Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 54
  1. #1
    Εγγραφή
    16-04-2015
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    7 και όχι 12 εξα
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 34.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θέλω να μεταφέρω ορισμένες πληροφορίες, ώστε να ενημερωθούν όσοι περισσότεροι γίνεται.

    Ήμουν σε cyta και είχα ταχύτητα 10.500. Πριν από αυτή, σε άλλη εταιρία, είχα σταθερά 12 downstream.

    Στη πόλη μου, Λαμία, ο ΟΤΕ έβαλε καμπίνες σχεδόν παντού. Με το που άρχισαν τις εργασίες, τα ρίμαξαν όλα.

    Διακοπές, προβλήματα, αποσυνδέσεις και ένα σωρό και όλη η γειτονιά, έχασε όταν ολοκληρώθηκαν οι εργασίες 1 με 2 mbs.

    Κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ, μου είπε, ότι θα βγάλουν καλές προσφορές για vdsl. Μιας και στη cyta, με είχαν εξαπατήσει και με χρέωναν κάθε μήνα και περισσότερο πέραν της δέσμευσής μου και ποτέ δεν ήρθε κανείς, να κοιτάξει το πρόβλημα και να αλλάξει ζευγάρι στη γραμμή, έφυγα και πήγα στον ΟΤΕ (cosmote).

    Με απλά λόγια, έκανα τη μεγαλύτερη βλακεία. Διότι με το που ενεργοποιήθηκαν οι καμπίνες, ζήτησα να μάθω πόσα θέλουν για την 50άρα που οι άλλοι δίνουν με 26-27 ευρώ και όλα απεριόριστα.
    Η cosmote μάλλον επειδή θέλει να κάνει απόσβεση της επένδυσης, ζητάει 38 ευρώ το μήνα ! χωρίς κινητά (μόνο 30 λεπτά).
    Η 30άρα είναι επίσης σκέτη κοροιδία, διότι δεν έχει ούτε σταθερά και θέλουν και 30 ευρώ !!!

    Άντε λέω, ας περιμένω πότε θα αποδεσμεύσει ο ΟΤΕ για να πάρουν με ενοίκιο vdsl οι άλλοι ώστε να πληρώσω το πέναλτι (100 ευρώ) στον ΟΤΕ και πάω σε 50ρα κάπου αλλού (υπολογίζοντας 24 μήνες έγβαινα κερδισμένος).

    Και αφού αρνήθηκα, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα.

    Ο ΟΤΕ αφού διαπίστωσε ότι εκτός από 2-3 στη περιοχή (λεφτάδες) δεν βάζει κανείς άλλος vdsl, σκέφτηκε να κάνει αυτό που μπορεί και κάνει πολύ καλά, ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ !!

    Κι εκεί που είχα και παράπονο με τα 10.500, κοιτάω την άλλη μέρα στο ρούτερ και βλέπω 7 !!!!!!!!

    Παίρνω τηλ έρχεται τεχνικός, και τελικώς μου λέει, έπεσε παντού η ταχύτητα δεν γίνεται να κάνουμε τίποτα. Βάλε vdsl !!!

    Και ρωτάω τώρα, πως να ξεφύγω από αυτόν τον εκβιασμό; vdsl cosmote με τέτοιες τιμές, δεν βάζω ποτέ !!

    Να αλλάξω πάροχο, πάλι 7 θα έχει η γραμμή και θα περιμένω και 1 χρόνο και αν πάρει vdsl και θα πληρώσω και 100 ευρώπουλα στον εκβιαστή ΟΤΕ !

    Έριξαν τις ταχύτητες επίτηδες; Ή επειδή μπήκαν στα ίδια καφάο και οι νέες συνδέσεις vdsl έχει πρόβλημα;
    crosstalk όπως στην ευχή το λένε ή μειώσανε επίτηδες ώστε να αγανακτήσει ο κόσμος και να τους τα σκάσει για 24 μήνες ;

    Κανείς δε μπορεί να ξέρει σίγουρα....

