies.

Οταν ειμαι σπιτι θα μπορουσα θεωρητικα να το κανω μεσω εφαρμογων του κινητου οπως το xplore και το esfile explorer, αλλα σε αυτην την περιπτωση ολο το traffic θα περνουσε μεσω του κινητου. Οταν μιλαμε για αρχεια 15-30γιγα καταλαβαινετε οτι δεν ειναι και πολυ ευκολο. Εννοειται οτι οταν βρισκομαι εκτος σπιτιου αυτο γινεται αδυνατο καθως περιοριζομαι απο το upload της γραμμης του σπιτιου.

Για οσους εχουν εμπειρια απο synology, ψαχνω κατι οπως το DSfile των synology. Παλαιοτερα που ειχα synology σπιτι, μπορουσα να κανω αυτα μεσω του synology, αλλα οταν εφτιαξα αλλο σερβερ με αλλο λειτουργικο, χαθηκε αυτη η δυνατοτητα.