    Η χαρά για τις νέες καμπίνες, έγινε πλέον εφιάλτης. Γείτονας, πιάνει τώρα 4,5 και χτυπιέται.

    Με μείωση snr δυστυχώς με άλλο ρούτερ, πάνω από 8 δεν μπορώ να το πάω, μιας και υπάρχει ασυμβατότητα με το lam του ΟΤΕ. Τόσο συγχρονίζει το πρωί και το άχρηστο (όσο αφορά το wifi) speedport2.

    Να δώσω λοιπόν συγχαρητήρια στην cosmote για τον εκβιασμό και τις νέες απίστευτες ταχύτητες που μας προσφέρει. Και να της πω, ΟΧΙ ΡΕ ΔΕ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ VDSL COSMOTE θα πάμε στον πρώτο πάροχο που θα διαθέσει άμεσα. Και το πένταλτι, θα το σκεφτώ αν θα σας το δώσω...

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μείωσαν ταχύτητες ώστε να μπείτε vdsl, απλά αλλάξανε τα δεδομένα του crosstalk.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-04-2015
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    7 και όχι 12 εξα
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 34.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μείωσαν ταχύτητες ώστε να μπείτε vdsl, απλά αλλάξανε τα δεδομένα του crosstalk.
    να τα ξανα αλλάξουν και να μας δώσουν την ταχύτητα που είχαμε. Τι φταίνε οι συνδρομητές adsl αν εκείνοι πουλάνε και vdsl ; Αν δεν κάνω λάθος, μπορούν να ενισχύσουν τις γραμμές.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ippeas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να τα ξανα αλλάξουν και να μας δώσουν την ταχύτητα που είχαμε. Τι φταίνε οι συνδρομητές adsl αν εκείνοι πουλάνε και vdsl ; Αν δεν κάνω λάθος, μπορούν να ενισχύσουν τις γραμμές.
    Δεν μπορούν να τα αλλάξουν προς το καλύτερο, δεν μπορούν να ενισχύσουν τις γραμμές δεν επιτρέπεται απο τον κανονισμό, αλλιώς μετά το crosstalk θα ήταν ακόμα χειρότερο.

    Σαν λύση, βγαίνεις έξω και ρωτάς τον κόσμο αν έχει adsl η vdsl, αν σου πει vdsl τότε του λες να ξαναπάει σε adsl

  5. #5
    Εγγραφή
    16-04-2015
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    7 και όχι 12 εξα
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 34.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορούν να τα αλλάξουν προς το καλύτερο, δεν μπορούν να ενισχύσουν τις γραμμές δεν επιτρέπεται απο τον κανονισμό, αλλιώς μετά το crosstalk θα ήταν ακόμα χειρότερο.

    Σαν λύση, βγαίνεις έξω και ρωτάς τον κόσμο αν έχει adsl η vdsl, αν σου πει vdsl τότε του λες να ξαναπάει σε adsl
    Αν είναι έτσι, άρα, όλοι όσοι έχουν καμπίνες έξω από το σπίτι τους, έχουν το ίδιο πρόβλημα.
    Όντως, έχει ένας γείτονας vdsl και καρφωμένη στο κουτάκι του οτε απέναντι από τα δικά μου καλώδια.
    Τι γίνεται τώρα; Όσοι δεν θα έχουν ποτέ περισσότερα χρήματα για vdsl θα έχουν 4 και 5 ταχύτητες;

    2 χρόνια λένε οι τεχνικοί, ότι θα κρατήσουν με το έτσι θέλω όλο το κόσμο πάνω στον χαλκό και μετά θα δώσουν το καθαρό 24αρι μέσα από την οπτική της καμπίνας.

    Στη Λαμία, έχουν τα χωριά 24ρια καθαρά και μες στη πόλη σέρνονται όλα !! Ποια αρχή, είναι αυτή, που τους επιτρέπει να κρατάνε το χαλκό, ενώ μπορούν να βάλουν το κόσμο πάνω στην ίνα; Και γιατί πληρώνουμε εως 24 και ενώ υπάρχει 24, δεν το βάζουν;

    Ξέρω, θα μου πεις, έριξαν χρήμα... οκ, λίγα βγάζουν; ας δώσουν και κάτι, μόνο παίρνουν....

  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ippeas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να μεταφέρω ορισμένες πληροφορίες, ώστε να ενημερωθούν όσοι περισσότεροι γίνεται.

    Ήμουν σε cyta και είχα ταχύτητα 10.500. Πριν από αυτή, σε άλλη εταιρία, είχα σταθερά 12 downstream.

    Στη πόλη μου, Λαμία, ο ΟΤΕ έβαλε καμπίνες σχεδόν παντού. Με το που άρχισαν τις εργασίες, τα ρίμαξαν όλα.

    Διακοπές, προβλήματα, αποσυνδέσεις και ένα σωρό και όλη η γειτονιά, έχασε όταν ολοκληρώθηκαν οι εργασίες 1 με 2 mbs.

    Κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ, μου είπε, ότι θα βγάλουν καλές προσφορές για vdsl. Μιας και στη cyta, με είχαν εξαπατήσει και με χρέωναν κάθε μήνα και περισσότερο πέραν της δέσμευσής μου και ποτέ δεν ήρθε κανείς, να κοιτάξει το πρόβλημα και να αλλάξει ζευγάρι στη γραμμή, έφυγα και πήγα στον ΟΤΕ (cosmote).

    Με απλά λόγια, έκανα τη μεγαλύτερη βλακεία. Διότι με το που ενεργοποιήθηκαν οι καμπίνες, ζήτησα να μάθω πόσα θέλουν για την 50άρα που οι άλλοι δίνουν με 26-27 ευρώ και όλα απεριόριστα.
    Η cosmote μάλλον επειδή θέλει να κάνει απόσβεση της επένδυσης, ζητάει 38 ευρώ το μήνα ! χωρίς κινητά (μόνο 30 λεπτά).
    Η 30άρα είναι επίσης σκέτη κοροιδία, διότι δεν έχει ούτε σταθερά και θέλουν και 30 ευρώ !!!

    Άντε λέω, ας περιμένω πότε θα αποδεσμεύσει ο ΟΤΕ για να πάρουν με ενοίκιο vdsl οι άλλοι ώστε να πληρώσω το πέναλτι (100 ευρώ) στον ΟΤΕ και πάω σε 50ρα κάπου αλλού (υπολογίζοντας 24 μήνες έγβαινα κερδισμένος).

    Και αφού αρνήθηκα, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα.

    Ο ΟΤΕ αφού διαπίστωσε ότι εκτός από 2-3 στη περιοχή (λεφτάδες) δεν βάζει κανείς άλλος vdsl, σκέφτηκε να κάνει αυτό που μπορεί και κάνει πολύ καλά, ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ !!

    Κι εκεί που είχα και παράπονο με τα 10.500, κοιτάω την άλλη μέρα στο ρούτερ και βλέπω 7 !!!!!!!!

    Παίρνω τηλ έρχεται τεχνικός, και τελικώς μου λέει, έπεσε παντού η ταχύτητα δεν γίνεται να κάνουμε τίποτα. Βάλε vdsl !!!

    Και ρωτάω τώρα, πως να ξεφύγω από αυτόν τον εκβιασμό; vdsl cosmote με τέτοιες τιμές, δεν βάζω ποτέ !!

    Να αλλάξω πάροχο, πάλι 7 θα έχει η γραμμή και θα περιμένω και 1 χρόνο και αν πάρει vdsl και θα πληρώσω και 100 ευρώπουλα στον εκβιαστή ΟΤΕ !

    Έριξαν τις ταχύτητες επίτηδες; Ή επειδή μπήκαν στα ίδια καφάο και οι νέες συνδέσεις vdsl έχει πρόβλημα;
    crosstalk όπως στην ευχή το λένε ή μειώσανε επίτηδες ώστε να αγανακτήσει ο κόσμος και να τους τα σκάσει για 24 μήνες ;

    Κανείς δε μπορεί να ξέρει σίγουρα....

    Η χαρά για τις νέες καμπίνες, έγινε πλέον εφιάλτης. Γείτονας, πιάνει τώρα 4,5 και χτυπιέται.

    Με μείωση snr δυστυχώς με άλλο ρούτερ, πάνω από 8 δεν μπορώ να το πάω, μιας και υπάρχει ασυμβατότητα με το lam του ΟΤΕ. Τόσο συγχρονίζει το πρωί και το άχρηστο (όσο αφορά το wifi) speedport2.

    Να δώσω λοιπόν συγχαρητήρια στην cosmote για τον εκβιασμό και τις νέες απίστευτες ταχύτητες που μας προσφέρει. Και να της πω, ΟΧΙ ΡΕ ΔΕ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ VDSL COSMOTE θα πάμε στον πρώτο πάροχο που θα διαθέσει άμεσα. Και το πένταλτι, θα το σκεφτώ αν θα σας το δώσω...
    πραγματικά δεν καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου, ίσως επειδή δεν έχεις τεχνικές γνώσεις;

    Δυστυχώς η τεχνολογία xdsl έχει περιορισμούς.
    Στη δική σου περίπτωση όμως, οταν αλλαξαν καμπίνα επειδή γίνεται κοπή και μάτιση των καλωδίων κάποιοι συνδρομητές- οπως εσύ - βλέπουν χειροτέρευση αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις καλυτερης σύνδεσης στον συνδρομητή καθώς οι νέες καμπίνες έχουν διαφορετικό (πιο νέο τεχνολογικά) τερματισμό σε σχέση με τις παλαιές.

    Το γεγονός οτι το VDSL της Cosmote είναι ακριβό δεν σου απαγορεύει το να πας σε άλλο πάροχο, οι άλλοι πάροχοι δίνουν και αυτοί απο την ίδια καμπίνα αγοράζοντας χονδρική απο τον ΟΤΕ.

    Στην τελική για να μην παθιάζεσαι και τρελένεσαι και σου χαλάει η ζαχαρένια, ακόμα και με την Cyta να έμενες, όσο αυξάνονται οι χρήστες(ακόμα και στο ADSL) που "τρέχουν" στο ίδιο καλώδιο, τόσο πιο πολύ επηρεάζεται η ταχύτητα σου(μειώνεται ή αυξάνεται αντίστοιχα)

  7. #7
    Εγγραφή
    16-04-2015
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    7 και όχι 12 εξα
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 34.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματικά δεν καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου, ίσως επειδή δεν έχεις τεχνικές γνώσεις;

    Δυστυχώς η τεχνολογία xdsl έχει περιορισμούς.
    Στη δική σου περίπτωση όμως, οταν αλλαξαν καμπίνα επειδή γίνεται κοπή και μάτιση των καλωδίων κάποιοι συνδρομητές- οπως εσύ - βλέπουν χειροτέρευση αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις καλυτερης σύνδεσης στον συνδρομητή καθώς οι νέες καμπίνες έχουν διαφορετικό (πιο νέο τεχνολογικά) τερματισμό σε σχέση με τις παλαιές.

    Το γεγονός οτι το VDSL της Cosmote είναι ακριβό δεν σου απαγορεύει το να πας σε άλλο πάροχο, οι άλλοι πάροχοι δίνουν και αυτοί απο την ίδια καμπίνα αγοράζοντας χονδρική απο τον ΟΤΕ.

    Στην τελική για να μην παθιάζεσαι και τρελένεσαι και σου χαλάει η ζαχαρένια, ακόμα και με την Cyta να έμενες, όσο αυξάνονται οι χρήστες(ακόμα και στο ADSL) που "τρέχουν" στο ίδιο καλώδιο, τόσο πιο πολύ επηρεάζεται η ταχύτητα σου(μειώνεται ή αυξάνεται αντίστοιχα)
    Καλέ μου φίλε, όχι την ζαχαρένια μας την προσέχουμε. Απαντάμε δημοσίως γιατί έτσι πρέπει να κάνουμε στις εταιρίες μπας και στρώσουν.
    Τεχνικές γνώσεις σε καμπίνες δεν έχω, αν έχεις εσύ, εξήγησέ μας αν έχει ευθύνη η όχι ο οτε που έγινε αυτή η πατάτα σε όλους.

    Όταν λες έχει περιορισμούς, τι εννοείς;

    Καταρχήν, δεν έχει να κάνει με τα καλώδια, αν και μας πήγαν και μια καμπίνα παρακάτω και αύξησαν καμιά 150 μέτρα την απόσταση από το dslam.
    Όλοι έπεσαν, έχασαν σχεδόν 5 mbs σε ταχύτητα. Αυτό έγινε από ένα απόγευμα στο άλλο. Η μεγάλη αυτή πτώση δηλαδή διότι υπήρξε και άλλη, αλλά έγινε πιο μαλακά....

    Άρα, αποκλείεται σε ένα απόγευμα να έβαλαν 200 συνδέσεις adsl, άρα έβαλαν κάποιες μόνο vdsl. Μιλάμε για επαρχεία.

    Στο κουτί του οτε, υπάρχει μόνο μια ενεργή vdsl. Προφανώς, σε κάποιο άλλο παραπέρα θα έχει και άλλες.

    Άρα, το αν είναι θέμα vectoring αν είναι άλλο κτλ, εμάς γιατί πρέπει να μας ενδιαφέρει; Ο ΟΤΕ δεν ήξερε;

    Εγώ να σου πω, ότι δεν το κάνει επίτηδες και ότι δεν είναι αυτό που βγάζει μάτια (εκβιασμός) αλλά παπαριά των τεχνικών του, στη καλύτερη περίπτωση, ήξεραν ότι μόλις θα φτιάξουν τις καμπίνες, θα έχουν πτώση σε όλη τη περιοχή.

    Μόλις θα βάζουν 50ρες θα χάνονται οι 24ρες και μόλις θα βάλουν 100ρες τα Χριστούγεννα όπως λένε, θα χαθούν και οι 50ρες; Επειδή τι? Πές μας εσύ που ξέρεις αναλυτικά, τι είναι αυτό που είναι πάνω από τις δυνάμεις της τεχνογνωσίας του ΟΤΕ και που τον κρίνει αθώο για το ότι, μια γραμμή που έτρεχε επί χρόνια με 12 mbs τώρα είναι στα 7 !!!

    Και ναι, το έγραψα, και στην cyta να έμενα, δεν αλλάζει κάτι στην adsl, μόνο αν πάρει vdsl και την δώσει σε λογική τιμή, θα αλλάξει, αφού θα γλιτώσουμε από το χαλκό.
    Αλλά από όσο έψαξα να δω, και στις οπτικές, έχουν θέμα. Άλλος πιάνει 40 κι άλλος full, ενώ είναι ακριβώς σε ίδια απόσταση και στην ίδια καμπίνα.

    Καλυτεύρευση δεν υπήρξε, ρώτησα 5 διπλανούς και έχουν όλοι μείωση, ενώ στα 2 έκανα μόνος μου τσεκ στα ρούτερ τους.

    Εκείνο που με ώθησε να γράψω το πρόβλημα δημοσίως, ήταν η απάντηση μια κοπέλας, όταν τηλεφώνησα και δήλωσα βλάβη (χαμηλός συγχρονισμός). Μου είπε, ότι τόσο μπορείτε να έχετε στη περιοχή σας και όταν της λέω, και χθες γιατί είχα 10 μισό; Γιατί χθες μπορούσα και σήμερα όχι; κτλ κτλ...

    Τέλος πάντων, επειδή δεν είμαι ειδικός, ας μας πεις ένας που το έχει σπουδάσει το θέμα. Έχει η όχι ευθύνη ο ΟΤΕ για τις πτώσεις; Διότι, αν ισχύει η λογική, περισσότερες συνδέσεις, μικρότερες ταχύτητες, τότε σε λίγο καιρό, θα έχουμε 2 mbs !!!

  8. #8
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ippeas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλέ μου φίλε, όχι την ζαχαρένια μας την προσέχουμε. Απαντάμε δημοσίως γιατί έτσι πρέπει να κάνουμε στις εταιρίες μπας και στρώσουν.
    Τεχνικές γνώσεις σε καμπίνες δεν έχω, αν έχεις εσύ, εξήγησέ μας αν έχει ευθύνη η όχι ο οτε που έγινε αυτή η πατάτα σε όλους.

    Όταν λες έχει περιορισμούς, τι εννοείς;

    Καταρχήν, δεν έχει να κάνει με τα καλώδια, αν και μας πήγαν και μια καμπίνα παρακάτω και αύξησαν καμιά 150 μέτρα την απόσταση από το dslam.
    Όλοι έπεσαν, έχασαν σχεδόν 5 mbs σε ταχύτητα. Αυτό έγινε από ένα απόγευμα στο άλλο. Η μεγάλη αυτή πτώση δηλαδή διότι υπήρξε και άλλη, αλλά έγινε πιο μαλακά....

    Άρα, αποκλείεται σε ένα απόγευμα να έβαλαν 200 συνδέσεις adsl, άρα έβαλαν κάποιες μόνο vdsl. Μιλάμε για επαρχεία.

    Στο κουτί του οτε, υπάρχει μόνο μια ενεργή vdsl. Προφανώς, σε κάποιο άλλο παραπέρα θα έχει και άλλες.

    Άρα, το αν είναι θέμα vectoring αν είναι άλλο κτλ, εμάς γιατί πρέπει να μας ενδιαφέρει; Ο ΟΤΕ δεν ήξερε;

    Εγώ να σου πω, ότι δεν το κάνει επίτηδες και ότι δεν είναι αυτό που βγάζει μάτια (εκβιασμός) αλλά παπαριά των τεχνικών του, στη καλύτερη περίπτωση, ήξεραν ότι μόλις θα φτιάξουν τις καμπίνες, θα έχουν πτώση σε όλη τη περιοχή.

    Μόλις θα βάζουν 50ρες θα χάνονται οι 24ρες και μόλις θα βάλουν 100ρες τα Χριστούγεννα όπως λένε, θα χαθούν και οι 50ρες; Επειδή τι? Πές μας εσύ που ξέρεις αναλυτικά, τι είναι αυτό που είναι πάνω από τις δυνάμεις της τεχνογνωσίας του ΟΤΕ και που τον κρίνει αθώο για το ότι, μια γραμμή που έτρεχε επί χρόνια με 12 mbs τώρα είναι στα 7 !!!

    Και ναι, το έγραψα, και στην cyta να έμενα, δεν αλλάζει κάτι στην adsl, μόνο αν πάρει vdsl και την δώσει σε λογική τιμή, θα αλλάξει, αφού θα γλιτώσουμε από το χαλκό.
    Αλλά από όσο έψαξα να δω, και στις οπτικές, έχουν θέμα. Άλλος πιάνει 40 κι άλλος full, ενώ είναι ακριβώς σε ίδια απόσταση και στην ίδια καμπίνα.

    Καλυτεύρευση δεν υπήρξε, ρώτησα 5 διπλανούς και έχουν όλοι μείωση, ενώ στα 2 έκανα μόνος μου τσεκ στα ρούτερ τους.

    Εκείνο που με ώθησε να γράψω το πρόβλημα δημοσίως, ήταν η απάντηση μια κοπέλας, όταν τηλεφώνησα και δήλωσα βλάβη (χαμηλός συγχρονισμός). Μου είπε, ότι τόσο μπορείτε να έχετε στη περιοχή σας και όταν της λέω, και χθες γιατί είχα 10 μισό; Γιατί χθες μπορούσα και σήμερα όχι; κτλ κτλ...

    Τέλος πάντων, επειδή δεν είμαι ειδικός, ας μας πεις ένας που το έχει σπουδάσει το θέμα. Έχει η όχι ευθύνη ο ΟΤΕ για τις πτώσεις; Διότι, αν ισχύει η λογική, περισσότερες συνδέσεις, μικρότερες ταχύτητες, τότε σε λίγο καιρό, θα έχουμε 2 mbs !!!

    Ξερεις, αυτο που λενε, "Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας", εχεις βγαλει τοσα αυθερετα συμπερασματα,χωρις να εχεις γνωσεις στο θεμα. Το οτι σε πηγαν 150 μετρα οπως λες, πρωτα απ'ολα ειναι 150 ή ειναι 150 με το ματι; Η αποσταση αυτη δεν μετριεται σε ακτινα, ενα καλωδιο μπορει να κανει κυκλο καπου. Οι γειτονες που ρωτησες προφανως και θα εχουν λιγοτερα Mbps, αφου και αυτοι πηγαν πιο μακρια απο την καμπινα πλεων, προς την αλλη κατευθηνση αλλος ισως εχει μεγαλυτερο συγχρονισμο.

    Οσο για το χαλκο που αναφερεις ξανα και ξανα, το VDSL δεν το καταργει.. Δεν θα σου φερουν οπτικη ινα σπιτι σου.

    Αν δεν μπορεις να κοψεις ενα πακετο τσιγαρα τον μηνα ή 1-2 καφεδες εξω και να αλλαξεις απο ADSL -> VDSL, μεινε με τα 11 ή τα 7 mbps. Αν σε ενδιαφερουν οι ταχυτητες απλα βαλε VDSL.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ο άνθρωπος απηύδησε που από μια μέρα στην άλλη έπεσε ο συγχρονισμός. Από την στιγμή που δεν είναι δικό του το πρόβλημα (εσωτερική καλωδίωση κλπ) δικαιολογημένα τσαντίζεται.

    Αλήθεια, γιατί σας άλλαξαν καμπίνα; Υποτίθεται ότι σε περίπτωση νέας καμπίνας που δεν αντικαθίσταται πάνω στην παλιά, η νέα μπαίνει ελάχιστα μέτρα από την παλιά. Ίσως έγινε λάθος στην μικτονόμηση ή κούμπωσαν το καλώδιο της οικοδομής σε προβληματικό χαλκό. Κάπου είχε γραφτεί ένα αναλυτικό ποστ για τη διαδρομή των καλωδίων από την οικοδομή εώς την καμπίνα.

    Το ν'αναγκάσεις κάποιον να πάει από ADSL σε VDSL δεν είναι λύση

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το θέμα που ξεχνάμε πολλοί είναι ότι η ταχύτητα σε σύνδεση xDSL δεν είναι εγγυημένη πουθενά στον πλανήτη και γι' αυτό αναφέρεται σε όλους το "έως".
    Επειδή χθες είχαμε μια Α ταχύτητα συγχρονισμού, δε σημαίνει ότι θα ισχύει για πάντα. Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που την επηρεάζουν και αυτός είναι ένας λόγος που γίνονται αναβαθμίσεις των υπαίθριων καμπίνων, ώστε να έρθει κοντύτερα το DSLAM. Αλλά και πάλι παραμένει ο χαλκός από αυτές μέχρι τον χώρο μας. Λύση είναι η οπτική ίνα σε όλη την αλυσίδα.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Οφείλει να μπει ρήτρα χαμηλότερης ταχύτητας και κάτω από αυτή να πέφτει αναλογικά η χρέωση.
    Πληρώνει τα ίδια η 24άρα δίπλα στο DSLAM και η προβληματική με αποσυνδέσεις στα 2.
    Ο ΟΤΕ έκανε οικονομία με το να μην βάλει DSLAM κοντά στον πελάτη με τα 2, οφείλει να ρίξει την τιμή.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οφείλει να μπει ρήτρα χαμηλότερης ταχύτητας και κάτω από αυτή να πέφτει αναλογικά η χρέωση.
    Πληρώνει τα ίδια η 24άρα δίπλα στο DSLAM και η προβληματική με αποσυνδέσεις στα 2.
    Ο ΟΤΕ έκανε οικονομία με το να μην βάλει DSLAM κοντά στον πελάτη με τα 2, οφείλει να ρίξει την τιμή.
    Του δίνει επιλογή να βάλει την 4αρά ή να καταργήσει την σύνδεση, νομικά είναι οκ

  13. #13
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Νομίζω πως υπάρχει ήδη αυτή η δυνατότητα από τον ΟΤΕ. Δεν γνωρίζω αν την υιοθετούν και οι άλλοι πάροχοι

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οφείλει να μπει ρήτρα χαμηλότερης ταχύτητας και κάτω από αυτή να πέφτει αναλογικά η χρέωση.
    Συμφωνούμε. Αλλά την ρήτρα πρέπει κάποιος να την ορίσει μέσω κανονιστικού πλαισίου.

    Πληρώνει τα ίδια η 24άρα δίπλα στο DSLAM και η προβληματική με αποσυνδέσεις στα 2.
    Αν δεν υπάρχει από τον όποιο πάροχο μικρότερο πακέτο, τότε η τιμή θα είναι ίδια για όλους και απλά όσο πιάσει κανείς ανάλογα την απόσταση. Ισχύει παντού στον πλανήτη.
    Γνωρίζεις πολλούς παρόχους στον κόσμο, που έχουν σήμερα διάφορα πακέτα σύνδεσης σε ADSL; Σχεδόν κανείς δεν υπάρχει πλέον, αφού θεωρείται ξεπερασμένη τεχνολογία.

    Ο ΟΤΕ έκανε οικονομία με το να μην βάλει DSLAM κοντά στον πελάτη με τα 2, οφείλει να ρίξει την τιμή.
    Οικονομία σίγουρα δεν έκανε. Τουναντίον, ξόδεψε (κι ακόμη έχει μέλλον) τεράστια κεφάλαια που θα τα αποσβέσει σε βάθος πολλών ετών. Όποιος θέλει μεγαλύτερη ταχύτητα, απλά παίρνει σύνδεση από το DSLAM της καμπίνας με το όποιο οικονομικό τίμημα, διαφορετικά παραμένει ως έχει στο DSLAM του αστικού κέντρου.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οφείλει να μπει ρήτρα χαμηλότερης ταχύτητας και κάτω από αυτή να πέφτει αναλογικά η χρέωση.
    Πληρώνει τα ίδια η 24άρα δίπλα στο DSLAM και η προβληματική με αποσυνδέσεις στα 2.
    Ο ΟΤΕ έκανε οικονομία με το να μην βάλει DSLAM κοντά στον πελάτη με τα 2, οφείλει να ρίξει την τιμή.
    Συγγνώμη, κανείς δεν οφείλει τίποτα. Ελεύθερη αγορά είναι, με ιδιωτικές εταιρείες και κακώς ρυθμιζόμενη κατα την γνώμη μου.
    Υπάρχουν 3-4 πάροχοι με διαφορετικές τιμές και πακέτα για επιλογή. Το πρόβλημα του χαλκού υπάρχει παντού σε όλο τον πλανήτη και η μόνη εγγυημένη λύση είναι η οπτική ίνα.

    Απο εκεί και πέρα, μόνο η ΕΕΤΤ θα μπορούσε να "επιβάλλει" αυτό που λες αλλά θα ήταν σαν "δικτατορική" επιβολή...

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 02:26
  2. MOY ΠΗΡΕ BANDWITH Η COSMOTE ΣΕ VDSL?????!
    Από stathoulas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-17, 11:40
  3. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-17, 19:02
  4. Μηνύματα: 120
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-17, 14:52
  5. προβλημα με email απο fax cosmote (no PTR record)
    Από dpdt1 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-16, 20:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας